Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (3)Реферативна база даних (399)Книжкові видання та компакт-диски (286)Журнали та продовжувані видання (28)
Пошуковий запит: (<.>A=ПЕТРУШЕНК$<.>+<.>A=ЮРІЙ$<.>+<.>A=МИКОЛАЙОВИЧ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 18
Представлено документи з 1 до 18

      
1.

Петрушенко М.М. 
Економічне обгрунтування мотиваційного інструментарію екологоорієнтованого управління підприємством: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.06 / М.М. Петрушенко ; Сумс. держ. ун-т. — Суми, 2007. — 22 с. — укp.

Розвинуто теоретичні та науково-методичні підходи до економічного обгрунтування мотиваційного інструментарію екологічно орієнтованого управління підприємством. Удосконалено підходи до трансформації еколого-економічних інструментів обмежувального характеру з метою активізації функції стимулювання екологоорієнтованого управління підприємством. Виявлено закономірності та теоретично обгрунтовано підходи до визначення суті категорії методу екологоорієнтованого управління у вузькому та широкому значеннях, що враховує технологічні підходи до формування методу та його застосування для цього управління з урахуванням взаємозв'язаних природних і культурних мотиваційних чинників. Розвинуто підходи щодо формування синергетичної системи екологоорієнтованого управління персоналом підприємств. Запропоновано методичні підходи до визначення системи інтегральних показників екологоорієнтованого управління персоналом, синергетичного ефекту від збільшення витратної частини формування соціально-психологічної складової системи екологоорієнтованих методів управління, комплексного показника усвідомлення екологоорієнтованої компетенції персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-280-21 +
Шифр НБУВ: РА354253

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Юрійчук Л.М. 
Ендопротезування кульшового суглоба у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.21 / Л.М. Юрійчук ; Ін-т травматології та ортопедії АМН України. — К., 2009. — 21 с. — укp.

Досліджено питання щодо покращання результатів лікування хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами стегнової кістки (СК) з урахуванням диференційованого підходу до вибору способу оперативного лікування й удосконалення методики ендопротезування кульшового суглоба (КС). Вивчено міцність фіксації за нестабільних переломів вертлюгової ділянки (ВД) СК кутовою пластиною, фіксатором DHS, цементним ендопротезом КС. Проведено біомеханічне обгрунтування вибору методу фіксації нестабільного перелому ВД СК у пацієнтів даного віку на базі стендових натурних вибробувань. Багатофакторний кореляційний аналіз лікування показав переваги застосування тотального цементного ендопротезування у хворих похилого та старечого віку з через- та міжвертлюговими переломами СК за складних багатовідлапкових переломів, з ознаками остеоартрозу й остеопорозу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.198.53-92 + Р458.285,1-92 +
Шифр НБУВ: РА367803

Рубрики:

      
3.

Петрушенко В.Л. 
Знання як форма зв'язку свідомості і буття: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.02 / В.Л. Петрушенко ; Одес. нац. ун-т ім. І.І.Мечникова. — О., 2003. — 36 с. — укp.

Подано філософську концепцію знання як цілісної інтелектуальної форми, що репрезентує буття для свідомості. Аргументовано необхідність розвитку епістемології як філософської теорії знання на відміну від західних епістемологічних студій, що подають епістемологію як метатеорію наукового знання, тобто як інструментальну науку. Детально проаналізовано знання в аспектах: екзистенціальних особливостей становища людини в світі; соціального відношення; структури образу як вихідної одиниці людини в світі та базової одиниці знання; вихідних компонентів знання в його зв'язках з пізнавальними процесами. Розглянуто знання у трикомпонентній будові (наданості, конструктивності, смисловому компоненті) та як форму і результат активної конструктивної діяльності людської свідомості стосовно видобування універсуму людського бачення дійсності, в якому провідну роль грають смислові орієнтири, іманентні природі свідомості та фундаментальні за значущістю. Через них знання постає органічно вписаним до культурно-історичного процесу. Висвітлено аспекти зв'язку епістемології з культурними та історико-філософськими традиціями.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю0 в61 + Ю22 +
Шифр НБУВ: РА326186

Рубрики:

      
4.

Юрій І. А. 
Інститут градоначальництва в системі державної влади на півдні Російської імперії (XIX - початок XX ст.): автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / І. А. Юрій ; Харк. нац. ун-т внутр. справ. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Сформульовано поняття градоначальництва як правового інституту, охарактеризовано місце та роль градоначальника в системі державного управління Російської імперії. Досліджено соціально-політичні чинники утворення градоначальств, організаційно-правові засади функціонування градоначальників. Проаналізовано специфіку компетенції градоначальника у її видозмінах протягом XIX - початку XX ст., відображено характер його взаємовідносин із центральними органами влади, інститутом генерал-губернатора, органами місцевого самоврядування, законодавчі ініціативи градоначальників, особливості функціонування градоначальництва в Одеському, Таганрозькому, Феодосійському, Керч-Єнікальському, Ізмаїльському, Севастопольському, Миколаївському, Ялтинському градоначальствах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)51/52-523.72 + Т3(4УКР7)5-5
Шифр НБУВ: РА373601 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Петрушенко В.В. 
Інтенсивна терапія та хірургічна корекція асептичного та інфікованого панкреонекрозу (клініко-експериментальне дослідження): автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.03 / В.В. Петрушенко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2008. — 38 с. — укp.

Удосконалено методи лікування хворих з асептичним та інфікованим панкреонекрозом. Визначено нові патогенетично обгрунтовані діагностичні та лікувально-тактичні підходи. На підставі результатів аналізу лікування 391-го хворого на гострий панкреатит (ГП) визначено дві групи пацієнтів, серед яких - хворі на асептичний локальний, великовогнищевий, розповсюджений панкреонекроз та інфікований некротичний панкреотит (НП). Вивчено особливості й ефективність методів лікування, що дозволило побудувати лікувально-діагностичний алгоритм стосовно індивідуалізації тактики залежно від розповсюдженості деструктивного процесу, асептичного чи інфікованого панкреонекрозу, патології біліарної системи, оцінки тяжкості стану пацієнтів. На підставі цього обгрунтовано комплексне застосування імунокоригувальної інтенсивної терапії та хірургічного втручання. Оперативне лікування базувалось на малоінвазивних, ендоскопічних і вдосконалених лапароскопічних методах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.601.1 +
Шифр НБУВ: РА357815

Рубрики:

      
6.

Юрій Р.Ф. 
Класифікація функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.01.06 / Р.Ф. Юрій ; НАН України. Ін-т математики. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Вивчено властивості парастрофної рівносильності, а саме: знайдено ряд інваріантів, надано повну класифікацію квадратичних функційних рівнянь від n (n = 2, 3, 4) предметних змінних, виділено представників кожного з класів, знайдено множини розв'язків кожного з цих рівнянь. Це доводить існування двох класів за n = 2, чотирьох класів за n = 3 і 17-ти класів у разі n = 4. Доведено, що кожне квадратичне парастрофно нескоротне функційне рівняння від п'яти предметних змінних парастрофно рівносильне принаймні одному з чотирьох наведених функційних рівнянь, які не попадають в один клас за парастрофною рівносильністю. Показано існування функційних рівнянь, які не є квадратичними, але серед компонентів розв'язку обов'язково мають ізотопи груп, знайдено всі розв'язки вказаного рівняння. Установлено критерій існування нетривіальних квазігрупових рівнянь на множині квазігрупових операцій. Знайдено повну класифікацію загальних не обов'язково квадратичних функційних рівнянь малої довжини на квазігрупових операціях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В152.39,0 + В161.922,0 +
Шифр НБУВ: РА343930

Рубрики:

      
7.

Петрушенко О. О. 
Лексико-семантичне поле "час" в українській поезії II половини XX ст.: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.01 / О. О. Петрушенко ; Нац. авіац. ун-т. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Вперше в українському мовознавстві цілісно досліджено лексико-семантичне поле "час", доповнено та розширено загальнотеоретичні положення щодо його вивчення. Визначено основні структурно-семантичні та стилістичні характеристики лексико-семантичного поля. З'ясовано лінгвостилістичну значущість темпоральних номінацій лексико-семантичного поля "час", уточнено та встановлено корпус лексем. Проведено типологічне зіставлення темпоральних сем у реченнєвих ілюстраціях. Описано найвиразніші та найбільш продуктивні типи функціонально-естетичних трансформацій формантів відповідної образної парадигми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-315.5 + Ш5(4УКР)6-335
Шифр НБУВ: РА373551 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
8.

Юрій Е.О. 
Методичне забезпечення стратегічного планування та фінансових можливостей реалізації стратегії: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Е.О. Юрій ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 23 с. — укp.

Наведено визначення стратегічного планування як процесу формування загальних цілей організації та відповідних йому функціональних стратегічних цілей, розроблених з урахуванням ресурсних можливостей підприємства та спрямованих на ефективну реалізацію загальних цілей. Встановлено, що стратегічними цілями підприємств харчової промисловості за умов невизначеності зовнішнього середовища є концентрування на привабливих ринках, збільшення ринкового сегмента й утримання існуючих ринкових позицій. Обгрунтовано, що фінансові цілі є основними функціональними стратегічними цілями, досягнення яких можна забезпечити шляхом дотримання необхідних параметрів фінансового стану підприємства, який визначається групою фінансових показників. На підставі поєднання концепції часових горизонтів з методикою фінансового планування під час розробки стратегій розвитку визначено стратегічні цілі, які б забезпечили стабільні тенденції розвитку підприємства в поточному, середньо- та довгостроковому періодах. За результатами одержаних значень фінансових показників у межах різних часових періодів фінансовий стан підприємства охарактеризовано як стійкий, постійний або кризовий. Розроблено заходи щодо покращання існуючого стану підприємства, які доцільно здійснювати за допомогою концентрації горизонтів росту. З урахуванням запропонованих розробок стратегічне планування розглянуто як п'ятирівневу процедуру, яка базується на виконанні наступних етапів: аналізу існуючого стану підприємства, визначення його потенціалу, обгрунтування можливих напрямів стратегічного розвитку, планування реалізації стратегії, її впровадження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)306.71-230.3 + У9(4УКР)306.71-93 +
Шифр НБУВ: РА348354

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Юрійчук Ю.А. 
Національний фактор у суспільно-політичному розвитку Чехії та Словаччини (1989 - середина 1990-х рр.): Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.02 / Ю.А. Юрійчук ; Чернів. держ. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2000. — 20 с. — укp.

Проаналізовано процес становлення і розвитку чеського та словацького національних рухів, діяльність груп та партій, що представляють національні меншини. Розкрито основні тенденції розвитку Чехо-Словаччини у зазначений період, а також висвітлено процес становлення незалежних держав Чехії та Словаччини. Значну увагу приділено національній політиці урядів даних країн та становищу національних меншин у них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Чех)64 + Т3(4Сло)64
Шифр НБУВ: РА310671 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Юрій Н.М. 
Політична соціалізація молоді в умовах трансформації суспільства: аналіз міжнародного і українського досвіду: Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.04 / Н.М. Юрій ; Одес. нац. юрид. акад.. — О., 2002. — 16 с. — укp.

Проаналізовано західні та вітчизняні концепції політичної соціалізації. Розглянуто роль політичної соціалізації у процесі становлення незалежної української держави, формування політичної системи. Визначено статус молоді у політичному просторі українського суспільства, її роль як об'єкта та суб'єкта політичного впливу. Висвітлено пріоритетні напрямки діяльності молоді у громадських об'єднаннях та політичних партіях. Удосконалено компаративістський метод кращого розуміння національної специфіки процесу соціалізації. На підставі аналізу вітчизняного та зарубіжного досвіду молодіжної політики розглянуто шляхи розвитку молодіжної політики в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф016.5 +
Шифр НБУВ: РА321952

Рубрики:

      
11.

Юрійчук Н.Д. 
Система роботи над діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.02 / Н.Д. Юрійчук ; Ін-т педагогіки АПН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Висвітлено актуальну проблему збагачення мовлення учнів діловою лексикою. Викладено науково обгрунтовану й експериментально перевірену систему роботи над усним та писемним діловим мовленням на уроках української мови у 5 - 7 класах. Запропоновано програму експериментально-дослідного навчання ділового мовлення не тільки на уроках зв'язного мовлення, а й на уроках вивчення лексики, морфології, синтаксису. Упорядковано словник-мінімум ділової людини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.4-912.37
Шифр НБУВ: РА313984 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Петрушенко В.В. 
Холелітіаз після оперативних втручань на шлунку та дванадцятипалій кишці (фактори ризику, особливості патогенезу, профілактика): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.03 / В.В. Петрушенко ; Вінниц. нац. мед. ун-т ім. М.І.Пирогова. — Вінниця, 2002. — 22 с.: рис. — укp.

На підставі результатів комплексного обстеження визначено співвідношення постваготомічних та пострезекційних ускладнень, пов'язаних з ураженням жовчовивідної системи. Розглянуто характер моторно-евакуаторних змін жовчного міхура та встановлено чіткий кореляційний взаємозв'язок між гіпотонічно-гіпокінетичними розладами, ступенем вираженості запальних, дегенеративно-дистрофічних та атрофічних процесів у слизовій оболонці шлунку і дванадцятипалої кишки та розвитком холелітіазу. Досліджено основні біохімічні зміни жовчі у хворих після оперативних втручань на шлунку та дванадцятипалій кишці, що призводить до пігментного холелітіазу. Визначено, що морфофункціональні зміни печінки у хворих з післяоперативним холелітіазом мають ознаки неспецифічного реактивного гепатиту. Встановлено фактори ризику та особливості патогенезу пігментного холелітіазу після оперативних втручань на шлунку та дванадцятипалій кишці.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р457.465.520.43
Шифр НБУВ: РА321624

Рубрики:

      
13.

Собко В. С. 
Ендоскопічний гемостаз при виразкових кровотечах у хворих з геморагічним шоком / В. С. Собко. — Б.м., 2019 — укp.

З метою покращення лікування пацієнтів із геморагічним шоком на тлі виразкових гастро-дуоденальних кровотеч запропоновано метод ендоскопічної репаративно-гемостатичної ін'єкційної терапії із застосуванням плазми, збагаченої тромбоцитами. Для оцінки ефективності вказаної методики розроблено експериментальну модель шлунково-кишкової кровотечі з наступною ендоскопічною репаративно-гемостатичною ін'єкційною терапією (Патент України на корисну модель № 114893) на тлі геморагічного шоку. Вперше вивчено метаболічні порушення періульцелярних тканин в умовах розвитку геморагічного шоку в експерименті, а також методи корекції цих змін.Встановлено, що стимулююча терапія у вигляді локального періульцелярного введення плазми збагаченої тромбоцитами дозволяє загальмувати процеси вільнорадикального окиснення ліпідів, активувати захисні функції слизової оболонки та прискорити процеси репарації у періульцелярній зоні. Морфологічно це супроводжується зменшенням клітинних елементів запальної реакції та активацією елементів фібробластичного ряду, що, в свою чергу проявляється прогресивним зменшенням площі виразкових дефектів.В клінічній частині роботи вперше вивчено репаративні та гемостатичні властивості плазми, збагаченої тромбоцитами, при періульцелярному введенні у хворих з геморагічним шоком на тлі виразкових гастро-дуоденальних кровотеч. Показано ефективність запропонованої методики при використанні в практичній діяльності.Клінічна частина дисертаційної роботи полягала у проспективному дослідженні пацієнтів, які лікувались з приводу виразкових гастро-дуоденальних кровотеч в клініці ендоскопічної та серцево-судинної хірургії Вінницького національного медичного університету імені М. І. Пирогова на базі відділення абдомінальної хірургії Вінницької обласної клінічної лікарні імені М. І. Пирогова з 2013 по 2017 роки.Результати морфологічного дослідження переконливо свідчать про те, що використання плазми збагаченої тромбоцитами при лікуванні виразок шлунку в умовах геморагічного шоку, призводить до більш швидшого пригнічення запалення та прискорює загоєння виразкових дефектів.^UIn order to improve the treatment of patients with hemorrhagic shock because of ulcerative gastro-duodenal bleeding, the method of endoscopic reparative-hemostatic injection therapy with the use of platelet-riched plasma is proposed. To evaluate the effectiveness of this methodology, an experimental model of gastrointestinal bleeding with the following endoscopic reparative-hemostatic injection therapy (Patent of Ukraine for Utility Model No. 114893) was developed on the background of hemorrhagic shock. Metabolic violations of periulcetal tissues were studied under the conditions of development of hemorrhagic shock in the experiment, as well as methods of correction of these changes.The proposed method of endoscopic reparative-hemostatic injection therapy allows achieving a reliable hemostasis, as well as adjusting metabolic changes in periulcetal tissues, which leads to more rapid healing of ulcer defects. In practice, this can reduce the mortality of patients with hemorrhagic shock because of ulcerative bleeding, as well as reduce the length of their inpatient treatment.It has been established that stimulating therapy in the form of local periulcetric introduction of plasma enriched with platelets allows to slow down the processes of VOL, activate protective functions of the mucous membrane and accelerate the processes of reparation in the periulcele zone. Morphologically, this is accompanied by a decrease in cellular elements of inflammatory reaction and activation of elements of the fibroblastic series, which, in turn, is manifested by a progressive decrease in the area of ulcer defects.In the clinical part of the work, the reparative and hemostatic properties of PRP have been studied for periulcelar injection in patients with hemorrhagic shock because of ulcerative gastro-duodenal bleeding. The efficiency of the proposed method is shown in practical use.The clinical part of the dissertation was a prospective study of patients treated for ulcerative gastro-duodenal bleeding in the clinic of endoscopic and cardiovascular surgery at Vinnitsa National Medical University M. I. Pirogov on the basis of the department of abdominal surgery of the Vinnytsia Regional Clinical Hospital M. I. Pirogov from 2013 to 2017 years.Thus, the results of the morphological study convincingly suggest that the use of plasma enriched platelets in the treatment of stomach ulcers in conditions of hemorrhagic shock, leads to more rapid inhibition of inflammation and accelerates the healing of ulcer defects.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Юрійчук О. О. 
Правовий мультикультуралізм: аксіологічний вимір / О. О. Юрійчук. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вперше у вітчизняній юридичній науці досліджено правовий мультикультуралізм, його поняття, типологію, принципи та функції у контекстіфілософсько-правових поглядів. Обґрунтовано основні ознаки правового мультикультуралізму, головні тенденції розвитку правових культур.Удосконалено наукові дослідження з питань філософсько-правового бачення мультикультуралізму та його аксіологічного виміру. Розвинуто положеннящодо основоположних ідеї правового мультикультуралізму у контексті науки філософії права.Відзначено існування різноманітних підходів до трактування мультикультуралізму, розмежовано співвідношення понять мульти-, полі- та багатокультурності, констатовано, що активізація розвитку теорії мультикультуралізму припадає на основні соціо-політичні і економічні етапи прогресу суспільства. На підставі проведеної концептуальної характеристики правового мультикультуралізму наведено авторське визначення поняття як теорії, яка спрямована на визнання існування в межах певного відкритого суспільного прошарку культурно відмінних груп, дії яких спрямовані на збереження та розвиток своєї самобутності та, водночас, дотримання у міжкультурних відносинах принципів рівності, толерантності, взаємоповаги і людиноцентризму.Проаналізовано роль права та суспільної моралі у контексті правового мультикультуралізму. Доведено, що на розвиток правового мультикультуралізму великий вплив мали ідейно-світоглядні принципи римського права в поєднанні з набутками античності: так, принцип космополітизму на перший план висуває інтереси і цінності людини, а не держави; право скомпонувало у собі справедливістю з моральними установками, які разом визначили людину як частину нової культури та самостійного індивіда з невід'ємними правами та здатністю до контролю й регуляції поведінки; індивідуалізм посприяв наділенню особи можливості до здійснення контролю власного становища у соціумі та відстоювання стратифікаційних позицій; мультикультурність продемонструвала можливість об'єднання процесів впливу та проникнення правових феноменів з однієї культури в іншу, при цьому зберігаючи їх унікальність.Розглядаючи види правових культур, проаналізовано їх сучасне втілення та зазначено, що сьогодні можна виокремити чотири основних фактори їхрозвитку та подальшої практичної реалізації, зокрема: 1) визнання важливості постійного внутрішнього оновлення традицій правової думки; 2) заохоченняісторичної пам'яті стосовно правових традицій та правових культур; 3) схвалення внутрішніх розбіжностей та розуміння важливості проникненняправових культур; 4) актуалізація ціннісних орієнтирів правових культур.У контексті правового мультикультуралізму з'ясовано, що проблема людини та її духовності є спричинені осмисленням екзистенційності впродовжрізних епох, тому для кращого втілення філософсько-правової теорії мультикультуралізму важливим є максимальне втілення людиноцентричнихсвітоглядних поглядів на основі самобутньої, стійкої правової нації.Дисертація має науково-практичне значення для філософії права, проблем філософії та інших філософсько- і теоретико-правових наук.^UIn the thesis for the first time in the national legal science legal multiculturalism, its concept, typology, principles and functions in the context of philosophical and legal views were investigated. The main features of legal multiculturalism, main tendencies of development of legal cultures were explained.Scientific research on philosophical and legal vision of multiculturalism and its axiological dimension has been improved. The position on the fundamental ideas oflegal multiculturalism in the context of science of the philosophy of law is developed.The existence of diverse approaches to the interpretation of multiculturalism is noted, the ratio of the concepts of multi-, poly- and multiculturalism is differentiated.It was stated that the activation of the development of the theory of multiculturalism accounts for the main socio-political and economic stages of the progress of society.On the basis of the conceptual characterization of legal multiculturalism, there is definition of the concept as a theory, which aims at recognizing the existencewithin the limits of a certain open social stratum of culturally distinct groups, whose actions are aimed at the preservation and development of their identity and, at the same time, observance of the principles of equality, tolerance in intercultural relations, mutual respect and human-centeredness.The role of law and social morality in the context of legal multiculturalism is analyzed. It was proved that the development of legal multiculturalism was stronglyinfluenced by the ideological and ideological principles of Roman law in conjunction with the achievements of antiquity: the principle of cosmopolitanism highlights the interests and values ​​of man, not the state; law comprised a fairness with moral attitudes that together identified a person as a part of a new culture and anindependent individual with inalienable rights and the ability to control and regulate behavior; individualism contributed to empowering a person to exercise control over her own position in society and advocating for stratification positions; multiculturalism has demonstrated the ability to combine the processes of influence and penetration of legal phenomena from one culture to another, while preserving their uniqueness Considering the types of legal cultures, their current implementation isanalyzed and it is noted that today it is possible to distinguish four main factors of their development and further practical realization, in particular: 1) recognition of the importance of constant internal renewal of the traditions of legal thought; 2) the promotion of historical memory in relation to legal traditions and legal cultures; 3) approval of internal differences and understanding of the importance of penetration of legal cultures; 4) actualization of values of landmarks of legal culturesIn the context of legal multiculturalism, it has been found that the problem of man and his spirituality is caused by the conception of existentialism in differentepochs, therefore, for the best implementation of the philosophical and legal theory of multiculturalism, the maximal realization of human-centric ideological views isessential on the basis of a distinct, stable legal nation. Dissertation has a practical value for philosophy of right, problems of philosophy and other philosophical, theoretical and legal sciences.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Ніколайчук Т. О. 
Формування інвестиційного середовища економічного розвитку об'єктів природно-заповідного фонду України / Т. О. Ніколайчук. — Б.м., 2021 — укp.

Наукове дослідження присвячено вирішенню наукового завдання, пов'язаного, із інвестиційним забезпеченням об'єктів природно-заповідного фонду України у системі збалансованого економіко-ефективного природокористування та їх місця у ринковій інфраструктурі. У роботі були поставлені та вирішені такі завдання: здійснено аналіз тенденцій розвитку інвестиційної привабливості об'єктів ПЗФ України; розвинуто теоретико-концептуальні положення соціо-економіко-екологічного розвитку заповідних об'єктів; розроблено науково-методичний підхід до розвитку заповідних територій як комплексних оздоровчо-розважальних зон; здійснено аналіз планування та організації господарської діяльності на заповідних територіях, що відповідатиме вимогам ринкової економіки, створення інвестиційного середовища та засадам розбудови громадянського суспільства; сформовано теоретико-методичний інструментарій використання концесійних та франчайзингових угод як напрямів економіко-екологічного зростання заповідних територій та форм залучення інвестиційних потоків в галузь; проаналізовано використання екологічного ваучингу та факторингу як інструментів економіко-організаційної та інвестиційної підтримки приватних підприємців, що мають на меті здійснювати господарську діяльність на заповідних територіях.^UThe research is devoted to solving the scientific objective related to the investment of nature reserves of Ukraine in the system of balanced economically efficient use of nature and their place in the market infrastructure. The following tasks were set and solved in the work: the analysis of tendencies of development of investment attractiveness of objects of NPF of Ukraine is carried out; developed theoretical and conceptual provisions of socio-economic and environmental development of protected areas; developed a scientific and methodological approach to the development of protected areas as integrated health and entertainment areas; the analysis of planning and organization of economic activity in protected areas, which will meet the requirements of a market economy, the creation of an investment environment and the principles of civil society development; the theoretical and methodological tools for the use of concession and franchise agreements as areas of economic and environmental growth of protected areas and forms of attracting investment flows into the industry; the use of ecological vouching and factoring as tools of economic-organizational and investment support of private entrepreneurs who aim to carry out economic activities in protected areas is analyzed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Вернігорова Н. В. 
Організаційно-економічне забезпечення сталого розвитку міських парків: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / Н. В. Вернігорова. — Б.м., 2023 — укp.

Актуальність дисертаційної роботи визначається необхідністю забезпечення сталого розвитку міст та їх територіальної структури, з урахуванням чинників рекреаційного природокористування, соціально-економічного розвитку та сучасних екологічних критеріїв. Зростаючі темпи урбанізації створюють виклики для збалансованого розвитку міських парків згідно оздоровчих і рекреаційних потреб нинішніх та майбутніх поколінь містян, інклюзивного розвитку та збереження природних ресурсів і навколишнього середовища. В роботі обґрунтовано концептуальну ідею про те, що в процесі організаційно-економічного забезпечення міських парків, по-перше, необхідним є соціально-орієнтований підхід, а по-друге, – екологічні інновації, за допомогою яких можна досягти позитивних соціальних, природоохоронних та економічних ефектів для розвитку міста в цілому.В дисертаційній роботі виділяється 5 основних напрямків реалізації організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку міських парків, а саме: - вдосконалення інституціональних засад функціонування міських парків та визначення організаційно-економічного інструментарію забезпечення їх сталого розвитку; - визначення інституційних пасток в структурі суб’єктно-об’єктних відносин в сфері організаційно-економічного забезпечення паркового благоустрою; - розроблення методичного підходу до комплексного оцінювання збитків, завданих міським паркам унаслідок російської війни проти України; - обґрунтування вибору форм державно-приватного партнерства в сфері сталого розвитку міських парків; - розвиток концептуально-методичних підходів щодо проєктування відбудови міських парків згідно з викликами воєнного та післявоєнного періодів. В першому розділі дисертаційної роботи наведено теоретичний базис організаційно-економічного забезпечення сталого розвитку міських парків, обґрунтовано необхідність екологізації та впровадження екологічних інновацій у розвиток зеленої інфраструктури.Зокрема визначено сутність таких понять як: «парковий простір» у територіальній структурі міста, «економіка паркового простору» та «організаційно-економічне забезпечення розвитку міських парків». Окрім того, обґрунтовано взаємозв’язок «економіки паркового простору» з економікою міста, економікою регіону та держави, та обґрунтовано ряд чинників, які формували переваги суспільства до характеристик простору міських парків та до їх екосистемних послуг.В другому розділі, на основі аналізу проведеного в роботі анкетування жителів різних міст України визначено ключові показники споживацьких переваг жителів міст різних категорій та виявлено спільні проблеми і тенденції, що дозволяє у майбутньому будувати стратегії розвитку зеленої інфраструктури для малих і великих міст, враховуючи особливості розселення, територіальної структури міста, логістики та потреб громадян.З метою вдосконалення методичних підходів щодо оцінки збитків міським паркам внаслідок військової агресії росії проти України сформовано методичні підходи щодо оцінка збитків міським паркам у контексті повоєнної відбудові міст України та сталого розвитку. В третьому розділі дисертаційної роботи доведено висунуту гіпотезу про доцільність впровадження соціально-орієнтованого підходу до розвитку міських парків. Також обґрунтовано доцільність виділення трьох напрямів інституціонального забезпечення розвитку міських парків та відповідного інструментарію за характерними для них групами екосистемних послуг – регулюючим, культурним та підтримуючим. Обґрунтовано актуальність вдосконалення суб’єктно-об’єктних відносин, а саме: посилення та конкретизація горизонтальних взаємозв’язків між суб’єктами господарювання, управління та споживання екосистемних послуг міських парків; та закріплення нових ефективних норм на формальному і неформальному рівнях.Згідно актуальним чинникам розвитку міських парків у повоєнний період, обґрунтовано екоінноваційний проєкт морського парку у прибережній зоні Одещини у контексті принципів сталого розвитку та згідно екологічним критеріям. Запропоновані концептуально-методичні підходи щодо створення проєкту морського парку орієнтовані на сталий розвиток місцевої економіки та відповідають принципу “build back better”, який є одним із провідних принципів Національного плану відновлення України.Ключові слова: міські парки, організаційно-економічне забезпечення, сталий розвиток, природні ресурси, соціально-економічний розвиток, стійкість (сталість), інклюзивний розвиток, екологізація, екологічна інновація, екологічний критерій, екологічний менеджмент, природокористування, територіальна структура, зелена економіка, навколишнє середовище.^UThe relevance of the dissertation work is determined by the need to ensure the sustainable development of cities and their territorial structure, taking into account the factors of recreational nature use, socio-economic development and modern ecological criteria. The growing pace of urbanization creates challenges for the balanced development of city parks in accordance with the health and recreational needs of current and future generations of citizens, inclusive development and preservation of natural resources and the environment. The work substantiates the conceptual idea that in the process of organizational and economic provision of city parks, firstly, a socially oriented approach is necessary, and secondly, ecological innovations, with the help of which it is possible to achieve positive social, environmental and economic effects for the development of the city as a whole.The dissertation highlights 5 main areas of implementation of organizational and economic support for the sustainable development of city parks, namely: improvement of the institutional foundations of the functioning of city parks and determination of the organizational and economic tools for ensuring their sustainable development;-?determination of institutional traps in the structure of subject-object relations in the field of organizational and economic support of park improvement;-?development of a methodical approach to comprehensive assessment of damages caused to city parks as a result of the Russian war against Ukraine;-?justification of the choice of forms of public-private partnership in the field of sustainable development of city parks;-?development of conceptual and methodological approaches to the design of the reconstruction of city parks in accordance with the challenges of the war and post-war periods.In the first chapter of the dissertation, the theoretical basis of organizational and economic support for the sustainable development of city parks is provided, the need for greening and the introduction of ecological innovations in the development of green infrastructure is substantiated.In particular, the essence of such concepts as: "park space" in the territorial structure of the city, "economy of park space" and "organizational and economic support for the development of city parks" is determined. In addition, the relationship between the "economy of park space" and the economy of the city, the economy of the region and the state is substantiated, and a number of factors that formed society's preferences for the characteristics of the space of city parks and their ecosystem services are substantiated.In the second chapter, on the basis of the analysis of the survey of residents of different cities of Ukraine, the key indicators of consumer preferences of residents of different categories of cities were determined and common problems and trends were identified, which allows for the development of strategies for the development of green infrastructure for small and large cities in the future, taking into account the features of settlement, territorial structure of the city, logistics and needs of citizens.In order to improve methodical approaches to the assessment of damage to city parks as a result of russia's military aggression against Ukraine, methodical approaches to the assessment of damage to city parks in the context of the post-war reconstruction of Ukrainian cities and sustainable development were formed.The third chapter of the dissertation proves the proposed hypothesis about the feasibility of implementing a socially oriented approach to the development of city parks. The expediency of allocating three directions of institutional support for the development of city parks and the corresponding toolkit according to their characteristic groups of ecosystem services - regulatory, cultural and supporting - is also substantiated. The relevance of improving subject-object relations is substantiated, namely: strengthening and specification of horizontal relationships between economic entities, management and consumption of ecosystem services of city parks.According to the actual factors of the development of city parks in the post-war period, the eco-innovation project of the marine park in the coastal zone of Odesa was substantiated in the context of the principles of sustainable development and according to ecological criteria. The proposed conceptual and methodological approaches to the creation of the marine park project are focused on the sustainable development of the local economy and correspond to the principle of "build back better".Keywords: city parks, organizational and economic support, sustainable development, natural resources, socio-economic development, sustainability, inclusive development, ecologization, ecological innovation, environmental criterion, ecological management, nature management, territorial structure, green economy, environment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Антонюк Д. І. 
Легітимаційні аспекти антикорупційного контролю в Україні в умовах глобалізації: автореферат дис. ... д.філософ : 052 / Д. І. Антонюк. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційна робота присвячена актуальній проблемі вивчення сутності й місця антикорупційного контролю в процесі легітимації публічної влади в Україні в умовах глобалізації. Отримання Україною членства в Європейському Союзі та у складі НАТО багато в чому залежить від правильних дій та рішень вітчизняної публічної влади на виконання умов вступу, серед яких протидія корупції набуває першочергового значення. Дотримання визначеного змінами до Конституції України в 2019 році євроінтеграційного курсу неможливе без легітимності української влади як з боку власного народу, так і міжнародної спільноти.З початком активної фази російсько-української війни постала гостра потреба в колективних діях, необхідних для захисту державного суверенітету. Розрізненість і відсутність взаємодовіри в цей час, породженої корупційними зловживаннями в органах влади, зумовлює послаблення обороноздатності України та ставить під загрозу не лише євроінтеграційні перспективи, але й існування України як держави. Саме на вирішення цих проблем і спрямовано дисертаційну роботу, опрацювання теми якої має високу наукову актуальність та велику практичну значущість для подальшого розвитку системи антикорупційного контролю в Україні. Враховуючи це, об’єктом наукового аналізу стало формування та реалізація політики протидії корупції в Україні в контексті глобалізаційних та євроінтеграційних процесів.Предметом дисертаційного дослідження виступили легітимаційні аспекти антикорупційного контролю як механізму протидії корупції в Україні в контексті розгортання глобалізаційних і євроінтеграційних процесів.Метою дисертації стало здійснення комплексного дослідження легітимаційного потенціалу механізму антикорупційного контролю в умовах глобалізації. Для її досягнення було вирішено низку конкретних завдань, а саме: визначено теоретико-методологічні засади дослідження антикорупційного контролю в легітимаційних процесах у контексті глобалізації; виокремлено правові й політичні основи антикорупційного контролю як механізму легітимації публічної влади в Україні в умовах європейської інтеграції; проаналізовано особливості антикорупційного контролю як чинники делегітимації влади в Україні; проаналізовано роль антикорупційного контролю у формуванні довіри громадян до інститутів влади; досліджено легітимаційний потенціал інститутів громадянського суспільства в механізмі антикорупційного контролю в Україні. Дисертація складається з анотації, вступу, чотирьох розділів, висновків, списку використаних джерел і додатків. У вступі обґрунтовано актуальність та своєчасність виконаного дослідження, сформульовано його мету й завдання, подано об’єкт й предмет, методи дослідження, сформульовано наукову новизну та практичне значення отриманих результатів, описано їх апробацію.^UThe dissertation is devoted to the topical issue of studying the essence and place of anti-corruption control in the process of legitimizing public power in Ukraine in the context of globalization. Ukraine’s membership in the European Union and NATO largely depends on the correct actions and decisions of the national public authorities to fulfill the conditions of accession, among which the fight against corruption is of primary importance. Adherence to the European integration course determined by the changes to the Constitution of Ukraine in 2019 is impossible without the legitimacy of the Ukrainian government, both from the side of its own people and the international community.With the beginning of the active phase of the Russian-Ukrainian war, there was an urgent need for the collective actions necessary to protect state sovereignty. Differences and lack of mutual trust at this time, caused by corruption abuses in the government bodies, result in the weakening of Ukraine’s defense capabilities and endanger not only European integration prospects, but also the existence of Ukraine as a state. The thesis is aimed at solving these problems and its study is of high scientific relevance and great practical significance for the further development of anti-corruption control in Ukraine.Taking this into account, the object of scientific analysis is the formation and implementation of anti-corruption policy in Ukraine in the context of globalization and European integration processes.The subject of the dissertation study is the legitimizing aspects of anti-corruption control as a mechanism for combating corruption in Ukraine against the background of the globalization processes deploying.The objective of the thesis was to carry out a comprehensive study of the legitimation potential of the anti-corruption control mechanism in the context of globalization.In order to achieve it, a number of specific tasks were solved, namely: the theoretical and methodological principles of the study of anti-corruption control in legitimation processes in the context of globalization were determined; the legal and political foundations of anti-corruption control as a mechanism of legitimation of public power in Ukraine in the context of European integration are highlighted; the peculiarities of anti-corruption control are analyzed as factors of delegitimization of power in Ukraine; the role of anti-corruption control in the formation of citizens’ trust in government institutions is analyzed; the legitimation potential of civil society institutions in the mechanism of anti-corruption control in Ukraine is investigated.The dissertation consists of an abstract, an introduction, four sections, conclusions, a list of references and appendices. The introduction substantiates the relevance and timeliness of the performed study, formulates its objective and tasks, presents the object and subject, research methods, formulates the scientific novelty and practical significance of the obtained results, and describes their approbation.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Онопрієнко К. В. 
Організаційно-економічні засади розвитку системи освіти дорослих: автореферат дис. ... д.філософ : 051 / К. В. Онопрієнко. — Б.м., 2024 — укp.

Теоретичне дослідження організаційно-економічних засад функціонування системи освіти дорослих дозволило систематизувати її понятійно-категоріальний апарат, що передбачає розмежування ключових понять «освіта», «навчання», «дорослі» в системі соціально-економічних відносин. Визначено, що на неї покладено важливі не лише соціальні (підвищення кваліфікації, соціалізація та розвиток особистості), а й економічні (зменшення безробіття та соціальної нерівності, стимулювання інновацій та розвитку) функції. Розвиваючись в сучасних умовах для освіти дорослих характерними є такі тенденції як широке використання онлайн-форматів та дистанційних курсів, акцент на оцінці компетентностей та здобутті навичок для майбутньої роботи, підсилення ідеєю постійного навчання протягом усього життя, важливість соціальної інтеграції та включення. Виявлено, що розвиток освіти дорослих стає ключовим фактором у формуванні та модернізації відповідних стратегій розвитку в провідних країнах Європи, зокрема шляхом кореляційно- регресійного аналізу підтверджено, що при зміні рівня середньої заробітної плати в країнах Європи на 1$, відсоток залучених дорослих до навчання зростатиме на 0,004%. Більш широкого розгляду набули теоретичні засади обґрунтування структурно-функціональних взаємозв’язків системи освіти дорослих з конкурентоспроможністю економіки та Цілями сталого розвитку. Це дозволило визначити основні тренди у кроссекторних наукових дослідженнях та простежити зміни у зацікавленості до освіти дорослих у хронологічному вимірі. Було встановлено основні географічні центри наукових досліджень, що зосереджені в Америці, Об‘єднаному Королівстві Великобританії, Канаді та Швеції, та провідні дослідницькі організації (університет Стокгольму, університет соціальних досліджень Стокгольму, університет Умео), між якими налагоджені розгалужені мережі співавторства. Дана робота наочно висвітлює стратегічну важливість інвестицій у сферу освіти дорослих, розглядаючи їх як ключовий фактор розвитку персоналу. За експертними оцінками, у 2023 році світові витрати на навчання на робочому місці досягнуть 380 млн дол. США у порівнянні з 244 млн дол. США у 2009 році. У роботі висунуто та емпірично підтверджено за допомогою кореляційного, лінійного регресійного аналізів та ряду непараметричних тестів існування системних взаємозв’язків у ланцюзі «попит на освіту дорослих – конкурентоспроможність країни – добробут населення» на прикладі країн Європи. Зокрема виявлено численні позитивні й тісні залежності між часткою осіб віком 18-64 роки, які залучені до навчання з субіндексами глобального індексу конкурентоспроможності: інноваційним потенціалом, розвиненістю фінансових ринків, рівнем навичок та розвиненістю інститутів. Доведено, що зміна попиту на освіту дорослих на 1% призведе до більш відчутного збільшення глобального індексу конкурентоспроможності для країн з високим рівнем ВВП на душу населення ( на 0.004 од. з коефіцієнтом детермінації 0,92), ніж з низьким (на 0.007 од з коефіцієнтом детермінації 0,35). Враховуючи результати проведеного аналізу, здійснено кластеризацію країн Європи на основі поєднання ієрархічного метода Ворда та неієрархічного k-середніх за найбільш релевантними детермінантами забезпечення конкурентоспроможності та попитом на освіту дорослих. В основу процедури покладено п’ять індикаторів (інститути, навички, розвиток бізнесу та інноваційний потенціал, попит на освіту дорослих), відібраних за методом головних компонент як каталізаторів конкурентоспроможності національної економіки та системи освіти дорослих в країнах Європи. Розроблено методологічний підхід обґрунтування детермінант впливу на споживчий вибір економічних агентів на ринку освітніх послуг, що базується на основі лабораторного експерименту, заснованого на положеннях поведінкової теорії. Отримані результати стали основою для формалізації матриці параметрів щодо формування патернів навчального онлайн-контенту у бізнес-освіті дорослих. Встановлено, що найбільш ефективними маркетинговими каналами розподілу на сьогоднішній день через Інтернет є соціальні мережі, електронна пошта, месенджери та мобільні додатки, а через іммерсивний маркетинг – технології 3D, AR та VR. На основі моделі «принципал – агент» запропоновано трансформаційні механізми організаційно-економічної взаємодії органів місцевої влади та провайдерів освіти дорослих, що передбачають перерозподіл їх функцій, повноважень і відповідальності щодо використання та контролю бюджетних коштів, що виділяються на забезпечення розвитку системи освіти дорослих.^UThe theoretical study of the organizational and economic foundations of the functioning of the adult education system made it possible to systematize its conceptual and categorical apparatus, which provides for the demarcation of the key concepts "education", "training", "adults" in the system of socio-economic relations. Based on the analysis of the organizational support for the functioning of adult education systems in different countries of the world, it was established that the existing models are not identical, and they differ depending on the socio-cultural, economic, historical and political conditions of each country. It was revealed that the development of adult education becomes a key factor in the formation and modernization of relevant development strategies in the leading European countries, in particular, through correlation and regression analysis, it was confirmed that if the average wage level in European countries changes by $1, the percentage of adults involved in education will increase by 0.004%. The theoretical foundations of the substantiation of the structural and functional interrelationships of the adult education system with the competitiveness of the economy and the Sustainable Development Goals have gained wider consideration This work clearly highlights the strategic importance of investments in the field of adult education, considering them as a key factor in personnel development. In the work, the existence of systemic interrelationships in the chain "demand for adult education - competitiveness of the country - welfare of the population" is proposed and empirically confirmed with the help of correlation, linear regression analyzes and a number of non-parametric tests, using the example of European countries. In particular, numerous positive and close dependencies between the share of people aged 18-64 who are involved in education with the sub-indices of the global competitiveness index: innovative potential, development of financial markets, level of skills and development of institutions were revealed. It is proved that a change in the demand for adult education by 1% will lead to a more significant increase in the global competitiveness index for countries with a high level of GDP per capita (by 0.004 units with a coefficient of determination of 0.92) than with low ones (by 0.007 units with a coefficient of determination 0.35). This argues for the need to take into account indicators of the development of the adult education system when creating a methodology for assessing the competitiveness of countries. Taking into account the results of the analysis, a clustering of European countries was carried out according to the most relevant determinants of ensuring competitiveness and demand for adult education. The procedure is based on five indicators (institutions, skills, business development and innovation potential, demand for adult education). As a result, the dynamic trajectory of changes of European countries between the five main clusters for 2012-2021 was highlighted. The methodological approach of substantiating the determinants of influence on the consumer choice of economic agents in the market of educational services has been developed, which is based on the basis of a laboratory experiment based on the provisions of behavioral theory. The obtained results became the basis for the formalization of the matrix of parameters regarding the formation of patterns of educational online content in business education of adults. It has been found that the most effective distribution marketing channels today are through the Internet social networks, e-mail, instant messengers and mobile applications, and through immersive marketing - 3D, AR and VR technologies, which help to provide learning through experience and feeling, which increases the motivation of the consumer educational services. On the basis of the "principal-agent" model, transformative mechanisms of organizational and economic interaction of local authorities and adult education providers are proposed, which provide for the redistribution of their functions, powers and responsibilities regarding the use and control of budget funds allocated to ensure the development of the adult education system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського