Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (8)Реферативна база даних (287)Книжкові видання та компакт-диски (425)Журнали та продовжувані видання (51)
Пошуковий запит: (<.>A=Онищенко О$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
Категорія: Біологічні науки   
1.

Онищенко О.В. 
Вплив низьких температур і кріопротекторів на структурний стан мікросомальних мембран: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / О.В. Онищенко ; Ін-т пробл. кріобіології і кріомедицини НАН України. — Х., 2006. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив кріопротекторів гліцерину (ГЛ), диметилсульфоксиду (ДМСО) та 1,2-пропандіолу (1,2-ПД), низьких температур та озону на стабільність білків і ліпідного бішару, а також на активність процесів перекисного окиснення ліпідів (ПОЛ) мікросомальних мембран печінки щурів. Встановлено, що за присутності досліджених кріопротекторів відбуваються зміни конформації білків мікросомальних мембран, змінюється мікрооточення білків, доступність білків розчинникові, підвищується гетерогенність їх структури. З'ясовано, що ПОЛ в мікросомальних мембранах прискорюється за умов додавання 30 - 40 мас. % ДМСО, 1,2-ПД і ГЛ і уповільнюється після низькотемпературного впливу за умов додавання 10 - 15 мас. % ГЛ. Показано, що озон в дозах 0,08 - 3,8 мг/л впливає на структурний стан білків і ліпідного бішару мікросом. Зростання дози озону викликає зниження термостабільності мікросомальних білків та посилення активності процесів ПОЛ в мікросомах.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е60*734.26*716-636-601.2в73 +
Шифр НБУВ: РА343654

Рубрики:

      
2.

Онищенко О.В. 
Вплив різних рівнів і джерел селену на обмін речовин та відтворну здатність ремонтних свинок: автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.02.02 / О.В. Онищенко ; Львів. нац. ун-т вет. медицини та біотехнологій ім. С.З.Гжицького. — Л., 2009. — 23 с. — укp.

Обгрунтовано оптимальні рівні й ефективні джерела селену у раціоні ремонтних свинок і вирощених з них свиноматок. Встановлено, що оптимальним рівнем селену у раціонах ремонтних свинок від 2,5 до 9 - 10-місячного парувального віку, а також поросних і лактуючих свиноматок є 0,3 мг/кг СР. Виявлено, що такий вміст селену у раціоні позитивно впливає на зростання коефіцієнтів перетравності поживних речовин, баланс азоту та мінеральних елементів, покращання гематологічних показників (вмісту у крові еритроцитів і гемоглобіну, загального білка, сірки, заліза, міді, цинку, марганцю та селену, вітаміну Е, каталазної й пероксидазної активності), що поліпшує у порівнянні з селенодефіцитним контролем середньодобові прирости живої маси ремонтних свинок на 5,7 - 9,6 %, їх заплідненість - 16,7 - 40 %, багатоплідність 1,9 - 7,5 %, великоплідність - 3,9 - 10,7 %, масу гнізда після народження - 3,6 - 11 %, молочність свиноматок - 10,8 - 24,1 %, збереженість поросят - 1,4 - 5,3 % та їх середньодобові прирости до двомісячного віку - на 6,5 - 9,7 % з меншими на 5,7 - 9,5 % витратами кормів на приріст. Доведено, що найвищий показник засвоєння поживних речовин, нагромадження селену у плаценті, крові, молозиві та молоці свиноматок і в організмі їх поросят вдається досягти у разі введення у раціон органічної форми селену - сел-плексу та селенометіоніну з метою забезпечення оптимального рівня елемента у раціоні - 0,3 мг/кг СР. Доведено, що застосування селенових препаратів - сел-плексу, селенометіоніну та селеніту натрію з метою поповнення дефіциту селену до оптимального рівня (0,3 мг/кг СР) у раціоні ремонтних свинок, вирощуваних від 2,5-місячного віку до свиноматок з поросятами, забезпечує економічний ефект у розрахунку на одну голову, відповідно, 298,30; 297,22 та 261,76 грн. Встановлено, що різниця між показниками економічного ефекту за сел-плексом і селенітом натрію та селенометіоніном і селенітом натрію у раціоні становить 36,54 та 35,46 грн.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П65-451.232 + П65-447 +
Шифр НБУВ: РА367766

Рубрики:

      
3.

Онищенко О. А. 
Наукове обгрунтування і розробка автоматизованих систем керування холодильно-компресорними установками малої продуктивності: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 05.13.07 / О. А. Онищенко ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2010. — 36 с. — укp.

Розроблено енергетично ефективні, з широкими функціональними можливостями, системи одно- та двоканального, а також частково інваріантного до збурення керування побутовими холодильними приладами, нечіткого керування тиском/витратою повітряних сумішів мікрокомпресорів апаратів штучної вентиляції легенів, керування продуктивністю електричних виконавчих механізмів компресорів. Запропоновано методи ідентифікації електричного холодильного коефіцієнта та параметрів основних елементів систем керування. Встановлено інформаційно-вимірювальне обладнання та проведено експериментальні дослідження. Створені системи керування впроваджено на машинобудівних підприємствах України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З392.21-05
Шифр НБУВ: РА376406 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Онищенко О.І. 
Несправжня борошниста роса дині і обгрунтування заходів з обмеження її шкодочинності в умовах Лісостепу України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.11 / О.І. Онищенко ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 17 с. — укp.

Досліджено біологічні особливості збудника несправжньої борошнистої роси на дині, динаміку розвитку хвороби під впливом умов зовнішнього середовища в Північно-Східному Лісостепу України. Оцінено стійкість проти хвороби рекомендованих для вирощування в Україні сортів дині, розроблено модель короткострокового прогнозу розвитку несправжньої борошнистої роси на рослинах гарбузових. Вперше за умов Лісостепу України встановлено вплив агротехнічних чинників, зокрема схем посіву, касетної технології вирощування та фунгіцидів на обмеження шкодочинності хвороби на дині. Обгрунтовано строки застосування фунгіцидів на насіннєвих посівах дині проти несправжньої борошнистої роси.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П478.1-5(4УКР) + П491.4-417.7(4УКР)
Шифр НБУВ: РА318938 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Онищенко О.С. 
Онтогенетичні закономірності морфофункціонального стану та розвитку молодняку коней новоолександрівської ваговозної породи: автореф. дис. ... канд. с.-г. наук : 03.00.13 / О.С. Онищенко ; Ін-т тваринництва НААН України. — Х., 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено комплексний підхід щодо оцінки вікової динаміки морфофункціонального стану організму та розвитку жеребчиків різних ліній новоалександрівської ваговозної породи. Доведено, що формування основних показників гемопоезу й імунітету в процесі вирощування тварин відбувається нерівномірно та характеризується періодами їх відносної стабілізації, інтенсивного розвитку та виразного зниження. Обгрунтовано можливість використання параметрів взаємозв'язку між вмістом у сироватці крові Fe, K, Ca, P та висотою в холці, косою довжиною тулуба, обхватом п'ястка як критеріїв для раннього прогнозування екстер'єрних особливостей коней. Одержано нові експериментальні дані щодо гістологічної будови шкіри та вікової міжлінійної мінливості у структурі волосяного покриву молодняку коней, що розкривають кількісні залежності між особливостями адаптивних реакцій їх організму на окремих етапах онтогенезу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П611-44 + П611-24
Шифр НБУВ: РА374949 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Онищенко О.В. 
Особливості структурно-функціональних змін лівого шлуночка і показників гемодинаміки у хворих з хронічною мітральною недостатністю: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.12 / О.В. Онищенко ; Донец. держ. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2005. — 20 с. — укp.

На підставі даних трансторакальної та трансезофагальної ехокардіографії уперше проведено порівняльний аналіз напівкількісних методів оцінки ступеня мітральної регургітації (МР), показано прогностичну значущість її кількісних параметрів. Доведено можливість використання тканинної доплерографії у діагностиці прихованої систолічної дисфункції лівого шлуночка (ЛШ) у безсимптомних пацієнтів з хронічною мітральною недостатністю (ХМН). Уперше з використанням даних тканинної й одномірної кольорової доплерографії розроблено підходи до оцінки діастолічної функції ЛШ у хворих з ХМН. Оцінено характер прогресування МР і структурно-функціональних порушень ЛШ у цих хворих у проспективному спостереженні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.09-3 +
Шифр НБУВ: РА340524

Рубрики:

      
7.

Дубас Т. П. 
Науково-видавнича діяльність Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: напрями, тенденції змін, перспективи (1991–2019) / Т. П. Дубас. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації комплексно досліджено основні тенденції змін у видавничій діяльності наукових бібліотек, з урахуванням досвіду Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, у період 90-х років ХХ – 10-х років ХХІ ст. – період незалежності України, звільнення від ідеологічних обмежень та прискореного розвитку інформатизації суспільства. Встановлено фундаментальні зміни в діяльності та внутрішній структурі бібліотек, охарактеризовано розвиток нових наукових напрямів та функцій в оновленому суспільстві у взаємозв'язку з розвитком науково-видавничої діяльності. Комплексно схарактеризовано напрями, форми, типи та види видавничої продукції. Визначено наукові видання, що є результатом розвитку книгознавства, бібліотекознавства, бібліографознавства, документознавства, архівознавства, біографістики, соціальних комунікацій, інформології та бібліометрії. Уточнено види наукових видань та інформаційно-аналітичної продукції; специфіку редакційно-видавничої діяльності в умовах розвитку наукових мережевих ресурсів.^UThe dissertation presents complex research of main tendencies of changes in publishing activity of scientific libraries since 90s of the 20th up to the 10s of the 21st centuries, i.e. the first period of Ukraine sovereignty, removal of ideological restrictions and accelerating of society informatization. The library research and publishing activities constitute the complex object of study, which includes formation, development and functioning of research and publishing library production as a system aims at realization of science, research, information, analytic activities of the library. Fundamental changes in libraries activity and internal structure, primarily in the leading scientific library − V. I. Vernadsky National Library of Ukraine (VNLU) − are stated, development of new scientific trends and functions in renewed country in interconnectedness with development of scientific and publishing activities, is characterized. VNLU creates and develops new structure with research institutes (research of manuscripts, library studies, book studies, archive studies, biography studies, information technologies), centers (scientific and publishing, culture and education, conservation and restoration), Service of Information and Analytical Support of State Authorities, National Law Library, Presidential Foundation of Ukraine. Directions, forms, types and kinds of the library publishing production are characterized in complex. Scientific editions which are results of library studies, book studies, library studies, bibliography studies, biography studies, social communications, informology, bibliometrics, are determined. Considerable attention is paid to culture heritage which libraries keep, and issues of libraries activity in information society. Kinds of scientific editions and information and analytical production are specified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
8.

Сандлер А. К. 
МЕТОД ПІДВИЩЕННЯ ЕФЕКТИВНОСТІ ДІАГНОСТУВАННЯ ТЕХНІЧНОГО СТАНУ СУДНОВИХ ГАЗОТУРБІННИХ УСТАНОВОК НА ОСНОВІ ВОЛОКОННО-ОПТИЧНИХ ТЕХНОЛОГІЙ / А. К. Сандлер. — Б.м., 2021 — укp.

Сандлер А. К. Метод підвищення ефективності діагностування технічного стану суднових газотурбінних установок на основі волоконно-оптичних технологій. − Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук за спеціальністю 05.22.20 − експлуатація та ремонт засобів транспорту. Державний університет інфраструктури та технологій, м. Київ, 2021.Дослідження базується на запиті практики про необхідність розробки й впровадження нових засобів діагностування та прогнозування технічного стану підшипникових вузлів суднових газотурбінних установок (СГТУ), які, за рахунок підвищення вірогідності діагностичної інформації, забезпечують зниження аварійності суден. У роботі вирішена актуальне науково-технічне завдання наукового обґрунтування, розробки й дослідження засобу діагностики та прогнозування технічного стану підшипників СГТУ.^USandler A. K. Method of improving the efficiency of diagnosis of the technical condition of ship's gas turbines plants based on fiber-optical technologists. − Qualifying scientific work on the rights of the manuscript.Dissertation for the degree of a candidate of technical sciences in specialty 05.22.20 – operation and repair of means of transport. State University of Infrastructure and Technologies, Kyiv, 2021.The research is based on the practice request regarding the necessity of development and implementation of new technical state diagnostic and forecasting means. The new method will ensure the increase of the diagnostic information probability and reduction of the accidents on ship's gas-turbine plants (SGTP) bearing units. The relevant scientific and technical task of scientific substantiation, development and research of the diagnostic and prediction means of bearings technical condition has solved in the thesis work. A tool provides high efficient use and reliability of the SGTР


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
9.

Онищенко О. В. 
Способи прогнозування та методи превенції дефіциту колостральних імуноглобулінів у корів / О. В. Онищенко. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження: процеси, які впливають на утворення колостральних Іg у молочній залозі корів сухостійного періоду.Мета роботи: з'ясування етіопатогенезу дефіциту колостральних Іg у корів, розробка способів прогнозування та методів превенції.Методи дослідження: клінічні (визначення загального стану організму тварин, функцій його органів і систем); ультрасонографічні (оцінка ендоструктури молочної залози); термографічні (визначення температурного градієнту та кольорової палітри молочної залози); органолептичні дослідження секрету вимені, цитологічні (підрахунок видового складу клітин секрету молочної залози); колострометрія (визначення рівня Іg молозива); гістологічні (дослідження мікроструктури молочної залози); біохімічні (визначення вмісту каротину, вітаміну А, дисбалансу прооксидантно-антиоксидантної системи); статистичні (обробка результатів досліджень).Наукова новизна: З'ясовано етіопатогенез дефіциту колостральних Іg у корів. Вперше отримано нові дані впливу дефіциту каротину / вітаміну А та стану прооксидантно-антиоксидантної системи на структуру і функцію молочної залози корів сухостійного періоду, рівень Іg молозива. Вперше розроблено комп'ютерну програму диференційної діагностики патологій молочної залози корів сухостійного періоду та прогнозування вмісту колостральних Іg з використанням інформаційно-технічних методів дослідження. Розроблено комплексну програму відновлення функції молочної залози корів сухостійного періоду та підвищення рівня колостральних Іg з використанням новітніх оригінальних нанобіо- та озонвмісних препаратів.Наукова новизна отриманих результатів підтверджена одним патентом України на корисну модель: № 74129. Отримано ТУ України на препарат «Каплаестрол+ОV».Запропоновано: з метою підвищення концентрації Іg у молозиві корів та профілактики патологій молочної залози рекомендована схема, яка передбачає інтраабдомінальне застосування препарату Каплаестрол+OV у дозі 15 мл, тричі з інтервалом 72 години і Прозону ‒ у дозі 20 мл (на одну процедуру), зовнішньо на поверхню молочної залози разом з фармакоультрафонофорезом 3–5 діб. Впроваджено: Наукові розробки впроваджено у навчально-практичний комплекс тваринництва і рослинництва Харківської державної зооветеринарної академії, товариство з обмеженою відповідальністю агрофірми «Піщанська» Красноградського району, товариство з обмеженою відповідальністю «Альфа» Золочівського району, молочно-товарної ферми Дергачівської виправної колонії № 109 Дергачівського району Харківської області.Здобуті результати дали змогу поглибити інформацію стосовно якості молозива (рівня колостральних Іg) в залежності від структурно-функціональних порушень молочної залози корів сухостійного періоду за дефіциту каротину / вітаміну А та порушень у прооксидантно-антиоксидантній системі.Удосконалено і впроваджено методи превенції патологій молочної залози корів сухостійного періоду з використанням оригінальних вітамінно-гормональних препаратів з нанобіоматеріалами та препаратів на основі озону (Каплаестрол+СеО2, Каплаестрол+OV, Прозон) та ультрафонофорезу. Результати дисертаційних досліджень використовуються у науковій і освітній роботі ряду закладів вищої освіти та науково-дослідних установ України, увійшли до науково-методичних рекомендацій «Мамологічна диспансеризація корів з використанням інформаційно-діагностичних приладів», «Озономістські препарати та їх використання у ветеринарній репродуктології», «Комплексні препарати, створені на основі нанобіоматеріалів та їх використання у ветеринарній репродуктології», які схвалені науково-методичною радою Державної ветеринарної і фітосанітарної служби України, та навчально-методичного видання «Імунобіологія лактації у тварин».^UThe object of research: processes that influence the formation of colostral Ig in the mammary gland of dry cows.The purpose: to determine the etiopathogenesis of colostral Ig deficiency in cows, to develop prediction methods and preventive methods.Research methods: clinical (determination of the general condition of the animal body, the functions of its organs and systems); ultrasonographic (assessment of the endostructure of the mammary gland); thermographic (determination of the temperature gradient and color palette of the mammary gland); organoleptic studies of udder secretion, cytological (calculation of the species composition of secretion cells); colostrometry (determination of the level of Ig colostrum); histological (study of the microstructure of the mammary gland); biochemical (determination of carotene, vitamin A, imbalance of prooxidant-antioxidant system); statistical (processing of research results).Scientific novelty: The etiopathogenesis of colostral Ig deficiency in cows has been determined. For the first time new data concerning the influence of carotene / vitamin A deficiency and the state of the prooxidant-antioxidant system on the structure and function of the mammary gland of dry cows, the level of Ig colostrum was obtained. For the first time a computer program for differential diagnosis of mammary gland pathologies in dry cows and prediction of colostral Ig content using information and technical research methods was developed. A comprehensive program for restoring the mammary gland function in dry cows and increasing the level of colostral Ig using the latest original nanobio- and ozone-containing drugs has been developed.The scientific novelty of the obtained results is confirmed by one patent of Ukraine for a utility model: № 74129. TC of Ukraine for the drug “Kaplaestrol + OV” was received.Proposed: a scheme to increase the concentration of Ig in the colostrum of cows and to prevent mammary gland pathologies was recommended. It involves intra-abdominal use of the drug Kaplaestrol + OV at a dose of 15 ml, three times with an interval of 72 hours and Prozon - at a dose of 20 ml (per procedure), externally on the surface of the mammary gland with pharmacoultrophonophoresis for 3 5 days.Implemented: Scientific developments have been implemented in the educational and practical complex of animal husbandry and crop production at Kharkiv State Zooveterinary Academy, at limited liability company of agricultural firm «Pishchanska» in Krasnograd district, at limited liability company «Alpha» in Zolochivsky district, at dairy farm of Dergachi correctional colony № 109 in Dergachi district, Kharkiv region.The obtained results allowed to deepen the knowledge concerning the quality of colostrum (colostral Ig level) depending on the structural and functional disorders of the mammary gland in dry cows with carotene / vitamin A deficiency and disorders in the prooxidant-antioxidant system.Methods of prevention of mammary gland pathologies in dry cows with the use of original vitamin-hormonal preparations with nanobiomaterials and ozone-based preparations (Kaplaestrol + СеО2, Kaplaestrol + OV, Prozon) and ultraphonophoresis have been improved and introduced.The results of research are used in scientific and educational work of a number of higher education institutions and research institutions of Ukraine. They are included to the scientific and methodological recommendations «Mammological examination of cows using informative and diagnostic devices», «Ozone drugs and their use in veterinary reproductive medicine», «Complex preparations based on nanobiomaterials and their use in veterinary reproductive medicine», which are approved by the scientific and methodological council of the State Veterinary and Phytosanitary Service of Ukraine, and educational and methodological publication «Immunobiology of lactation in animals».


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Січова О. В. 
Формування та розвиток системи архівних фондів наукових установ НАН України (1968–2018) / О. В. Січова. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації досліджено історію формування та розвитку мережі архівів академічних наукових установ. Проаналізовано еволюцію правового статусу та ієрархічних зв'язків архівних підрозділів у НАН України. Досліджено методичні засади фондової організації архівних документів протягом радянського періоду і в роки незалежної України та окреслено загальні риси архівних фондів, що формувалися з документів наукових установ НАН України. Здійснено комплексний аналіз системи довідкового апарату до документів архівних фондів наукових установ НАН України. Проаналізовано й удосконалено історично сформовану методику описування архівних документів та складання архівних довідників на документи наукових установ НАН України. Результати дослідження мають практичне значення для організації робіт зі створення оптимальних умов для накопичення та пошуку ретроспективної інформації про науку в НАН України, організаціях, які перебувають в її віданні та тих, діяльність яких пов'язана зі створенням наукових знань. У науковій роботі Інституту архівознавства НБУВ – для оптимізації складу архівних фондів, удосконалення методів архівного описування та підвищення інформативності довідкового апарату до архівних документів.^UThe dissertation examines the process of creation, evolution and current state of the network of archives of scientific institutions of the National Academy of Sciences of Ukraine, documenting their activities. The specifics of fonding of archival documents of scientific institutions of the National Academy of Sciences of Ukraine and the documentary content of fonds, methods of describing documents and the formation of archival directories have been studied. The content of the reference apparatus of archives of institutions and its role in fulfilling public needs in the search for information of archival documents are analyzed. The results of the study can be used in the practice of the NAS of Ukraine and its institutions to create optimal conditions for the accumulation and storage of retrospective information about academic science and organization of access to documentary information and in the scientific work of the Institute of Archival Studies of V. I. Vernadsky National Library of Ukraine to optimize archival fonds and increasing the informativeness of the reference apparatus to archival documents.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Букарос В. М. 
Удосконалення систем діагностики та контролю технічного стану суднових холодильних установок / В. М. Букарос. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертаційній роботі розв'язується актуальна науково-технічна задача підвищення енергетичної ефективності і надійності, вдосконалення засобів діагностики і контролю технічного стану шляхом використання імітаційних моделей окремих вузлів судових холодильних установок.Розроблені та досліджені імітаційні моделі спостерігача стану повного порядку компресора, температурних режимів випарника та охолоджувального об'єкту, системи стабілізації тиску конденсації. Запропоновані алгоритми оцінки енергетичної ефективності суднових холодильних установок та діагностування обмерзання випарника. Розроблена методика ідентифікації симптомів та виявлення несправностей суднових холодильних установок.Розроблені алгоритми та моделі інтегровані в загальну систему діагностики та контролю технічного стану суднової холодильної установки з використанням мінімально необхідної кількості датчиків.Ключові слова: суднова холодильна установка, діагностика, контроль технічного стану, спостерігач стану, енергетична ефективність, імітаційна модель.^UIn the dissertation the actual scientific and technical task of increasing energy efficiency and reliability, improving the means of diagnosis and monitoring of technical condition by using simulation models of individual components of ship refrigeration units was solved.The conducted analysis of problems and trends in the development of ship refrigeration equipment allowed identifying the main tasks of diagnosing and monitoring the technical condition of the main components of ship refrigeration units. Choice as the object of research of steam compression low refrigeration capacity ship refrigeration units with hermetic and semihermetic compressors was justified. A comparative analysis of the literature has shown that in the selected areas of research the most promising approach is "fault detection and diagnostics" using mathematical modeling of individual nodes of the ship refrigeration units.Based on the thermodynamic analysis of ship refrigeration units operation cycle the main parameters of the operation were revealed and the simulation model of ship refrigeration units temperature modes was improved. Based on this model an algorithm and a subsystem for estimating the heat transfer coefficient and the predicted diagnostics of evaporator icing was developed. The algorithm was tested by means of simulation.The analysis of the reciprocating compressor dynamics was carried out and allowed to reveal the main parameters of the compressor operation. Based on this analysis and the theory of adaptive full order state observers a model of the compressor state observer which is able to determine energy and mechanical parameters in real time to diagnosing and monitoring the technical condition of the compressor was developed.The energy analysis of the ship refrigeration units refrigeration cycle was carried out and allowed to determine the perfection indicators of the refrigeration cycle. A method for calculating the parameters of the actual refrigeration cycle was developed and compared with other sources. On the basis of the specified technique the general algorithm and a subsystem of an estimation of ship refrigeration units energy efficiency with using the compressor adaptive state observer are offered for the first time.Simulation models of condensing pressure stabilization processes of air- and water-cooled condensers were developed and studied. Based on the developed models the ship refrigeration units condensing pressure stabilization system was improved. It differs in using additional feedback on the cooling water flow and temperature channels and the presence of a logic switching device in the pressure regulator circuit which gives the system the properties of robustness in relation to disturbing actions, improves its dynamic performance and allows to increase the energy efficiency of the ship refrigeration units as a whole.Based on the symptom and fault correlation chart recommended by Wilhelmsen Ships Service Company a method for identifying symptoms and detecting ship refrigeration units faults using predictive diagnostics and "fault detection and diagnostics" approach was proposed. The method is based on the construction of an actual refrigeration cycle with subsequent comparison with the "reference" refrigeration cycle and the detection of typical deviations. On the basis of the developed algorithms and subsystems the general system of diagnostics and control of a technical condition of ship refrigeration units with use of the minimum necessary set of sensors was offered.Keywords: ship refrigeration unit, energy efficiency, diagnostics, technical condition monitoring, state observer, simulation. 


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Чаюк О. О. 
Хвороби огірка посівного й обґрунтування системи контролю їх розвитку в умовах плівкових теплиць. / О. О. Чаюк. — Б.м., 2021 — укp.

Встановлено фітопатогенний комплекс рослин огірка за беззмінного використання тепличних ґрунтів, домінуюча роль в якому належала хворобам грибної етіології (84 %). Збудники хвороб бактеріальної та вірусної етіології займають 13 % та 3 % відповідно. Спостереження за симптомогенезом хвороб огірка посівного сприяли виявленню проявів плямистостей листків, в'янення рослин і гниль плодів. Шкідливість кореневих гнилей у першій половині вегетаційного періоду полягала у збільшенні кількості випадів після висаджування розсади в теплицю. У другій половині вегетації основні втрати товарної продукції огірка спричиняє несправжня борошниста роса, яка в досліджувані роки мала епіфітотійний характер розвитку.Виділено зразки з високою стійкістю (бал 7) до несправжньої борошнистої роси: Голубчик F1, Циркон F1 Китайський плетистий F1 і Голландський F1, які рекомендовано для залучення до селекційного процесу.Підтверджено, що показник активності пероксидази в листках огірка може бути додатковим специфічним параметром при доборах цінного вихідного матеріалу для селекції на стійкість.Встановлена здатність саліцилової і янтарної кислоти та Епін екстра стримувати ріст міцелію гриба Fusarium solani App. et Wr в умовах in vitro. Їхня інгібуюча активність становила 56,7, 36,7 та 33,3 % відповідно.Передпосівна обробка насіння огірка РРР і мікродобривом сприяла підвищенню енергії проростання насіння на 4,5–14,7 %, лабораторної схожості – на 2,9–6,6 %, довжини гіпокотилю – на 0,5–1,5 см.Визначено роль регуляторів росту рослин на основі гумінових та біологічно активних речовин і комплексного мікродобрива як індукторів стійкості рослин огірка до хвороб. Проти кореневих гнилей найбільш ефективним виявилося мікродобриво КомплеМет – 60 %; серед регуляторів росту – Вимпел Максі, саліцилова кислота, Епін екстра з біологічною ефективністю 56, 55, 52 % відповідно. Розроблено елемент технології вирощування огірка в плівкових теплицях, що включає передпосівну обробку насіння РРР та триразове обприскування рослин у фазі 3-4 справжні листка, початок цвітіння та масове плодоношення, забезпечує иобмеження розвитку хвороб грибної етіології та приріст урожайності на 1,70–2,50 кг/м2.Розроблений елемент системи контролю розвитку хвороб огірка гарантує зниження собівартості продукції – на 10,0–14,4 %, отримання умовно чистого прибутку – 28,92–32,75 грн/м2, підвищення рентабельності виробництва – на 16,0–25,0 %.^UThe dissertation theoretically generalizes and practically solves an important scientific problem of establishing a pathogenic complex of cucumber plants for growing in film greenhouses with constant use of soils: determined the species composition of pathogens by phases of plant ontogenesis, establishing the harmfulness of the dominant ones; the means of development control are substantiated, the role of plant growth regulators on the basis of humic and biologically active substances and microfertilizers as inducers of resistance to plant pathogens is investigated.During the spring-summer crop rotation, cucumber plants are affected by pathogens of fungal etiology – F. oxysporum f. sp. sucumerinum J.H. Owen, F. solani (Mart) App. et Wr., F. culmorum (W.G.Sm) Sacc., Sclerotinia sclerotiorum (Lib.) de Bary, Pseudoperonospora cubensis Rostowz., Erysiphe cichoracearum DC; bacterial – Pseudomonas lachrymans Smith et Bryan and viral – Сucumber green mottle mosaic tobamovirus.The intensity of development of the main diseases of cucumber plants in the conditions of film greenhouses during 2016–2018 was: root rot – 24,3–38,7 %, fusarium wilt – up to 15,1 %, white rot – 12,3–24,1 %, downy mildew – 82,1–88,1 %, powdery mildew – up to 0,4 %; bacterial diseases – 0,2–12,2 %, viral diseases – 2,2–5,5 %.The dominant role in the pathological complex of cucumber belonged to diseases of fungal etiology – 84 %; pathogens of bacterial and viral diseases occupy 13 and 3 %, respectively, and were not of significant economic importance.Harmfulness of cucumber diseases by phases of ontogenesis was manifested: in seedling culture – root rot developed; at the beginning of flowering - the vegetative mass was affected by viral and bacterial diseases; the fruiting phase was dominated by fusarium wilt, white rot, downy mildew, powdery mildew. In the first half of the growing season, root rot can cause significant damage, the harmfulness of which is manifested in an increase in the number of gap after planting seedlings in the greenhouse. Yield losses are significant – 1,2–2,3 kg / m2.In the second half of the growing season, the main losses of cucumber fruits are caused by downy mildew, which in recent years has acquired an epiphytic nature. The analytical dependence of yield on the degree of plant damage by downy mildew was established: Y = 28,16 – 0,17X.High resistance (score 7) to downy mildew showed samples: Golubchik F1, Zircon F1 Kitajskij pletistyj F1, Gollandskij F1 and lines L Golub-18 and L Park-18. It is recommended to involve them in the selection process. A close inverse correlation (r = – 0,90) was found between the intensity of the development of downy mildew and peroxidase activity in healthy cucumber leaves. It is confirmed that this indicator can be considered as an additional marker during the selection of the source material for the selection of cucumber for resistance to downy mildew.There is a direct correlation between the indicators of the intensity of downy mildew and yield (r = 0,99), and the fruiting period (r = 0,71), the inverse – between the duration of the period from mass germination to the beginning of fruiting , 87), the content of dry matter in the fruit (r = – 0,80) and the average weight of the fruit (r = – 0,83), which indicates a strong relationship between the studied characteristic.Pre-sowing treatment of cucumber seeds with PGRs and microfertilizer increased the energy of seed germination by 4,5–14,7%, laboratory germination – by 2.9–6.6%, hypocotyl length – by 0,5–1,5 cm. Among PGRs on the basis of biologically active substances the greatest stimulating influence on these indicators was shown by Epin extra and salicylic acid, on the basis of humic substances – Gulliver Stimulus and Vimpel Maxi.Salicylic acid, Epine Extra and succinic acid inhibited the development of the mycelium of the fungus Fusarium solani (Mart) App. et Wr in vitro. Their inhibitory activity was 56,7, 36,7 and 33,3 %, respectively. The tendency to increase the level of peroxidase activity in cucumber plants by 1,2–2,2 times, or 14,3–54,6 % after their treatment with plant growth regulators and complex microfertilizer. Against root rot was the most effective microfertilizer KompleMet – 60 %; among growth regulators – Vimpel Maxi, salicylic acid, Epin extra with biological efficiency of 56, 55, 52 % respectively.The increase in yield due to the action of PGRs and complex microfertilizer KompleMet was 1,70–2,50 kg/m2. The highest rate (2,50 kg/m2) was provided by the use of complex microfertilizer KompleMet. Among м on the basis of biologically active substances the best were Epine extra (2,30 kg / m2); based on humic substances – Vimpel Maxi (1,70 kg/m2).The economic efficiency of the developed element of protection of cucumber plants was: reduction of production costs – by 10,0–14,4%, obtaining profit of 28,92–32,75 UAH/m2, increasing the profitability of production – by 16,0–25,0.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського