Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (255)Книжкові видання та компакт-диски (119)Журнали та продовжувані видання (5)
Пошуковий запит: (<.>A=КИШ$<.>+<.>A=ЛЮДМИЛ$<.>+<.>A=МИКОЛАЇВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Кишко К.М. 
Біоморфологія IGentiana Asclepiadea/I L. в Закарпатті: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / К.М. Кишко ; НАН України. Нац. ботан. сад ім. М.М.Гришка. — К., 2000. — 19 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П214.39 тирлич
Шифр НБУВ: РА309082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Кишкан І.Г. 
Вплив тренталу і ксантинолу нікотинату на функцію нирок та стан водно-сольового обміну (експериментальне дослідження): Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.05 / І.Г. Кишкан ; АМН України. Ін-т фармакології та токсикології. — К., 2001. — 20 с. — укp.

Вивчено зміни екскреторної діяльності нирок і стану водно-сольового обміну залежно від тривалості введення тренталу та ксантинолу нікотинату. Відзначено, що сечогінна дія препаратів опосередковується зменшенням мінералокортикоїдної активності, зростанням вмісту натрійуретичного гормону в плазмі крові, активацією натрійуретичних простагландинів під впливом тренталу, збільшенням оксиду азоту під дією ксантинолу нікотинату. Встановлено екстраренальну дію препаратів: збільшення об'єму внутрішньосудинного русла, зменшення гідрофільності тканин і вмісту в них іонів натрію. Доведено зростання тканинного фібринолізу та необмеженого протеолізу за умов тривалого введення ксантинолу нікотинату.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р414-29
Шифр НБУВ: РА312518 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Кишакевич Б. Ю. 
Економіко-математичне моделювання кредитних ризиків банку: автореф. дис. ... д-ра екон. наук : 08.00.11 / Б. Ю. Кишакевич ; ДВНЗ "Київ. нац. екон. ун-т ім. В. Гетьмана". — К., 2011. — 34 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено й обгрунтовано методологію оцінювання концентрації кредитного ризику, яка грунтується на застосуванні гомогенних мір ризику та визначенні внеску кожного кредиту у сукупний ризик портфеля. Запропоновано нові міри концентрації кредитного ризику, які дозволяють врахувати кредитні якості позичальників у разі оцінювання концентрації ризику. Розглянуто концепцію факторної концентрації кредитного ризику, яка враховує не тільки секторні, а й глобальні систематичні фактори. Розроблено інструментарій оцінювання факторної концентрації, який грунтується на комплексному застосуванні декомпозиції Хофдінга й імітаційному моделюванні, та дозволяє оцінити нерівномірну залежність сукупного ризику кредитного портфеля від систематичних факторів. Розроблено систему моделей оцінювання кредитоспроможності та ймовірності дефолту позичальників і модель узагальненої бета-регресії для моделювання випадкового значення втрат у разі дефолту позичальників банку, що дозволяє визначити ймовірність дефолту та кредитний рейтинг позичальника на основі національної рейтингової шкали та змоделювати взаємозалежність між ймовірністю дефолту та втратами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.2-99 в611
Шифр НБУВ: РА386042 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Кишко С. М. 
Комунікативний феномен модерації в сучасному англомовному художньому дискурсі: автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.02.04 / С. М. Кишко ; Донец. нац. ун-т. — Донецьк, 2011. — 20 с. — укp.

Вперше обгрунтовано статус модерації як комунікативно-прагматичної категорії, маніфестованої в англомовному дискурсі системою взаємопов'язаних комунікативних підсистем, об'єднаних спільністю комунікативної інтенції стриманості, що реалізується продуцентом в особливого типу висловленнях - модерованих висловленнях. Виділено модероване висловлення як особливий тип висловлення в англомовному художньому дискурсі, диференційною ознакою якого є наявність в модусній частині пропозиції модератора - маркера модерації в мовленні. Встановлено функціональний статус модераторів як ілокутивних показників реалізації мовцем комунікативної інтенції стриманості, проаналізовано реєстр модераторів з погляду їх прагматичного потенціалу, прагматичної спеціалізації та комунікативного вектора. Розроблено принципи моделювання функціонально-прагматичного макрополя модерації як синергетичної функціонально-адаптивної системи, презентовано його структуру, встановлено межі та розглянуто системні зв'язки між макрополями, що його складають.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(0)943.21-357
Шифр НБУВ: РА384834 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Кишакевич Б.Ю. 
Організаційно-економічний механізм інвестиційної діяльності у перехідній економіці України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / Б.Ю. Кишакевич ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2003. — 20 с.: рис. — укp.

Розглянуто теоретичні та практичні проблеми удосконалення організаційно-економічних механізмів регулювання інвестиційної діяльності за умов трансформації економіки України. Визначено критерії, що негативно впливають на інвестиційний клімат в Україні. Запропоновано ряд змін у податковій, кредитній та інвестиційній політиці, які сприятимуть підвищенню ролі інвестицій у стабілізації економіки регіонів, зокрема та України у цілому. Розроблено методику скорочення термінів впровадження інвестиційних проектів та підвищення їх ефективності на базі моделей сітьових графіків. Проведено прогнозні розрахунки інвестицій в економіку України та в її окремі галузі на найближчий період.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)0-56 +
Шифр НБУВ: РА322944

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
6.

Кишман-Лаванова Т.М. 
Прямі та обернені задачі гравіметрії в класі блочно побудованих геологічних моделей: автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 04.00.22 / Т.М. Кишман-Лаванова ; НАН України. Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна. — К., 2008. — 17 с. — укp.

Запропоновано нові апроксимаційні підходи у класі криволінійних уступів і контактних поверхонь, які дозволяють моделювати складні геологічні середовища структурного, рудного та змішаного типів та зберігати детальність апроксимації та мінімальної кількості параметрів. Теоретично обрунтовано апроксимацію параметричного простору за допомогою діаграм Вороного під час побудови початкового наближення в обернених задачах гравіметрії. Створено метод околів для пошуку множини еквівалентних моделей на підставі результатів дослідження параметричного простору, завдяки чому усунуто проблему безпосередньої залежності кінцевого розв'язку певних обернених задач гравіметрії від моделі початкового наближення у рамках методу підбору. Підвищено ефективність розв'язування оберненої структурної задачі за рахунок введення спеціально побудованої трансформанти спостереженого поля.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д212.1 +
Шифр НБУВ: РА355353

Рубрики:

      
7.

Кишеня М.С. 
Роль факторів гуморальної регуляції в формуванні порушень системної гемодинаміки в ранньому періоді травматичної хвороби: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.03.04 / М.С. Кишеня ; Донец. нац. мед. ун-т ім. М.Горького. — Донецьк, 2007. — 21 с. — укp.

Визначено роль регуляторних гуморальних механізмів у формуванні порушень системної гемодинаміки у разі травматичної хвороби. Досліджено особливості формування гіподинамічного та декомпенсованого типів системної гемодинаміки. Наведено оцінку виявлених порушень системної гемодинаміки, зокрема, визначено їх стадійність. Уточнено роль гуморальних механізмів за різних типів системної гемодинаміки залежно від стадії порушення. Доведено діагностичну цінність кардіоселективного маркера креатинфосфокінази міокардіального волокна у визначенні ушкодження міокарда у разі травматичної хвороби. Визначено характер і взаємозв'язок змін симпатоадреналової, про- та антиоксидантної системи, системи циклічних нуклеотидів і вазоактивних простаноїдів за різних типів порушення системної гемодинаміки. На підставі вивчення системи синтезу оксиду азоту в міокарді у випадку травматичної хвороби виявлено пригнічення синтезу NO, зменшення активності NO-синтази та збільшення активності неокиснювального аргіназного механізму з накопиченням кінцевого продукту - сечовини. Вивчено реакції пригнічення синтезу NO за рахунок активації ліпопероксидації й пригнічення антиоксидантної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.1 +
Шифр НБУВ: РА354262

Рубрики:

      
8.

Кишакевич І.Т. 
Удосконалення лікування фонових захворювань шийки матки у жінок з папіломавірусною та герпетичною інфекціями: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.01 / І.Т. Кишакевич ; Львів. нац. мед. ун-т ім. Д.Галицького. — Л., 2004. — 21 с. — укp.

Досліджено особливості перебігу фонових захворювань шийки матки у разі інфікування збудниками, які передаються статевим шляхом і запропоновано шляхи підвищення ефективності їх лікування. Встановлено точність неінвазивних та інвазивних діагностичних методів. Вивчено зміни в імунній відповіді та захисному бар'єрі слизових оболонок репродуктивного тракту залежно від характеру інфікування. З урахуванням етіологічного чинника та у процесі лікування висвітлено динаміку морфологічних змін слизової оболонки шийки матки. Обгрунтовано показання та диференційоване призначення терапії з застосуванням протефлазіду та циклоферону. Розроблено діагностично-лікувальний алгоритм, використання якого сприяє нормалізації показників загального імунітету та слизових оболонок статевих органів, зменшенню частоти рецидивів фонових захворювань шийки матки, скороченню термінів лікування та його вартості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р569.714.2-5 +
Шифр НБУВ: РА333947

Рубрики:

      
9.

Квасній О. Р. 
Організаційно-економічні засади розвитку об'єднаних територіальних громад в умовах податкової децентралізації / О. Р. Квасній. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертаційній роботі здійснено обґрунтування теоретико-методичних підходів та розроблення практичних рекомендацій щодо вдосконалення організаційно-економічного забезпечення розвитку ОТГ в умовах податкової децентралізації. Узагальнення наукових досліджень вітчизняних і зарубіжних вчених дало підставу запропонувати комплексний підхід до визначення територіальної громади як соціально-економічної системи, ознаками якої є: територіальна приналежність; соціально-психологічна та історико-культурна самоідентифікація; політична свідомість; соціальна, управлінська та економічна активність; демократичність.На основі застосування системного підходу детерміновано властивості територіальної громади, які дозволяють забезпечити соціально-економічний розвиток території та створити умови для відтворення економічних ресурсів і забезпечення поліпшення добробуту населення: керованості, продуктивності, прибутковості, ефективності, відкритості, ієрархічності, взаємозалежності, ризикованості, консервативності, динамічності, інноваційності.Узагальнення наукових підходів до трактування розвитку ОТГ дозволило визначити його як процес позитивних зрушень у соціально-економічній системі, що відбуваються під впливом внутрішніх і зовнішніх чинників й спрямовані підвищення ефективності використання потенціалу громади, покращення економічної ситуації, рівня життя населення та якості людського капіталу. Запропоновано та розкрито концептуальні засади організаційно-економічного забезпечення розвитку ОТГ, складовими частинами якого визначено системи: місцевого самоврядування; людського капіталу; економічну;соціальну; природно-екологічну. Їх комплексне використання дозволяє акумулювати ресурсний потенціал та виявити нові можливості розвитку громади.Обґрунтовано, що ключову роль у забезпеченні розвитку ОТГ за умов децентралізації відіграє податковий потенціал громади. На основі дослідження підходів до трактування та розгляду вітчизняними та зарубіжними науковцями поняття податкового потенціалу сформовано авторський підхід до його визначення. Акцентовано увагу на основних ознаках податкового потенціалу місцевих бюджетів, а саме: територіальній та часовій обмеженості, законодавчій визначеності, граничності та суб'єкт-об'єктній залежності. Доведено, що податковий потенціал визначає можливості акумулювання фінансових ресурсів розвитку ОТГ та характеризується динамічністю, постійною зміною і оновленням взаємозв'язків усередині системи та функціональною залежністю його складових. Досліджено складові податкового потенціалу ОТГ – реалізовану та резерви податкового потенціалу, що обумовлені розвитком ділової активності в громаді та залежать від рівня продуктивності суб'єктів економічної системи громади.Для визначення особливостей розвитку ОТГ в умовах податкової децентралізації систематизовано та охарактеризовано групи факторів: політико-правові; економічні; демографічні; соціально-культурні;природно-ресурсні. При цьому, акцентовано увагу на їх групуванні за джерелом виникнення на внутрішні та зовнішні. Акцент на зазначених факторах сприяє визначенню резервів вдосконалення організаційно-економічного забезпечення розвитку ОТГ шляхом нарощення податкового потенціалу та підвищення рівня податкової спроможності, що в умовах податкової децентралізації є одним із основних завдань місцевого розвитку.Для визначення впливу податкової децентралізації на організаційно-економічне забезпечення розвитку ОТГ запропоновано методику аналізу формування податкового потенціалу територіальних громад, як ключового чинника соціально-економічного зростання. Доведено, що індикаторами рівня економічного та соціального розвитку виступають місцеві бюджети та особливості формування податкового потенціалу територій. Основним критерієм здійснення аналізу визначено методику побудови інтегральних індексів. Запропонований методичний підхід до аналізу перспектив розвитку ОТГ у контексті формування податкового потенціалу територіальної громади передбачає виокремлення послідовних етапів, які включають формування і систематизацію показників (податкової результативності, податкової самостійності та податкового покриття); стандартизацію цих показників шляхом поділу на стимулятори та дестимулятори; розрахунок інтегрального індексу формування податкового потенціалу територіальної громади; ранжування та графічну інтерпретацію результатів.За результатами інтегрального аналізу та проведеного ранжування визначено, що за період 2013–2019 рр. не відбулося зміни регіонів-лідерів та регіонів-аутсайдерів під впливом процесів податкової децентралізації. Виявлено, що інтегральний індекс податкового потенціалу місцевих бюджетів зростає в регіонах із низьким рівнем економічного розвитку. Це свідчить про необхідність зміни структури податкових доходів місцевих бюджетів в умовах податкової децентралізації.^UIn the dissertation work the substantiation of theoretical and methodical approaches and development of practical recommendations on improvement of organizational and economic maintenance of development of UTC in the conditions of tax decentralization is carried out. The generalization of scientific research of domestic and foreign scientists gave grounds to propose a comprehensive approach to the definition of the territorial community as a socio-economic system, the features of which are: territorial community, including territorial affiliation; socio-psychological and historical-cultural self-identification; political consciousness; social, managerial and economic activity; democracyBased on the application of a systematic approach, the properties of the territorial community are determined, which allow to ensure socio-economic development of the territory and create conditions for reproduction of economic resources and improving the welfare of the population: manageability, productivity, profitability, efficiency, openness, hierarchy, interdependence, risk, conservatism, dynamism. , innovation.The generalization of scientific approaches to the interpretation of UTC development has identified it as a process of positive changes in the socio-economic system, occurring under the influence of internal and external factors and aimed at improving the capacity of the community, improving the economic situation, living standards and human capital. The conceptual principles of organizational and economic support of OTG development are offered and revealed, the components of which are defined as systems: Local Government; human capital; economic; social; natural and ecological. Their comprehensive use allows to accumulate resource potential and identify new opportunities for community development.It is substantiated that the key potential of the UTC in the conditions of decentralization is played by the tax potential of the community. Based on the study of approaches to the interpretation and consideration by domestic and foreign scholars of the concept of tax potential, the author's approach to its definition is formed. Emphasis is placed on the main features of the tax potential of local budgets, namely: territorial and time constraints, legislative certainty, boundaries and subject-object dependence. It is proved that the tax potential determines the possibility of accumulation of financial resources for the development of UTC and is characterized by dynamism, constant change and renewal of relationships within the system and the functional dependence of its components. To determine the peculiarities of the development of UTC in the conditions of tax decentralization in terms of systematized and characterized groups of factors: political and legal; economic; demographic; socio-cultural, natural resources. At the same time, attention is focused on their grouping by source of internal and external. Emphasis on these factors helps to identify reserves for improving the organizational and economic support of UTC development by increasing tax capacity and increasing the level of tax capacity, which in terms of tax decentralization is one of the main tasks of the local development.To determine the impact of tax decentralization on the organizational and economic support of UTC development, a method of analyzing the formation of the tax potential of territorial communities as a key factor in socio-economic growth is proposed. It is proved that the indicators of the level of economic and social development are local budgets and features of the formation of the tax potential of the territories. The main criterion for the analysis is the method of constructing integrated indices.The proposed methodological approach to the analysis of UTC development prospects in the context of the formation of the tax potential of the territorial community involves the separation of successive stages, which include the formation and systematization of indicators (tax performance, tax independence and tax coverage); standardization of these indicators by dividing into stimulants and destimulators; calculation of the integrated index of formation of the tax potential of the territorial community; ranking and graphical interpretation of results.According to the results of the integrated analysis and ranking, it was determined that for the period 2013–2019 there was no change in the leading regions and outsider regions under the influence of tax decentralization processes. It was found that the integrated index of tax potential of local budgets is growing in regions with a low level of economic development. This indicates the need to change the structure of tax revenues of local budgets in terms of tax decentralization.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
10.

Тихомиров А. Ю. 
Удосконалення режимів моніторингу технологічних середовищ з метою підвищення надійності експлуатації технологічного обладнання АЕС. / А. Ю. Тихомиров. — Б.м., 2021 — укp.

У дисертації розглянуто та теоретично обґрунтувано математичний опис екстракційних рівноваг. Визначено загальні методи та методики виконання досліджень. Наведено розроблені автором: методики математичного опису фазових рівноваг в системах «рідке технологічне середовище – розчинений компонент – екстрагент»; розрахункові формули для газової хромотографії (ГХ) визначення вмісту присадки іонол в турбінних оливах; обґрунтування застосованих методів проведення досліджень; опис експериментальних установок і технологічних схем. При ГХ визначенні концентрації Cо розчиненого компоненту в рідкому технологічному середовищі використано формулу для розрахунку процесу однократної ізотермічної екстракції, та коефіцієнти розподілу Кр для розчинених діагностичних газів визначені за методом газової хроматографії шляхом послідовної дворазової ізотермічної екстракції розчиненого газу з рідкого технологічного середовища однаковими об'ємами чистого газоподібного екстрагенту.^UIn academic research work, theoretical justification of mathematics descriptions of extraction equilibria is considered. General procedures and exploration procedures have been defined. The following insights and exploration developed by the author are listed below: mathematics description procedures of phase equilibria in the systems «fluid technological environment (process medium) – dissolved component– extractant»; calculation formulas for gas chromatograph detecting ionol additive content in turbine oils; justification of applied procedures and methods of research; description of experimental facilities and process flow diagrams (the first item of science novelty). While applying gas chromatograph detection of Cо concentration of dissolved component in fluid technological environment, the calculation formula for the process of one-off basis isothermal extraction has been applied and the distribution coefficients Кр for dissolved diagnostic gases are determined using gas chromatography by subsequent twofold isothermal extraction of dissolved gas derived from the fluid technological environment with equal volumes of pure gaseous extractant.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Мажаров Д. В. 
Моделі оцінювання ефективності функціонування банківських установ в умовах нестабільного економічного середовища. / Д. В. Мажаров. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячено удосконаленню теоретичних засад та розробці комплексу економіко-математичних методів і моделей оцінювання ефективності діяльності банків в умовах нестабільного економічного середовища та формуванню ефективних методів аналізу факторів, які впливають на ефективність діяльності українських банків. У дисертації здійснено теоретичне узагальнення та нове вирішення наукової проблеми щодо розроблення методичних положень та відповідної системи економіко-математичних моделей оцінювання ефективності діяльності банків, аналізу чинників, які спричиняють статистично значимий вплив на ефективність та дослідження причинно-наслідкових зв'язків між ефективністю та прибутковістю в умовах нестабільного економічного середовища. У роботі відзначається, що на сьогодні невирішеними залишаються дуже багато теоретичних та прикладних аспектів визначення та оцінювання ефективності діяльності банків. Зокрема, не уніфікованими залишаються як понятійний апарат, так і методичні засади аналізу ефективності банківського бізнесу. Однією із основних проблем коректного економічного трактування економічної сутності терміну «ефективність банківської діяльності» полягає перш за все у наявності значної кількості синонімів, таких як продуктивність, рентабельність, прибутковість, результативність тощо, які активно використовують у своїх дослідженнях науковці, підміняючи подекуди одне поняття іншим. Методичні підходи до оцінки ефективності передбачають систематизацію інструментів оцінки в розрізі кожного виду ефективності, що 3 дає змогу виокремити наступні найбільш вживані підходи до оцінки ефективності: коефіцієнтний підхід, аналітичний підхід, підхід RAPM та підходи на основі побудови границь ефективності. Узагальнюючи існуючі підходи до оцінювання ефективності банківської діяльності, можна вважати, що найбільш гнучким підходом до оцінювання ефективності діяльності банку як відношення корисного ефекту до витрат на його одержання, є представлення загальної ефективності у вигляді композиції результативності та продуктивності, які у свою чергу розглядаються взаємно виключними категоріями.^UThe dissertation research is devoted to improving the theoretical foundations and developing a set of economic and mathematical methods and models for assessing the effectiveness of banks in an unstable economic environment and the formation of effective methods for analyzing factors affecting the effectiveness of Ukrainian banks. The dissertation provides a theoretical generalization and a new solution to a scientific problem on the development of methodological provisions and the corresponding system of economic and mathematical models for assessing the effectiveness of banks, analyzing factors that cause a statistically significant impact on efficiency and researching causal relationships between efficiency and profitability in an unstable economic environment. The paper notes that today there are many unresolved theoretical and applied aspects of determining and assessing the effectiveness of banks. In particular, both the conceptual apparatus and the methodological foundations of the analysis of the effectiveness of the banking business remain are not unified. One of the main problems of the correct economic interpretation of the economic essence of the term "banking efficiency" is primarily in the presence of a significant number of synonyms, such as productivity, profitability, profitability, efficiency, etc., which scientists actively use in their research, sometimes replacing one concept to others. Methodological approaches to assessing effectiveness provide for the systematization of assessment tools in the context of each type of effectiveness, allows to highlight the following most common approaches to assessing effectiveness: coefficient 8 approach, analytical approach, RAPM approach, and approaches based on the construction of efficiency boundaries. Summarizing the existing approaches to assessing the effectiveness of banking, it can be considered that the most flexible approach to assessing the effectiveness of a bank as the ratio of the beneficial effect to the cost of obtaining it is to present overall efficiency in the form of a composition of effectiveness and productivity, which in turn are considered mutually exclusive categories.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Ромащук О. М. 
Інтелектуальне сценарно-синергетичне керування технологічним комплексом цукрового заводу: автореферат дис. ... д.філософ : 151 / О. М. Ромащук. — Б.м., 2023 — укp.

Інтелектуальне сценарно-синергетичне керування технологічним комплексом цукрового заводу – Кваліфікаційна наукова праця на правах рукопису.Дисертація на здобуття наукового ступеня ступеня доктора філософії за спеціальністю 151 «Автоматизація та комп’ютерно-інтегровані технології» – Національний університет харчових технологій Міністерство освіти і науки України, Київ, 2023. Робота присвячена питанням збільшення ефективності роботи технологічного комплексу цукрового заводу шляхом визначення атрактивних ситуаційно-значущих зон для задач сценарного керування, і на основі оперативної інтелектуальної аналітичної обробки даних реалізувати ефективні ресурсоощадні стратегії управління з використанням інтелектуальних механізмів.Проаналізовано технологічний процес цукрового виробництва як складний об’єкт керування, оцінка рівня систем автоматизації дифузійного, сокоочисного і випарного відділень. Сформульовано проблеми керування матеріальними потоками цукрового заводу. Окреслено перспективи розвитку технологічного комплексу цукрового заводу на основі принципів і методів сучасної теорії автоматичного управління організаційно-технічними об'єктами.Визначено, що процес виробництва цукру має характеристики складної технологічної системи. Варто підкреслити, що існують процеси з різними фізико-хімічними явищами, багатофакторністю, нестаціонарністю, високою невизначеністю, нелінійністю та складністю. характер поведінки. Ці характеристики об’єктів вимагають використання передових теоретичних і практичних методів і базуються на сучасних інформаційних технологіях.Шляхом системного аналізу, експертних опитувань та когнітивного моделювання визначили пріоритетні технічні чинники, які покращують якість продукції, підвищують продуктивність обладнання та знижують питомі витрати матеріальних ресурсів у виробництві цукру. Проведений аналіз часових рядів основних змінних процесів дефекосатурації. Здійснено фільтрацію часових рядів, одержаних з реального об’єкта. Визначались показники Ляпунова як кількісна міра. Ці показники є одними з найважливіших характеристик атрактора, вони дозволяють визначити:• ентропію динамічної системи;• фрактальну розмірність атрактора;• характерний час передбачуваності системи;• поведінку системи. Показники Ляпунова слугують мірою хаотичності динамічної системи. Ці показники в досліджуваних часових дають зрозуімим те, що поведінка системи є не визначеною, хаотичною.Проведено реконструкцію хаотичних атракторів системи відповідно до теореми Такенса. Аналіз складного поведінки об'єкта, який в свою чергу включає хаотичні прояви поводження, проводиться за показниками кореляційної розмірності системи, кореляційної ентропії Колмогорова, показника Херста і фрактальної розмірності. Отримані результати дозволили зробити висновок про наявність ділянок у часових рядах з проявами детермінованого поведінки і з переходами в хаотичний або стохастичний режими, тобто утворенням дисипативних просторово-часових структур.Технічний комплекс цукрового заводу синтезовано з системою спільного керування.Тому організація ресурсозберігаючих керуючих впливів за заданими атракторами забезпечує відображення оптимального режиму роботи об’єкта. З використанням сучасних інформаційних технологій створено структуру, алгоритм та програмне забезпечення системи автоматизації управління технологічним комплексом цукрового заводу.Імітаційне моделювання та виробничі випробування запропонованого технічного рішення показали, що покращується якість продукції, підвищується ефективність виробництва на 1,9%, зменшується енерговитрата на 3,6%, зменшуються втрати цукру на 0,08%.Розроблене алгоритмічне та програмне забезпечення передано до впровадження на ВАТ Кашперівський цукровий завод. Також матеріали використовується у навчальному процесі в Національному університеті харчових технологій. Така довідка додається. Ключові слова: сценарно-синергетичне керування, автоматизований технолоічний комплекс, якість, інтелектуальна система керування, відділення дефекосатурації, системи управління, цукор, ідентифікація, автоматизація, математична модель, технологічний процес, вейвлет перетворення, математичне моделювання, модель, нейронні мережі.^UIntellectual scenario-synergistic management of the technological complex of a sugar factory - Qualification research paper with manuscript rights.Dissertation for obtaining the scientific degree of candidate of technical sciences in specialty 151 "Automation and computer-integrated technologies" - National University of Food Technologies of the Ministry of Education and Science of Ukraine, Kyiv, 2023.The work is devoted to the issues of increasing the efficiency of the technological complex of the sugar factory by determining attractive situationally significant zones for scenario management tasks, and on the basis of operational intelligent analytical processing of data to implement effective resource-saving management strategies using intelligent mechanisms.The technological process of sugar production as a complex object of management, the assessment of the level of automation systems of diffusion, juice cleaning and evaporation departments is analyzed. The problems of managing the material flows of the sugar factory are formulated. The prospects for the development of the technological complex of the sugar factory based on the principles and methods of the modern theory of automatic management of complex organizational and technical objects are outlined.It was determined that technological processes of sugar production have characteristic features of complex technological systems, among which it is worth highlighting the presence of processes with different nature of physico-chemical phenomena, multifactoriality, non-stationarity, high degree of uncertainty, nonlinearity, complex nature of behavior. Such features of the object require the application of advanced methods of theory and practice, as well as their implementation on the basis of modern information technologies.By means of system analysis, expert surveys and cognitive modeling, priority technical factors that improve product quality, increase equipment productivity and reduce the specific costs of material resources in sugar production were determined.The analysis of time series of the main variable processes of defecosaturation was carried out. Time series obtained from a real object were filtered. Lyapunov indices were determined as a quantitative measure. These indicators are one of the most important characteristics of the attractor, they allow you to determine:• entropy of the dynamic system;• the fractal dimension of the attractor;• characteristic time of system predictability;• system behavior. Lyapunov indices serve as a measure of the chaoticity of a dynamic system. These indicators in the studied time periods make it clear that the behavior of the system is undefined and chaotic.Reconstruction of chaotic attractors of the system was carried out in accordance with Takens' theorem. The analysis of the complex behavior of the object with intermittency, which includes chaotic manifestations, was carried out according to the indicators of correlation dimension, Kolmogorov correlation entropy, Hurst index and fractal dimension. The technical complex of the sugar factory is synthesized with a joint control system. Therefore, the organization of resource-saving control influences according to the given attractors ensures the display of the optimal operating mode of the object.With the use of modern information technologies, the structure, algorithm and software of the automation system for managing the technological complex of the sugar factory were created.Simulation modeling and production tests of the proposed technical solution showed that product quality improves, production efficiency increases by 1.9%, energy consumption decreases by 3.6%, and sugar losses decrease by 0.07%.The developed algorithmic and software was transferred to the JSC Kashperiv sugar factory for implementation and is used in the educational process at the department of automation and intelligent control systems of the National University of Food Technologies, as evidenced by relevant certificates.Key words: scenario-synergistic control, automated technological complex, quality, intelligent control system, defecosaturation department, control systems, sugar, identification, automation, mathematical model, technological process, wavelet transformation, mathematical modeling, model, neural networks.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського