Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (188)Книжкові видання та компакт-диски (161)Журнали та продовжувані видання (14)
Пошуковий запит: (<.>A=ЖОВН$<.>+<.>A=ОЛЕКСАНДР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 13
Представлено документи з 1 до 13

      
1.

Жовнірчик Я. Ф. 
Державне регулювання розвитку регіонів України в умовах посилення міжрегіональних економічних зв'язків: автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.02 / Я. Ф. Жовнірчик ; Чорномор. держ. ун-т ім. П. Могили. — Миколаїв, 2011. — 36 с. — укp.

Досліджено теоретико-методологічні засади державного регулювання розвитку регіонів. Обгрунтовано необхідність участі державних структур у вирішенні питань розвитку міжрегіональних економічних зв'язків. Проаналізовано стан економіки України в контексті функціонування державних механізмів забезпечення розвитку міжрегіональних економічних зв'язків. Запропоновано заходи щодо державного регулювання міжрегіональних економічних зв'язків і зменшення диференціації регіонального розвитку. Обгрунтовано напрями розширення повноважень регіональних органів державної влади у залученні інвестиційних ресурсів у регіональну економіку. Запропоновано напрями сприяння державою поглиблення регіонального співробітництва щодо забезпечення комплексного та збалансованого розвитку регіонів. Удосконалено механізми управління розвитком економічних зв'язків між регіонами України. Запропоновано підходи до ефективного регулювання та впливу на діяльність економічних суб'єктів міжрегіональних державних і громадських структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)80-21,01
Шифр НБУВ: РА381131 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Олександренко І.В. 
Іноземний капітал в структурі джерел фінансування інвестиційних ресурсів регіону: автореф. дис... канд. екон. наук : 08.00.05 / І.В. Олександренко ; Луц. нац. техн. ун-т. — Луцьк, 2009. — 21 с. — укp.

Обгрунтовано шляхи вирішення проблеми формування інвестиційних ресурсів регіону у процесі залучення іноземного капіталу, що дозволить забезпечити збільшення обсягів його інвестиційної діяльності за умов відсутності внутрішніх джерел її фінансування. Розкрито зміст поняття інвестиційних ресурсів регіону, удосконалено їх класифікацію, визначено джерела формування. Проаналізовано вплив іноземного капіталу на соціально-економічний розвиток регіону, в який залучено іноземні інвестиції. З використанням розробленого методичного інструментарію проаналізовано й оцінено стан забезпечення регіонів інвестиційними ресурсами, охарактеризовано джерела фінансування інвестиційного процесу у регіонах України. Сформовано підхід щодо вибору типу стратегії залучення іноземного капіталу у регіони України. Розроблено модель прогнозування та планування обсягів надходжень іноземних коштів на Волинь. Проведено комплексне моделювання впливу залучених прямих іноземних інвестицій на економічний розвиток регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВОЛ) 60-56 + У9(4УКР-4ВОЛ)0-56 +
Шифр НБУВ: РА367225

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Олександренко В.П. 
Механохімія і реологія зносостійкості механічних трибосистем: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.02.04 / В.П. Олександренко ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельниц., 2006. — 35 с. — укp.

У контексті дисипативної природи явищ, що ініціюються зовнішнім навантаженням, комплексно розглянуто механічні реакції та реологічні процеси контактної взаємодії та їх вплив на триботехнічні характеристики сполучених поверхонь. Установлено взаємозв'язок між проявом механічних і фізико-хімічних релаксаційних процесів і швидкісно-навантажувальними та температурними умовами динамічного контактування за однонаправленого та реверсивного (фреттинзі) тертя. Наведено механіко-хімічну модель процесу тертя та зношування. Вивчено вплив фреттинг-корозії на чутливість сталі та корозійного розтріскування. Досліджено ефективність існуючих та запропоновано нові методи обробки поверхонь тертя та регулювання газовмісту рідинного середовища з метою підвищення зносостійкості та тривалості міцності металів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К413.1 +
Шифр НБУВ: РА345980

Рубрики:

      
4.

Жовновська Т.Б. 
Онірично-міфологічний дискурс прози Валерія Шевчука: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.01 / Т.Б. Жовновська ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2000. — 16 с. — укp.

Досліджено сутнісні ознаки сновидінь, процеси авторського міфотворення у сновидновиному тексті. Проаналізовано інтенсіональну природу художніх сновидінь, культурний вимір категорії СОН. З'ясовано особливості функціонування онірично-міфологічного дискурсу прози В.Шевчука. Доведено, що в оніричному просторі художнього сну відбувається акт індивідуального авторського міфотворення. У міфотексті сновидінь усі слова-символи (індивідуальні та колективні) стають міфологемами авторського міфу, оберненого на символічне змістове ядро митця і його героя. Стверджується, що В.Шевчук, сприймає бароковість як стан душі, археотипну основу психіки, духовний прототип сучасної людини, дає на цьому підгрунті власну міфомодель людської підсвідомості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4Рос)6-4 Шевчук В. 534
Шифр НБУВ: РА309725 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
5.

Жовна О.М. 
Оцінка економічних результатів діяльності гірничо-збагачувальних комбінатів з урахуванням економії витрат: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / О.М. Жовна ; Криворіз. техн. ун-т. — Кривий Ріг, 2010. — 20 с. — укp.

Розроблено методичні підходи до оцінювання витрат, що дозволяють розділити економію витрат на обгрунтовану та штучну. Досліджено вплив на показники ефективності інвестиційних проектів тих видів витрат і виплат, які не є метою оцінюваного проекту, але виникають у результаті одержання додаткового прибутку. Визначено показники економічного стану, що дозволяють відокремлено оцінити здатність підприємства своєчасно виконувати свої поточні зобов'язання та зобов'язання минулих періодів. Обгрунтовано необхідність врахування впливу штучної економії витрат під час планування дивідендних виплат, витрат на споживання й інвестиції. Встановлено критичний обсяг реалізації продукції, за якого підприємство може досягнути нормативних значень показників економічного стану. Удосконалено методичні підходи щодо нормування умовно-постійних витрат залежно від економічного стану підприємства. Результати наукового дослідження впроваджено на ВАТ "Південний ГЗК" та в Асоціації "Укррудпром".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.451.1-862 +
Шифр НБУВ: РА370920 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Жовнірчик Я.Ф. 
Розвиток територіальної організації місцевого самоврядування в Україні: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.04 / Я.Ф. Жовнірчик ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2005. — 20 с. — укp.

Сформульовано теоретико-методологічні засади територіальної організації місцевого самоврядування, розкрито його суть. Запропоновано визначення територіальної громади як суб'єкта місцевого самоврядування, основний носій його функцій і повноважень. Розглянуто наукові теорії та моделі даного самоврядування, які значною мірою впливають на його просторову організацію. Здійснено аналіз і оцінку територіальної організації місцевого самоврядування в Україні, зокрема, розкрито становлення його системи та територіально-функціональної структури, охарактеризовано місцеве самоврядування й адміністративно-територіальний устрій України. Проаналізовано розвиток територіальних громад у містах, селищах і селах як основних формах просторової організації місцевого самоврядування. Значну увагу приділено економічній і фінансовій основі діяльності даних органів у просторовому вимірі, а також питанню ефективності розвитку та територіальної організації місцевого самоврядування. Розроблено основні напрями підвищення цієї ефективності, обгрунтовано шляхи формування самодостатніх територіальних громад і стратегій їх економічного саморозвитку, а також шляхи поліпшення взаємодії органів державної влади та місцевого самоврядування. Акцентовано увагу на створенні в державі ефективної регіональної політики, яка передбачає необхідність перенесення пріоритетів розвитку з відомчо-галузевих підходів на цілісно-територіальні, оптимізацію відносин між центром і територіями, зміцнення територіальної єдності держави та створення умов для поступового розширення повноважень територій і співіснування вертикалі виконавчої влади й системи місцевого самоврядування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011.20 +
Шифр НБУВ: РА338137

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Олександров Ю.М. 
Саморегуляція як чинник психологічного благополуччя студентської молоді: автореф. дис. ... канд. психол. наук : 19.00.01 / Ю.М. Олександров ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2010. — 19 с. — укp.

Уперше запропоновано інтегративно-особистісну модель саморегуляції, характерною ознакою якої є введення блоку інтеграції та прийняття рішення. Уточнено наукові уявлення щодо змісту поняття, структури та механізму психологічного благополуччя, розглянуто його основні аспекти (ресурсний, процесуальний, результативний, структурний, оціночний). Розкрито сутність поняття та структуру особистісного потенціалу, визначено роль розуміння у блоці самовизначення. Проаналізовано взаємозв'язки системи саморегуляції та психологічного благополуччя. Виявлено, що система саморегуляції найбільше взаємопов'язана з ресурсним і результативним аспектами психологічного благополуччя. Розглянуто чинники та вияви різних рівнів основних складових психологічного благополуччя. Виділено характеристики, що відрізняють суб'єктів з високим, середнім і низьким рівнем задоволеності життям, а також показники психологічного благополуччя особистості й особистісного потенціалу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю952.2 + Ю935.22-39
Шифр НБУВ: РА372467 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
8.

Жовнір Н.М. 
Стратегія і тактика підвищення якості праці на регіональному рівні: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.05 / Н.М. Жовнір ; Харк. нац. акад. міськ. госп-ва. — Х., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено проблеми ефективного використання трудових ресурсів, умов їх використання, зокрема якості праці. Визначено актуальність теми згідно з національною стратегією сталого розвитку та державною концепцією регіонального розвитку. Обгрунтовано практичне значення роботи відповідно до потреб регіонального розвитку, щодо подолання диференціації соціально-економічних показників розвитку регіонів, ефективного використання трудового потенціалу, посилення мотивації роботодавців і найманої робочої сил. Запропоновано модель регіональної політики зайнятості з урахуванням потреб регіонального ринку праці, збалансування попиту та пропозиції, що забезпечує рівновагу у системі регіонального ринку праці, формування високих соціальних стандартів життя.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)240 +
Шифр НБУВ: РА355636

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Жовнір С.М. 
Суспільна та територіальна організація сфери послуг регіону в умовах ринкової трансформації (на прикладі Вінницької області): автореф. дис... д-ра геогр. наук : 11.00.02 / С.М. Жовнір ; НАН України. Ін-т географії. — К., 2008. — 20 с. : рис. — укp.

Розглянуто суспільну та територіальну організацію сфери послуг регіону за умов трансформаційної економіки. Розроблено загальну методичну схему проведення суспільно-географічного дослідження даної сфери. Систематизовано суб'єкти господарювання у сфері послуг за сукупністю ознак. З'ясовано регіональніособливості та проблеми її розвитку в Україні. Розглянуто сферу послуг у контексті концепції міжгалузевої інтеграції. Наведено визначення поняття "регіональний міжгалузевий комплекс послуг". Розроблено структурно-функціональну модель такого комплексу. У аспекті суспільної герографії здійснено типізацію та ранжування центрів обслуговування (ЦО) Вінниччини. Обгрунтовано концепцію кластерів послуг ЦО. Наведено визначення поняття "кластери послуг ЦО". Запропоновано методику складання паспортів даних кластерів визначених рангів. Розроблено просторову модель ієрархічної багаторівневої територіальної системи обслуговування Вінниччини. Окреслено головні напрямки вдосконалення територіальної організації сфери послуг (ТОСП) даного регіону. Розроблено опитувальний лист-анкету для проведення соціографічного дослідження ТОСП регіону.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У049(4УКР-4ВІН)685 + У9(4УКР-4ВІН)442
Шифр НБУВ: РА358962

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Жовнерчук 
Тетраніхові кліщі (Trombidiformes, Tetranychoidea) зелених насаджень м.Києва: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.08 / Ольга Валентинівна Жовнерчук ; НАН України; Інститут зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 2008. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П468.921-1(4УКР-4КИЇ-2К) + Е621.151.25(4УКР-4КИЇ-2К)
Шифр НБУВ: РА359730

Рубрики:

      
11.

Ганзюк А. Л. 
Підвищення зносостійкості трибосистем в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів / А. Л. Ганзюк. — Б.м., 2020 — укp.

У дисертації вирішена науково-технічна задача підвищення зносостійкості трибосистем номінально-нерухомих з'єднань в умовах малоамплітудного фретингу із застосуванням легкоплавких сплавів з урахуванням оточуючого середовища. Запропоновано аналітичну залежність для визначення величини енергії, яка витрачається на збільшення густини дислокацій в одиничному об'ємі і визначається по різниці густини дислокацій до та після фретингу. На основі принципів нерівноважної термодинаміки (незворотних процесів) запропоновані нові теоретичні уявлення фізико-хімічної механіки фрикційного контакту, що стосується природи і взаємовпливу процесів, які викликають фретинг-корозію металів. Запропоновано модель динамічної поведінки трибосистеми на основі методу математичного моделювання та комп'ютерної симуляції. Експериментально встановлено, що внаслідок фретингу змінюється відносний елементний склад взаємодіючих поверхонь. Експериментально встановлено, що зношування матриці, при введенні в зону контакту легкоплавкого сплаву, починається лише після 0,15х106N до 0,3х106N циклів, і зносостійкість при фретингу пари тертя матеріалів, що досліджувались збільшується в 2-3 рази. Запропоновано рекомендації по боротьбі із ФП у номінально-нерухомих з'єднаннях деталей машин, технологію і конструкцію обладнання для нанесення легкоплавкого сплаву (Bi-Sn-Pb-Cd) на поверхні номінально-нерухомих з'єднаних деталей машин.^UThe scientific and technical tasks of increase of wearproofness of tribosystems nominally immobile connections in the conditions of littlepeak fretting with application of fusible alloys taking into account an environment are solved in the dissertation. In theory, from positions of physical chemistry of solid, it is investigated experimentally that an application of soft coverages on the basis of lead, tin, cadmium which have low resistance of fluidity and ability to change the coefficient of friction on contacting surfaces and also can take in certain part of energy of vibration is a perspective direction against FP in nominally immobile connections of details of machines. On the basis of principles of non-equilibrium thermodynamics (irreversible processes) new theoretical presentations of physical and chemical mechanics of friction contact, that touches nature and reciprocally of processes that cause the frettage of metals, are offered. The evolutional model of dynamic conduct of tribosystem is offered on the basis of method of mathematical design and computer simulation. Experimentally mode of dynamic clutch-slippage for FP, as the most dangerous from point of maximal friction and oscillation activity in a contact. It is investigated that relative element composition of interactive surfaces changes as a result of fretting. Moreover, it is investigated that the wear of matrix, at introduction to the area of contact of fusible alloy, begins only after 0,15х106N to the 0,3х106N cycles, and the wearproofness of pair of friction at fretting of the probed materials is increased in 2-3 times. Recommendations against FP in nominally immobile connections of details of machines, method, technology and construction of equipment, for causing of fusible alloy (Bi-Sn-Pb-Cd) on-the-spot nominally immobile the united details of machines are offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Жовнір С. С. 
Творчість латиноамериканських композиторів для гітари: теорія, історія та виконавська практика / С. С. Жовнір. — Б.м., 2021 — укp.

Дослідження присвячене аналізу творчості латиноамериканських композиторів ХХ – початку ХХІ століття для гітари в її теоретичних, історичних та виконавських вимірах. Значна питома вага репертуару латиноамериканської музики у творчості сучасних гітаристів України, потреба у вивченні історії її створення, аналізу її жанрово-стильових особливостей та достовірній виконавській інтерпретації актуалізувала потребу вибору теми дослідження. Об'єктом дослідження є жанрово-стильова специфіка латиноамериканської музики, предметом – творчість латиноамериканських композиторів для гітари ХХ – початку ХХІ століття у синтезі її теоретичних, історичних та виконавських складових.Метою дисертації є визначення латиноамериканської компоненти гітарної творчості періоду ХХ – початку ХХІ століття у композиторській та виконавській взаємодії. При цьому, актуалізуються такі завдання: проаналізувати історіографічну, джерельну та методологічну бази дослідження; осмислити основні етапи розвитку історії латиноамериканської музики та її гітарної складової; конкретизувати внесок композиторів Латинської Америки періоду ХХ – початку ХХІ ст. у гітарну творчість; дослідити й узагальнити фольклорні джерела гітарної творчості латиноамериканських композиторів; систематизувати тематичну, жанрову та стильові площини мистецьких здобутків латиноамериканських композиторів для гітари; диференціювати індивідуальні персональні здобутки композиторів і виконавців гітарної латиноамериканської музики; систематизувати репрезентаційні приклади латиноамериканської музики у гітарному виконавстві та звукозаписах українських митців. У дисертації вперше в українському мистецтвознавстві введено до наукового обігу загальну характеристику латиноамериканської музики та її гітарної складової; узагальнено джерелознавчу базу дослідження латиноамериканської музики загалом, і гітарної, зокрема; систематизовано жанрову і тематичну площини творів для гітари латиноамериканських авторів, зокрема оригінальних і перекладених композицій; виявлено фольклорну першооснову композицій для гітари латиноамериканських авторів; класифіковано специфічні прийоми гри і штрихи, ритмічні й фактурні формули в авторських і перекладених для гітари творах композиторів Латинської Америки; узагальнено репрезентативні аспекти латиноамериканської гітарної музики в українському виконавстві кінця ХХ – початку ХХІ ст., зокрема на прикладах концертної та звукозаписної діяльності. Також у роботі доповнений і продовжений музикознавчий і виконавський аналіз гітарних творів латиноамериканських композиторів, виявлення їх внеску у світову музичну скарбницю.Музична культура Латинської Америки – складне явище, історично сформоване на базі американського (індіанського), європейського (насамперед іспанського і португальського) та африканського джерел. Значення і вплив кожного з них по-різному проявилися в різних районах американського континенту – в залежності від рівня індіанської культури, наявності та чисельності афромериканського населення, зв'язків регіону з метрополією, особливостей його економічного, політичного життя і культурного розвитку, а також інших причин культурно-історичного характеру. У той же час ці три генетичні корені чітко простежуються і в структурі сучасної народної музики Латинської Америки, в якій можна вирізнити, відповідно, музику індіанську, креольську і афроамериканську з рядом проміжних (перехідних) «прошарків». З цих складових тільки індіанська музика є місцевою, корінною (автохтонною) культурою; креольська і афроамериканська музика – порівняно молоді культури, формування яких відбувалося в Америці протягом XVI–XVIII ст., а сучасні стилістичні риси почали формуватися лише наприкінці XIX ст.Автором проаналізовано джерелознавчі, історіографічні та методологічні аспекти дослідження (І розділ). Зокрема, здійснена класифікація типів й видів джерел вивчення латиноамериканської музики для гітари, дозволила диференціювати їх на наукові друковані, нотні, аудіальні та аудіовізуальні. За стилістичними особливостями латиноамериканську музику можна умовно поділити на кілька основних регіональних стилів: андський, центральноамериканський, карибський, аргентинський, мексиканський, бразильський. У них знайшли відображення як автентичні фольклорні традиції, так і вплив професійних тенденцій, композиторської творчості.^UThe study is devoted to the analysis of the works of Latin American composers of the 20th – early 21st centuries for the guitar in its theoretical, historical and performing dimensions. The significant part of the repertoire of Latin American music in the works of modern guitarists of Ukraine, the need to study the history of its creation, analysis of its genre and style features and reliable performance interpretation has highlighted the need to choose a research topic. The object of research is the genre and style specifics of Latin American music, the subject of research is the works of Latin American composers of the 20th – early 21st centuries for guitar in the synthesis of its theoretical, historical and performing components.The aim of the dissertation is to determine the Latin American component of the guitar art of the 20th – early 21st centuries in composition and performance interaction. At the same time, the following tasks are to be accomplished: to analyze the historiographical, source and methodological bases of the research; to comprehend the main stages of development of the history of Latin American music and its guitar component; to specify the contribution of Latin American composers of the 20th – early 21st centuries to the guitar art; to study and generalize folklore sources of guitar creativity of Latin American composers; to systematize thematic, genre and stylistic features of Latin American composers achievements for guitar; to differentiate the individual personal achievements of composers and performers of Latin American guitar music; to systematize representative examples of Latin American music in guitar performance and sound recordings of Ukrainian artists.In the dissertation, for the first time in Ukrainian art history, the general characteristics of Latin American music and its guitar features were introduced into scientific circulation; the source base of research of Latin American music in general, and guitar, in particular, is generalized; genre and thematic features of works for guitar by Latin American composers, in particular original compositions and their versions are systematized; the folklore origin of compositions for guitar by Latin American composers is revealed; specific techniques of playing and features, rhythmic and textural formulas in the original works and their versions for guitar by Latin American composers are classified; the representative aspects of Latin American guitar music in the Ukrainian performance of the end of the 20th – the beginning of the 21st centuries are generalized, in particular on the examples of concert and sound recording activity. The musicological and performance analysis of guitar works by Latin American composers, revealing their contribution to the world musical treasury, is updated and extended. The musical culture of Latin America is a complex phenomenon, historically formed on the basis of American (Indian), European (primarily Spanish and Portuguese) and African sources. The significance and influence of each of them manifested itself in different parts of the American continent, depending on the level of Native American culture, the presence and size of the African American population, the region's ties with the metropolis, its economic, political and cultural development as well as other cultural and historical characteristics. At the same time, these three genetic roots can be clearly traced in the structure of modern folklore music in Latin America, in which Indian, Creole and African American music with a number of intermediate (transitional) “layers” can be distinguished. Based on these components, only Native American music is defined as a local, indigenous culture; Creole and African-American music is relatively young cultures that were formed in America during the 16th and 18th centuries, and modern stylistic features started to form only at the end of the 19th century. During the 20th century in Latin America, namely in Brazil, Argentina, Paraguay, Chile, Mexico, Cuba, and others, academic guitar schools were formed and original compositions, which gained wide popularity, were created.The source, historiographical and methodological aspects of the study (Chapter I) were analyzed by the author. In particular, the types and sources of study of Latin American music for guitar were classified, which allowed to differentiate them into scientific print, sheet music, audio and audiovisual. According to the stylistic features of Latin American music, several main regional styles can be singled out: Andean, Central American, Caribbean, Argentine, Mexican, Brazilian. They reflect both the authentic folk traditions and the influence of professional trends as well as compositional creativity of European and American music.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
13.

Петрова М. Г. 
Удосконалення контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарських підприємств / М. Г. Петрова. — Б.м., 2022 — укp.

У роботі розкрито історичні передумови становлення та розвитку концепції контролінгу, здійснено порівняння та виокремлено особливості його американської та німецької моделей, проведено класифікацію та досліджено еволюцію концепцій, виокремлено морфологічну, функціональну, цільову (результативну) та організаційну складові контролінгу. Наголошується, що контролінг в управлінні фінансами зосереджено на регулюванні витрат у сфері виробництва та реалізації продукції, встановленні вартісних критеріїв ключових показників результативності їхнього здійснення, оцінюванні доцільності і коригуванні розміру та рівня ефективності з метою гарантованого забезпечення реалізації головної мети діяльності (місії підприємства) у стратегічній перспективі. Висунуто і доведено гіпотезу про те, що комплексне обґрунтування напрямів удосконалення контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарських підприємств грунтується на економічному оцінюванні їхнього поточного стану і вимагає розробки відповідної методології з врахування сукупності умов ринкового господарювання. У процесі виконання досліджень проведено аналіз методичних підходів до оцінювання зовнішнього середовища формування фінансових результатів діяльності та особливостей регулювання потоків грошових коштів сільськогосподарських підприємств на мезоекономічному рівні національної економіки. Акцентовано увагу на тому, що аналіз економічних рахунків утворення доходу економічних рахунків сільського господарства України в фактичних цінах демонструє динаміку та ланцюгові залежності обсягів валової доданої вартості, чистої доданої вартості, факторних доходів, чистого поточного прибутку/змішаного доходу, а з цим – сукупності джерел формування фінансових ресурсів діяльності сільськогосподарських підприємств від параметрів галузевого випуску продукції, проміжного споживання, споживання основного капіталу, податків та субсидій на виробництво, рівня оплати праці найманих працівників.Стверджується, що процесно орієнтоване управління повними перемінними витратами операційної діяльності з вирощування сільськогосподарської продукції як динамічний елемент менеджменту витрат на виробництво продукції усуває недоліки традиційних методів періодичного калькулювання постійних та змінних витрат виробництва при підведенні підсумків діяльності після завершення звітного періоду. Очікуваними результатами проведення вартісного аналізу функцій управління є підвищення рівня продуктивності діяльності, передбачуване та прогнозоване зниження рівня собівартості, трудомісткості та витрат часу на реалізацію бізнес-процесів. Адаптування інструментів операційного менеджменту витрат центрів відповідальності до системи контролінгу в управлінні фінансами сільськогосподарського підприємства запропоновано здійснювати у процесі імплементації до переліку прийомів регуляторного впливу інструментів заощадливого виробництва. Стверджується, що очікуваними наслідками удосконалення чинних підходів до оцінювання факторів безпосереднього впливу зовнішнього середовища на формування фінансових результатів діяльності, встановлення усереднених параметрів впливу особливостей регулювання потоків грошових коштів на фінансовий стан засобами стратегічного аналізу повинно стати підвищення рівня поінформованості суб'єктів господарювання щодо потенціалу формування фінансових ресурсів, рівня ефективності інвестицій, фінансової безпеки, якості управління фінансовою діяльністю сільськогосподарських підприємств. Сформульовані у роботі інноваційні пропозиції щодо імплементації операційно орієнтованого бюджетного управління діяльністю з вирощування продукції тваринництва до системи контролінгу в управлінні фінансами ґрунтується на всебічному врахуванні особливостей планомірного отримання кінцевої продукції спеціалізованим сільськогосподарським підприємством на основі контрольованого, ритмічного у часі, прогнозованого, послідовно-безперервного циклічного відтворення ланцюгового єдиного виробничого та технологічного процесів. Запропонована послідовність складання системи бюджетів заощадливого виробництва у складі контролінгу в управлінні фінансами дозволяє формалізувати процеси аналізу ланцюжка видів діяльності, що створюють цінність, як запоруки отримання виробничим підприємством конкурентних переваг у обраному сегменті діяльності.Сформульовані у роботі пропозиції щодо регулювання сезонних коливань чистого грошового потоку від основної діяльності забезпечують скорочення операційного грошового циклу, зменшення потреби у коштах для його обслуговування і мінімізації ризиків інфляційних втрат.^UThe dissertation research provides theoretical generalization and solution of the actual scientific and applied task, which consists in the development of theoretical provisions, methodological approaches and scientific and practical recommendations for improving control in the management of finances of agricultural enterprises. The paper revealed the historical prerequisites for the formation and development of the concept of controlling, compared and distinguished the features of its American and German models, conducted the classification and study of concepts, distinguished morphological, functional, target (effective) and organizational components of control. It is emphasized that control in financial management is focused on regulating costs in the field of production and sales of products, establishing cost criteria for key indicators of their effectiveness, assessing the feasibility, and adjusting the size and level of efficiency to ensure the implementation of the main goal of the enterprise in the strategic perspective. The hypothesis has been put forward and proved that the comprehensive substantiation of the directions of improvement of control in the management of finances of agricultural enterprises is based on the economic assessment of their current state and requires the development of an appropriate methodology taking into account a set of market management conditions. In the process of conducting researches, the analysis of methodological approaches to the assessment of the external environment of the formation of financial results of activities and peculiarities of regulation of cash flows of agricultural enterprises at the mesoeconomic level of the national economy was carried out. Attention is paid to the fact that the analysis of economic accounts for the formation of income of economic accounts of Ukrainian agriculture in actual prices demonstrates the dynamics and chain dependence of the volumes of gross added value, net added value, factor income, net current profit / mixed income, and with this – a set of sources of formation of financial resources of agricultural enterprises from the parameters of industry output of products, intermediate consumption, consumption capital, taxes and subsidies for production, the level of remuneration of employees.It is claimed that the process-oriented management of full variable costs of operational activities for the cultivation of agricultural products as a dynamic element of product cost management eliminates the disadvantages of traditional methods of periodic calculation of constant and variable production costs when summarizing activities after the end of the reporting period. The expected results of the cost analysis of management functions are an increase in the level of productivity of activities, a predictable and predictable decrease in the level of cost, complexity and time spent on the implementation of business processes. Adaptation of the instruments of operational cost management of the centers of responsibility to the system of control in the management of finances of an agricultural enterprise is proposed to be carried out in the process of implementation to the list of methods of regulatory impact of saving production instruments. It is stated that the expected consequences of improving the current approaches to assessing the factors of direct influence of the external environment on the formation of financial results of activities, establishing average parameters of influence of peculiarities of regulation of cash flows to financial condition by means of strategic analysis should be to increase the level of awareness of business entities about the potential of financial resources formation, the level of investment efficiency, financial security quality of management of financial activities of agricultural enterprises. The innovative proposals formulated in the paper on the implementation of operationally oriented budget management activities for the cultivation of livestock products to the system of control in financial management are based on a comprehensive take into account the peculiarities of systematic production of final products by a specialized agricultural enterprise on the basis of controlled, rhythmic in time, predictable, consistently continuous cyclical reproduction of the chain single production and technological processes. The proposed sequence of compilation of a system of budgets of saving production as part of control in financial management allows to formalize the processes of analysis of the chain of activities that create value, as a guarantee of obtaining competitive advantages in the selected segment of activity by the production enterprise. The proposals formulated in the paper to regulate seasonal fluctuations in net cash flow from the main activity ensure a reduction in the operating cash cycle, reduce the need for funds for its maintenance and minimize the risks of inflationary losses.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського