Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (6)Реферативна база даних (473)Книжкові видання та компакт-диски (285)Журнали та продовжувані видання (11)
Пошуковий запит: (<.>A=ГВОЗД$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 21
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Гвоздик Н. М. 
Ефективність інвестицій в людський капітал на підприємствах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.07 / Н. М. Гвоздик ; НАН України, Ін-т демографії та соц. дослідж. ім. М.В. Птухи. — К., 2011. — 20 с. — укp.

Розкрито поняття "інвестиції в людський капітал підприємства(ЛКП)", визначено зміст і склад витрат на формування ЛКП та доходів від інвестицій у ций капітал. Досліджено теоретичні підходи до визначення ефективності інвестицій в ЛКП за напрямами та рівнями інвестування. Обгрунтовано систему показників для оцінювання цього капіталу на підприємстві. Проведено кількісне та якісне оцінювання ЛКП на підприємствах Полтавської облспоживспілки. Досліджено джерела, напрями та результати інвестицій в досліджуваний капітал. Виявлено вплив інвестицій в ЛКП на ефективний розвиток системи споживчої корпорації. Обгрунтовано макроекономічні чинники розвитку вітчизняної економіки, що визначають умови формування, розвитку й ефективного використання ЛКП. Розроблено практичні рекомендації щодо вдосконалення структури організаційно-економічного механізму формування та використання ЛКП. Обгрунтовано необхідність використання механізму соціального партнерства для підвищення ефективності інвестицій в досліджуваний капітал.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-640-56
Шифр НБУВ: РА380763 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
2.

Гвоздецька І.В. 
Комплексне оцінювання інвестиційної привабливості промислових підприємств (на прикладі підприємств машинобудування): автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / І.В. Гвоздецька ; Хмельниц. нац. ун-т. — Хмельницький, 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто та систематизовано погляди науковців на поняття "інвестиція", "інвестиційна привабливість підприємства", "маркетинговий потенціал підприємства", "маркетингова привабливість". Визначено методичні підходи до оцінювання інвестиційної привабливості. Доведено доцільність комплексного підходу до оцінки інвестиційної привабливості, та необхідність поряд з фінансово-економічними методами оцінювання інвестиційної привабливості об'єкта інвестування використовувати маркетингові, такі як SWOT- і портфельний аналіз. Розроблено матричний підхід для наочного представлення інвестиційної привабливості досліджуваних підприємств.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)305.851.1-56 +
Шифр НБУВ: РА368937

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
3.

Гвоздецька С.В. 
Корекційна спрямованість занять з фізичного виховання старших дошкільників із затримкою психічного розвитку: Автореф. дис... канд. наук з фіз. виховання і спорту: 24.00.02 / С.В. Гвоздецька ; Харк. держ. акад. фіз. культури. — Х., 2005. — 20 с. — укp.

Розширено уявлення про особливості фізичного розвитку та сформованість психічних функцій і фізичну підготовленість дітей старшого дошкільного віку з затримкою психічного розвитку у порівнянні з нормально розвинутими однолітками. Обгрунтовано методику проведення корекційних занять з фізичного виховання для дітей старшого дошкільного віку з затримкою психічного розвитку на базі використання спеціально розроблених методичних прийомів і комплексів коригуючих та ігрових вправ, окремих блоків ігор та естафет, спрямованих на розвиток психічних процесів і фізичних якостей. Експериментально доведено ефективність запропонованої методики корекційних занять з фізичного виховання, яку рекомендовано використовувати у процесі виховної діяльності загальноосвітніх і спеціалізованих дошкільних закладів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч435.91 +
Шифр НБУВ: РА334858

Рубрики:

      
4.

Гвоздева І.М. 
Методи і засоби моделювання процесів формування та просторово-часової обробки акустичних зображень: автореф. дис. ... д-ра техн. наук : 01.05.02 / І.М. Гвоздева ; Ін-т пробл. моделювання в енергетиці ім. Г.Є.Пухова НАН України. — К., 2010. — 36 с. — укp.

Розглянуто проблеми створення методів і засобів математичного моделювання процесів формування та просторово-часової обробки акустичних когерентних зображень (АКЗ), які забезпечують підвищення (за умов існуючих технологічних рішень) роздільної здатності систем акустичного зондування. Розроблено математичні моделі вторинних акустичних полів складних поверхонь віддзеркалення. Обгрунтовано новий метод зваженої мультиплікативної просторово-часової обробки, який відповідає особливостям акустичних когерентних полів і забезпечує підвищення (у порівнянні з адитивними методами) кутової роздільної здатності систем акустичного зондування. Експериментально підтверджено адекватність запропонованих математичних моделей вторинних акустичних полів і запропонованої функції розсіяння складної поверхні. Вирішено задачі аналізу та структурно-параметричного синтезу приймальних мультиплікативних фазових антенних решіток різної конфігурації. На основі моделювання процесів формування та просторово-часової обробки АКЗ під час розповсюдження акустичних хвиль в шарувато-неоднорідних середовищах оцінено вплив рефракцій і багатопроменевості на формування зображень. Розроблено програмні засоби комп'ютерного моделювання всіх стадій процесу формування та просторово-часової обробки АКЗ.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З845.47-01 в641.8
Шифр НБУВ: РА370673 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
5.

Гвоздяк В.М. 
Методологічна роль кількісного підходу в дослідженні біологічних об'єктів: Автореф. дис... канд. філос. наук: 09.00.09 / В.М. Гвоздяк ; Ін-т філос. ім. Г.С.Сковороди НАН України. — К., 2002. — 19 с. — укp.

На підставі узагальнень з історії взаємин біології та напрямків "точного" природознавства, зокрема математики, досліджено особливості генези, розвитку та перспектив кількісного підходу до вивчення природних об'єктів, визначено його евристичні можливості щодо використання математичних методів у біології. Проведено ідентифікацію змісту та пізнавального сенсу кількісного й якісного підходів щодо вивчення природних об'єктів. Розглянуто зміни пізнавальних ролей категорій якості та кількості у процесі розвитку наукового пізнання. З урахуванням сучасних уявлень щодо "біологічної реальності" визначено напрямки впровадження кількісної методології в дослідження процесів живої природи. Обгрунтовано оптимальне встановлення меж компетентності кількісної методології у вивченні біологічних об'єктів. Визначено нові уявлення стосовно механізму взаємної адаптації пізнавальних можливостей математики та біології.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю251.521 + Ю252:Е + Е.в51
Шифр НБУВ: РА317901 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
6.

Гвоздик І. М. 
Морфо-функціональні зміни слинних залоз і слизової оболонки ротової порожнини під впливом цисплатину та їх корекції ентеросгелем: автореф. дис. ... канд. мед. наук : 14.03.09 / І. М. Гвоздик ; ДВНЗ "Івано-Франків. нац. мед. ун-т". — Івано-Франківськ, 2011. — 20 с. — укp.

Вивчено особливості будови піднижньощелепної слинної залози (ПЗС) і слизової оболонки ротової порожнини (СОРП) у досліді на 113-ти щурах під дією цисплатину та їх корекції ентеросгелем. Застосовано гістологічний, електронно-мікроскопічний, морфометричний, біохімічний і статичний методи дослідження. У розвитку цисплатин-індукованої токсичності в ПЗС і СОРП виявлено динамічні реактивні, альтеративні та компенсаторні процеси в сероцитах та епітеліоцитах вивідних проток, порушення системи ліпопероксидації та системи антиоксидантного захисту. Одержано результати, що доводять позитивний вплив ентеросгелю на структури ПСЗ і СОРП, виявлено ослаблення проявів цитотоксичності та відновлення їх функціональної здатності, покращання стану антиоксидантної системи, що може сприяти запобіганню ксеростомії та цитостатичних мукозитів у хворих зі злоякісними пухлинами.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р281.82-7 + Р661.22-5 + Р661.23-5
Шифр НБУВ: РА383951 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
7.

Гвоздєв В.О. 
Обгрунтування технологічного процесу та конструктивних параметрів швидкохідного гвинтового змішувача комбікормів: автореф. дис... канд. техн. наук: 05.05.11 / В.О. Гвоздєв ; Нац. наук. центр "Ін-т механізації та електрифікації сільськ. госп-ва". — Глеваха, 2008. — 20 с. — укp.

Теоретично й експериментально досліджено технологічний процес тонкошарового динамічного змішування сипучих компонентів комбікормів. Наведено теоретичні узагальнення та нове розв'язання науково-прикладної задачі, що полягає у підвищенні техніко-економічних показників малогабаритних кормозмішувачів для фермерських господарств шляхом побудови та реалізації узгоджених математичних моделей процесів дозування та безперервного змішування сипучих компонентів гвинтовими робочими органами. На основі результатів проведених комплексних досліджень, теоретичного обгрунтування й узагальнень, з використанням системного підходу сформульовано методи розв'язання науково-прикладної задачі. Розроблено технологічний процес тонкошарового динамічного змішування сипучих компонентів комбікормів за рахунок використання швидкохідного гвинтового змішувача. За результатами теоретичних і експериментальних досліджень визначено раціональні технологічні параметри даного процесу та основні конструктивно-технологічні параметри швидкохідного гвинтового змішувача. Розроблено рекомендації щодо використання запропонованого процесу в технологічних лініях.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П072.9 +
Шифр НБУВ: РА360911

Рубрики:

      
8.

Гвоздецький О.В. 
Оптимальні режими експлуатації групи опалювальних котельних з різними техніко-економічними характеристиками: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.03 / О.В. Гвоздецький ; Донбас. держ. акад. буд-ва та архіт. — Макіївка, 1999. — 19 с. — укp.

У дисертації пропонуються нові інформаційні технології управління складними опалювальними системами (ОС) за умов змінного споживання теплоти. Розроблено спеціальну структуру математичних моделей процесів, що відбуваються у системі теплопостачання. Задача оптимального управління ОС реалізується у режимі реального часу, що дозволяє оптимально розподілити теплове навантаження поміж опалювальними котельними; оптимально розподілити розходи теплоносія у елементах ОС; встановити оптимальний склад працюючих котлів у кожній з опалювальних котельних та оптимальний розподіл навантаження поміж цими котлами. Оптимальне управління ОС у режимі реального часу відбувається за допомогою програмного експериментально-обчислювального комплексу (ПЕОК), адаптованого до IBM PC/AT, а у відсутності комп'ютерного забезпечення - за допомогою спеціально розробленого пакету технологічних карт.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З384-08

Рубрики:

      
9.

Гвоздик В.С. 
Південь України в революції 1917 - початку 1918 років: Автореф. дис... канд. іст. наук: 07.00.01 / В.С. Гвоздик ; Запоріз. держ. ун-т. — Запоріжжя, 2002. — 19 с. — укp.

На підставі нових методологічних підходів розглянуто революційні події на Півдні України у 1917 - на початку 1918-го рр., стрижнем яких була боротьба національно свідомої частини населення за українську державність за умов значного загострення у регіоні соціально-економічних і національно-політичних суперечностей. Проаналізовано чисельний склад, географію розміщення партійних організацій, їх роль і місце в органах самоврядування, громадських організаціях, національних об'єднаннях, профспілкових організаціях, військових підрозділах. Відтворено процес політичної боротьби під час виборчих кампаній 1917 р., який відкривав можливість широким верствам населення будувати у перспективі демократичне суспільство, а не бути заручниками утопічних соціальних експериментів більшовиків. Спростовано перебільшення радянською історіографією ролі та місця більшовицьких осередків у суспільно-політичному житті краю.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР7)611 +
Шифр НБУВ: РА322519

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Гвоздій С.П. 
Підготовка майбутніх учителів природничого циклу до навчання школярів основ безпечної поведінки: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / С.П. Гвоздій ; Південноукр. держ. пед. ун-т ім. К.Д.Ушинського. — О., 2007. — 21 с. — укp.

Досліджено проблему підготовки майбутніх учителів до навчання школярів основ безпечної поведінки. Проаналізовано учбово-методичну літературу та програми курсів "Безпека життєдільності" для вищих навчальних закладів та "Основи безпеки життєдіяльності" для загальноосвітньої школи. Визначено педагогічні умови підготовки учителів до навчання школярів основ безпечної поведінки, розроблено методику їх реалізації з використанням інтерактивних форм навчання. Встановлено критерії й охарактеризовано рівні готовності майбутнього вчителя до навчання школярів безпечної поведінки. Виявлено динаміку змін у формуванні досліджуваної професійної якості під впливом визначених педагогічних умов та особистісних характеристик майбутніх учителів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Б.р(4УКР)3-3 + Б.р(4УКР)3-3
Шифр НБУВ: РА349751

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Гвоздинський С. Л. 
Політичний регіоналізм у контексті демократизації Королівства Іспанія: автореф. дис. ... канд. політ. наук : 23.00.04 / С. Л. Гвоздинський ; Львів. нац. ун-т ім. І. Франка. — Л., 2011. — 17 с. — укp.

Проаналізовано взаємозв'язок процесів демократизації та політичного регіоналізму на прикладі трансформаційних змін у Королівстві Іспанія. Розглянуто особливості регіональної держави як форми політичного устрою. З'ясовано політично-правові, соціально-економічні, етнічні, культурні та інші особливості автономних її областей. Досліджено вплив європейських інтегральних процесів на розвиток політичного регіоналізму в країні. Виокремлено тенденції та змодельовано можливі сценарії розвитку відносин між центром і регіонами в Іспанії. Вивчено можливість застосування іспанського досвіду для розв'язання проблем політичного регіоналізму в Україні.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф3(4ІСП),123
Шифр НБУВ: РА381205 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
12.

Гвоздінська Н.А. 
Предикатні моделі логічних просторів в системах подання знань: Автореф. дис... канд. техн. наук: 01.05.02 / Н.А. Гвоздінська ; Харк. держ. техн. ун-т радіоелектрон. — Х., 1999. — 19 с. — укp.

Розроблено булеву та предикатну моделі векторних логічних просторів. Запропоновано графічну інтерпретацію елементів та операцій над ними для предикатної моделі у вигляді гиперкубів відповідної розмірності, у вигляді перемикального ланцюга з відповідною кількістю входів та одним виходом, а також їх інтепретацію як природномовних структур, що дозволяє використовувати ці моделі логічних просторів як моделі подання знань, що задані природною мовою. Доведено алгебраїчну універсальність розроблених моделей, що дозволяє обробляти інформацію, яка подана у вигляді елементів різних часткових алгебр логічного типу, як елементи розроблених моделей логічного простору, тобто засобами логічної алгебри. На основі використання цього результату було розроблено та впроваджено програмний комплекс LSPACE на базі ПЕОМ, який було застосовано при розробці інтелектуальних систем прийняття рішень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.50

Рубрики:

      
13.

Гвоздєв В.М. 
Проблема й поняття свободи преси: сутність, зміст, структура: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.08 / В.М. Гвоздєв ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. Ін-т журналістики. — К., 2004. — 20 с. — укp.

На підставі системного, комплексного підходу проведено детальне дослідження проблеми свободи преси в філологічному, історико-філософському, правовому, морально-етичному, політико-економічному і психологічному аспектах. Розкрито суть поняття "свобода преси", запропоновано його визначення. Проаналізовано співвідношення та встановлено причинно-наслідковий взаємозв'язок, подібність і відмінність значень таких споріднених понять, як "свобода преси", "свобода вираження поглядів", "свобода думки", "свобода слова", "свобода ЗМІ", "свобода ЗМК (засобів масової комунікації)", "свобода масової інформації", "свобода інформації", "свобода друку", "свобода видавничої діяльності", "свобода журналістської діяльності", "свобода журналістської творчості". Вперше виділено чотирнадцять аспектів проблеми свободи преси й охарактеризовано сутність кожного з них.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч612.1 + Ф018 + С5*676 +
Шифр НБУВ: РА329587

Рубрики:

      
14.

Гвоздюк М. М. 
Розроблення методу оцінювання опірності руйнуванню композиційних матеріалів: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 01.02.04 / М. М. Гвоздюк ; НАН України, Фіз.-мех. ін-т ім. Г.В. Карпенка. — Л., 2011. — 20 с.: рис. — укp.

На основі балансу енергій пружно-пластичних деформацій і руйнування матеріалу біля вершини тріщиноподібного дефекту розроблено енергетичний критерій для оцінки гранично-рівноважного стану тонколистових полімерних композитів з тріщиною. Розроблено розрахунково-експериментальну методику та технічні засоби для визначення характеристик опірності руйнуванню композиційних матеріалів за статичного розтягу з використанням побудованих методом цифрової кореляції спекл-зображень полів переміщень і деформацій матеріалу зони передруйнування. Запропоновано спосіб дослідження та технічні засоби для визначення характеристик тріщиностійкості тонколистових полімерних композитних матеріалів у трансверсальному напрямку.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ж364.062.23
Шифр НБУВ: РА384733 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
15.

Гвоздь В.М. 
Терморезистивні теплові пожежні сповіщувачі з покращеними характеристиками та методи їх температурних випробувань: Автореф. дис... канд. техн. наук: 21.06.02 / В.М. Гвоздь ; Акад. цив. захисту України. — Х., 2005. — 20 с.: рис. — укp.

Показано, що у разі побудови теплових пожежних сповіщувачів (ТПС) перевагу слід віддавати варіанту їх розробки, що базується на використанні терморезистивного ефекту. Зазначено, що основною характеристикою ТПС є час їх спрацьовування, який залежить від температури та постійної часу сповіщувача, яка є складовою часу спрацьовування ТПС. Для різних за формою чутливих елементів розроблено математичні моделі, що використовують рівняння теплопровідності, визначено межові умови експлуатації. Моделі побудовано як перехідні та передатні функції, динамічним характером яких є постійна часу. Обгрунтовано вибір форми чутливого елементу ТПС, за допомогою якого забезпечується підвищення швидкодії не менше, ніж на порядок. Відзначено, що для зйому інформації доцільно використовувати мостову вимірювальну схему на постійному струмі. З метою підвищення швидкодії, а також розширення функціональних властивостей, введено показник - структурну надлишковість. Для визначення постійних часу ТПС розроблено методи та відповідні засоби, відмінні залежно від виду теплового впливу на ТПС. За ступінчатого впливу запропоновано способи, що передбачають здійснення розрахунку інтегрального показника якості та використання функцій, що модулюють, а саме, функцій Ерміта. За імпульсного теплового впливу постійна часу визначається як різниця двократних питомих інтегралів від вхідного та вихідного сигналів, а за лінійнозростаючої у часі температури здійснюється вимір величини запізнення між вхідним і вихідним сигналами ТПС. Визначено вплив інерційності засобів виміру, а також завад та нестаціонарності на величину постійної часу ТПС. Розроблено макетні зразки, досліджені еспериментально. Доведено можливість забезпечення швидкодії терморезистивних ТПС, яка наближається до швидкодії безінерційних ТПС. Запропоновано алгоритм температурних випробувань терморезистивних ТПС, який забезпечує скорочення терміну їх здійснення завдяки застосуванню однотипних випробувань.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н960,2-57 +
Шифр НБУВ: РА336959

      
16.

Гвоздовський І.А. 
УФ-індуковані ефекти у нематичних рідких кристалах з домішками стероїдних біомолекул: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.15 / І.А. Гвоздовський ; НАН України. Ін-т фізики. — К., 2002. — 23 с. — укp.

Розглянуто холестеричні рідкі кристали (РК), індуковані фоточутливими хіральними домішками (ізомерами вітаміну Д і спорідненими сполуками), а також вплив структурної модифікації домішок на величину кроку холестеричної спіралі та її знак. Доведено, що дія штучного та сонячного УФ опромінення призводить до збільшення кроку холестеричної спіралі, що спричинене фотоперетвореннями 7-ДГХ. Детально проаналізовано орієнтаційні ефекти тонкими плівками (адсорбованими, полімерними та ленгмюрівськими) на основі стероїдів. Монодоменну планарну орієнтацію нематичних РК даними плівками отримано внаслідок дії лінійного поляризованого УФ опромінювання. Напрямок осі легкого орієнтування РК збігається з вектором поляризації світла. Доведено, що адсорбовані молекули 7-ДГХ (та плівки Ленгмюра-Блоджетт на їх основі) забезпечують гомеотропну орієнтацію нематичних РК (із від'ємною та додатною діелектричною анізотропією), яка змінюється на планарну під дією лінійно поляризованого УФ опромінення. Охарактеризовано S- та B-ефекти для дводоменних РК комірок із планарною та гомеотропною орієнтацією.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В372.35,022
Шифр НБУВ: РА319536 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Гвоздєй Н. І. 
Фінансове планування в сількогосподарських підприємствах: автореф. дис. ... канд. екон. наук : 08.00.04 / Н. І. Гвоздєй ; Нац. наук. центр "Ін-т аграр. економіки" . — К., 2009. — 20 с. — укp.

Розглянуто систематизацію теоретичного базису фінансового планування. Вдосконалено його методичні основи та обгрунтовано ефективний спосіб впровадження системи фінансових планів у практику управління сільськогосподарських підприємств з метою підвищення їх фінансової адаптивності щодо динамічного зовнішнього середовища. Досліджено теоретико-методологічний базис фінансового планування. Оцінено сучасну практику фінансового планування сільськогосподарських підприємств і розглянуто його основні проблемні питання. Визначено аргументацію магістральних напрямів модернізації фінансового планування сільськогосподарських підприємств. Розроблено методичний інструментарій обгрунтування та прийняття фінансових планів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321-93-23
Шифр НБУВ: РА369352 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
18.

Гвоздь Т. В. 
Статистико-механічний опис фазової поведінки полідисперсних колоїдних і полімерних систем в об'ємі та у пористому середовищі / Т. В. Гвоздь. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню фазової поведінки, а також ефектів фракціонування між фазами частинок полідисперсних колоїдних і полімерних систем в об'ємі та у невпорядкованому пористому середовищі.Основною проблемою для теоретичного опису фазової поведінки полідисперсних сумішей є функціональна залежність вільної енергії Гельмгольца системи від функції розподілу по сортах. Як результат, умови фазової рівноваги формулюються як система нескінченної кількості рівнянь, тобто хімічний потенціал для кожного значення неперервного індексу сорту повинен бути однаковий в кожній співіснуючій фазі. Отримати розв'язок такої системи рівнянь для вільної енергії Гельмгольца довільної форми є практично неможливо. В дисертаційній роботі узагальнено та застосовано схему, яка була розвинена для обчислення фазових діаграм полідисперсних сумішей, які описуються моделями обрізаної вільної енергії (ОВЕ), тобто моделями, вільна енергія Гельмгольца яких визначається скінченним числом узагальнених моментів функції розподілу по сортах. Остання особливість моделей з ОВЕ дозволяє сформулювати умови фазової рівноваги як систему скінченної кількості рівнянь для цих моментів. Використовуючи другий порядок термодинамічної теорії збурень Баркера-Хендерсона (ТТЗ-БХ2) досліджено фазову поведінку колоїдної системи в об'ємі, що представлена полідисперсною сумішшю твердих сфер із взаємодією типу Морзе при високих ступенях полідисперсності з полідисперстю по енергії взаємодії, а також по розмірах частинок і енергії взаємодії одночасно. В топології двофазних діаграм, при високому ступені полідисперсності спостерігаються нові властивості: на додаток до звичайної критичної точки газ-рідина, з'являється друга критична точка, яка зумовлена полідисперсністю, відповідно криві хмари та тіні перетинаються двічі, і кожна з них утворює замкнену петлю, причому рідинна і газова гілки кривої хмари майже збігаються. При певному граничному значенні індексу полідисперсності криві хмари та тіні скорочуються і зникають. Також використовуючи високотемпературне наближення (ВТН) та середньосферичне наближення (ССН) аналогічну фазову поведінку отримано для іншої колоїдної системи, що представлена полідисперсною сумішшю твердих сфер з взаємодією Юкави з полідисперсністю по енергії взаємодії. Також для останньої моделі вище цього граничного значення індексу полідисперсності і при нижчих температурах отримано трифазне співіснування. В загальному спостерігається добре узгодження між двома теоретичними наближеннями, ВТН та ССН. Наші результати підтверджують якісні передбачення для двофазного та трифазного співіснування, які були отримані раніше в рамках наближення ван дер Ваальса.Далі, використовуючи поєднання ВТН та теорії масштабної частинки (ТМЧ) досліджено фазову поведінку останньої моделі, але в невпорядкованому пористому середовищі, яке представлене матрицею випадково розміщених твердосферних частинок. Запропоновано оригінальний метод аналітичного розрахунку радіальної функції розподілу твердосферної рідини в твердосферній матриці. Отримано подібну дво- та трифазну поведінку як і в об'ємному випадку, проте тоді ці фазові переходи були зумовлені зростанням полідисперсності, а тепер ще і завдяки характеристикам пористого середовища (зокрема густини матриці та відношення розмірів частинок матриці до розмірів частинок рідини). Тобто за рахунок матриці істотно збільшується ефект полідисперсності. Вперше показано, що пористе середовище при середніх полідисперсностях конкурує, а при великих — підсилює ефект полідисперсності.І наостанок, використовуючи поєднання ТТЗ Вертхейма та ТМЧ досліджено фазову поведінку полімерної системи, що представлена полідисперсною по довжині ланцюга сумішшю ланцюгових молекул з додатковою взаємодією квадратної ями, в невпорядкованому пористому середовищі. Показано, що для такої полімерної системи фазова поведінка системи визначається конкуренцією між полідисперсністю та властивостями пористого середовища. У той час як полідисперсність зумовлює розширення області фазового співіснування за рахунок підвищення критичної температури, пористе середовище зменшує значення як критичної температури, так і критичної густини, роблячи область фазового співіснування вужчою. Зі збільшенням відношення розмірів частинок рідини до розмірів частинок матриці цей ефект посилюється. Також збільшення середньої довжини ланцюга при фіксованих значеннях полідисперсності та густини матриці зміщує критичну точку до вищого значення температури та трохи меншої густини. Досліджено ефекти фракціонування частинок полідисперсних колоїдних та полімерних систем як в об'ємі, так і у пористому середовищі. Показано, що ступінь фракціонування залежить від температури. У всіх випадках частинки з більшими значеннями атрибуту полідисперсності (розміру, енергії взаємодії чи довжини ланцюга) фракціонують в високогустинну (рідку) фазу, а частинки з меншими значеннями — фракціонують в низькогустинну (газову) фазу.^UThe thesis is devoted to the study of the phase behavior and fractionation effects of colloidal and polymer systems in bulk and random porous media.The major challenge for a theoretical description of the phase behavior of polydisperse mixtures is due to the functional dependence of Helmholtz free energy of the system on the distribution function of species. As a result, phase equilibrium conditions are formulated in terms of the set of an infinite number of equations, e.g. chemical potential for each value of the continuous species index should be the same in each of the coexisting phases. Solution of such a set of equations for Helmholtz free energy of arbitrary form is next to impossible. We have extended and applied the scheme developed to calculate the phase diagrams of polydisperse mixtures described by the truncatable free energy (TFE) models, i.e., the models with Helmholtz free energy defined by the finite number of the moments of the species distribution function. The latter feature of the TFE models enables one to formulate the phase equilibrium conditions in terms of a finite set of equations for these moments. To calculate the phase behavior of colloidal system, which is represented by polydisperse hard sphere Morse mixture, we propose an extension of the second-order Barker-Henderson perturbation theory. The theory is used to describe the liquid–gas phase behavior of the mixture with different type and different degree of polydispersity. In addition to the regular liquid–gas critical point, we observe the appearance of the second critical point induced by polydispersity. At high degree of polydispersity, several new features in the topology of the two-phase diagram have been observed: the cloud and shadow curves intersect twice and each of them forms a closed loop of the ellipsoidal-like shape with the liquid and gas branches of the cloud curve almost coinciding. With polydispersity increase, the two critical points merge and finally disappear. Approaching a certain limiting value of the polydispersity index, the cloud and shadow curves shrink and disappear. Beyond this limiting value, polydispersity induces the appearance of the three-phase equilibrium at lower temperatures. The same phase behavior we obtain for other colloidal system, which is represented by polydisperse hard sphere Yukawa mixture in the framework of high temperature approximation (HTA) and mean spherical approximation (MSA). In general, good agreement was observed between predictions of the two different theoretical methods, i.e., HTA and MSA. Our results confirm qualitative predictions for two- and three-phase coexistence obtained earlier within the framework of the van der Waals approach.Also we have studied the phase behavior of polydisperse Yukawa hard-sphere fluid confined in random porous media. The study is carried out using extension and combination of the HTA and scaled particle theory (SPT). We propose an analytical expression for the radial distribution function of the hard-sphere fluid in the hard sphere random matrix. Due to the confinement, polydispersity effects are substantially enhanced. At an intermediate degree of fluid polydispersity and low density of the matrix, we observe two-phase coexistence with two critical points, and cloud and shadow curves forming closed loops of ellipsoidal shape. With the increase of the matrix density and the constant degree of polydispersity, these two critical points merge and disappear, and at lower temperatures the system fractionates into three coexisting phases. A similar phase behavior was observed in the absence of the porous media caused, however, by the increase of the polydispersity.To study the liquid-gas phase behavior of polymer system, which is represented by polydisperse hard-sphere square-well chain fluid confined in the random porous media, we propose and apply an extension of Wertheim's thermodynamic perturbation theory and its combination with SPT. Thermodynamic properties of the reference system, represented by the hard sphere square-well fluid in the matrix, are calculated using corresponding extension of the second-order Barker-Henderson perturbation theory. We study effects of polydispersity and confinement on the phase behavior of the system. While polydispersity causes increase of the region of phase coexistence due to the critical temperature increase, confinement decreases the values of both critical temperature and critical density making the region of phase coexistence smaller. This effect is enhanced with the increase of the size ratio of the fluid and matrix particles. Fractionation effects of colloidal and polymer systems in bulk and random porous media also have been studied. The degree of fractionation depends on temperature. In all cases, particles with larger values of the polydispersity attribute are fractionated into a high-density (liquid) phase, and particles with lower values are fractionated into a low-density (gas) phase.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Гвоздь М. В. 
Фазова поведінка іонних розчинів в об'ємі та в пористому середовищі: Примітивна модель з явним врахуванням розчинника / М. В. Гвоздь. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацiя присвячена дослiдженню фазової поведiнки iонних розчинiв з явним врахуванням анiзотропного розчинника в об'ємi та в невпорядкованому пористому середовищi.Система представлена моделлю, що включає двi пiдсистеми: (i) iонна система заряджених твердих сфер HS (RPM модель); (ii) модель твердих сфероцилiндрiв HSC. Невпорядковане пористе середовище представлене замороженою матрицею випадково розмiщених твердосферних частинок.Як перший крок, досліджено систему вiдлiку, якою виступає HS/HSC сумiш. Для її опису узагальнено теорiю масштабної частинки SPT і проведено дослiдження фазової поведiнки суміші в об'ємi. Для такої моделi має мiсце iзотропно-нематичний фазовий перехiд: при певних концентрацiях кожної iз компонент через орiєнтацiйне впорядкування твердих сфероцилiндричних частинок спостерігається формування нематичної фази, коли анiзотропнi молекули орiєнтуються вздовж певного напрямку. З бiфуркацiйного аналiзу нелiнiйного iнтегрального рiвняння для унарної орiєнтацiйної функцiї розподiлу побудовано фазовi дiаграми спiвiснування iзотропної i нематичної фаз. Збiльшенння концентрацiї твердих сфер зсуває область спiвiснування в сторону менших значень густин твердих сфероцилiндрiв. Зi збiльшенням розмiрiв твердих сфер область спiвiснування розширюється, а зi збiльшенням упаковки твердих сфер — звужується.Використовуючи теорiю SPT, дослiджено фазову поведiнку даної HS/HSC сумiшi в невпорядкованому пористому середовищi. Для опису системи застосовано два пiдходи: (i) бiфуркацiйний аналiз нелiнiйного iнтегрального рiвняння на унарну орiєнтацiйну функцiю розподiлу; (ii) термодинамiчний пiдхiд, який грунтується на умовах фазової рiвноваги. В рамках біфуркаційного аналізу показано, що збiльшення упаковки матрицi зсуває область спiвiснування iзотропної i нематичної фаз в сторону менших значень упаковки сумiшi, при цьому область спiвiснування стає вужчою. В рамках термодинамiчного пiдходу показано, що в HS-HSC сумiшi при певних концентрацiях твердих сфер спостерiгається тенденцiя до розшаруваннz, яка проявляється у виникненнi нематичної фази, збагаченої твердими сфероцилiндрами та iзотропної фази, збагаченої твердими сферами. Дослiджено фазову поведiнку iонного плину з явним врахуванням нейтрального анiзотропного розчинника в об'ємi. Iонний плин задається обмеженою примiтивною моделлю RPM, яка складається з однакової кiлькостi позитивно i негативно заряджених твердих сфер однакових розмiрiв. Анiзотропний розчинник моделюється твердими сфероцилiндрами. Для опису термодинамiчних властивостей системи вiдлiку поєднано теорiю SPT та асоцiативне середньосферичне наближення AMSA. Вивчається вплив несферичностi молекул розчинника на фазову поведiнку “рiдина—рiдина” системи RPM-HSC шляхом розгляду “еквiвалентної” сумiшi RPM-HS, у якiй HS частинки розчинника мають такий же об'єм як HSC частинки в моделi RPM-HSC. Для дослiдження асоцiацiї мiж iонами порiвнюються результати, отриманi в наближеннях AMSA i MSA. Показано, що завдяки врахуванню асоцiативних мiжiонних ефектiв у рамках AMSA, на вiдмiну вiд MSA, несферичнiсть молекул розчинника може суттєво мiняти фазову дiаграму iонного плину через доданок вiд закону дiючих мас, що визначається контактним значенням бiнарної функцiї розподiлу iонiв.Використовуючи поєднанання теорiї SPT i наближення AMSA, дослiджено фазову поведiнку iонного плину з явним врахуванням нейтрального анiзотропного розчинника у невпорядкованому пористому середовищi. Показано, що пориста матриця сприяє орiєнтацiйному впорядкуванню сфероцилiндрiв у збагаченiй розчинником фазi та зсуває область спiвiснування в сторону менших густин та вищих температур. Збiльшення несферичностi частинок розчинника розширює область фазового спiвiснування i зсуває в сторону вищих температур. Збiльшення тиску в системi сприяє змiщенню областi фазового спiвiснування “рiдина—рiдина” в сторону вищих температур i бiльших густин. Дослiджено, що невпорядковане пористе середовище знижує ступiнь дисоцiацiї iонiв. Виявлено, що ступiнь дисоцiацiї вздовж кривих спiвiснування у збагаченiй розчинником фазi є менший, нiж у збагаченiй iонами фазi. Це означає, що спарюювання iонiв вiдбувається бiльшою мiрою у збагаченiй розчинником фазi.Ця робота — перше теоретичне дослiдження iонних плинiв, коли вивчається вплив анiзотропностi розчинника на фазову поведiнку системи, i, на додаток до цього, вплив невпорядкованого пористого середовища.^UThe thesis is devoted to the study of the phase behavior of ionic solutions with the explicit consideration of anisotropic solvent molecules in the bulk and in a disordered porous media.The system is represented by a model that includes two subsystems: (i) ionic system of charged hard spheres (HS); (ii) model of hard spherocylinders (HS). A disordered porous media is represented by a quenched configuration of randomly distributed HS that form so-called matrix.The generalization of the scaled particle theory (SPT) is used to describe the phase behavior of a binary HS/HSC mixture in the bulk. For such a model there is an isotropic-nematic phase transition. Due to the orientational ordering of HS particles the formation of a nematic phase is expected at certain concentrations of mixture components. In this case anisotropic molecules are oriented along a certain direction. Phase diagrams of the coexistence of isotropic and nematic phases are constructed from the bifurcation analysis of the nonlinear integral equation for the singlet orientation distribution function. It is shown that the presence of HS shifts the phase transition to the lower densities of HSC. With increasing of the sizes of HS the coexistence region is expanded and with increasing of the packing fraction of HS the coexistence region becomes narrower.To study the phase behavior of HS/HSC mixture confined in a disordered porous media, we propose an extention of the SPT. Two approaches are used to describe such a system: (i) bifurcation analysis of a nonlinear integral equation for a singlet orientation distribution function; (ii) a thermodynamic approach based on phase equilibrium conditions. The bifurcation analysis shows that the іncreasing of the packing fraction of matrix shifts the coexistence region of the isotropic and nematic phases towards lower packing fraction of a mixture, and the coexistence region gets narrower. In the framework of thermodynamic approach it was shown that at certain concentrations of HS particles the demixing processes occur in the coexisting phases, leading to the nematic phase rich in HSC and the isotropic phase rich in HS.We have studied the phase behavior of the explicit solvent model represented as a mixture of the restricted primitive model (RPM) of ionic fluid and neutral solvent particles (HSC) in the bulk. RPM is represented by equal number of equisized positively and negatively charged HS. To this end, we combine two theoretical approaches, i.e., SPT and the associative mean spherical approximation (AMSA). The effect of asphericity of solvent molecules on the fluid-fluid phase transition is studied by considering an “equivalent” mixture in which the HSC are replaced by HS of the same volume. To study an ion association phenomena on the phase behavior of RPM-HSC and RPM-HS models, we also use the mean spherical approximation (MSA) for comparison. It is shown that due to the mass action law term (MAL) in the AMSA, in contrast to MSA, the asphericity of solvent molecules can significantly changes the phase diagram of the ionic solution. Moreover, the MAL contribution depends on the contact value between ionic particles.To study the phase behaviour of ionic solutions confined in a disordered porous media with the explicit neutral anisotropic solvent, we combine SPT and the AMSA approximation. It was shown that porous matrix favours orientation ordering of HSC in solvent-rich phase. Due to a disordered porous media a coexistence region shifts towards lower number densities and towards higher temperatures. Asphericity of HSC makes a region of phase coexistence wider and shifts towards higher temperatures. The increase of pressure leads shifts coexistence region towards higher densities and higher temperatures. It was found that the degree of ion dissociation along the coexistence curves in the solvent-rich phase is smaller than in the ion-rich phase. It means that the pairing of oppositely charged ions is more preferable for solvent-rich phase. The presence of disordered porous media lowers the degree of ion dissociation.This work is the first theoretical study of ionic solutions, which describes the effect of anisotropy of solvent particles, and, in addition, the effect of a disordered porous medium on the phase behavior of the system.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Гвоздь О. М. 
Державне регулювання розвитку органічного сільськогосподарського виробництва в Україні / О. М. Гвоздь. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертацію присвячено обґрунтуванню та удосконаленню теоретичних основ та розробленню практичних рекомендацій щодо державного регулювання розвитку органічного сільськогосподарського виробництва в Україні. Узагальнено теоретичні основи державного регулювання розвитку органічного сільськогосподарського виробництва. Запропоновано основні підходи до визначення органічного виробництва та виокремлено органічне виробництво серед інших подібних понять. Завдяки аналізу законодавчої бази України систематизовано органічне законодавство, яке слугує правовою базою для здійснення державного регулювання у сфері органічного виробництва. проаналізовано принципи державного регулювання у сфері органічного виробництва та за результатами цього аналізу обґрунтовано їхню необхідність. удосконалено концептуальну модель організаційно-економічного механізму державного регулювання органічного сільськогосподарського виробництва як сукупність відповідного забезпечення, а саме - комплексу правового, нормативного, економічного, адміністративного та інституційного забезпечення та передумов, які утворюють організаційно-економічний механізм. Проаналізовано та оцінено розвиток органічного виробництва та стан ринку органічної продукції України. На основі дослідження з'ясовано, що в Україні спостерігається позитивна динаміка основних показників розвитку. З урахуванням територіально-просторових особливостей України запропоновано поділ України на кластери органічного сільськогосподарського виробництва з метою подальшого аналізу еколого-економічної ефективності державної підтримки органічного виробництва. Встановлено основні мотиви, принципи утворення кластерів, а також економічні ефекти, яких досягають від таких об'єднань. Здійснено дослідження державного регулювання розвитку органічного виробництва у найбільших торговельних партнерів України – ЄС, США та Канади; завдяки дослідженню з'ясовано, що цілком реально можна досягти такого розвитку без залучення великих інвестицій у цю сферу, узгоджуючи діяльність трьох головних компонентів: економічної політики, дієвої нормативно-правової бази та чіткої екологічної стратегії розвитку. У дисертаційній роботі сформульовано науковий погляд на необхідність системного підходу щодо формування стратегії оптимізації державного регулювання розвитку органічного сільського господарства в Україні. Виокремлено фактичні ресурси органічного виробництва в Україні для формування стратегії оптимізації державного регулювання розвитку органічного сільського господарства. Відповідно, сформульовано рекомендований комплекс дій у межах стратегії оптимізації державного регулювання розвитку органічного сільськогосподарського виробництва. Визначено стратегію управління розвитку органічного виробництва, окреслено її структурно-логічну модель.^UThe dissertation is devoted to substantiation and improvement of theoretical bases and development of practical recommendations on state regulation of development of organic agricultural production in Ukraine. Theoretical bases of state regulation of development of organic agricultural production are generalized. The main approaches to the definition of organic production are proposed and organic production is singled out among other similar concepts. Due to the analysis of the legislative base of Ukraine, organic legislation is systematized, which serves as a legal basis for the implementation of state regulation in the field of organic production. the principles of state regulation in the field of organic production are analyzed and based on the results of this analysis their necessity is substantiated. the conceptual model of the organizational and economic mechanism of state regulation of organic agricultural production as a set of appropriate support, namely - a set of legal, regulatory, economic, administrative and institutional support and prerequisites that form the organizational and economic mechanism. The development of organic production and the state of the market of organic products of Ukraine are analyzed and evaluated. Based on the study, it was found that in Ukraine there is a positive dynamics of key development indicators. Taking into account the territorial and spatial features of Ukraine, the division of Ukraine into clusters of organic agricultural production is proposed in order to further analyze the ecological and economic efficiency of state support for organic production. The main motives, principles of cluster formation, as well as the economic effects achieved by such associations are established. A study of state regulation of organic production in Ukraine's largest trading partners - the EU, USA and Canada; The study found that it is quite possible to achieve such development without attracting large investments in this area, coordinating the activities of the three main components: economic policy, an effective regulatory framework and a clear environmental development strategy. The dissertation formulates a scientific view on the need for a systematic approach to the formation of a strategy for optimizing state regulation of the development of organic agriculture in Ukraine. The actual resources of organic production in Ukraine for the formation of a strategy for optimizing the state regulation of the development of organic agriculture are identified. Accordingly, the recommended set of actions within the strategy of optimization of state regulation of the development of organic agricultural production is formulated. The strategy of management of development of organic production is defined, its structural and logical model is outlined.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського