Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (2)Реферативна база даних (252)Книжкові видання та компакт-диски (145)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ДМИТРІЄВА$<.>+<.>A=СВІТЛАНА$<.>+<.>A=МИХАЙЛІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 17
Представлено документи з 1 до 17

      
Категорія:    
1.

Дмитрієва О.А. 
Алгоритмічні методи підвищення ефективності паралельних обчислювальних систем при вирішенні багатомірних динамічних задач: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.13 / О.А. Дмитрієва ; Донец. нац. техн. ун-т. — Донецьк, 2001. — 19 с. — укp.

Досліджено методи й алгоритми, спрямовані на підвищення ефективності експлуатації паралельних обчислювальних систем. Розроблено багатокрокові блокові методи розв'язання задачі Коші для звичайних диференціальних рівнянь, орієнтованих на реалізацію в обчислювальних системах з паралельною архітектурою. Обгрунтовано збіжності та доведено стійкість розроблених методів. Показано, що паралельні алгоритми знаходження початкових значень для блокових методів забезпечують необхідну точність обчислень. Доведено, що розроблені методи пов'язані з одноразовим обчисленням оператора переходу. Здійснено відображення розроблених алгоритмів на структури сучасних високопродуктивних обчислювальних систем.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: з970.22 + В161.622,022
Шифр НБУВ: РА315619 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Дмитрієва К.Ю. 
Біохімічні механізми пошкодження ферментних систем біотрансформації ксенобіотиків печінки за умов опікової травми шкіри та корекції антиоксидантами триметазидином і мексидолом: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.32 / К.Ю. Дмитрієва ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 20 с. — укp.

Установлено, що опікове ураження шкіри зумовлює пригнічення активності ксенобіотик-метастабілізувальних ферментів у печінці щурів, максимум якого виявлено на першому тижні, подальшу нормалізацію установлено протягом місяця. Найбільшою мірою гальмуються активності цитохромів P4502E1, 2C і 3A, а також ферментів кон'югації, меншою - цитохромів P4501 A2, 2D і арілестерази. На рівні організму це має прояв у сповільненні елімінації модельних препаратів "Амідопірин" і "Ацетанілід", лікарських засобів "Диклофенак натрію" та "Напроксен", зростанні їх анальгетичної дії. Ці зміни корелюють з підвищенням рівня малонового діальдегіду, дієнових кон'югатів, карбонільних груп білків, нітратів і нітритів, фактора некрозу пухлин-<$Ealpha> й інтерлейкіну-6, активності ксантиноксидази й оксидази D-амінокислот і падінням активності супероксидисмутази та каталази і асоціюється з ультраструктурними та біохімічними змінами у печінці (деструкцією мембран ендоплазматичного ретикулуму та мітохондрій, посилення солюбілізації компонентів мікросомальних мембран). Триметазидин переважає мексидол за мембранопротекторною дією та за здатністю захищати систему біотрансформації ксенобіотиків від опікового ураження.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р458.154-37 + Р413.51-2 +
Шифр НБУВ: РА353543

Рубрики:

      
3.

Дмитрієва О.А. 
Депозитна політика комерційного банку в умовах стабілізації грошово-кредитного ринку України: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.04.01 / О.А. Дмитрієва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Досліджено теоретичні та практичні засади депозитної політики комерційних банків України за умов ринкової трансформації економіки та стабілізації грошово-кредитного ринку. Проаналізовано особливості фінансової діяльності комерційних банків, що визначаються тенденціями розбудови банківського сектору, недосконалістю ринкової інфраструктури, впливом адміністративно-командних чинників на реалізацію механізму ринкової конкуренції. Показано роль та місце депозитної політики комерційного банку в забезпеченні ефективності функціонування банківського інституту та її взаємозв'язок з стабільністю грошово-кредитного ринку в Україні. Обгрунтовано необхідність розробки адекватної депозитної політики як складової ефективного банківського менеджменту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.181.34 +
Шифр НБУВ: РА333338

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Дмитрієва І.В. 
Корекційні функції естетичного виховання та механізм їх реалізації в старших класах допоміжної школи: автореф. дис... д-ра пед. наук: 13.00.03 / І.В. Дмитрієва ; Нац. пед. ун-т ім. М.П.Драгоманова. — К., 2009. — 46 с. — укp.

Досліджено проблему реалізації корекційних функцій естетичного виховання у допоміжній школі. Визначено теоретико-методичні засади естетичного виховання дітей, які потребують корекції розумового розвитку. Наведено результати вивчення й аналізу реального досвіду роботи з такого виховання у навчально-виховному процесі 53-х допоміжних шкіл різних регіонів України. Визначено показники, критерії та рівні особистісно-естетичного розвитку учнів молодших, середніх і старших класів допоміжної школи, показано його вікову динаміку та потенційні можливості. Розроблено й обгрунтовано механізм реалізації корекційних функцій естетичного виховання як спеціально спрямованої системи педагогічного керівництва особистісно-естетичним розвитком учнів і експериментально перевірено його ефективність у старших класах допоміжної школи. Опрацьовано програмно-методичне забезпечення корекційно-спрямованого процесу естетичного виховання учнів VI - IX класів на уроках факультативного курсу "Світ мистецтва".

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.355 +
Шифр НБУВ: РА366589

Рубрики:

      
5.

Дмитрієва І.В. 
Корекція художнього сприймання розумово відсталих підлітків засобами образотворчого мистецтва: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.03 / І.В. Дмитрієва ; Ін-т дефектології АПН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Подано цілісну психологічну характеристику особливостей художнього сприймання учнями старших та середніх класів допоміжної школи творів живопису різних жанрів (зокрема, виявлено своєрідність емоційно-особистісного ставлення розумово відсталих підлітків до образотворчого мистецтва, визначено показники, критерії та рівні розвитку в них художнього сприймання). Зазначено найбільш вагомі у корекційному відношенні педагогічні умови активізації інтелектуальної діяльності та емоційної сфери розумово відсталих підлітків у процесі художньо-естетичного виховання на уроках образотворчого мистецтва та у позакласній роботі (поетапне формування художнього сприймання; використання спеціальних корекційних прийомів педагогічного управління пізнавальною діяльністю учнів). Удосконалено критерії відбору творів живопису для роботи з учнями 5 - 6-х класів допоміжної школи, а також теорію корекційної спрямованості навчально-виховного процесу допоміжної школи на основі особистісного підходу до розумово відсталих учнів, формування в них вищих психічних функцій, забезпечення єдності їх інтелектуального та емоційного розвитку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.355.22 + Ю948.25 + Ю983.402.2
Шифр НБУВ: РА319105 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
6.

Дмитрієва Є.В. 
Моногенеї риб Чорного моря (фауна, екологія, зоогеографія): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.19 / Є.В. Дмитрієва ; НАН України. Ін-т зоології ім. І.І.Шмальгаузена. — К., 1998. — 22 с. — укp.

Подана узагальнююча робота з фауни моногеней риб Чорного моря. Виявлено що вона нараховує 40 видів, які відносяться до 21 роду. Наведені описи та рисунки 26 видів, пять з яких нові для науки. Один рід і 6 видів вперше знайдені у чорноморських риб. Проаналізовані поширення моногеней серед риб різних систематичних та екологічних груп у Чорному морі, а також їх специфічність. Наведено нові відомості з екології та зоогеографії чорноморських моногеней.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е621.141.5*832,022

      
7.

Дмитрієва О.О. 
Науково-методичні засади забезпечення екологічно безпечного водокористування в процесі урбанізації: автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.00.06 / О.О. Дмитрієва ; Рада по вивченню продукт. сил України НАН України. — К., 2008. — 38 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні та прикладні проблеми впровадження екологічно безпечного водокористування у населених пунктах України за умов урбанізації суспільства. Визначено основні аспекти існуючого водокористування за даних умов. Запропоновано еколого-соціальну характеристику водного ресурсу як товару за ринкових умов. Проведено комплексне дослідження наукових основ еколого-соціального оцінювання поверхневих водних об'єктів, схильних до евтрофування. Обгрунтовано застосування інноваційних технологій перевлаштування існуючого водокористування у населених пунктах України в екологічно небезпечне. Визначено основні напрямки, завдання та заходи впровадження екологічно безпечного водовідведення у населених пунктах України й етапи їх виконання. Розвинуто теоретичні основи еколого-економічного оцінювання ефективності варіантів удосконалення існуючих або впровадження нових екологічно безпечних систем водовідведення. Запропоновано фінансово-кредитний механізм впровадження екологічно безпечного водовідведення за умов обмеженого фінансування, який дозволяє створювати систему акумулювання коштів та їх цілеспрямований розподіл за еколого-економічними критеріями. Обгрунтовано доцільність застосування механізму природоохоронного обміну боргів як одного з зовнішніх джерел.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)452-322 +
Шифр НБУВ: РА361846

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Дмитрієва Н. Б. 
Обгрунтування методу хейлопластики у хворих із вродженою двосторонньою поєднаною розщілиною верхньої губи: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.2 / Н. Б. Дмитрієва ; Ін-т стоматології АМН України. — О., 2007. — 20 с. — укp.

Розглянуто проблеми лікування хворих з вродженою двосторонньою розщілиною верхньої губи (ВДПРВГ), деформаціями носа та верхніх губи та щелепи після проведених раніше хейлопластик. Запропоновано новий хурургічний метод лікування ВДПРВГ, який полягає у поетапному відновленні верхньої губи з одномоментною періостеопластикою альвеолярного відростка. На підставі даних клінічних, антропометричних досліджень, аналізу функції колового м'яза рота, ультразвукового дослідження зони дефекту альвеолярного відростка оцінено ступінь вираженості дефектів і деформацій верхньої губи та носа, а також ефективність їх хірургічного лікування. Показано, що під час вивчення функціональної активності серединного фрагмента колового м'яза рота у хворих після поетапної хелопластики відмічено посилення його біоелектричної активності до 65,8 - 66,5 % відносно норми в порівнянні з 51 - 55 % у хворих після одноетапної хейлопластики. Зауважено, що незначна кількість ускладанень і незадовільних віддалених результатів свідчить про ефективність удосконаленого методу хірургічного лікування хворих з ВДПРВГ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р665.624-5 +
Шифр НБУВ: РА351569

      
9.

Дмитрієва В.А. 
Особливості урбанізації в Україні в середині 20-х років ХХ сторіччя: технології баз даних та математико-статистичні методи аналізу: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.06 / В.А. Дмитрієва ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено соціально-економічний стан офіційно визнаних в Україні міських населених пунктів, як результат урбанізації під час перепису населення 1926 р. Наведено результати застосування баз даних і методів математико-статистичного аналізу масових джерел. На підставі інформаційної бази дослідження розроблено концептуальну модель даних про міста як систему для визначення складових елементів її структури, типових для міського поселення України 1920-х рр. З використанням методів кореляційного компонентного, кластерного та дискриптивного аналізів визначено п'ять латентних факторів урбанізаційних процесів 20-х рр. ХХ ст. в Україні, а також п'ять урбаністичних структур.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4Укр)61-22 + С5*424.21*152.4в641
Шифр НБУВ: РА319082 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
10.

Дмитрієва Ю.А. 
Просте товариство: законодавче регулювання в праві Німеччини та України: автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / Ю.А. Дмитрієва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне порівняльне дослідження правових механізмів регулювання діяльності простого товариства в Німеччині та в Україні. Висвітлено історично детермінований вплив societas римського приватнго права на процес виникнення та розвитку простого товариства у континентальному праві. Розкрито правову природу простого товариства у Німеччині. Проаналізовано еволюцію правовідносин між учасниками простого товариства та регулювання їх відповідальності за спільними зобов'язаннями простого товариства. Виявлено особливості регулювання діяльності простого товариства у законодавстві України. Показано відмінності у поняттєвих підходах і правовій кваліфікації договору простого товариства за національним законодавством. Досліджено рівень ефективності правового регулювання порядку укладання договору простого товариства, права, обов'язки, відповідальність, ведення спільних справ його учасниками, а також припинення та розірвання договору простого товариства. Розроблено пропозиції щодо удосконалення національного правового регулювання діяльності простого товариства.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4НІМ)014.1 + Х839(4УКР)901.41 +
Шифр НБУВ: РА362105

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Дмитрієва В.В. 
Родильно-хрестильна обрядовість греків Приазов'я в другій половині ХІХ - ХХ ст.: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.05 / В.В. Дмитрієва ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2003. — 18 с. — укp.

На базі широкого кола польових і писемних джерел розглянуто народні обряди та звичаї - ритуали сприяння дітонародженню, засоби народної медицини та магії для зцілення від безплідності, систему заборон для вагітних жінок. Встановлено роль повитухи у родильно-хрестильній обрядовості приазовських греків, визначено їх головні функції, надано характеристику прийомів і засобів для полегшення пологів. Охарактеризовано головні традиційні прийоми догляду за новонародженим і породіллею після пологів; проаналізовано методи соціалізації дітей за допомогою обрядів післяпологового циклу. Визначено загальні та специфічні явища у родильно-хрестильної обрядовості греків Приазов'я та народів, що мешкали поруч з ними на території Криму та Північного Приазов'я.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т52(23=УКР4А/Я)-78 + Т597.815 +
Шифр НБУВ: РА322938

Рубрики:

      
12.

Дмитрієва А.В. 
Роль факторів міжклітинної взаємодії в механізмах регуляції центрального і регіонарного кровообігу: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.03.03 / А.В. Дмитрієва ; НАН України. Ін-т фізіології ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 40 с.: рис. — укp.

Розроблено концепцію ієрархічної взаємодії факторів міжклітинної взаємодії у регуляції серцево-судинної системи за фізіологічних та патологічних умов. Доведено, що у мікроциркуляторному руслі простациклін є регулятором, який підтримує капілярний тиск та фільтрацію у межах фізіологічної норми через зміни опору перед- та післякапілярних судин. Розглянуто механізм розвитку постішемічної шокової реакції, головною ланкою якої є дилатація периферичних ємнісних судин, підвищення їх розтяжності, депонування значної кількості крові у венозних судинах, обмеження повернення венозної крові до серця, падіння серцевого викиду та артеріального тиску. На підставі хімічної деендотелізації та блокади циклооксигенази визначено роль ендотелія та констрикторних простаноїдів у розвитку гіпоксичного коронароспазму та легеневої гіпертензії. Розкрито механізм гіпотензивної дії великих доз тромбоцит-активуючого фактору. Досліджено, що судинний ендотелій через вивільнення монооксиду азоту (NO) приймає участь у модулюванні тонусу судин, їх реактивності, регулює скорочувальну функцію та еластичні властивості міокарду. Доведено наявність тонкої взаєморегуляції функціональної активності впадаючих до серця судин, міокарда та коронарних судин за допомогою NO. На підставі результатів досліджень встановлено, що NO та простациклін є головними регуляторами базального функціонального стану ефекторних елементів серцево-судинної системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р252.70 + Е70*732.1 +
Шифр НБУВ: РА321973

Рубрики:

      
13.

Дмитрієва О.А. 
Сфера фінансових послуг в економіці України: організаційні засади державного регулювання: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.03 / О.А. Дмитрієва ; Ін-т законодавства Верх. Ради України. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено становлення та розвиток сфери фінансових послуг за умов переходу від адміністративно-командної до ринкової економіки. Проаналізовано сучасні наукові уявлення про природу, зміст і перспективи фінансових послуг та їх роль в економічному розвитку суспільства. На підставі вивчення й аналізу ринків фінансових послуг виявлено пріоритетні, найбільш ефективні шляхи та напрямки їх державного регулювання. Визначено місце, роль та перспективи розвитку в Україні страхового ринку, недержавних пенсійних фондів та інших фінансово-послугових інституцій, які системно розвиваються за сучасних ринкових умов. Розкрито роль уповноважених органів в управлінні та регулювання сфери фінансових послуг, наведено пропозиції щодо її удосконалення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)262.29-21,01 +
Шифр НБУВ: РА355790

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
14.

Дмитрієва С.М. 
Функціональні моторні взаємозв'язки органів травлення при гастродуоденальних захворюваннях у дітей і підлітків: Автореф. дис... д-ра мед. наук: 14.01.10 / С.М. Дмитрієва ; Ін-т педіатрії, акушерства і гінекології АМН України. — К., 2000. — 33 с. — укp.

Розглянуто питання удосконалення лікування та діагностики хронічних захворювань шлунка та дванадцятипалої кишки у дітей. Розроблено новий напрямок у патогенетичній терапії за результатами комплексного фазового дослідження функціональних моторних взаємозв'язків органів проксимального відділу шлунково-кишкового тракту під час гастродуоденальних захворювань у дітей та підлітків. Визначено фазові показники pH, моторики та внутрішньопорожнинного тиску шлунка і дванадцятипалої кишки, а також фазові зміни жовчного міхура і підшлункової залози у нормі та під час захворювань гастродуоденальної зони у дітей і підлітків. Запропоновано принципи диференційної корекції рухових порушень органів травлення під час захворювань шлунка і дванадцятипалої кишки у дітей та підлітків.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.413.201.1-3
Шифр НБУВ: РА307780 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
15.

Дмитрієва Н. О. 
Концептуальні засади розвитку електронної торгівлі в національній економіці / Н. О. Дмитрієва. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено дослідженню теоретичних і прикладних положень розвитку електронної торгівлі в національній економіці. У роботі узагальнено та систематизовано дефініційно-методоло¬гічні аспекти дослідження еволюційних підходів до тлумачення сутності та генезису електронного бізнесу. Визначено новий напрям наукового дослідження, зміст якого полягає в розробці теоретичних і науково-методологічних засад забезпечення функціонування та розвитку електронної торгівлі. Проаналізовано фактори інтенсифікації та сучасні детермінанти розвитку такої торгівлі, а також роль державного регулювання у сфері електронної торговельної діяльності.Здійснено емпіричний аналіз проблем, процесів і динаміки сучасних трансформацій у розвитку електронної торгівлі в різних країнах світу. Зокрема, узагальнено міжнародний досвід, досліджено структурні зміни та розроблено методичний інструментарій оцінки розвитку електронної торгівлі в розвинених країнах і країнах з перехідною економікою. Розглянуто особливості функціонування центрів електронної торгівлі, сучасні бізнес-моделі та концептуальні засади функціонування комплексної системи «Електронна митниця». На основі проведеного аналізу конкретизовано предмет, об'єкт, принципи, механізми, моделі взаємовідносин між господарюючими суб'єктами електронної торгівлі в рамках національних систем функціонування електронної торговельної діяльності.Здійснено аналіз механізмів активізації розвитку електронної торгівлі в Україні в контексті прогнозування рівня попиту на інформаційні послуги, а також застосування інституційно-організаційних засад до реформування державного регулювання електронної торгівлі, що передбачає імплементацію європейських механізмів та інструментарію. Розглянуто концептуально-методичні підходи до формування стратегічних векторів розвитку електронних систем підтримки експортерів України, проаналізовано механізм функціонування таких систем в ЄС та країнах СНД. Дано оцінку можливостей їх застосування на вітчизняному ґрунті.^UThe thesis is devoted to the study of theoretical and applied provisions of the development of electronic commerce in the national economy. The paper generalizes and systemizes the definitional and methodological aspects of the study of evolutionary approaches to the interpretation of the essence and genesis of the electronic business. A new direction of scientific research is determined, the content of which is to develop the theoretical and scientific-methodological foundations for ensuring the functioning and development of e-commerce. The factors of intensification and modern determinants of the development of such e-commerce, as well as the role of government regulation in electronic trading activity are analyzed. An empirical analysis of problems, processes and dynamics of modern transformations in the development of electronic commerce in different countries of the world is carried out. In particular, international experience has been generalized, structural changes have been studied, and a methodological tool has been developed for assessing the development of electronic commerce in developed countries, as well as in countries with economies in transition. The modalities for the operation of the functioning of the centers of electronic commerce, modern business models and conceptual bases of the functioning of the complex system "Electronic customs" are considered in detail. On the basis of the analysis, the subject, object, principles, mechanisms, models of arrangements between economic subjects of electronic commerce, both national and international systems of functioning of electronic trading activity as a whole, are concretized.The analysis of mechanisms for enhancing the development of electronic commerce in Ukraine in the context of forecasting the level of demand for information services, using the institutional and organizational framework for reforming state regulation of electronic commerce, provides for the implementation of European mechanisms and tools. The conceptual and methodological approaches to the formation of strategic vectors for the development of electronic systems for supporting exporters of Ukraine are consistently reviewed and the mechanism of the functioning of such systems in the EU and the CIS is analyzed. An estimation of the possibilities of their application on domestic market is given.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Алтухова Т. В. 
КОМП'ЮТЕРНЕ МОДЕЛЮВАННЯ СИСТЕМ ДІАГНОСТИКИ ТЕХНІЧНОГО СТАНУ ЕЛЕКТРОДВИГУНІВ ГІРНИЧИХ МАШИН / Т. В. Алтухова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена вирішенню актуального науково-технічного завдання, що полягає в обґрунтуванні, розробці та дослідженні комп'ютерних моделей системи діагностики технічного стану електродвигунів гірничих машин, спрямованих на підвищення об'єктивності діагностики стану електромеханічного обладнання з використанням статистичних методів оцінювання, мереж Петрі і кластерного аналізу. Актуальність наукової роботи обумовлена тим, що в сучасних умовах на гірничих підприємствах постають питання підвищення надійності та ефективності експлуатації електромеханічного обладнання (ЕМО), насамперед, електродвигунів (ЕД) гірничих машин, оскільки значна частка цього обладнання вимагає заміни через вичерпання лімітного строку експлуатації або капітального ремонту, а це, в свою чергу, призводить до значних матеріальних та часових витрат через простої технологічного обладнання, псування продукції внаслідок аварії, зниження електро- і пожежобезпеки, пов'язаних з можливими короткими замиканнями, аномальними режимами роботи з перевантаженням їх струмами, більшими від номінальних, та іншими небажаними наслідками. Висока трудомісткість проведення технічної діагностики поточного стану електромеханічного обладнання, а інколи і повна відсутність такої діагностики обумовлюють зношеність основних фондів, подорожчання ремонтів і збільшення обсягів ремонтних робіт. Разом з тим, аналіз досвіду використання ЕМО показує, що значна його частина має ще досить великий запас надійності, і при наявності обґрунтованих рекомендацій термін експлуатації такого обладнання може бути значно збільшений. Такі рекомендації можуть бути отримані шляхом комп'ютерного моделювання систем діагностики технічного стану електродвигунів гірничих машин. Саме тому дисертаційне дослідження присвячене розробці ефективних комп'ютерних моделей систем діагностики технічного стану електродвигунів, які дозволять забезпечити раннє виявлення дефектного стану, підвищити достовірність оцінювання технічного стану ЕМО.В роботі обґрунтовано вибір множини основних енергомеханічних параметрів, які мають вплив на технічний стан шахтних електродвигунів, та сформовано систему класифікації режимів технічного стану ЕД за умови їх розподілення за чотирма відповідними класами, серед яких нормальна експлуатація, поточний і капітальний ремонти та повний вихід з ладу. Запропоновані комп'ютерні моделі для визначення залежностей між струмом витоку крізь міжфазну ізоляцію і струмами фаз, а також між зсувом фаз струму та напруги і витковою ізоляцією електродвигунів, які дозволяють використовувати дані обставини для поточного контролю технічного стану і профілактики дефектів ізоляції та запобігання аварій, пов'язаних з її порушенням.Розроблені математичні моделі діагностики технічного стану електродвигунів гірничих машин на основі статистичного методу Байєса, мереж Петрі та кластерного аналізу, для чого використовувалися нейронні мережі Кохонена, адаптивного резонансу і екстремального машинного навчання. Використання таких моделей дозволить підвищити об'єктивність діагностики технічного стану електромеханічного обладнання за рахунок проведення безперебійного контролю енергомеханічних параметрів в режимі реального часу та забезпечить усування недоліків існуючої системи планово-попереджувальних ремонтів при формуванні графіків ремонтів для ефективної організації технічного обслуговування за фактичним станом та надійну експлуатацію як старого, так і нового устаткування. Ключові слова: комп'ютерне моделювання, система діагностики, технічний стан, електродвигуни гірничих машин, статистичні методи, мережі Петрі, кластерний аналіз^UThe dissertation is devoted to the solution of the actual scientific and technical problems, consisting of the substantiation, development, and study of computer models of the system for diagnosing the technical condition of electric motors (mining machines aimed at increasing the objectivity of diagnostics of electromechanical equipment using methods of statistical evaluation, Petri nets and cluster analysis).The need for scientific work is due to the fact that in modern conditions at mining enterprises there are questions of increasing the reliability and efficiency of electromechanical equipment (EME), first of all, electric motors (EM) of mining machines. A significant part of used equipment needs replacement due to exhaustion of the limited service life or overhaul. As a result, material and time costs increase due to equipment downtime, product damage caused by accidents, reduced electrical and fire safety, abnormal modes of operation, and overload voltages greater than normal, and other undesirable consequences. In view of the complexity of non-destructive diagnostics of the technical conditions for electromechanical equipment, or even the full absence of such diagnostics, the costs of repairs increase, as well as the amount of repair work that needs to be done. However, an analysis of the experience of using EME shows that a significant part of it still has a sufficiently large margin of reliability and, if there are reasonable recommendations, the duration of the life cycle of such equipment can be significantly increased. Such recommendations can be obtained by computer modeling of diagnostic systems for technical conditions of electric motors of mining machines. Due to this, the dissertation research is devoted to the development of effective computer models of diagnostic systems of the technical conditions for electric motors, which will allow providing early detection of defective conditions, to increase the reliability of EME. The presented work substantiates the choice of the set of basic energy-mechanical parameters, which have an impact on the technical condition of mine electric motors, and it is formed a system of classification of modes of technical condition of EM provided that they are divided into four appropriate classes, including normal operation, current, and capital repairs and а complete failure. Computer models are proposed to determine the dependences between leakage current through interphase insulation and phase currents, as well as between current and voltage phase shift and leakage insulation of electric motors, which allow using these circumstances for current control and the prevention of insulation defects and accident connected with its violation. Mathematical models for diagnosing the technical condition of electric machines of mining machines based on the Bayesian statistical method, Petri nets, and cluster analysis have been developed using Kohonen neural networks, adaptive resonance, and extreme machine learning. The use of such models will increase the objectivity of diagnostics of the technical conditions of electromechanical equipment by conducting uninterrupted monitoring of energy-mechanical parameters in real-time. This will ensure the elimination of the shortcomings of the existing system of planned and preventive repairs in the formation of repair schedules for effective organization of the maintenance under the actual conditions and reliable operation of both, old and new types of equipment. Keywords: computer modeling, diagnostic system, technical condition, electric motors of mining machines, statistical methods, Petri nets, cluster analysis


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Дмитрієва О. Д. 
Школа Бориса Лятошинського у культуротворчих процесах ХХ–ХХІ століття / О. Д. Дмитрієва. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертаційне дослідження присвячене аналізу проблем становлення та функціонування композиторської школи Бориса Лятошинського. Мистецькашкола реконструюється як комплексний феномен, що у своїй сутності поєднує прояви різних творчих та концептуальних статусів мистецтва: діяльності, системи уявлень, практик та соціальних інституцій. Визначено місце і роль мистецької школи видатного митця у культурних стратегіях соціуму. Доведено, що мистецька школа провадить передовсім творчу діяльність, яка трансформує та модифікує усталені уявлення про культурницький, комунікативний і жанрово-стильовий статус мистецьких практик.Композиторська школа Бориса Лятошинського визначена як своєрідна співтворчість митців різних поколінь, у лоні якої виважуються художні принципи і моделі, базовані на творчо-пошуковому, освітньому та інноваційноавангардному компонентах. Мистецька школа презентується як реальна форма спільної та плідної діяльності лідера та його послідовників. Проаналізовано культурно-комунікативні параметри творчих спільнот у їх взаємозв'язку протягом тривалого періоду (від українського модерну 1920-х років до «Київського авангарду» 1960-х, ідейним натхненником якого був сам Борис Лятошинський). Доведено, що творчі спільноти позначені передовсім неформальним характером комунікацій, певними правилами гри, що базуються на пошуку нових концептів і форм самовираження. Окреслено нові культурні дискурси, що стали результатом індивідуальної та колективної творчості, які протистояли традиційним уявленням про роль митця у повоєнному соціумі.Зазначено, що творчі школи в історії людства виникали як своєрідне цехове мистецтво, основним завданням якого було створення і трансляція мистецького продукту. Історично доведено, що творчі школи формуються навколо видатних особистостей за принципом об'єднання поціновувачів та продовжувачів художніх уподобань. Доведено, що саме такий принцип ліг в основукомпозиторської школи Бориса Лятошинського.Додамо, що виникнення й розвиток школи видатного майстра детерміновано не лише певними соціально-історичними умовами, логікою розвиткумистецтва та культури в цілому, а й особистісно-психологічними якостями самого лідера — засновника творчої спільноти. Окреслено, що школа як культурне явище виникає на основі розробленої лідером творчої стратегії, позначеної новаторським характером. У рамках цієї доктрини педагогічна діяльність постає тим базовим елементом, на якому і у зв'язку з яким розвивається дослідницька діяльність цієї школи, а комунікативні процеси вибудовуються за принципом учитель — учень. Творчо-освітня школа є формою професійної комунікації, що історично виправдала себе як така, що функціонує за соціально-комунікативними та інтегративними потребами і творчими інтересами, народженими під впливом лідера, а також комунікації «твір — реципієнт», наявності традицій, новацій і логіки дискурсивних практик. Надзвичайно актуальним у дослідженні постає співвідношення традицій і новаторства, яке простежується через творчо-виконавську, дослідницьку, інноваційну та освітню функції школи Бориса Лятошинського. У цьому випадку традиції не перетворилися на застиглі стереотипи мислення, не стали на заваді творчим пошукам, а склали міцний базис, що мотивував до творчих експериментів і їх глибшого розуміння. Крім того, співвідношення традицій і новаторства в діяльності мистецької школи залежить і від етапу еволюційно-стильового циклу, на якому знаходиться ця школа (етапі її формування, зрілості, асиміляції з іншими школами). Якщо на етапі формування школи в її діяльності переважають елементи новаторства, то на етапах зрілості і розчинення — можуть переважати традиції (ситуація, коли новий інноваційний продукт вже не створюється, а школа перебуває під впливом колишніх традицій; в той же час і на цих етапах не виключена поява нових трансформаційних змін).^UThis dissertation research is devoted to the analysis of the problems of theformation and functioning of the school of composition of Borys Lyatoshynsky.The art school is reconstructed as a complex phenomenon, which in essence combines the manifestations of different creative and conceptual statuses of art: activities, systems of ideas, practices and social institutions. The place and role of an ”art school” associated with an outstanding creator in the cultural strategies of society are determined. It is proved that the art school conducts primarily creative activities, which transform and modify the established ideas about the cultural, communicative and genre-style status of artistic practices.Borys Lyatoshynsky's school of composition is defined as a kind of cocreation of artists of different generations, in the bosom of which artistic principles and models based on creative-exploratory, educational and innovative-avant-garde components are balanced. The art school is presented as a real form of joint andfruitful activity of the leader and his followers. The cultural and communicative parameters of creative communities in their interrelation during a long period are analyzed (from the Ukrainian modernism of the 1920s to the “Kyiv Avant-Garde” of the 1960s, whose ideological inspiration was Borys Lyatoshynsky himself). It is proved that creative communities are marked primarily by the informal nature of communication, certain rules of the game, based on the search for new concepts and forms of self-expression. New cultural discourses outlined as a result of individual and collective creativity, which opposed the traditional notion of the artist's role in post-war society, are set forth. It is noted that the creative school in the history of mankind emerged as a kind of art guild, the main task of which was to create and broadcast an art product. It has been historically shown that creative schools are formed around outstanding personalities on the principle of uniting connoisseurs and successors of artistic tastes. It is proved that exactly such a principle formed the basis of Borys Lyatoshynsky's school of composition. We will add, that the origin and development of the school of the outstanding master is determined not only by certain socio-historical conditions, the logic of art and culture in general, but also by the personal and pedagogical qualities of the leader –– the founder of the creative community. It is outlined that the school as a cultural phenomenon arises on the foundation of a creative dynamic developed by the leader, marked by an innovative character. Within the framework of this doctrine, pedagogical activity appears as the basic element on which and in connection with which the research activity of this school develops, and communicative processes are built on the principle of teacher –– student. Acreative and educational school is a form of professional communication that has historically justified itself as one that operates on the socio-communicative andintegrative needs and creative interests born under the influence of the leader, as well as communication “work –– recipient”, traditions, innovations, and logic ofthe discursive practices.The relationship between tradition and innovation, which can be traced through the creative, performing, research, innovation and educational functions ofBorys Lyatoshynsky's school, is extremely relevant in the research. In this case, the traditions did not turn into rigid stereotypes of thinking, and did not interfere withcreative pursuits, but formed a solid basis that motivated creative experiments and resulted in deeper understanding. In addition, the ratio of tradition and innovation in the activities of the art school depends on the stage of the evolutionary-stylistic cycle in which this schoolis (stage of its formation, maturity, assimilation with other schools). If at the stage of school formation elements of innovation prevail in its activity, then at the stagesof maturity and dissolution traditions may prevail (a situation when a new innovative product is no longer created, and the school is influenced by former traditions;at the same time and on these stages the emergence of new transformational changes is not excluded). The art school as an aesthetic and artistic phenomenon of culture appears through a set of musical-linguistic signs-symbols, enshrined in the written tradition and deepened by the professional experience of composers and performers.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського