Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (1)Реферативна база даних (324)Книжкові видання та компакт-диски (281)Журнали та продовжувані видання (17)
Пошуковий запит: (<.>A=ГРАБОВСЬК$<.>+<.>A=ЛАРИС$<.>+<.>A=ЛЕОНІДІВНА$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Грабовський М. Б. 
Адаптація вихідного матеріалу кукурудзи плазми Лакауне до умов степової зони України: Автореф. дис... канд. с.-г. наук: 06.01.05 / М. Б. Грабовський ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2006. — 17 с.: рис. — укp.

Проведено оцінку та добір вихідного матеріалу кукурудзи, одержаного на базі плазми Лакауне згідно з його морфобіологічними ознаками та адаптивності за контрастних умов середовища. Висвітлено перспективність використання середньої та пізньостиглих ліній різних генетичних плазм (Ланкастер, BSSS) як донорів цінних ознак. Представлено варіювання ефектів загальної комбінаційної здатності. Визначено адаптивну спроможність, стабільність самозапилених ліній та їх тесткросів. Доведено можливість одночасного добору на базі даного генетичного матеріалу скоростиглих форм з високою комбінаційною здатністю та низькою вологістю зерна. Виділено лінії з широкою нормою реакції та синтезовано гібриди з високим адаптивним потенціалом.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31(4УКР) +
Шифр НБУВ: РА342833

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Грабовський В.А. 
Державно-громадське управління загальною середньою освітою на районному рівні: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / В.А. Грабовський ; Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — К., 2006. — 20 с. — укp.

Визначено особливості діяльності районного управління освітою (РУО). На базі антропосоціального, синергетичного, кваліметричного наукових підходів та концепції демократизації даного державного управління визначено суть, специфіку функцій і структури, основні характеристики державно-громадського управління районними управліннями освітою та загальноосвітніми навчальними закладами району. Теоретично обгрунтовано та розроблено базову модель державно-громадського управління загальною середньою освітою у районі. Доведено, що практичне використання елементів цього управління освітою району сприяє забезпеченню його демократичної основи, саморозвитку й самореалізації його учасників. Розкрито технологію реалізації запропонованої моделі на основі базового стандарту діяльності районного управління освітою на державно-громадських засадах. Наведено рекомендації для державних органів управління освітою та закладів загальної середньої освіти щодо впровадження до практики даної моделі з метою забезпечення державно-громадської основи управління й задоволення освітніх потреб громадян, що мешкають на території району.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)132 + Х819(4УКР)011.2-97 + Ч424(4УКР) к22 +
Шифр НБУВ: РА341669

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Грабовська (Куліч) Є. В. 
Дипольні радіаційні силові функції гамма-розпаду та фотопоглинання: автореф. дис. ... канд. фіз.-мат. наук : 01.04.16 / Є. В. Грабовська (Куліч) ; Ін-т ядер. дослідж. НАН України. — К., 2010. — 19 с. — укp.

Одержано та протестовано спрощений вираз для опису радіаційної силової функції (РСФ) електричних дипольних переходів з використанням напівкласичного рівняння Власова - Ландау з врахуванням немарковських процесів в інтегралі зіткнень (модель спрощеного модифікованого Лоренціану SMLO). Запропонована нова модель SMLO, в порівнянні з іншими сучасними феноменологічними моделями, дозволяє достатньо добре описувати експериментальні дані за перерізами фотопоглинання та радіаційними силовими функціями гамма-розпаду. Уточнено параметри ізовекторних гігантських дипольних резонансів і систематично оцінено їх похибки (середньо-квадратичні відхилення) з використанням моделей стандартного та модифікованого Лоренціанів (SLO, SMLO). З врахуванням нових баз оцінених даних з перерізів фотопоглинання. Проаналізовано можливий вплив форми радіаційної силової функції та невизначеності параметрів гігантських дипольних резонансів на функцію збудження й енергетичний спектр гамма-квантів у реакції (n,х gamma) на середніх і важких атомних ядрах. Показано, що за зміни значень параметрів приблизно на 20 % теоретично розраховані перерізи можуть змінюватися в 2-4 і більше разів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В383.34,022 + В383.520.477,022
Шифр НБУВ: РА375829 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
4.

Грабовський Г.Г. 
Інтегровані автоматизовані системи керування товстолистовими прокатними станами (розвиток теорії, моделі, алгоритми): Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.13.07 / Г.Г. Грабовський ; Нац. гірн. ун-т. — Д., 2003. — 35 с.: рис. — укp.

Розглянуто теорію побудови багаторівневих інтегрованих систем комплексного керування товстолистовим станом, яка охоплює рішення задач планування та організаційного керування виробництвом у прокатному цеху, оптимізації керування технологічними процесами нагріву, прокатки та обробки прокатної продукції. Реалізовано глобальну постановку задачі створення інтегрованих систем автоматизованого керування (ІАСК), за якої окремі керуючі підсистеми, що оптимізуються, об'єднуються вищим координатором в єдиний керуючий комплекс, який функціонує за обраним єдиним критерієм оптимізації роботи всього об'єкту. Установлено, що можливості технічного сполучення окремих функціональних підсистем до єдиної моделі керуючого комплексу забезпечуються наступними взаємно-інтегрованими системами: планування виробничих ресурсів підприємства або цеху, керування виробництвом, відкритою системою керування технологічними процесами та регулювання технологічними параметрами. За результатами математичного аналізу організаційно-технологічних процесів синтезовано структуру ІАСК, яка здійснює оптимальну інтеграцію процесів нагріву, прокатування та термічної обробки даної продукції. Запропоновано структуру машинної підтримки процесу прокатування ІАСК, яка включає етапи та зміст робіт всього періоду щодо створення, упровадження та експлуатації системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К621.5-5-05 +
Шифр НБУВ: РА324959

Рубрики:

      
5.

Грабовська О.А. 
Клініко-патогенетичне обгрунтування застосування магнітотерапії та кальцеміну у комплексному лікуванні хворих на артроз: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / О.А. Грабовська ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2004. — 24 с. — укp.

За результатами проведеного комплексного клініко-лабораторного та інструментального дослідження у 37 % хворих на артроз уперше виявлено зміни кісткової тканини - зниження її мінеральної щільності, тобто наявності хвороб остеопорозу та остеопенії. Визначено, що ступінь порушень процесів ремоделювання кісткової тканини у хворих на артроз залежить від стадії дегенеративно-дистрофічного процесу та корелює зі статтю та віком (у жінок залежить від тривалості менопаузи). Доведено доцільність призначення магнітотерапії хворим на артроз зі змінами мінеральної щільності кісткової тканини. Виявлено особливості механізму дії магнітотерапії та кальцеміну у комплексному лікуванні даних хворих та з'ясовано їх сприятливу дію на процеси кісткового ремоделювання. Установлено, що застосування комплексного лікування, що передбачає отримання кальцеміну позитивно впливає на процеси кісткового ремоделювання, сприяє зростанню щільності кісткової тканини, а за умов лікування з використанням магнітотерапії - стабілізації втрат кісткової маси у даних хворих. За результатами клінічних, лабораторних і остеоденситометричних досліджень показано ефективність комплексного лікування, що передбачає застосування магнітотерапії та кальцеміну.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р418.12-5 + Р418.110.408-5 +
Шифр НБУВ: РА331154

Рубрики:

      
6.

Грабовський І.С. 
Механізм управління ризиками інвестиційних проектів на підприємствах: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / І.С. Грабовський ; Дніпропетр. ун-т економіки та права. — Д., 2003. — 20 с.: рис., табл. — укp.

Розроблено модель вибору управлінського рішення щодо реалізації інвестиційного проекту за умов ризику та невизначеності, що дає змогу сформувати систему оцінки функцій (критерії вибору кращого варіанта на основі принципових установок осіб, які приймають рішення за умов ризику) для визначення основних параметрів інвестиційного проекту, що, у свою чергу, дає змогу проаналізувати можливі управлінські рішення щодо реалізації проекту за зазначених умов. Запропоновано метод оцінки управлінських рішень за ступенем ризику реалізації інвестиційного проекту з урахуванням його вартості та тривалості, який полягає у визначенні за допомогою нормального стандартного розподілу обмеженої сфери очікуваних результатів, імовірності досягнення результату та можливих збитків з появою ризикових ситуацій у майбутньому під час реалізації. Розроблено механізм керування ризиками інвестиційного проекту, що є послідовністю прийняття рішень щодо його реалізації, яка містить аналіз та оцінку можливих управлінських рішень, оцінку імовірності досягнення результату та на підставі кількісної оцінки ризику (критерій оцінки ступеня ризику підрядника) визначення умов контракту між учасниками такого проекту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-56-99
Шифр НБУВ: РА326866

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Біологічні науки   
7.

Грабовський О.В. 
Міграція та акумуляція важких металів в агроценозах, прилеглих до автомагістралей, в умовах Закарпаття (грунт - рослини - тварини): Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.16 / О.В. Грабовський ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2002. — 22 с. — укp.

Наведено результати вивчення процесів накопичення важких металів (свинець, мідь, цинк, кадмій), які містяться у викидах автотранспорту, у біогеоценозах за умов низинного та передгірного поясів Закарпаття. Встановлено ступінь накопичення важких металів на фонових ділянках та на агроценозах, прилеглих до автомагістралей, у грунтах, у дикорослих і сільськогосподарських рослинах, а також об'єктах етномофауни та безхребетних тваринах. Досліджено характер накопичення важких металів різними органами рослин на забруднених ділянках. Виявлено, що рівень забруднення біогеоценозів на ділянках сильного забруднення викидами автотранспорту значно перевищує вміст важких металів у досліджених об'єктах на локальних фонових ділянках, а у деяких випадках перевищує значення ГДК. Залежно від ступеня накопичення важких металів у біогеоценозах встановлено ділянки інтенсивного, середнього, слабкого забруднення та відносно чисту ділянку. Визначено та рекомендовано ряд сільськогосподарських культур, які досить стійкі до впливу важких металів. З'ясовано, що густі насадження деревно-чагарникових культур уздовж автошляхів зменшують забруднення агроценозів. Запропоновано ряд культур, які доцільно висаджувати вздовж автошляхів. Розроблено та впроваджено практичні рекомендації щодо зменшення негативного впливу викидів автотранспорту на біогеоценози примагістральних територій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Е0*806.4*80-641.1важкі метали + Е0*801.1-641.1важкі метали
Шифр НБУВ: РА317255 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
8.

Грабовська 
Науково-технічні засади поліпшення стану питного водопостачання регіонів України: автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.01 / Лариса Леонідівна Грабовська ; Державна екологічна академія післядипломної освіти та управління. — К., 2009. — 21 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н761.101.06 + Н761.104
Шифр НБУВ: РА366103

Рубрики:

      
9.

Грабовська Г. М. 
Організаційно-правові засади розвитку освіти в період української національної революції 1917 - 1921 рр.: автореф. дис. ... канд. юрид. наук : 12.00.01 / Г. М. Грабовська ; Київ. нац. ун-т ім. Т. Шевченка. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Висвітлено питання організаційно-правових аспектів розвитку освіти України в 1917 - 1921 pp. Доведено, що в Україні у період української національної революції 1917 - 1921 pp. створено національну систему освіти, де важливу роль відіграє виховання, а навчання у школі максимально наближається до життя, що формує теоретичні основи та виробляє практичні навички в учнів. Зазначено, що державні органи управління освіти сприяють розвитку національної освіти загалом і налагодженню управлінської системи на місцевому рівні. Визначено, що функціонування сфери освіти базується тільки на правових засадах. Здійснено класифікацію й аналіз юридичних джерел, на базі яких обгрунтовано функціонування системи освіти України в 1917 - 1921 рр.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х2(4УКР)611/612-621.13 + Ч33(4УКР)61
Шифр НБУВ: РА376183 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Грабовська О.О. 
Особливості судочинства в справах про усиновлення (удочеріння) іноземними громадянами дітей, які проживають на території України: Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.03 / О.О. Грабовська ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2005. — 19 с. — укp.

Розглянуто процесуально-правову природу справ про усиновлення дітей іноземними громадянами, передумови права на звернення іноземців-кандидатів в усиновителі в суди України з заявами про встановлення усиновлення та процесуальний порядок порушення судом справ даної категорії. Розкрито мету, значення і зміст підготовки справ про усиновлення дітей іноземними громадянами до судового розгляду, порядок з'ясування обставин, що мають значення для правильного та своєчасного їх вирішення та визначення кола доказів, які їх підтверджують. Викладено питання визначення кола осіб у справах цієї категорії та призначення справ про усиновлення дітей іноземними громадянами до розгляду у судовому засіданні. Проаналізовано процесуальний порядок розгляду цих справ, мету та зміст даного етапу провадження, а також судове рішення в справах цієї категорії. Наведено рекомендації з удосконалення сімейного та цивільного процесуального законодавства, зокрема, про необхідність застосування судами міжнародних договорів під час розгляду справ про усиновлення дітей іноземними громадянами, а також законодавство країн, в яких проживають кандидати в усиновителі, про необхідність залучення перекладача під час подачі заяви про встановлення усиновлення до суду, про врегулювання питання дачі згоди дитини на усиновлення.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)76 + Х892.19(4УКР)182 + Х934 +
Шифр НБУВ: РА340487

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
11.

Грабовський О.М. 
Прогнозування монетарних показників в системі державного регулювання економікою: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.02.03 / О.М. Грабовський ; Київ. нац. екон. ун-т ім. В.Гетьмана. — К., 2006. — 19 с. — укp.

Розроблено теоретико-методологічні засади прогнозування монетарних показників. Уточнено соціально-економічну природу монетарного прогнозування, яке може стати дієвим інструментом у системі державного регулювання економіки. Проаналізовано світовий досвід монетарного регулювання економіки. Досліджено тенденції зміни монетарних показників в Україні. Розглянуто пріоритети монетарного прогнозування в Україні, у контексті яких удосконалено методичні підходи до монетарного прогнозування. Визначено вихідні передумови для монетарного прогнозування у перехідній економіці, що створюються діючою системою державного регулювання. Для сфери прогнозування монетарних показників внесено пропозиції щодо впровадження імітаційного моделювання. Розроблено алгоритм монетарного прогнозу, базуючись на побудові економетричної моделі. Запропоновано шляхи підвищення якості прогнозів у монетарній сфері. З використанням методології імітаційного моделювання побудовано й апробовано динамічні моделі монетарних показників, на підставі яких зроблено їх прогноз на ретроспективу (2005 р.) та на 2006 р.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У010.295.7 в611.219 + У9(4УКР)26-230.38 +
Шифр НБУВ: РА345270

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Грабовський Д. О. 
Розвиток малого аграрного підприємництва сільських територій : автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Д. О. Грабовський ; Нац. ун-т біоресурсів і природокористування України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Досліджено фермерське господарство як організаційну форму малого підприємництва сільських територій України. Розглянуто сучасний стан і тенденції розвитку малого підприємництва в аграрній сфері України. Проаналізовано ефективність і розкрито регіональні особливості розвитку малого аграрного підприємництва на сільских територіях країни. Висвітлено методи, форми й особливості державної підтримки та регулювання розвитку малого аграрного підприємництва на селі. Надано пропозиції щодо підвищення ефективності використання земельно-ресурснсго потенціалу малого підприємництва в сільському господарстві на інноваційно-інвестиційній основі. Визначено пріоритети та здійснено моделювання сталого розвитку малого аграрного підприємництва в особі фермерських господарств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.3
Шифр НБУВ: РА371847 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
13.

Грабовська О.В. 
Розвиток наукових основ, розроблення та удосконалення технологій цукристих крохмалепродуктів: Автореф. дис... д-ра техн. наук: 05.18.05 / О.В. Грабовська ; Нац. ун-т харч. технологій. — К., 2006. — 43 с. — укp.

Наведено результати досліджень технології ферментативного розріджування крохмалю. Розроблено математичні моделі та визначено шляхи інтенсифікації процесу розріджування з метою підвищення ефективності виробництва. Науково обгрунтовано та викладено ефективну схему адсорбційної очистки гідролізів крохмалю та крохмалевмісної сировини. Доведено вплив явища гідратації на формування кристалів у гідратній та ангідридній формі, встановлено залежність формоутворення кристалів глюкози від ряду фізико-хімічних чинників і визначено технологічний режим кристалізації ангідридної глюкози. Розроблено технології драглетвірних мальтодекстринів і якісно нових цукристих крохмалепродуктів: фруктової штоки, глюкозної помади, патоки прогнозованого вуглеводного складу, а також рідких цукристих крохмалепродуктів з крохмалевмісної сировини.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Л852-1 +
Шифр НБУВ: РА343066

Рубрики:

      
14.

Грабовська Т.О. 
Селекція посухостійкого вихідного матеріалу кукурудзи плазми Айодент з використанням фізіологічних методів: Автореф. дис... канд. с.-г. наук : 06.01.05 / Т.О. Грабовська ; Ін-т зерн. госп-ва УААН. — Д., 2008. — 16 с. : рис. — укp.

Проведено оцінювання та добір вихідного матеріалу кукурудзи щодо посухостійкості з використанням фізіологічних методів. Визначено, що кращим фоном для добору у процесі створення ліній є осмотичні розчини сахарози з поступовим збільшенням осмотичного тиску від 18-ти до 22-х атм. Доведено підвищення стійкості до зневоднення зразків, відібраних за допомогою осмотичних розчинів сахарози. Вивчено морфобіологічні ознаки відібраних ліній. Показано зростання комбінаційної здатності одержаних генотипів за ознакою "врожайність зерна". Виявлено підвищені показники загальної адаптивної здатності та селекційної цінності у відібраних зразків за різних екологічних умов. Визначено гібриди з високою та стабільною врожайністю зерна. За результатами досліджень виділено гібриди з вологістю зерна, меншою на 0,5 - 1,2 %, ніж у гібридів-стандартів. За участі цінних і високопродуктивних ліній створено середньоранній гібрид кукурудзи "Брозенський 277 МВ", занесений до Державного реєстру сортів рослин у 2008 р., а ранньостиглий "Почаївський 190МВ" визнано перспективним.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.2-31
Шифр НБУВ: РА359016

Рубрики:

      
15.

Грабовський Р.С. 
Стан, тенденції та перспективи розвитку регіонального ринку яловичини (на прикладі Карпатського регіону): Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.07.02 / Р.С. Грабовський ; Держ. агроекол. ун-т. — Житомир, 2004. — 20 с. — укp.

Розкрито закономірності та особливості розвитку регіонального ринку яловичини за умов переходу до ринкової економіки. Проаналізовано специфіку функціонування суб'єктів даного ринку, а також рівень їх адаптації до нього. Охарактеризовано особливості формування попиту на яловичину та продукти її переробки. Досліджено основні негативні тенденції, що є характерні для ринку яловичини України та Карпатського регіону, та чинники, які їх зумовлюють. Висвітлено основні способи підвищення ефективності роботи для підприємств, що відгодовують велику рогату худобу, переробляють яловичину та торгують продуктами її переробки на базі раціонального використання внутрішньофірмових ресурсів. Запропоновано способи виправлення кризової ситуації на ринку на основі розвитку його інфраструктури, вживання відповідних макроекономічних заходів регулювання економічної ситуації, вдосконалення товарообмінних операцій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР3)325.250.0-451.52 + У9(4УКР3)325.250.0-451.52 + У9(4УКР3)325.250.0-451.52
Шифр НБУВ: РА331977

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Грабовська О.С. 
Тенденції сучасного музично-виконавського мистецтва Львова в аспекті академічного камерно-ансамблевого музикування: автореф. дис... канд. мистецтвознав.: 26.00.01 / О.С. Грабовська ; Львів. нац. муз. акад. ім. М.В.Лисенка. — Л., 2008. — 20 с. — укp.

Виявлено основні тенденції сучасного музично-виконавського мистецтва. Охарактеризовано осередки, етапи становлення та розвитку професійної музично-виконавської діяльності Львова. Проаналізовано творчість колективів та окремих виконавців і визначено домінуючі процеси сучасного камерно-ансамблевого музикування. Обгрунтовано науково-теоретичний підхід щодо осмислення актуальних тенденцій розвитку музично-виконавського мистецтва окремо взятого культурного центру України - Львова у контексті жанрової специфічності - камерності як традиційно домінуючої, історично-тривалої сфери реалізації професійно-виконавського потенціалу. Висвітлено роль сучасних досягнень львівського камерного виконавства у подальшому розвитку українського музичного мистецтва.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ315.23-0-73(4УКР-2ЛВО)6 +
Шифр НБУВ: РА357019

Рубрики:

      
17.

Грабовська Н. Р. 
Інформаційні технології тривимірної реконструкції зображень поверхневих дефектів для ламбертівської моделі відбиття світла / Н. Р. Грабовська. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена розробці та удосконаленню методів, алгоритмів і інформаційних технологій тривимірної реконструкції, яка базована на ламбертівській моделі відбиття світла. Удосконалення реконструкції відбувається шляхом підвищення автоматизації та зменшення впливу похибок і артефактів на процес реконструкції. Проаналізовано властивості ламбертівської моделі відбиття світла під впливом напрямку освітлення і дифузного коефіцієнту, що дало можливість отримати метод та алгоритм тривимірної реконструкції на основі тріади зображень який гарантує відсутність впливу загородження пікселів та змінності дифузного коефіцієнту на процес тривимірної реконструкції, та визначити його похибки. Для підвищення автоматизованості у складі методу запропоновано застосовувати метод оптичного моніторингу напрямку освітлення з інформації зображення тестового зразка, що має відомі вектори нормалі. Проаналізовані інформаційні технології тривимірної реконструкції при скороченні фотоінформації до двох та одного зображення.^UDissertation is sanctified to development and improvement of methods, algorithms and information technologies of a three-dimensional reconstruction that is based on the lambertian reflection model of light. The improvement of reconstruction it takes place by the increase of automation and reduction to influence of errors and artefacts on the process of reconstruction. Properties of lambertian reflection model of light are analysed under act of direction of illumination and diffuse coefficient, that gave an opportunity to get a method and algorithm of three-dimensional reconstruction on the basis of triad of images that guarantees absence of influence of еру barrage pels and changeability of diffuse coefficient on the process of three-dimensional reconstruction, and to define his errors. For the increase of automation in composition the method it is suggested to apply the method of the optical monitoring of direction of illumination from information of image of test standard that has the known normal vectors Information technologies of three-dimensional reconstruction are analysed at reduction of video information to two and one image.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Авраменко А. Д. 
Технологія модифікованого крохмалю з інкапсулюванням біологічно активних речовин для збагачення харчових продуктів: автореферат дис. ... д.філософ : 181 / А. Д. Авраменко. — Б.м., 2023 — укp.

Дисертаційну роботу присвячено розробленню технології модифікованого пористого крохмалю, дослідженню його фізико-хімічних властивостей, обгрунтуванню придатності до інкапсулювання біологічно активних речовин і використанню для збагачення харчових продуктів.На основі аналізу літератури, встановлено, що перспективним напрямком дослідження є розроблення технології і використання модифікованого резистентного крохмалю у якості носія для інкапсулювання біологічно активних речовин з метою їх збереження від дії небажаних чинників у ході приготування харчових продуктів оздоровчого призначення.На основі теоретичних та експериментальних досліджень розроблено технологію фізичної модифікації крохмалю, в основі якої заморожування крохмальних клейстерів низьких концентрацій (5, 10 %) за температури -18℃ протягом 24 годин з подальшим розморожуванням, відтаванням, зневодненням, подрібненням і висушуванням.На підставі експериментальних досліджень розроблено принципову і апаратурно-технологічну схеми виробництва пористого крохмалю. Розроблена технологія виробництва модифікованого крохмалю була апробована на підприємстві ПБП «Вимал». Дослідно-промислові випробування розробленої технології підтвердили, що за невисоких капітальних витрат можна налагодити виробництво нового виду модифікованого крохмалю для інкапсулювання біологічно активних речовин.Доведено можливість інкапсулювання низькомолекулярних речовин у структуру пористого крохмалю на прикладі аскорбінової кислоти і тимолу. Аскорбінова кислота на 60-77 % включається в структуру крохмалю при заморожуванні клейстеру. Ступінь її зв’язування мало залежить від концентрації клейстеру і концентрації кислоти. Збагачений аскорбіновою кислотою модифікований крохмаль, отриманий при заморожуванні клейстерів концентрацією 5 і 10% краще утримує аскорбінову кислоту своєю поверхнею. Загалом кукурудзяний крохмаль дещо краще зв’язує аскорбінову кислоту з розчинів ніж картопляний. Доведено, що крохмаль, який піддавали модифікації заморожуванням, має більшу стійкість до ферментативного гідролізу, ніж нативний. Отримані результати досліджень показують, що при комбінації етапів заморожування-відтавання внаслідок льодоутворення у клейстерах, відбувається ретроградація крохмальних полісахаридів з утворенням міцної структури, не доступної до дії амілолітичних ферментів. Перевірка на резистентність показала, що пористий крохмаль виявляє стійкість до ферментативного гідролізу і має властивості резистентного крохмалю третього типу РК3. Найбільш стійким є модифікований крохмаль отриманий з 5% крохмального клейстеру.Розроблено спосіб отримання порошкоподібного інкапсульованого екстракту гібіскусу на основі модифікованого набухаючого картопляного крохмалю, який може бути застосований в якості згущувача, підкислювача і барвника в рецептурах харчових концентратів, а наявність в екстракті гібіскусу вітамінів, органічних кислот, флавоноїдів і, особливо, антоціанів підвищує біологічну цінність готового продукту.Розроблено рецептуру кексу «Новинка» із заміною 30 % пшеничного борошна на пористий резистентний крохмаль. З отриманих результатів досліджень видно, що з додаванням до рецептури кексів модифікованого резистентного крохмалю покращуються органолептичні показники готових виробів порівняно з кексом «Столичним». Крім того, використання модифікованого РК рецептурі кексу знижує показник глікемічності на 4,79 од., а калорійність виробу – на 41,01 ккал. Споживання одного кексу, масою 100 г, на добу задовольняє добову потребу у резистентному крохмалі на 24,6 %.Розроблено рецептуру кексу із заміною цукру у рецептурі на резистентні види крохмалю з інкапсулюванням кверцетину і стевії, взяті у співвідношенні 1:1: один збагачений 3% розчином стевії, а другий – 1%-м розчином кверцетину, що вводились у 5-% крохмальні клейстери. На основі отриманих даних встановлено, що повна заміна цукру на резистентні крохмалі, збагачені кверцетином і стевією, дозволяє отримати кекси для спеціального дієтичного споживання.Розроблено ресурсозберігаючу технологію низькокалорійного майонезного соусу підвищеної біологічної цінності із заміною яєчних білків на аквафабу – відвар білої квасолі та з додаванням резистентного пористого крохмалю з кверцетином. Обґрунтовано раціональне співвідношення аквафаби та рослинної олії як (40−.60):40, що дає змогу отримати емульсійні системи зі стабільністю 97 ± 2 %. Розроблено рецептуру емульсійного низькокалорійного соусу «Аквафаба». Соціальний ефект від впровадження розробленої технології низькокалорійного майонезного соусу полягає в забезпеченні населення продуктом щоденного вживання підвищеної біологічної цінності.Достовірність отриманих експериментальних даних забезпечена використанням сучасних методик досліджень та відповідного обладнання. Наукові положення та рекомендації підтвержені лабораторними дослідженнями і виробничими випробуваннями.^UThe dissertation is devoted to the development of the technology of modified porous starch, the study of its physical and chemical properties, the substantiation of its suitability for encapsulation of biologically active substances and its use for the enrichment of food products.Based on the analysis of the literature, it was established that the development of technology and the use of modified resistant starch in the carrier for the encapsulation of biologically active substances with the indication of their preservation from the action of undesirable factors during the preparation of health food products is a promising direction of research.On the basis of theoretical and experimental studies, a technology of physical modification of starch has been developed, based on which starch pastes of low concentrations (5, 10%) are frozen at a temperature of -18℃ for 24 hours, followed by thawing, thawing, dehydration, grinding and drying.On the basis of experimental studies, a principle and equipment-technological scheme for the production of porous starch was developed. The developed technology for the production of modified starch was tested at the «Vymal» PBP enterprise. Research and industrial tests of the developed technology confirmed that with low capital costs it is possible to establish the production of a new type of modified starch for encapsulation of biologically active substances. The possibility of encapsulation of low-molecular-weight substances in the structure of porous starch was proved using the example of ascorbic acid and thymol. 60-77% of ascorbic acid is incorporated into the starch structure when the paste is frozen. The degree of its binding depends little on the concentration of the paste and the concentration of the acid. Modified starch enriched with ascorbic acid, obtained by freezing pastes with a concentration of 5 and 10%, better retains ascorbic acid with its surface. In general, corn starch binds ascorbic acid from solutions somewhat better than potato starch.It has been proven that the starch, which was subjected to modification by freezing, has greater resistance to enzymatic hydrolysis than the native one. The obtained research results show that with a combination of freezing-thawing stages as a result of ice formation in pastes, retrogradation of starch polysaccharides occurs with the formation of a strong structure that is not accessible to the action of amylolytic enzymes. Testing for resistance showed that porous starch is resistant to enzymatic hydrolysis and has the properties of resistant starch of the third type RS3. The most stable is the modified starch obtained from 5% starch paste.A method of obtaining powdered encapsulated hibiscus extract based on modified swelling potato starch has been developed, which can be used as a thickener, acidifier, and dye in the recipes of food concentrates, and the presence of vitamins, organic acids, flavonoids, and, especially, anthocyanins in the hibiscus extract increases the biological value of the finished productThe recipe for the «Novinka» cake was developed with the replacement of 30% of wheat flour with porous resistant starch. From the research results, it can be seen that with the addition of modified resistant starch to the cake recipe, the organoleptic indicators of the finished products improve compared to the «Stolichny» cake. In addition, the use of a modified RS cake recipe reduces the glycemic index by 4.79 units, and the calorie content of the product by 41.01 kcal. The consumption of one cake weighing 100 g per day satisfies the daily need for resistant starch by 24.6%.A cake recipe was developed with the replacement of sugar in the recipe for resistant starch types with quercetin and stevia encapsulation, taken in a 1:1 ratio: one enriched with a 3% stevia solution, and the other with a 1% quercetin solution, which were introduced into 5% starch pastes . Based on the obtained data, it was established that the complete replacement of sugar with resistant starches enriched with quercetin and stevia makes it possible to obtain cakes for special dietary consumption.A resource-saving technology of low-calorie mayonnaise sauce of increased biological value was developed with the replacement of egg whites with aquafaba - a decoction of white beans and with the addition of resistant porous starch with quercetin. The rational ratio of aquafaba and vegetable oil is substantiated as (40−.60):40, which makes it possible to obtain emulsion systems with a stability of 97 ± 2%. A recipe for emulsion low-calorie sauce «Aquafaba» has been developed. The social effect of the introduction of the developed technology of low-calorie mayonnaise sauce consists in providing the population with a product of daily use of increased biological value.The reliability of the obtained experimental data is ensured by the use of modern research methods and appropriate equipment.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Потапов А. В. 
Оптимізація елементів технології вирощування буряків цукрових в умовах Правобережного Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / А. В. Потапов. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне обґрунтування й вирішення актуального наукового завдання із встановлення впливу на ростові процеси та продуктивність гібридів буряків цукрових комплексного застосування мікродобрив та фунгіцидів в умовах Правобережного Лісостепу України.Структура дисертації виконана відповідно до мети і поставлених завдань і складається із вступу, шести розділів, висновків до розділів, висновків до дисертації, рекомендацій виробництву, списку використаних джерел і додатків.Встановлено, що застосування мікродобрив не впливало на проходження фенологічних фаз росту та розвитку та вегетаційного періодів рослин буряків цукрових і визначалась генотиповими особливостями досліджуваних гібридів та кліматичними умовами років. Виявлено, що у фазі змикання листків у рядку, маса коренеплоду в досліджуваних гібридів була в межах 77,2–78,4 г і 83,7–84,7 г. На першу декаду вересня, цей показник був в межах 405,9–432,6 г і 475,3–507,0 г. Маса листків, у період змикання листків у рядку та на початок вересня, становила 141,5–142,7 г і 144,3–144,9 г та 176,8–196,1 і 216,4–250,2 г, відповідно у гібридів Пушкін і Акація.Максимальні показники маси коренеплоду (507,0 г) і листків (332,4 г) отримано у гібриду Акація на варіанті із застосуванням YaraVita Mancozin (1 л/га) та Церкоштеф (0,5 л/га) + Штефстробін (0,6 л/га) + Штільвет (0,1 л/га). При застосуванні мікродобрив збільшення маси коренеплоду складало в середньому по досліду 1,7–3,2 %, а маси листків – 5,0–7,0 %, а фунгіцидів на 2,8–3,3 та 5,7–8,4 %, відповідно, порівняно з варіантами без їх внесення. Доведено, що найвищу площу листкової поверхні буряків цукрових отримано у першій декаді серпня 35,0 і 37,6 тис. м2/га, фотосинтетичний потенціал посівів у першу декаду вересня 0,92 і 0,97 млн. м2 днів/га, чисту продуктивність фотосинтезу посівів у першу декаду серпня – 7,32 і 9,33 г/м2 за добу, відповідно у гібридів Пушкін і Акація. Максимальні значення площі листкової поверхні, фотосинтетичного потенціалу та чистої продуктивності фотосинтезу отримано у гібриду Акація на варіанті фунгіцидного захисту Церкоштеф (0,5 л/га) + Штефстробін, к.с. (0,6 л/га) + Штільвет (0,1 л/га) і позакореневого підживлення мікродобривом YaraVita Mancozin (1 л/га).Обґрунтовано, що у гібридів Пушкін і Акація найвищий вміст сухої речовини у коренеплодах та листках був на варіантах із комбінованим використання фунгіцидів і мікродобрива YaraVita Bortrac (3 л/га) – 150 і 26,2 і 25,4 % та 19,5 і 18,4 %, відповідно. Фунгіциди не впливали на накопичення сухої речовини лише в окремі періоди, проте відмічалися тенденції до збільшення цього показника при їх застосуванні. Використання мікродобрива YaraVita Bortrac 150 (3 л/га) і YaraVita Mancozin (1 л/га) забезпечувало збільшення вмісту сухої речовини у коренеплодах і листках на 2,3–4,3 % та 1,2–3,2 %, а урожайності сухої речовини коренеплодів буряків цукрових на 8,3–15,7 %, порівняно з контролем. Застосування фунгіцидів дозволяє знизити поширеність і інтенсивність розвитку церкоспорозу до 4,5 і 2,6 % в перший період обліків і до 11,5 і 6,8 % у другий, а борошнистої роси до 4,9 і 1,6 % та 1,3 і 0,3 %, відповідно. На інтенсивність розвитку церкоспорозу та борошнистої роси на рослинах буряків цукрових на 66,8 і 75,0 % впливає застосування фунгіцидів і на 17,3 і 9,0 % мікродобрив. Найбільш ефективним варіантом захисту рослин буряків цукрових від церкоспорозу виявився Церкоштеф (0,5 л/га) + Штефстробін (0,6 л/га) + Штільвет (0,1 л/га) в комбінації з листковим підживленням мікродобривом YaraVita Mancozin (1 л/га), а проти борошнистої роси цей же варіант фунгіцидного захисту і використання мікродобрива YaraVita Bortrac 150 (3 л/га).За комбінованого поєднання фунгіцидного захисту Церкоштеф (0,5 л/га) + Штефстробін (0,6 л/га) + Штільвет (0,1 л/га) та мікродобрива YaraVita Mancozin (1 л/га) у гібридів буряків цукрових Пушкін і Акація отримано максимальну урожайність коренеплодів – 53,7 і 60,4 т/га, відповідно. Гібрид буряків цукрових Акація за врожайністю коренеплодів перевищував гібрид Пушкін на 6,0 т/га. Найбільший вплив на урожайність коренеплодів буряків цукрових мала взаємодія факторів гібрид × мікродобрива × фунгіцид – 20,3 %, гібрид × фунгіцид – 18,2 %, мікродобрива × фунгіцид – 16,4 %. Вплив фунгіцидів був на рівні 18,3%, а генетичний потенціал гібридів – 16,0 %.Не виявлено суттєвої різниці по вмісту цукру між варіантами фунгіцидного захисту. Їх використання дозволило збільшити цукристість коренеплодів на 0,9–1,1 %. При застосуванні мікродобрива YaraVita Bortrac (3 л/га) прибавка в накопиченні цукру у гібридів Пушкін і Акація становила 0,5 і 0,7 %, а YaraVita Mancozin (1 л/га) – 0,6 і 0,9 %, порівняно з контрольними варіантами.^UThe dissertation provides a theoretical basis and solution to the urgent scientific task of determining the effect of complex application of microfertilisers and fungicides on the growth processes and productivity of sugar beet hybrids in the conditions of the Right-Bank forest Steppe of Ukraine.The structure of the dissertation is made according to the purpose and objectives and consists of an introduction, six chapters, conclusions of the chapters, conclusions of the thesis, recommendations for production, a list of references and appendices.It was found that the use of microfertilisers did not affect the passage of phenological phases of growth and development and vegetation periods of sugar beet plants and was determined by the genotypic characteristics of the studied hybrids and climatic conditions of the years. It was found that at the stage of leaf closure in the row, the weight of the root crop in the studied hybrids was in the range of 77.2-78.4 g and 83.7-84.7 g, respectively. In the first decade of September, this value was in the range of 405.9-432.6 g and 475.3-507.0 g. The weight of leaves in the period of leaf closure in the row and at the beginning of September was 141.5-142.7 g and 144.3-144.9 g and 176.8-196.1 and 216.4-250.2 g in the hybrids Pushkin and Acacia, respectively.The maximum indicators of root mass (507.0 g) and leaf mass (332.4 g) were obtained in the Acacia hybrid in the variant with the use of YaraVita Mancozin (1 l/ha) and Cerkostef (0.5 l/ha) + Stefstrobin (0.6 l/ha) + Stilvet (0.1 l/ha). When microfertilisers were applied, root mass increased on average by 1.7-3.2%, leaf mass by 5.0-7.0% and fungicides by 2.8-3.3 and 5.7-8.4%, respectively, compared to the treatments without their application. It was proved that the highest leaf area of sugar beet in the first decade of August - 35.0 and 37.6 thousand m2/ha, photosynthetic potential of plants in the first decade of September - 0.92 and 0.97 million m2 days/ha, net productivity of photosynthesis of plants in the first decade of August - 7.32 and 9.33 g/m2 per day, respectively, in Pushkin and Acacia hybrids. The maximum values of leaf area, photosynthetic potential and net productivity of photosynthesis were obtained in the Acacia hybrid in the variant of fungicide protection Cerkostef (0.5 l/ha) + Stefstrobin, hp (0.6 l/ha) + Stilvet (0.1 l/ha) and foliar feeding with YaraVita Mancozin microfertiliser (1 l/ha).It was substantiated that in Pushkin and Acacia hybrids, the highest dry matter content in roots and leaves was in the variants with combined use of fungicides and YaraVita Bortrac microfertiliser (3 l/ha) - 150 and 26.2 and 25.4 % and 19.5 and 18.4 %, respectively. The fungicides did not affect the dry matter accumulation only in certain periods, but there were tendencies to increase this indicator when they were used. The use of the microfertilisers YaraVita Bortrac 150 (3 l/ha) and YaraVita Mancozin (1 l/ha) increased the dry matter content of roots and leaves by 2.3-4.3% and 1.2-3.2%, respectively, and the dry matter yield of sugar beet roots by 8.3-15.7% compared to the control. The use of fungicides can reduce the prevalence and intensity of cercospora development to 4.5 and 2.6 % in the first accounting period and to 11.5 and 6.8 % in the second, and powdery mildew to 4.9 and 1.6 % and 1.3 and 0.3 % respectively. The intensity of development of cercospora and powdery mildew on sugar beet plants was influenced by fungicides by 66.8 and 75.0%, and by microfertilisers by 17.3 and 9.0%. The most effective variant of protection of sugar beet plants against cercospora was Cerkostef (0.5 l/ha) + Stefstrobin (0.6 l/ha) + Stilvet (0.1 l/ha) in combination with foliar feeding with the microfertiliser YaraVita Mancozin (1 l/ha), and against powdery mildew the same variant of fungicidal protection and the use of the microfertiliser YaraVita Bortrac 150 (3 l/ha).In the combination of fungicide protection Cerkostef (0.5 l/ha) + Stefstrobin (0.6 l/ha) + Stilvet (0.1 l/ha) and microfertiliser YaraVita Mancozin (1 l/ha), the maximum root yield was 53.7 and 60.4 t/ha in the sugar beet hybrids Pushkin and Acacia, respectively. The sugar beet hybrid Acacia exceeded the hybrid Pushkin in root yield by 6.0 t/ha. The greatest influence on sugar beet root yield was the interaction of the factors hybrid × micronutrient × fungicide - 20.3%, hybrid × fungicide - 18.2%, micronutrient × fungicide - 16.4%. The effect of fungicides was 18.3% and the genetic potential of hybrids was 16.0%.There was no significant difference in sugar content between the fungicide protection variants. Their use made it possible to increase the sugar content of root crops by 0.9-1.1%. When applying YaraVita Bortrac microfertiliser (3 l/ha), the increase in sugar accumulation in Pushkin and Acacia hybrids was 0.5 and 0.7%, and YaraVita Mancozin (1 l/ha) - 0.6 and 0.9%, compared to the control variants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Німенко С. С. 
Формування продуктивності сої залежно від елементів органічної технології вирощування в умовах Правобережного Лісостепу України: автореферат дис. ... д.філософ : 201 / С. С. Німенко. — Б.м., 2024 — укp.

У дисертаційній роботі наведено теоретичне узагальнення і новий підхід до розв’язання наукової проблеми по оптимізації елементів органічної технології вирощування сортів сої на основі встановленні їх реакції на інокулювання насіння та заходи контролювання чисельності бур’янів в умовах Правобережного Лісостепу України. На основі отриманих експериментальних даних встановлено, що для реалізації потенціалу продуктивності культури, за органічного вирощування, необхідне вдосконалення заходів контролювання чисельності бур’янів в агрофітоценозах сої та підбір відповідних інокулянтів. Виявлено, що тривалість вегетаційного періоду у сортів сої Таурус, ЕС Тенор і Сігалія на варіантах з підгортанням рослин сої у фазі сім’ядоль та у фазі 1-го справжнього листка зростала на 11–17 діб, порівняно контрольними ділянками. Під впливом передпосівного інокулювання насіння вегетаційний період сої збільшувався на 5–7 діб. Між тривалістю вегетаційного періоду та урожайністю зерна сортів сої встановлено високий рівень кореляційної залежності на рівні 0,90.Доведено, що інокулювання насіння сприяє збільшенню висоти рослин сої у сорту Таурус – на 3,5–8,2 %, ЕС Тенор – на 3,5–5,6 %, Сігалія – на 2,8–5,2 %, порівняно з варіантами без його проведення. На варіантах з підгортанням рослин у фазі 1-го справжнього листка приріст висоти рослин, відносно контролю, становив 9,5–15,2 %. Між висотою рослин та урожайністю зерна сої існує позитивний кореляційний зв’язок середньої сили (r=0,49).Максимальні значення площі листкової поверхні рослин у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія отримано у фазу цвітіння 28,3–43,8, 29,2–47,0 і 29,5–47,4 тис. м2/га, відповідно. Інокулювання насіння сприяє збільшенню асиміляційної поверхні рослин сої у сорту Таурус – на 1,2–5,7 %, ЕС Тенор – на 1,1–4,6 % і Сігалія – на 1,0–3,8 %, порівняно з контрольними варіантами. Заходи контролювання чисельності бур’янів сприяли зростанню цього показника на 34,8–78,3%. Найвищі значення площі листкової поверхні були отримані на варіантах з підгортанням рослин у фазі 1-го справжнього листка та інокулюванням насіння препаратом Біомаг соя – 43,8, 47,0 і 47,4 тис. м2/га, відповідно у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія.Встановлено, що серед досліджуваних сортів найвищі значення фотосинтетичного потенціалу та чистої продуктивності фотосинтезу отримано у сорту Сігалія на варіанті з підгортанням рослин сої у фазі 1-го справжнього листка та інокуляції насіння Біомаг соя – 0,84 і 1,00 млн. м2/діб × га та 8,05 і 8,23 г/м2 за добу, відповідно у перший та другий періоди обліків. У сортів Таурус і ЕС Тенор ці показники становили 0,70 і 0,85 млн. м2/діб × га; 6,70 і 6,96 г/м2 за добу та 0,78 і 0,95 млн. м2/діб × га; 7,55 і 7,33 г/м2 за добу. Застосування інокуляції насіння дозволили підвищити чисту продуктивність фотосинтезу, в середньому по досліджуваних сортам, на 1,8–2,7 % а заходів контролювання чисельності бур’янів на 22,0–35,8 %, порівняно з варіантами без їх використання.Доведено, що на кількість і масу сирих бульбочок у досліджуваних сортів сої найбільший вплив мала інокуляція насіння – 79,6 і 72,4 %. Менш суттєво впливали сортові особливості (4,1 і 5,9 %) та взаємодія сорт × інокуляція (4,6 і 5,8 %). Заходи контролювання чисельності бур’янів несуттєвого впливали на формування цих показників. Найвища кількість бульбочок на рослині у сортів Таурус, ЕС Тенор і Сігалія 59, 62 і 67 шт. та їх маса 1,27, 1,34 і 1,40 г була сформована у фазу цвітіння на варіанті із застосуванням підгортання рослин сої у фазі 1-го справжнього листка та інокуляції насіння препаратом Легум Фікс.Структура видового складу сегетальної рослинності в посівах сої залежить від року досліджень та погодних умов. В наших досілдженнях переважав малорічний тип забур’яненості з домінуванням дводольних малорічних видів (46,7–54,4 %) і злакових однорічних (30,6–40,0 %). Залежно від року, серед злакових компонентів найбільшу частку займали мишій сизий (18,6–25,6 %) і плоскуха звичайна (10,8–14,6 %) а дводольних – щириця звичайна (23,8–27,8 %) і лобода біла (11,8–17,8 %,). Відмічено зростання забур’яненості посівів у більш пізньостиглих сортів сої порівняно з ранньостиглим як на ділянках з природною забур’яненістю, так і на варіантах, де застосовували заходи контролювання чисельності бур’янів. Найбільш ефективним агротехнічним заходом контролювання чисельності бур’янів виявилося підгортання рослин сої у фазі 1-го справжнього листка, що дозволяє на 66,3–69,3 % зменшити кількість бур’янів і на 58,2–62,8 % їх масу, порівняно з контрольними варіантами.^UThe thesis presents a theoretical generalization and a new approach to solving the scientific problem of optimizing the elements of organic technology for growing soybean varieties based on establishing their response to seed inoculation and weed control measures in the conditions of the Right-Bank Forest-Steppe of Ukraine. Based on the experimental data obtained, it was found that in order to realize the productivity potential of the crop, under organic cultivation, it is necessary to improve the measures to control the number of weeds in soybean agrophytocenoses and the selection of appropriate inoculants.It was found that the duration of the growing season in soybean varieties Taurus, ES Tenor and Sigalia on variants with hilling of soybean plants in the cotyledon phase and in the phase of the 1st true leaf increased by 11–17 days compared to control plots. Under the influence of pre-sowing inoculation of seeds, the growing season of soybean increased by 5–7 days. A high level of correlation was found between the duration of the growing season and grain yield of soybean varieties at the level of 0.90.It was proved that seed inoculation increases the height of soybean plants in Taurus variety by 3.5–8.2 %, ES Tenor – by 3.5–5.6 %, Sigalia – by 2.8–5.2 %, compared to the variants without inoculation. In the variants with hilling of plants in the phase of the 1st true leaf, the increase in plant height, relative to the control, was 9.5–15.2 %. There is a positive correlation between plant height and soybean grain yield of medium strength (r=0.49).The maximum values of the leaf surface area of plants in Taurus, ES Tenor and Sigalia varieties were obtained in the flowering phase of 28.3–43.8, 29.2–47.0 and 29.5–47.4 thousand m2/ha, respectively. Seed inoculation increases the assimilation surface of soybean plants in Taurus variety by 1.2-5.7%, ES Tenor – by 1.1–4.6 % and Sigalia – by 1.0-3.8 % compared to the control variants. Measures to control the number of weeds contributed to the growth of this indicator by 34.8–78.3 %. The highest values of leaf surface area were obtained in the variants with hilling of plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Biomag soybean preparation – 43.8, 47.0 and 47.4 thousand m2/ha, respectively, in Taurus, ES Tenor and Sigalia varieties.It was found that among the studied varieties the highest values of photosynthetic potential and net productivity of photosynthesis were obtained in the variety Sigalia in the variant with hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Biomag soybean – 0.84 and 1.00 million m2/day × ha and 8.05 and 8.23 g/m2 per day, respectively, in the first and second periods of accounting. In the varieties Taurus and ES Tenor, these indicators were 0.70 and 0.85 million m2/day × ha; 6.70 and 6.96 g/m2 per day and 0.78 and 0.95 million m2/day × ha; 7.55 and 7.33 g/m2 per day. The use of seed inoculation allowed to increase the net productivity of photosynthesis, on average for the studied varieties, by 1.8–2.7% and measures to control the number of weeds by 22.0–35.8%, compared to variants without their use.It was proved that the number and weight of raw nodules in the studied soybean varieties was most influenced by seed inoculation – 79.6 and 72.4%. Varietal characteristics (4.1 and 5.9%) and the interaction of variety × inoculation (4.6 and 5.8%) had a less significant effect. Measures to control the number of weeds had a minor effect on the formation of these indicators. The highest number of nodules per plant in the varieties Taurus, ES Tenor and Sigalia 59, 62 and 67 pcs. and their weight of 1.27, 1.34 and 1.40 g was formed in the flowering phase in the variant with the use of hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf and inoculation of seeds with Legum Fix.The structure of the species composition of segetal vegetation in soybean crops depends on the year of research and weather conditions. In our experiments, the small-scale type of weeds prevailed with the dominance of dicotyledonous small-scale species (46.7–54.4 %) and annual cereals (30.6–40.0 %). Depending on the year, among the cereal components, the largest share was occupied by bluegrass (18.6–25.6 %) and common bentgrass (10.8–14.6%), and among the dicotyledons - common bentgrass (23.8–27.8 %) and white quinoa (11.8–17.8 %).There was an increase in weed infestation in later-ripening soybean varieties compared to early-ripening ones both in areas with natural weed infestation and in variants where weed control measures were applied. The most effective agrotechnical measure to control the number of weeds was hilling of soybean plants in the phase of the 1st true leaf, which allows to reduce the number of weeds by 66.3–69.3 % and their weight by 58.2–62.8 % compared to the control variants.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського