Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (114)Книжкові видання та компакт-диски (120)Журнали та продовжувані видання (45)
Пошуковий запит: (<.>A=Ткачук М$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 10
Представлено документи з 1 до 10

      
1.

Ткачук М. М. 
Ботанічна лексика говірок Чорнобильської зони: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / М. М. Ткачук ; НАН України, Ін-т укр. мови. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Здійснено спробу відновити фрагмент структури редуктивних переселенських говірок Київського Полісся за матеріалами тематичної групи ботанічної лексики. Досліджено склад і структуру фітономінації говірки Чорнобильської зони, змодельовано внутрішньодіалектне членування цього ареалу на підставі картографування флороназв.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:Е5 + Ш141.14-671
Шифр НБУВ: РА380796 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Ткачук М.Л. 
Київська академічна філософія ХІХ - початку ХХ ст. і становлення історико-філософської науки в Україні: Автореф. дис... д-ра філос. наук: 09.00.05 / М.Л. Ткачук ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2001. — 36 с. — укp.

Здійснено цілісне дослідження історико-філософської спадщини філософів Київської духовної академії та Університету Св.Володимира. Визначено поняття та функції академічної філософії. Висвітлено специфіку та основні етапи становлення академічної філософії у київській регіональній субкультурі. З'ясовано особливості розвитку академічної філософії у Києві періоду ХІХ - початку ХХ ст. Проаналізовано функціонування історико-філософського знання в київській духовно-академічній та університетській традиції. Розглянуто науково значущі результати історико-філософських студій київських академічних філософів зазначеної доби, що сприяли становленню вітчизняної історико-філософської науки як самостійної дисципліни.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю3(4Укр)516
Шифр НБУВ: РА316086 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Ткачук М.М. 
Критерії та загальні причини виникнення нестійкостей стаціонарних станів, що зумовлюють їх множинність та осциляції в електрохімічних системах: автореф. дис... канд. хім. наук: 02.00.04 / М.М. Ткачук ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Ф.. — Чернівці, 2008. — 20 с. — укp.

У контексті теорії динамічних систем досліджено процеси самоорганізації в електрохімічних системах, наведено теоретичне обгрунтування їх виникнення. Розглянуто системи з електрокаталітичною поверхневою реакцією, з анодним розчиненням (катодним осадженням) металів за умов оксидної (гідроксидної) пасивації в потенціостатичному режимі. За гальваностатичних умов вивчено системи з однією електроактивною речовиною, електрохімічне перетворення якої здійснюється в один елементарний акт за відсутності специфічної адсорбції з урахуванням і без урахування електростатичних сил взаємодії та систем зі специфічною адсорбцією електроактивної та неелектроактивної речовин. Проведено аналіз стійкості стаціонарних станів і знайдено критерії виникнення нестійкостей, що призводять до множинності стаціонарних станів через статичну біфуркацію та коливних режимів через біфуркацію Хопфа. Побудовано біфуркаційні діаграми в просторі параметрів системи, в яких показано місцезнаходження значень параметрів, за яких відбувається зміна якісних ознак поведінки системи. Для значень параметрів, які взяті з області реалізації біфуркації Хопфа, одержано числові розв'язки рівнянь моделі, які мають вигляд релаксаційних коливань, а для параметрів з області реалізації статичної біфуркації визначено множинні стаціонарні стани, що обумовлюють гістерезис. Виявлено, що множинність стаціонарних станів і коливний режим за потенціостатичних умов характерні для систем з електроактивною поверхневою реакцією у разі відхилення від кінетики адсорбції Ленгмюра внаслідок притягувальної адсорбат-адсорбат взаємодії та для систем з анодним розчиненням (катодним осадженням) металів в області пасивації, що зумовлено специфікою кінетики розчинення плівки, яка позв'язана зі зміною енергії активації залежно від ступеня заповнення поверхні пасиваційною плівкою. З'ясовано, що за гальваностатичного режиму в системах зі специфічною адсорбцією можливі два механізми виникнення нестійкостей: пов'язаний з притягувальною адсорбат-адсорбат взаємодією та впливом адсорбованої речовини на електричну ємність подвійного електричного шару (ПЕШ) та з впливом стрибка потенціалу в ПЕШ на адсорбцію. Доведено, що виникнення множинності стаціонарних станів та осциляцій для систем з електровідновленням аніонів та електроокисненням катіонів обумовлено псі-прим ефектом, що відображає електростатичне притягання іонів до зарядженої поверхні електрода.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Г576.2,0 +
Шифр НБУВ: РА359924

Рубрики:

      
4.

Ткачук М.В. 
Локальні та глобальні характеристики узагальнено опуклих множин: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.01 / М.В. Ткачук ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2008. — 19 с. — укp.

Досліджено властивості узагальнено опуклих множин і знайдено їх зв'язки з проблемами аналізу, геометрії та топології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В161.41,0 + В181.23,0 +
Шифр НБУВ: РА355601

Рубрики:

      
5.

Ткачук М.В. 
Моделі, методи та інформаційні технології адаптивної розробки та реінжинірингу інформаційно-управляючих систем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.06 / М.В. Ткачук ; Нац. техн. ун-т "Харк. політехн. ін-т". — Х., 2006. — 36 с. — укp.

Представлено концепцію, моделі та технології адаптивної розробки та перспективного реінжинірингу (АППР) багаторівневих і розподілених інформаційно-управляючих систем (БРІУС). Відзначено, що запропонована концепція уперше дозволяє розглядати процеси АППР як схему функціонування адаптивної системи з моделлю знань у контурі зворотного зв'язку. Розроблено та досліджено модель багатовимірного інформаційного метапростору, що дає можливість розробити нову технологію макропроектування архітектури БРІУС. Побудовано інваріантну щодо конкретної предметної області сукупність критеріїв оцінки стану системних вимог (СВ). З використанням нечіткої логіки розроблено новий метод визначення експертних оцінок СВ, що суттєво поліпшує ефективність роботи на етапі накопичення та аналізу СВ. Багаторівневий композиційний підхід щодо моделювання характеристик програмного забезпечення (ПЗ) дає можливість побудови комплексу імітаційних та метричних моделей оцінки їх продуктивності та надійності. Створено каталог проектних шаблонів для формування відкритої еталонної архітектури БРІУС та реалізовано програмні компоненти багаторазового використання для розробки нових і модернізації вже існуючих систем. Проведено успішне застосування запропонованого підходу для створення інтернет-базованих інформаційно-управляючих систем (ІУС) на деяких нафтогазовидобуваючих підприємствах у Харківському регіоні та одержано позитивний ефект у вигляді скорочення витрат на розробку на 35 - 40 %.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З965.984-01 +
Шифр НБУВ: РА343480

Рубрики:

      
6.

Ткачук М.М. 
Наукові основи створення дренажно-модульних систем в гумідній зоні: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 06.01.02 / М.М. Ткачук ; Нац. ун-т вод. госп-ва та природокористування. — Рівне, 2005. — 35 с.: рис. — укp.

Вивчено існуючі системи та способи регулювання водного режиму грунтів та проаналізовано сучасний стан розвитку гідромеліоративних систем. Здійснено дослідження: аналітичні, на моделях та за натурних умов. Розроблено більш досконалі способи регулювання водного режиму грунтів дренажно-модульними системами. Розвинуто наукові принципи створення дренажно-модульних і дренажних екранно-модульних систем, теоретично й експериментально обгрунтовано їх параметри, які є атрибутами процесів акумулювання, регулювання, витрат і перерозподілу грунтової води у кореневмісному шарі протягом вегетаційного періоду, що сприяє створенню придатних водних, повітряних умов сільськогосподарським культурам. Розроблено нові методи та способи досліджень на моделях і за натурних умов дренажних і дренажно-екранних модулів. Одержано теоретично-експериментальні дані дії дренажно-модульних систем. Розроблено математичні моделі та методи розрахунків з метою обгрунтування параметрів дренажних і дренажно-екранних модулів, які враховують нові технологічні та технічні рішення й особливості дренажно-модульних систем. Розроблено, а також теоретично, технічно та технологічно обгрунтовано виробничі процеси, що відбуваються під час їх будівництва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П063.353.1 +
Шифр НБУВ: РА335957

Рубрики:

      
7.

Шейченко Р. І. 
Забезпечення міцності тонкостінних конструкцій із підвищеними технічними характеристиками / Р. І. Шейченко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена удосконаленню методів і моделей для проектного забезпечення міцності тонкостінних машинобудівних конструкцій (ТСМБК) при дії комплексу експлуатаційних навантажень. Обґрунтування раціональних параметрів і конструктивних рішень ТСМБК здійснюється за критеріями мінімізації маси, зниження напружень, підвищення терміну експлуатації. Ураховуються апроксимації залежностей критеріальних величин, що поступово локалізуються, від варійованих параметрів. Узагальненими параметрами виступають структура, проектно-технологічні рішення ТСМБК, конструктивні параметри і експлуатаційні режими. При цьому забезпечується розв'язання задач одиничного аналізу, багатоваріантних досліджень, а також обґрунтування раціональних проектно-технологічних рішень. На розвиток відомих підходів розглянуті наступні узагальнення: уніфікація, доцільність, ефективності, ідентифікація навантажень, верифікація, прогнозування, відлаштування. Здійснена також алгоритмізація запропонованих методів розрахунку НДС тонкостінних машинобудівних конструкцій на основі поєднання переваг універсальних і спеціальних систем. Проведено розв'язання низки прикладних задач. Обґрунтовано раціональні проектні параметри інноваційних ТСМБК. Представлено результати експериментальних досліджень інноваційних вагону-цистерни, вагону-платформи і крана-перевантажувача, які спроектовано і виготовлено на основі впровадження рекомендацій за підсумками дисертаційних досліджень.^UThe thesis deals with the improvement of methods and models providing of thin-walled mechanical engineering designs with strength under the action of operational loadings. The reasoning for rational parameters and design solutions for thin-walled engineering structures is carried out according to the criteria of mass minimization, stresses reduction, and service life increasing. Various additional criteria such as cost, manufacturability, economy, energy efficiency, can be taken into account in the formation of the quality function. The dependences approximations of criterion values, which are gradually localized, from variable parameters are taken into account. The structure, design and technological solutions of thin-walled engineering structures, structural parameters and operating modes are set as generalized parameters. The following generalizations are considered: unification, expediency, efficiency, loading identification, verification, forecasting, a tune-up in the development of the known approach. The algorithmization of proposed methods for calculating of the stress-strain state of thin-walled engineering structures has also been carried out based on a combination of the advantages of universal and special systems. A number of applied problems are solved. Parametric finite element models of researched objects have been developed based on a set of studies of the deformed state of the main design's elements. The rational design parameters of innovative thin-walled engineering structures have been determined. The results of experimental studies of innovative tank carriage, platform carriage and loading cranes, which are designed and manufactured based on the implementation of recommendations from the current research, are presented. A qualitative comparative analysis of experimental and computational studies of the structures deformed state were carried out. They are combined with certification tests, during which the stresses in the main designs elements were recorded. The operational loadings are determined which are acting on thin-walled structures. During the tests, regularities were established that determine the dependence of the components of the loading on the structure from various factors. Verification of the numerical model's parameters of thin-walled engineering constructions elements was carried out. Designed on the basis of researches innovative structures have improved technical and economic characteristics compared with similar ones.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Іщенко О. А. 
Обґрунтування проектно-технологічних параметрів розділових штампів шляхом підвищення міцнісних та жорсткісних характеристик основних елементів / О. А. Іщенко. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт досліджень – штампи для розділових операцій холодного листового штампування. Мета роботи - підвищення експлуатаційних властивостей та обґрунтування проектно-технологічних параметрів основних елементів розділових штампів для листового штампування на основі аналізу їх напружено-деформованого стану з урахуванням контактної взаємодії. Методи досліджень - методи теорії обробки металів тиском, теорії пружності, теорії варіаційних нерівностей, метод скінченних елементів, розрахунково-експериментальний метод визначення законів навантаження елементів штампового оснащення, на основі використання чутливих до тиску плівок, теорія тривимірного геометричного параметричного твердотільного і поверхневого моделювання. Теоретичні і практичні результати – обґрунтовано основні параметри при проектуванні штампів із забезпеченням необхідної точності та міцності при виконанні технологічних операцій із виготовлення штампованих деталей транспортних засобів спеціального призначення; розроблено спеціалізований програмно-модельний комплекс, який забезпечує проектувальнику можливість здійснювати уточнений аналіз напружено-деформованого стану елементів штампів на заключних етапах проектних розробок. Новизна - на основі теоретичних досліджень визначено характерні особливості напружено-деформованого стану елементів штампового оснащення з урахуванням множинної контактної взаємодії, що полягають у локалізації напружень на периферії області їх контактної взаємодії, і на цій основі установлені їх залежності від проектно-технологічних параметрів штампів; встановлена правомірність квазістатичної постановки задачі; уточнено напружений стан, який реалізується при фіксації напрямних колонок і втулок у базових плитах переналагоджуваних штампів за допомогою полімерних компаундів у тонких з'єднувальних шарах, що утворюється при дії експлуатаційних навантажень, який має складний, а не однорідний, характер з різкими градієнтами напружень за товщиною. Впровадження – розроблено програмно-модельні комплекси, на основі результатів яких обґрунтовано рекомендації, які послужили основою для проектування розділових штампів холоднолистового штампування, прийняті до впровадження у виробництво. Область застосування - обробка металів тиском, точне листове штампування.^UObject of research – shearing dies for the cold sheet-metal stamping. Purpose of the work – improvement of operational properties and substantiation the design and technological parameters of dies tooling elements for the cold sheet-metal stamping based on the analysis of their stress-strain state and taking into account the contact interaction. Research Methods - methods of metalworking theory, elasticity theory, variational inequality theory, finite element method, computational and experimental method for determining the loading laws of die tooling elements based on the use of pressure-sensitive films, theory of three dimensional geometric parametric solid state and surface modeling. Theoretical and practical results – the main parameters in the stamps design with the required accuracy and strength during the technological operations in the manufacture of special purpose vehicle's details are substantiated. The developed specialized program-model complex provides the designer with the ability to implement a refined analysis of the stress-strain state of dies tooling elements at the final design stages. Novelty – the characteristic features of the stress-strain state of dies tooling elements with the multiple contact interaction between elements are defined due to theoretical development. Refined dependencies for components of stress-strain state of the shearing dies elements on the design and technological parameters were established. It became possible to quasistatize the problem of determining the stress-strain state of dies tooling elements. For the first time it was established that а complex stress state with sharp stress gradients was realized under fixing a guide pin and a hollow bar in the base plates of re-adjustable dies. The fixation was made by means of polymer compounds in thin interlayer's, which were formed by the action of operating loads. Implementation – developed software and model complexes which were used for forming the recommendations served as aground for designing dies embedded by some of the plants. Scope – metal forming, precise sheet-metal stamping.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Ткачук М. M. 
Мікромеханічні моделі та методи осереднення властивостей матеріалів мережевої структури та проміжних шарів контактуючих тіл / М. M. Ткачук. — Б.м., 2020 — укp.

У роботі міститься вирішення актуальної наукової проблеми механіки деформівного твердого тіла. Ця проблема полягає у створенні теоретичних основ мікромеханікидеформування нових матеріалів мережевої просторово-волоконної структури та механіки контактної взаємодії пружних тіл із урахуванням мікромеханічних моделей шорсткості та інших проміжних або поверхневих шарів. На основі розроблених удосконаленихпідходів мікромеханіки просторових мережевих систем одновимірних елементів розроблені моделі деформування нових нетрадиційних матеріалів, а також методи розв'язаннясистеми розв'язувальних співвідношень. Запропоновано концепцію шляхів максимального просування, за допомогою якої було здійснено обґрунтоване поєднання мікро- тамакрокінематики. Cформульовано варіаційний принцип мінімуму осередненої енергіїдля визначення рівноваги мікромереж та відгуку матеріалу.Розроблені методи і моделі для дослідження контактної взаємодії складнопрофільних тіл із урахуванням мікромеханічних властивостей поверхневих і проміжних шарів, які визначають їхню локальну контактну нелінійну жорсткість. У результаті одержано структурно-фізично нелінійні співвідношення. Для їх розв'язання розроблено методи додаткових зазорів та змінних параметрів податливості. Установлені якісно новізакономірності впливу на розподіл контактного тиску профілю контактуючих тіл та властивостей проміжного шару.Із застосуванням створених методів, моделей та засобів досліджень розв'язано низку модельних та прикладних задач.Ключові слова: механіка деформівного твердого тіла, матеріал із мережевою структурою, гомогенізація, шлях максимального просування, нетканий матеріал, складнопрофільнетіло, метод додаткових зазорів, контактна взаємодія, контактний тиск, проміжний шар^UThe work delivers solution to a relevant scientific problem of solid mechanics. It consistsin developing theoretical basis of micromechanics of new materials with spatial fiber networkmicrostructure that undergoes deformations and contact interaction of elastic bodies withaccount for micromechanical models of roughness and other intermediate or surface layers.A unified approach has been developed to solve the formulated problems. It connectsmicro- and macroscale models of material deformation for network microstructures in the bulkof a solid and contact interaction of bodies with rough or microstructurally modified surfacesand intermediate layers. The mathematical formulation is derived in a form of variationalprinciples that lead to a well-posed problems of nonlinear optimization.The advanced approach to the micromechanics of spatial network structures of elongatedone-dimensional elements have been used to develop novel material models. Thecorresponding numerical methods have been proposed to solve the obtained systems ofequations. The new micromechanical approach to the elastic homogenization of permanentlybonded networks accounts initial orientation of the fibers and introduces a vectorial variable forthe microstretch. It distinguishes this model from the rest of the alternative theories that arebased on a simplified representation of the network. A totally new concept of maximal advancepaths have been proposed. This have led to a well-justified kinematical relation between microand macrodeformations. The obtained equation restricts kinematically admissible rotations andelongations of the fibers to the actual macroscopic deformation gradient. The variationalprinciple of minimum averaged energy forms the equilibrium conditions for the networkresponse and the homogenized response of the material. A fundamentally new mechanism ofirreversible deformations and failure was introduced for the discrete models of nonwoven P:\Dissery\2014-Dissery\Diss-KK\!!!!!!!!!!-JORDAN2020\DDKK_mater_fromHome\Avtoref_DDKK_28_01__20_Madrid.doc43materials. It models the relative sliding of connected fibers and their consequent pull-out.New methods and models have been developed for the analysis of contact interaction ofcomplex-shaped bodies with account for the micromechanical properties of surface andintermediate layers characterized by nonlinear local contact stiffness. A set of structurally andphysically nonlinear relations have been derived. A weak problem statement has beenformulated as a minimum principle for the complementary energy in terms of the variablecontact pressure distribution. The problem has been discretized by means of a boundaryelement approximation. The derived set of algebraic equations and inequalities is solved by thenewly developed methods of auxiliary gap and variable compliance. The effect of thegeometrical shape and intermediate layer properties on the distribution of the contact pressurehave been studied for representative cases. As a result qualitatively new regularities have beendiscovered.An inverse problem statement has been derived for the justification of the contactgeometry. A correction of geometry profile by specially adjusted additional external loads hasbeen proposed in order to achieve the desired distribution of the contact pressure.The developed methods and models as well as the numerical analysis tools have beenapplied to a series of model and applied problems. The deformation behaviour of novelmaterials with network microstructures of one-dimensional elements has been determined.Macroscopical properties of these materials have been evaluated based on the specialmicroscopic models and the homogenization methods. Regularities in contact distribution andits dependence on geometrical and physical factors have been determined for various complexshaped bodies. New design solutions for machine elements that improve their strength anddurability have been justified. The developed methods and analysis tools have been introducedinto the design of new engineering products. Their implementation resulted in improvedtechnical characteristics of protection, structural and functional elements of transport vehicles ofspecial purpose, gear transmissions, technical equipment, hydrovolumetric drives and so on.The conducted computational and experimental studies showed good agreement with thereal response of network materials and the observed behavior of interacting elastic bodies withintermediate contact layer.Two major scientific fields have been established: micro-macro mechanics of materialswith random network microstructures composed of one-dimensional elements of enthalpic andentropic response; structurally and physically nonlinear problems of contact interaction ofcomplex-shaped bodies with nonlinear intermediate layer.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Товстокоренко О. Ю. 
Моделі та інструментальні засоби розробки та супроводу варіабельних компонентів програмного забезпечення систем "Розумний будинок" / О. Ю. Товстокоренко. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуальної науково-технічної задачі підвищення ефективності процесів розробки та супроводу систем «Розумний будинок» (РБ) шляхом застосування методів та засобів доменного моделювання для створення варіабельних компонентів програмного забезпечення (ПЗ) таких систем. У вступі до дисертаційної роботи обґрунтовано актуальність теми дослідження, показано зв'язок роботи з науковими темами. Сформульовано мету дослідження, визначено об'єкт, предмет і методи дослідження, які базуються на застосуванні принципів прикладного системного аналізу, моделей та методів сучасної програмної інженерії, зокрема на використанні методів доменного моделювання, об'єктно-орієнтованих методах аналізу та синтезу ПЗ, кількісних метрик ефективності ПЗ, а також на використанні базових положень теорії управління, математичного апарату теорії множин, експертних методів теорії прийняття рішень і застосуванні уніфікованої мови моделювання UML та мови моделювання SysML для аналізу апаратно-програмних рішень. Описано наукову новизну та практичне значення отриманих результатів. Наведено інформацію про практичне застосування та особистий внесок здобувача, апробацію результатів дослідження та їх висвітлення у публікаціях, а також містяться відомості щодо структури та обсягу дисертаційної роботи. У першому розділі здійснено аналітичний огляд підходів до супроводу варіабельних компонентів програмних систем різного призначення. Проаналізовано поточний стан розробок ПЗ у таких нових високотехнологічних предметних галузях як створення систем РБ, які в свою чергу належать до більш широкого класу сучасних комп'ютеризованих систем: систем «Інтернету речей», і які представляють собою складні розподілені апаратно-програмні комплекси, що мають відповідні інтелектуальні інтерфейси для підтримки зручної роботи різних груп їх користувачів. Огляд розробок у галузі РБ систем дозволив зробити висновок, що наразі існує значний прогрес саме у створенні ефективних апаратних рішень, але в той же час недостатньо опрацьованими залишаються питання підвищення ефективності процесів розробки та супроводу саме програмних компонентів шляхом забезпечення їх варіабельності та можливостей повторного використання у перспективних системах РБ, і це зумовлює актуальність цього дисертаційного дослідження. Представлена постановка задачі розробки та дослідження модельно-технологічного інструментарію для підвищення ефективності процесів розробки та супроводу варіабельних компонентів ПЗ систем РБ. У другому розділі дисертації представлені методологічні основи для розробки та супроводу варіабельних компонентів ПЗ систем РБ. Розглянуто можливість застосування доменного моделювання в якості концептуальної основи для аналізу властивостей варіабельності програмних компонентів систем РБ і проведено аналітичний огляд методів розробки варіабельних компонентів ПЗ систем РБ. В третьому розділі запропоновано операційну модель (ОМ) опрацювання вимог в контексті розробки варіабельних програмних компонентів за методологією Scrum. ОМ дозволяє формалізувати процес управління змінністю вимог у процесі розробки варіабельних програмних компонентів РБ, і передбачає формування спеціального інформаційного базису, який містить текстовий опис множини вимог до компонентів ПЗ, артефактів програмного забезпечення, а також інформацію про ітерації проекту та ролі розробників ПЗ. Для опрацювання текстового опису вимог мотивовано обрано метод латентно-семантичного аналізу (ЛСА) у поєднанні з використанням коефіцієнта кореляції Пірсона для визначення ступеня семантичної подібності тексту опису різних вимог, що уможливлює їх розподіл на 3 окремі категорії: Core – це вимоги, що вже були реалізовані раніше, Var – це частково реалізовані вимоги, та New – це такі, що мають бути реалізовані уперше. На основі застосування запропонованої ОМ розроблена процедура побудови динамічного каталогу вимог для проектної ітерації. Для забезпечення автоматизованої підтримки процедур побудови варіабельних програмних компонентів розроблені оригінальні архітектурні моделі відповідних інструментальних засобів. Четвертий розділ дисертації присвячено програмній реалізації та експериментальному дослідженню розроблених моделей та інструментальних засобів. В результаті аналізу розрахунків критерію супроводу, застосування запропонованої модифікації архітектури системи РБ веде до підвищення показника ефективності супроводу системи. Запропоновано архітектуру інструментального CASE - засобу для автоматизації ряду процесів супроводу варіабельних компонентів ПЗ систем РБ. Розроблений прототип інструментального засобу дозволяє автоматизовано проводити розрахунки щодо визначення кількісних параметрів для показник ефективності. У дисертаційній роботі вирішена актуальна науково-прикладна задача підвищення ефективності процесів розробки та супроводу варіабельних компонентів програмного забезпечення систем РБ на основі використання методів доменного моделювання.^UThe PhD thesis is devoted to solving current scientific and technical problem of improving quality of development and maintenance of "Smart Home" systems (SHS) by applying methods and tools of domain modeling to create variable software components of such systems. In the dissertation introduction the relevance of the research topic is substantiated, connection of the work with scientific topics is shown. The research purpose is formulated, the object, subject and research methods are defined, which are based on application of applied system analysis principles, models and methods of modern software engineering, in particular on use of domain modeling methods, object-oriented methods of software analysis and synthesis, quantitative metrics quality of software, as well as the use of basic principles of control theory, mathematical apparatus of set theory, expert methods of decision theory and use of unified modeling language UML and modeling language SysML for analysis of hardware and software solutions. The scientific novelty and practical significance of obtained results are described. Information on practical application and personal contribution of the applicant, approbation of research results and their coverage in publications are given. Information on the structure and scope of the dissertation is given. The first section provides an analytical review of approaches to the maintenance of variable components of software systems for various purposes. The current state of software development in such new high-tech subject areas as the creation of Smart-Home systems, which in turn belong to a wider class of modern computerized systems: Internet of Things systems. A review of developments in the field of SHS allowed us to conclude that there is significant progress in creating effective hardware solutions, but at the same time the issues of improving the efficiency of development and maintenance of software components by ensuring their variability and reusability in promising SHS, and this determines the relevance of this dissertation research. The second section of dissertation presents the methodological basis for the development and maintenance of variable components of the software of SHS. The possibility of using domain modeling as a conceptual basis for analyzing the properties of variability of software components of SHS is considered and an analytical review of methods for developing variable components of software for SHS is performed. The third section describes the process of developing models, procedures and tools for building and maintaining variable software components of SHS. The operational model (OM) of requirements processing in the context of development of variable software components according to Scrum methodology is offered. OM allows to formalize the process of requirements variability management in variable SHS, which opens the possibility of collecting information, based on the information to analyze commonness and classification of requirements, which in turn reduces the number of requirements at the stage of sprint requirements catalog, due to which it becomes possible to improve the quality of the requirements analysis process. The domain model of variable software components at the stage of support of the SHS is proposed, and the procedure of evaluation of the quality indicator of the maintenance of the software components of the SHS is developed. Architectural models of appropriate tools have been developed to provide automated support for the proposed procedures for building variable software components. The fourth section of the dissertation is devoted to software implementation and experimental research of developed models and tools. The calculations of the proposed indicator are based on the calculation of the amount of time spent, which is necessary to maintain certain functionalities of the system at the stage of its maintenance. As a result of the analysis of calculations of the criterion of support, the application of the proposed modification of the architecture of the SHS leads to an increase in the maintenance of the system. The architecture of the CASE toolkit is proposed - a tool for automating a number of software support processes for SHS. This provides an opportunity to automate the processes of preliminary analysis and quality assessment of alternative options for the development of new components of the software SH. In the dissertation work the actual scientific and applied problem of quality improvement of processes of development and support of variable components of the software of SHS on the basis of use of methods of domain modeling is solved. As a result of the experiments, data were obtained that allow us to draw conclusions about the efficiency and appropriateness of the proposed approach to determine the effectiveness of alternative architectural solutions.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського