Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (4)Реферативна база даних (364)Книжкові видання та компакт-диски (264)Журнали та продовжувані видання (13)
Пошуковий запит: (<.>A=БЕСПАЛ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 20
Представлено документи з 1 до 20

      
1.

Беспалько В.В. 
Визначення медико-соціальних чинників формування наркоманії серед учнівської молоді та обгрунтування її первинної профілактики на прикладі західного регіону України: Автореф. дис... канд. мед. наук: 14.02.03 / В.В. Беспалько ; Нац. мед. ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2002. — 20 с. — укp.

Встановлено закономірності виникнення, формування, розповсюдження та перебігу наркоманії серед учнівської молоді залежно від комплексу соціальних, медичних, біологічних, соматичних, психологічних, юридичних чинників з урахуванням ступеню впливу кожного з них. Виявлено зв'язки між медичними та соціально-психологічними чинниками щодо формування соціального та особистого ризику наркотизації підлітків. Досліджено особливості формування наркоманії залежно від типу використаних наркотиків, віку дітей і підлітків. Створено інформаційно-математичну модель оцінки ризику виникнення наркоманії та корекційні програми протидії наркотизації. Науково обгрунтовано потребу в ранній високопрофесійній перманентній первинній профілактиці наркоманії в усіх типах освітніх закладів як пріоритетного напрямку боротьби з даним явищем. Запропоновано нові напрямки та шляхи удосконалення первинної профілактики наркоманії серед дітей та підлітків з урахуванням складних соціально-медичних основ зазначеної проблеми.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.645.021.1 + Р11(4Укр)286.1
Шифр НБУВ: РА319522 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
2.

Беспалова О.Я. 
Вплив загальної керованої гіпертермії на стан імунної системи у хворих на інфекційний ендокардит: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.09 / О.Я. Беспалова ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено вплив загальної керованої гіпертермії (ЗКГ) на стан імунної системи у кардіохірургічних хворих з інфекційним ендокардитом (ІЕ). Вперше на великому клінічному матеріалі визначено особливості змін кількісного та функціонального стану імунокомпетентних клітин у даної категорії пацієнтів, оперованих з застосуванням ЗКГ за різних температурних режимів. Виявлено, що використання ЗКГ даного температурного режиму сприяє нормалізації стану клітинної та гуморальної ланок імунної системи, зокрема, виявлено збільшення кількості CD3+ лімфоцитів та їх функціональної активності, зменшення дисбалансу субпопуляції Т-хелперів і Т-супресорів, а також зменшення рівнів Ig, G, Ig M, Ig A, прозапальних цитокінів (фактора некрозу пухлин-alpha й інтерлейкіну-6), циркулюючих імунних компонентів і C3 компоненту комплемента.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р410.120.116-544 +
Шифр НБУВ: РА358690

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
3.

Беспалова О.М. 
Динаміка зсувного процесу Середнього Придніпров'я на прикладі ділянки Трипілля-Канів: Автореф. дис... канд. геол. наук: 04.00.07 / О.М. Беспалова ; НАН України. Ін-т геол. наук. — К., 2003. — 24 с. — укp.

Вперше створено дві моделі розвитку земельних систем, які відрізняються за типом зсувів, механізмом та динамікою. Для зсувних моделей першого типу, які представлені циркоподібними зсувами видавлювання, побудовано математичні моделі розвитку процесу залежно від атмосферних опадів, зроблено прогноз розвитку зсувного процесу в часі. За допомогою методу визначення зсувного потенціалу проведено районування Канівського підрайону з виділенням найбільш зсувонебезпечних ділянок. Здійснено просторовий прогноз розвитку зсувного процесу. Встановлено, що динаміка зсувного процесу тісно пов'язана з динамікою ерозійного і абразійного процесів. Для визначення основних типів зсувних зміщень за їх механізмом застосовано методику, яка дозволяє перейти від типу мікроструктури глинистих грунтів і характеру зв'язків між мікрочастинами до властивих їм деформацій і механізму зсувів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д823.124.1 + Д829(45УКР4)3 +
Шифр НБУВ: РА328476

Рубрики:

      
4.

Беспалько 
Дисипативне нагрівання рідини в замкнутій гідравлічній системі з гідродинамічним теплогенератором: Автореф. дис... канд. техн. наук : 05.14.06 / Сергій Анатолійович Беспалько ; Національний технічний ун-т України "Київський політехнічний ін-т". — К., 2008. — 20 с. : рис. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З261.1
Шифр НБУВ: РА358985

Рубрики:

      
5.

Беспалова О.К. 
Кримський макроміф у житті та творчості В.В.Набокова: Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.01.02 / О.К. Беспалова ; Тавр. нац. ун-т ім. В.І.Вернадського. — Сімф., 2006. — 20 с. — укp.

Проаналізовано джерела і шляхи формування, змістову сутність, структурну організацію та поетику "кримського макроміфу" В.В.Набокова як унікальної цілісної міфопоетичної структури, яка складається з трьох компонентів: міфів про Крим "пушкінський", "утрачений рай", місце та мету "вічного повернення". Відзначено, що образ Криму у творчості письменника є константою, "метафоном" його творів, основою розгорненого в часі кримського тексту, який є інтертекстом за своєю природою і передтекстом інших творів В.В.Набокова. Доведено, що "кримський макроміф" як основа і умова формування "кримського тексту" системотвірний чинник творчості письменника, період біографії В.В.Набокова позначився на формуванні його художньої індивідуальності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(7СПО)-4Набоков28 +
Шифр НБУВ: РА342421

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Беспалова Ю.В. 
Лінгвостилістичний потенціал лексики мовленнєвої дії у художньому тексті (на матеріалі творів О.І.Купріна та В.В.Вересаєва): Автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.02 / Ю.В. Беспалова ; Дніпропетр. нац. ун-т. — Д., 2002. — 20 с. — укp.

Проведено комплексне порівняльно-зіставне дослідження лексики мовленнєвої дії (ЛМД), що функціонує в художніх творах О.Купріна та В.Вересаєва: проаналізовано найважливіші теоретичні положення, накопичені сучасною русистикою у межах системно-семантичного й функціонального підходів до вивчення ЛМД, які слугували основою для моделювання функціонально-семантичного (ФСП) та дієслівно-адвербального полів (ДАП) мовлення. Визначено поняття лексики мовленнєвої дії, дієслів говоріння, семантичного поля й лексико-семантичної групи тощо. Обгрунтовано методику лінгвостилістичного аналізу ЛМД на матеріалі художніх текстів. Опрацьовано ідеї функціонально-семантичного та дієслівно-адвербального полів мовлення, розроблено їх моделі та досліджено їх текстові реалізації в прозі О.І.Купріна та В.В.Вересаєва в порівняльному аспекті. Виявлено семантичний потенціал ядерних дієслів говорить/сказать в аналізованих творах і здійснено функціонально-образний аналіз дієслів мовлення у межах мінімального дієслівно-адвербального художнього контексту-ремарки, що дозволив виявити типи смислових відношень (доповнення, посилення й протиставлення) між головним та залежними компонентами мінімального контексту й охарактеризувати ЛМД як засіб створення образної конкретизації в художньому тексті.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.2-315.5 + Ш5(4РОС)5-4 Купрін,О.І. 534 + Ш5(4РОC)6-4 Вересаєв,В.В. 534
Шифр НБУВ: РА320453 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
Категорія: Будівництво   
7.

Беспалова А.В. 
Моделювання підсистем в автоматизованих системах управління будівництвом: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.13.06 / А.В. Беспалова ; Одес. нац. політехн. ун-т. — О., 2002. — 19 с. — укp.

Досліджено проблему створення інтегрованої автоматизованої системи управління (АСУ) складним виробничим процесом (СВП) з метою підвищення ефективності функцій управління за рахунок введення підсистем забезпечення стабілізації основного виробничого процесу. Розроблено методику створення підсистем СВП та їх моделювання. Критерієм адекватності моделей є прийнята закономірність побудови дестабілізувального фактора (ДФ) за показником ризику. Запропоновано нову інформаційну технологію передавання об'ємної інформації за допомогою певного способу кодування джерел. Наведено алгоритми імітаційного моделювання систем забезпечення (СЗ) з метою нейтралізації впливів ДФ. На підставі логнормального закону та закону Вейбула за методом їх апроксимації в околиці моди, де зосереджено найбільш імовірні екстремальні події, одержано універсальну функцію розподілу екстремальних подій.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н6-61
Шифр НБУВ: РА320249 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
8.

Беспалов В.Л. 
Органічні в'яжучі на основі другорядних кубових залишків фенольно-ацетонового виробництва: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.05 / В.Л. Беспалов ; Донбас. держ. акад. буд-ва і архіт. — Макіївка, 2002. — 19 с. — укp.

З використанням другорядних кубових залишків фенольно-ацетонового виробництва (ДКЗФАВ) обгрунтовано процес здобуття органічних в'яжучих речовин. Визначено фізико-механічні властивості, груповий та фракційний склад в'язкопластичного та пекоподібного ДКЗФАВ. Оптимізовано склади комплексного та компаундованого органічних в'яжучих. Досліджено структуроутворення у в'язкопластичному ДКЗФАВ, модифікованого комплексною домішкою з відсіву полівінілхлориду та кубових залишків дистиляції фталевого ангідриду, а також в компаундованому органічному в'яжучому здобутого ставленням пекоподібного ДКЗФАВ та нафтового дорожнього бітуму. Розглянуто фізичні та деформаційно-міцнісні властивості бетонів з комплексних і компаундованих органічних в'яжучих, досліджено закономірності формування їх структури.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311.46-060.62 + О311.46-060.62
Шифр НБУВ: РА318792 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
9.

Беспалов С.А. 
Підвищення опору зношуванню покращуваних сталей шляхом оптимізації мікроструктури: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.16.01 / С.А. Беспалов ; Ін-т металофізики ім. Г.В.Курдюмова НАН України. — К., 2001. — 18 с. — укp.

Визначено роль параметрів структури поліпшених сталей в процесах зношування. Зазначено, що наявність у структурі даних сталей особливостей, які наближують їх за характером розподілу фаз, співвідношенням їх механічних характеристик і розмірами до узагальненої моделі контакту, також сприяє підвищенню зносостійкості. Визначено можливості поліпшених сталей щодо формування відповідних структур внаслідок гартування за різних температур та відпуску за рахунок утворення у ході гартування мартенситів двох морфологічних типів - пакетного та голчастого. Останній сприяє утворенню у процесі відпуску скупчень карбідних виділень уздовж мікродвійникових границь всередині кристала та появі локальних об'ємів з підвищеною мікротвердістю. Доведено, що наявність голчастих кристалів, які за розмірами та розподілом наближуються до параметрів узагальненої моделі контакту за умов тертя, підвищує зносостійкість сталей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: К222.043 + К222.062.8
Шифр НБУВ: РА316140 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
10.

Беспала Н.О. 
Розвиток державної податкової політики в Україні: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / Н.О. Беспала ; Гуманіт. ун-т "Запоріз. ін-т держ. та муніцип. упр.". — Запоріжжя, 2006. — 20 с. — укp.

Розроблено науково-теоретичні засади розвитку державної податкової політики. Наведено пропозиції щодо підвищення дієвості механізму державного управління соціально-економічним розвитком України. Здійснено систематизацію принципів формування та розподілу державних доходів країни між бюджетами різних рівнів. Проаналізовано податкове навантаження економіки та еволюцію вітчизняної податкової системи. Обгрунтовано технологічний підхід щодо розробки, розгляду та затвердження державного бюджету України. Удосконалено механізм формування доходів місцевих бюджетів. Розроблено заходи щодо підвищення стимулюючої функції вітчизняної податкової системи.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)261.413-18 +
Шифр НБУВ: РА347061

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
11.

Беспалько Р.І. 
Трансформація груп та форм заліза і алюмінію в бурувато-підзолистих оглеєних грунтах південного Передкарпаття під впливом елементарних грунтових процесів та використання: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.27 / Р.І. Беспалько ; Ін-т грунтознавства та агрохімії ім. О.Н.Соколовського УААН. — Х., 2000. — 19 с. — укp.

На основі модельного досліду встановлено зміну профільного розподілу груп та форм заліза і алюмінію внаслідок створення сприятливих умов щодо розвитку буроземного, підзолистого, глейового та елювіально-глейового елементарних грунтотвірних процесів (ЕГП) та їх поєднань. Результати досліджень використано у процесі діагностування інтенсивності прояву ЕГП у грунтах різного використання та місця розміщення їх на схилі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.341.8(4УКР-4ЧЕР),022 + П032.341.9(4УКР-4ЧЕР),022 + П034.133-23(4УКР-4ЧЕР),022
Шифр НБУВ: РА308872 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
Категорія: Транспорт   
12.

Беспалий Є.А. 
Удосконалення технології регенерації асфальтобетону на основі феназолу для ремонту і реконструкції автомобільних доріг: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.22.11 / Є.А. Беспалий ; Нац. транспорт. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Розроблено технологію регенерації асфальтобетону, яка дає змогу шляхом комплексного модифікуючого впливу на асфальтобетонний брухт отримувати якісні регенеровані асфальтобетони для ремонту та реконструкції автомобільних доріг з високими експлуатаційними характеристиками та довговічністю. Вперше застосовано та теоретично обгрунтовано ефективність використання регенеруючого складу, який об'єднує чотири різних за призначенням компоненти, що спрямовано діють на певні властивості регенерованого асфальтобетону, забезпечують високу технологічність і комплексне відновлення його властивостей. Проведено комплексне дослідження фізико-хімічних, реологічних, фізико-механічних властивостей в'яжучих і регенерованих асфальтобетонів до та після модифікації феназолом і вивчення їх довговічності за умов експлуатації. Розв'язано задачу визначення оптимальних концентрацій комплексного модифікатора феназолу, необхідних для відновлення всіх якісних показників регенерованого асфальтобетону. Здійснено промислове впровадження результатів дослідження у практику ремонтів і реконструкцій дорожніх одягів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: О311-083-3
Шифр НБУВ: РА318881 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
13.

Беспаль О. Л. 
Кримінологічна характеристика та запобігання злочинам проти життя та здоров'я дітей, що вчиняються в сім'ї / О. Л. Беспаль. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено комплексному кримінологічному дослідженню злочинів проти життя та здоров'я дітей, що вчиняються в сім'ї. Розглянуто стан наукової розробки проблеми насильства в сім'ї проти життя та здоров'я щодо дітей; історію розвитку вітчизняного законодавства щодо відповідальності за вчинення злочинів проти життя та здоров'я дітей; проаналізовано зарубіжне законодавство щодо охорони життя та здоров'я дітей від злочинів, що вчиняються в сім'ї, і визначено можливості запровадження зарубіжного досвіду в Україні. Здійснено кримінологічний аналіз злочинів проти життя та здоров'я дітей, що вчиняються в сім'ї; надано кримінологічну характеристику осіб, які вчинили злочини проти життя та здоров'я дітей у сім'ї; надано віктимологічну характеристику дітей, які потерпіли від злочинів проти життя та здоров'я, що вчинялися в сім'ї. Встановлено основні детермінанти, що сприяють вчиненню злочинів проти життя та здоров'я дітей у сім'ї. Запропоновано систему заходів загальносоціального, спеціально-кримінологічного й індивідуального запобігання злочинам проти життя та здоров'я дітей, що вчиняються в сім'ї.^UThesis is devoted to the comprehensive criminological study of crimes against life and health of children committed in the family. Thesis studies a state of scientific research of the problem of violence in families against the life and health of children; the history of development of national legislation with respect to liability for crimes against the life and health of children; foreign legislation has been analyzed with respect to life and health protection of children against crimes committed in families, possibilities of introduction of foreign experience in Ukraine has been identified. Criminological analysis of the crimes life and health of children in families has been done; criminological characteristic of the persons, who committed crimes against life and health of children in their families has been done; as well as victimological characteristic of children, who suffered from crimes against their life and health committed in the families. Main determinants, which contribute to crimes against life and health of children in families have been identified. A system of general social, special criminological and individual measures for prevention of crimes against life and health of children in families have been proposed.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
14.

Беспалова О. О. 
Формування готовності майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії до застосування фізкультурно-оздоровчих технологій у професійній діяльності / О. О. Беспалова. — Б.м., 2019 — укp.

Об'єкт: процес професійної підготовки майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії. Метою є теоретичне обґрунтування, розробка та експериментальна перевірка моделі формування готовності майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії до застосування фізкультурно-оздоровчих технологій у професійній діяльності. Наукова новизна полягає у тому, що: вперше розроблено, теоретично обґрунтовано й експериментально перевірено модель формування готовності майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії до застосування фізкультурно-оздоровчих технологій у професійній діяльності, що охоплює взаємопов'язані структурні компоненти (змістовий, процесуальний, результативний) і базується на комплексі методологічних підходів (системного, деонтологічного, особистісного, діяльнісного, аксіологічного, компетентнісного) й сукупності специфічних принципів (інтеграції професійно-орієнтованих знань, практичної спрямованості підготовки, формування здоров'язбережувального середовища), передбачає удосконалення змісту професійної підготовки через посилення міжпредметних зв'язків, формування мотиваційно-ціннісного ставлення до фізкультурно-оздоровчої діяльності, удосконалення процесу професійної підготовки через впровадження технологій проблемного й інтерактивного навчання з використанням різних форм (проблемна лекція, лабораторні заняття, семінари, ділова гра, тренінги, виробнича практика), методів (проблемні, інтерактивні, проектні) й засобів (комплекси фізкультурно-оздоровчих вправ інноваційної спрямованості та ІКТ) навчання; уточнено сутність поняття «фізкультурно-оздоровча технологія», структурні компоненти готовності майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії до застосування фізкультурно-оздоровчих технологій у професійній діяльності (мотиваційно-ціннісний, суб'єктний, когнітивно-змістовий та діяльнісний компоненти); розроблено критерії (мотиваційний, особистісний, теоретичний і праксеологічний), показники (сформованість та характер мотивації, емпатійні здібності та самооцінка готовності, сформованість професійних знань та сформованість професійних умінь), на основі яких охарактеризовано рівні (низький, середній, високий) готовності майбутніх бакалаврів з фізичної терапії та ерготерапії до застосування фізкультурно-оздоровчих технологій у професійній діяльності.^UObject: the process of professional training of future bachelors in physical therapy and ergotherapy. The purpose is theoretical substantiation, development and experimental verification of model of formation of future bachelors of physical therapy of ergotherapy for application of physical and recreational technologies in professional activity. The scientific novelty is that: the model of formation of future bachelors in physical therapy and theergotherapy for the use of physical and health technologies in professional activity is the first developed theoretically grounded and experimentally tested. It covers interconnected structural components (substantive, procedural, productive) and is based on a set of methodological approaches (systemic, deontological, personal, activity, axiological, competence) and a set of specific principles (principles of integrationprofessional-oriented knowledge, saving environment), involves improving the content of vocational training through the strengthening of cross-curricular links, the formation of motivational value Influence on physical-health activity, improvement of process of professional training through introduction of technologies of problem and interactive training with use of various forms (problem lecture, laboratory classes, seminars, business game, trainings, industrial practice), methods (problematic, interactive, project) and means (complexes of health and fitness exercises of innovative orientation and ICT) training; the essence of the concept of "fitness and health technology" is clarified, the structural components of the readiness of future bachelors in physical therapy and ergotherapy to the application of fitness and health technologies in professional activity are define (motivational-value, subjective, cognitive-active); criteria (motivational, personal, theoretical and praxeological) are developed, indicators are defined (the formation and nature of motivation, empathy and self-esteem, the formation of professional knowledge and the formation of professional skills).


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
15.

Беспалько Р. І. 
МЕТОДОЛОГІЯ МОНІТОРИНГУ ЗЕМЕЛЬ ПРИКОРДОННИХ ТЕРИТОРІЙ (НА ПРИКЛАДІ КАРПАТСЬКОГО ЄВРОРЕГІОНУ) / Р. І. Беспалько. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертацію присвячено методології моніторингу земель прикордонних територій на прикладі Карпатського Єврорегіону. Об'єктом дослідження є землі прикордонних територій Карпатського Єврорегіону, з точки зору їх впливу на стан навколишнього природного середовища (землі сільськогосподарського, лісогосподарського призначення та водного фонду).В роботі здійснено аналіз сучасних тенденцій забезпечення сталого розвитку земель прикордонних регіонів. Виконано зіставлення глобальних цілей сталого розвитку із національними завданнями в частині збереження і відновлення екосистем суші та водних об'єктів.В ході досліджень, виявлені причинно-наслідкові зв'язки антропогенного навантаження на домінуючі види землекористування і побудовані структурно-функціональні моделі впливу такого навантаження на екологічний стан регіонів.Розроблено концептуальну модель моніторингу земель транскордонних регіонів, яка включає чітко визначену послідовність впровадження п'яти етапів: підготовчий, збирання та обробки, інформування, аналітичний та рекомендаційний. Основним етапом визначений підготовчий, на стадії якого визначаються домінуючі види землекористування, з точки зору впливу на навколишнє природне середовище та показники регіонального впливу.В ході проведення дослідження, виявлені показники моніторингу, вплив яких було оцінено через взаємозалежність компонентів з урахуванням рекомендацій Європейської агенції з навколишнього середовища. В залежності від ролі показника в оцінці конкретного питання, вони поділені на: Рушійні сили – Тиск – Стан – Вплив – Реагування («РС-Т-С-В-Р», «DPSIR»).Для апробації запропонованої концептуальної моделі розроблено геоінформаційну систему Карпатського регіону, на основі застосування MapInfo.^UThe dissertation is devoted to the methodology of border land monitoring on the example of the Carpathian Euroregion. The object of study is the lands of the Carpathian Euroregion boundary territories in terms of their impact on the environment (agricultural, forestry and water resources).The paper analyzes the current trends in sustainable land development in the border regions. Comparison of global Sustainable Development Goals with national targets for conservation and restoration of land and water ecosystems was made.The process of involving Ukraine in cross-border cooperation in the form of Euro-regions has been going on for almost 20 years. Today, there are 10 Euroregions in Ukraine, comprising 16 regions, covering border areas almost all over the country. The Euroregions include three eastern oblasts, five western, three northern and four southern oblasts of Ukraine. Euroregions in Ukraine were created through integration with Poland, Romania, Belarus, Moldova, Slovakia, Hungary, the Russian Federation and other countries.Identification of dominant types of land use from the point of view of ecological balance of the region shows that in the structure of the lands of the Carpathian Euroregion, by area are dominating agricultural and forestry lands, which are at the same time structural units of the national ecological network. The water fund lands are also part of the ecosystem and are recognized as the most significant in terms of environmental stability, taking into account the basin principle of the organization of coastal geosystems.Cause and effect relationships of anthropogenic load on dominant land uses have been identified and structural and functional models of the impact of such load on the ecological status of the regions have been constructed.The types of anthropogenic loading are considered in detail in the studied land categories. For agricultural lands, the main ones are: excessive mechanical cultivation, inefficient agricultural land reclamation, excessive fertilizer application; for forestry lands: clearing, felling of the forest, forest clearing, and disturbance of the forest structure; for the water fund land: discharge of wastewater, illegal construction in coastal protection arias, mining, ineffective hydraulic and reclamation measures. For all considered land use types, the negative impact of built-up areas is calculated. As a result, a simulation model of ecological destabilization of regions was developed.Based on the research of the factors that determine the feasibility of the formation and functioning of the Euroregions, the structure of land use of the Carpathian Euroregion and the Carpathian region, features of dominant types of land use a SWOT analysis of the potential of ecological stability of the Carpathian region is conducted, which illustrates the positive properties of the natural resources potential, the potential of its development and weaknesses and threats of environmental destabilization.A conceptual model of land monitoring of cross-border regions has been developed, which includes a clearly defined sequence of implementation of the five stages: preparatory, collection and processing, information, analytical and advisory. The main stage is the preparatory stage, which is dominant land uses are determined, in terms of environmental impact and regional impact indicators.During research process, monitoring indicators were identified, the impact of which was assessed through the interdependence of the components, taking into account the recommendations of the European Environment Agency. Depending on the role of the indicator in the assessment of a particular issue, they are divided into: Driving forces - Pressure - State - Impact - Response ("DPSIR").For use of certain degrees of danger of various manifestations of environmental pollution, by displaying their indicators in the geoinformation system, their ranking was carried out, which is based on a 5 point scale. Rank "5" was assigned to the indicators that characterize the best condition of the land by the corresponding indicator, rank "1" - in contrast to the indicators that characterize the worst condition. Rank "3" was assigned to indicators that relate to the current state (State) and which can reflect trends in environmental change. This condition is defined as a boundary to a negative, which can become critical. This state is in fact a signal for particular attention from society and the introduction of measures to reduce the negative impact.Methods for monitoring indicators of dominant land uses, structured in terms of sources and mechanisms for obtaining information, and a structural and functional model of information support for monitoring of land in border areas has been constructed.We had proposed conceptual model of geoinformation system of the Carpathian region that was developed based on MapInfo for testing our approaches.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
16.

Беспалов С. А. 
Структурно-морфологічні принципи зносостійкості та їх реалізація в керуванні працездатністю низьколегованих сталей / С. А. Беспалов. — Б.м., 2020 — укp.

Дисертаційна робота присвячена розробленню принципів зносостійкості, що ґрунтуються на закономірностях зв'язку структуроутворення з геометрією трибологічного контакту. Зазначені принципи реалізовано при цілеспрямованому регулюванні фазового складу конструкційних та інструментальних сталей, що пов'язує елементи мікроструктури зі схемою контактної взаємодії поверхонь твердих тіл та забезпечує високий опір зношуванню. Виявлено, що морфологія карбідної фази сталей 40Х та 40ХНМ є одним з основних факторів, який впливає на рівноважну шорсткість, структурно-геометричні параметри та несучу спроможність поверхні контакту, які формуються при терті та позначаються на їхніх трибологічних характеристиках. Показано, що отримання в структурі сталей Х6ВФ, 9ХФ і 7ХНМФБ на місці крупних тугоплавких легованих карбідів дисперсного мартенситу із залишками цих карбідів сприяє суттєвому підвищенню зносостійкості зазначених сталей завдяки зникненню міжфазних меж «карбід-матриця». За результатами нейромережевого моделювання сертифікованих структурно-геометричних параметрів поверхні залежно від її шорсткості проведено аналіз несучої спроможності поверхні контакту сталі 40Х під час тертя.^UThe thesis is devoted to the development of wear resistance principles, which based on connection regularities of structure formation with tribological contact geometry. These principles by targeted regulation of phase composition of constructural and tool steels by connection of microstructure elements with the contact interaction scheme of solid surfaces was realized and provides high wear resistance. It was revealed that the carbide phase morphology of 40X and 40XHM is one of the main factors affecting the equilibrium roughness, structural-geometric parameters, and the bearing capacity of the contact surface formed upon friction and affect their tribological characteristics. It is shown that obtaining in the structure of X6ВФ, 9XФ and 7ХНМФБ tool steels in the place of large refractory alloyed carbides of disperse martensite with the residues of these carbides contributes to a significant increase in the wear resistance of these steels due to the disappearance of the carbide matrix interfacial boundaries. According to the results of neural network modeling of certified structural-geometric parameters of the surface, depending on its roughness, the bearing capacity of the 40X steel contact surface during friction was analyzed


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
17.

Йовченко А. В. 
Теплові ефекти та гідродинаміка в активній зоні роторного гідродинамічного гомогенізатора / А. В. Йовченко. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню теплових ефектів та гідродинаміки в активній зоні роторних гідродинамічних гомогенізаторів, що застосовуються для отримання фазозмінних суспензій. В дисертаційній роботі розглянуто теплові та гідродинамічні процеси в роторних гідродинамічних гомогенізаторах при обробці рідин різної в'язкості: дистильованої води, гліцерину, індустріального масла. На основі розподілу температури у міжциліндровому зазорі роторного гідродинамічного гомогенізатора визначено значення параметру, що впливає на зміну напрямку теплового потоку в зазорі при високоградієнтному русі в'язкої рідини. З врахуванням турбулентної в'язкості визначено коефіцієнт дисипації та cередньозважене значення дисипації механічної енергії нестисливої в'язкої рідини в гладкій і шорсткій круглих циліндричних трубах на основі моделі Ю.В. Лапіна, О.А. Нехамкіна, М.Х. Стрільця з демпфуючим множником Ван-Дріста та в потоці між двома циліндрами з гладкими та шорсткими стінками за формулою Клаузера. Розроблено методику процесу отримання стійких фазозмінних суспензій. Для отримання текучої фазозмінної суспензії концентрація фазозмінного матеріалу не повинна перевищувати 25 %. Максимальна концентрація ПАР  5 %. Необхідна концентрація зародків кристалізації, в якості яких використовується графіт, не повинна перевищувати 0,05-0,07 %. Отримано залежність зміни ентальпії фазозмінної суспензії (теплоти акумулювання) від концентрації ФЗМ та різниці температури. Запропоновано принципову схему застосування ФЗС в якості теплоносія в системах сонячного теплопостачання.^UThe dissertation is devoted to the research of thermal effects and hydrodynamics in the core of rotary hydrodynamic homogenizers used for obtaining phase-changing suspensions. The dissertation considers thermal and hydrodynamic processes in rotary hydrodynamic homogenizers in the treatment of liquids of different viscosities: distilled water, glycerin, industrial oil. Based on the temperature distribution in the inter-cylinder gap of the rotary hydrodynamic homogenizer, the value of the parameter that affects the change in the direction of heat flow in the gap during high-gradient motion of the viscous fluid is determined. Taking into account the turbulent viscosity, the dissipation coefficient and the weighted average value of the dissipation of the mechanical energy of an incompressible viscous fluid in smooth and rough round cylindrical pipes based on the model of Yu.V. Lapina, O.A. Nekhamkina, M.Kh. Strelets with a damping van Drist multiplier and in the flow between two cylinders with smooth and rough walls according to the Clauser formula. A method for the process of obtaining stable phase-change suspensions has been developed. To obtain a fluid phase-change suspension, the concentration of phase-change material should not exceed 25%. The maximum surfactant concentration  5%. The required concentration of crystallization nuclei, which use graphite, should not exceed 0,05-0,07%. The dependence of the change in the enthalpy of the phase-change suspension (heat of accumulation) on the concentration of PСM and the temperature difference is obtained. The basic scheme of application of РСS as the heat carrier in systems of solar heat supply is offered.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
18.

Беспалова А. В. 
Підвищення ефективності технології розрізання кам'яних будівельних матеріалів. / А. В. Беспалова. — Б.м., 2021 — укp.

Досліджено закономірність утворення мікростружечної пилоповітряної суміші, її ймовірна концентрація і хімічний склад пилу в залежності від хімічного складу матеріалів, що розрізаються. Досліджено аеродинаміку обертового відрізного круга. Досліджено вплив аеродинаміки обертового відрізного круга на утворення, концентрацію і збереження пилової суспензії. Досліджено процес теплообміну між розрізним кругом і навколишнім середовищем за схемою «круг – граничний шар – навколишнє середовище» для визначення часу працездатності відрізного круга на металевій зв'язці. Отримали подальший розвиток і уточнення питання використання повітряно-крапельного застосування охолоджувальних середовищ при розрізанні твердих будівельних матеріалів, використання закручених потоків ОС, зокрема трубок Ранка-Хілша. Результати роботи впроваджені у виробництво і в навчальний процес.^UThe dissertation is devoted to the solution of an important scientific and technical problem - increased efficiency of technology and technological development of repair materials for repair and restoration work. For the first time, mathematical models of dust formation during the abrasive cutting of solid materials for construction work were developed, the dispersed composition of dust formed, the percentage сomposition of various fractions, and the chemical composition of dust depending on the type of material being cut were determined. The concepts of mathematical modeling of the sedimentation rate of dust particles of different dispersion and the lifetime of the dust cloud were further developed. For the first time, a system has been proposed that allows you to adjust the technological process of cutting materials according to the results of mathematical modeling of the technological process. The aerodynamics of the cutting wheel during its operation were further developed and refined. The problems of the formation of the boundary layer of air during rotation are investigated, the effect of the air boundary layer on the formation of dust suspensions is studied. For the first time, mathematical models have been developed and applied to determine the safe working conditions of metal cutting diamond blades, taking into account heat transfer according to the circle-boundary-layer-environment scheme. The issues of using airborne coolant application for cutting solid building materials, the use of swirling coolant flows, in particular Rank-Hills tubes, were further developed and clarified.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Беспалов М. О. 
Особливості формування місцевих бюджетів в умовах децентралізації владних повноважень / М. О. Беспалов. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата економічних наук за спеціальністю 08.00.05 – розвиток продуктивних сил і регіональна економіка (галузь знань – економічні науки). – Національний університет «Чернігівська політехніка» МОН України, Чернігів, 2021.Робота виконана у ЗВО «Міжнародний науково-технічний університет імені академіка Юрія Бугая».Дисертація присвячена поглибленню теоретико-методичних засад та практичних рекомендацій щодо формування місцевих бюджетів в умовах децентралізації владних повноважень. Узагальнення теоретичних аспектів щодо ролі місцевих бюджетів у зміцненні фінансової бази місцевого самоврядування дало можливість уточнити понятійно-категоріальний апарат теорії регіональної економіки, зокрема розвинуті поняття «децентралізація владних повноважень», «фінансова децентралізація», місцеві бюджети». З'ясовано особливості функціонування місцевих бюджетів з точки зору правового функціонування, факторів формування та функціонування місцевих бюджетів в Україні в умовах децентралізації владних повноважень, що дало можливість виокремити особливості, які перешкоджають місцевим бюджетам стати детермінуючим інструментарієм соціально-економічного розвитку територій. Виокремлено вимоги, за використанням яких повинні бути побудовані міжбюджетні відносини.Розвинуто науково-методологічний базис пізнання особливостей формування місцевих бюджетів в умовах децентралізації владних повноважень. Запропоновано підходи щодо нівелювання існуючих недоліків міжбюджетних відносин. Розроблено методичний підхід щодо оцінювання особливостей формування місцевих бюджетів в умовах децентралізації владних повноважень. Для підвищення ефективності функціонування місцевих бюджетів запропоновано систему заходів, що передбачає: використання механізму державно-приватного партнерства; підвищення ефективності управління ризиками місцевих бюджетів, заходи щодо дотримання фінансової дисципліни в умовах децентралізації владних повноважень, недекларативного задіяння програмно-цільового методу бюджетування місцевих бюджетів, запровадження партиципаторного бюджетування, зміни в податковій системі у напрямі підвищення самодостатності місцевих бюджетів, заходи щодо раціоналізації видатків місцевих бюджетів. Розроблено заходи щодо підвищення самодостатності місцевих бюджетів. Обґрунтовано науково-практичні засади імплементації європейського досвіду, що передбачають заходи щодо використання фінансової підтримки інвестиційно-інноваційного розвитку територій в умовах децентралізації владних повноважень.Ключові слова: місцеві бюджети, бюджетування, децентралізація владних повноважень, міжбюджетні трансфери, міжбюджетні відносини, фінансова децентралізація, місцеве самоврядування.^UThesis for a candidate degree in economics by specialty 08.00.05 – development of productive forces and regional economy (branch of knowledge – economic sciences). – National University "Chernihiv Polytechnic" MES of Ukraine, Chernihiv, 2021.The work was performed at the IHE “Academician Yuri Bugay International Scientific and Technical University”.The dissertation is devoted to deepening of theoretical and methodical bases and practical recommendations concerning formation of local budgets in the conditions of power decentralization.Generalization of theoretical aspects of the role of local budgets in strengthening the financial base of local self-government made it possible to clarify the conceptual and categorical apparatus of regional economic theory, in particular the developed concepts of “power decentralization”, “financial decentralization”, “local budgets”.The peculiarities of local budgets functioning in conditions of legal functioning, factors of formation and functioning of local budgets in Ukraine in the conditions of power decentralization, which allowed to identify features that prevent local budgets from becoming a determining tool for socio-economic development. The requirements for the use of which intergovernmental relations should be built are highlighted.The scientific and methodological basis of knowledge the local budgets formation peculiarities in the conditions of power decentralization has been developed. The system of principles is singled out, which contains: firstly, the principles of inter-budgetary relations and local budgets formation and functions of local budgets and inter-budgetary relations. The scientific and methodological provisions for distinguishing the peculiarities of the local budgets formation built in terms of legal action in terms of power decentralization, factors in the formation and local budgets functioning have been further developed.Approaches to leveling the existing shortcomings of inter-budgetary relations are proposed, which provide for the development of institutions operating on the basis of state-partnership principles, directions for intensifying the creation of regional development funds and regional development agencies and contain measures and norms to improve the State regional development fund.A methodical approach to assessing the peculiarities of local budget formation in the context of power decentralization, which involves the use of coefficients, building functional relationships and identifying the most influential factors in the formation of local budget revenues, taking into account specific features.A system of measures to improve the local budgets efficiency is proposed, which provides for: the use of public-private partnership mechanism; improving the local budgets risk management efficiency, measures to comply with financial discipline in the power decentralization, non-declarative use of budgeting local budgets program-targeted method, introduction of participatory budgeting, changes in the tax system to increase local budgets self-sufficiency, measures to rationalize local budgets.Measures have been developed to increase the local budgets self-sufficiency, which include changes in the direction of clarifying social and industry norms and standards, systematization of expenditures in accordance with the established powers and improvement of the budgeting program-target method.The scientific and practical principles of the European experience implementation are substantiated, which provide for measures to use financial support for investment and innovation development of territories in the conditions of power decentralization.Key words: local budgets, budgeting, decentralization of power, intergovernmental transfers, intergovernmental relations, financial decentralization, local self-government


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Беспалько А. О. 
Відновлення копінг-ресурсів учасників бойових дій на етапі психологічної декомпресії. / А. О. Беспалько. — Б.м., 2022 — укp.

Дисертація присвячена дослідженню проблеми відновлення особистісних копінг-ресурсів комбатантів. Вибір теми дисертаційного дослідження зумовлений збройним протистоянням між Україною та Російською Федерацією, внаслідок чого психофізіологічний стан військовослужбовців ЗСУ - учасників бойових дій зазнає руйнівного впливу. Надмірне виснаження їхніх особистісних ресурсів призводить до збільшення ризиків посттравматичних стресових розладів, дезадаптивних психічних станів та інших негативних соціальних проявів. Тому своєчасне, якісне та у повному обсязі оперативне відновлення особистісних копінг-ресурсів комбатантів сприятиме зниженню цих ризиків та підвищить їхній рівень боєздатності, створить сприятливі умови для успішного виконання службових обов'язків.^UThe thesis is devoted to the research of the combatants' personal coping resources restoration issue. The choice of the thesis research topic is conditioned by the armed confrontation between Ukraine and the Russian Federation, where the psychophysiological condition of the Armed Forces of Ukraine service personnel as participants in hostilities is destructive. Excessive depletion of their resources leads to an increased risk of post-traumatic stress disorder, maladaptive mental states, and other negative social manifestations. Therefore, timely, high-quality, and fully operational restoration of the personal coping resources of combatants will help reduce these risks and increase their level of combat capability, creating favourable conditions for the successful performance of official duties.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського