Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Наукова електронна бібліотека (15)Реферативна база даних (213)Книжкові видання та компакт-диски (221)Журнали та продовжувані видання (22)
Пошуковий запит: (<.>A=БАЛАШ$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 12
Представлено документи з 1 до 12

      
1.

Балашова І.В. 
Диференційоване використання кінезо- та електротерапії в комплексному лікуванні дітей з диспластичним сколіозом І - ІІ ступеня: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.33 / І.В. Балашова ; Укр. НДІ мед. реабілітації та курортології. — О., 2009. — 19 с. — укp.

Розглянуто питання підвищення ефективності лікування дітей, хворих на диспластичний сколіоз (ДС) I - II ступеня, шляхом розробки системи етапного диференційованого застосування кінезо- й електротерапії за умов поліклініки та санаторію. На підставі комплексного обстеження 164-х дітей віком від 7-ми до 16-ти років з ДС І - ІІ ступеня розроблено алгоритм комплексної оцінки ортопедичного та функціонального стану дітей з даною патологією. Показано ефективність використання комбінованої кінезотерапії (ККТ) як монотерапії на амбулаторно-поліклінічному етапі та у комплексному санаторно-курортному лікуванні (кліматотерапія, хлоридно-натрієві ванни, масаж, електротерапія). Зазначено, що TENS-терапія у складі комплексного санаторно-курортного лікування дітей з ДС І - ІІ ступеня, якою впливали на контраговані паравертебральні м'язи, мала суттєвий міорелаксуючий вплив. Диференційована білатеральна електротерапія (TENS-терапія в поєднанні з синусоїдальними модульованими струмами) сприяла симетризації паравертебрального м'язового тонусу. Застосування ККТ на амбулаторно-поліклінічному етапі та ККТ і диференційованої електротерапії - на санаторно-курортному забезпечило досягнення добрих віддалених результатів в 84,4 % спостережень.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.458.250.533-54 +
Шифр НБУВ: РА367587

Рубрики:

      
2.

Балашова 
Маркування генів VRN і PPD м'якої пшениці методами ПЛР-аналізу: Автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.26 / Ірина Анатоліївна Балашова ; НАН України; Інститут молекулярної біології і генетики. — К., 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П212.1-31
Шифр НБУВ: РА320572

Рубрики:

      
3.

Балашенко І.В. 
Мовний простір в контексті міжнаціональних відносин: Автореф. дис... канд. філософ. наук: 09.00.03 / І.В. Балашенко ; Південноукр. держ. пед. ун-т (м.Одеса) ім. К.Д.Ушинського. — О., 2004. — 19 с. — укp.

Уперше у соціально-філософському контексті розглянуто мовний простір за умов міжнаціональних відносин. Створено концепцію стосовно системи "площинних" розподілів мови, обумовлених дією суспільства, висвітлено їх вплив на різні сфери життя та дільності людини. Висвітлено питання продукування мовним простором подвійної ідентифікації носіїв мови, що призводить до створення нової надетнічної спільноти. Розглянуто мовний простір у контексті його генезису й бази спілкування носіїв різної історичної пам'яті, яка впливає на простір культури та створює просторові системи, що реалізуються в мовно-культурних ситуаціях і визначають умови розвитку національної культури. Зазначено, що мовний простір є інтегральним феноменом, що відображає комунікативні відносини соціуму. Обгрунтовано, що розвиток мови титульної нації відбувається шляхом зв'язку соціальної трансформації суспільства та мовного простору. Запропоновано положення, що його інтеграційні процеси в поліетнічному соціумі продукують міжкультурну та міжмовну комунікації в регіональному просторі, що сприяють розвитку загальнодержавного мовно-культурного простору.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*333.4 + Ю6*425 + С5*425*333 + С5*681.*333.64 +
Шифр НБУВ: РА329258

Рубрики:

      
Категорія: Будівництво   
4.

Балашова Ю.Б. 
Несуча здатність армованих слабких водонасичених глинистих основ з урахуванням реологічних властивостей грунту: Автореф. дис... канд. техн. наук: 05.23.02 / Ю.Б. Балашова ; Придніпр. держ. акад. буд-ва та архіт. — Д., 1999. — 16 с. — укp.

В дисертаційній роботі досліджена стійкість армованих слабких основ. Встановлено вплив реологічних параметрів грунту на несучу здатність основи. Показаний вплив армування на стійкість основи. Наведені результати параметрів тривалої міцності за різними схемами армування та видами геоматеріалів. Визначені коефіцієнти тертя грунту за геотекстилем і піщаної засипки за арматурою. Випробуваний вплив різних схем і різних видів геоматеріалів на стійкість основи. Визначений внесок армування на деформативні параметри основи. Виявлені оптимальні схеми армування в залежності від величини граничного навантаження. Отримано вплив різних прошарків на форму поверхонь ковзання, визначена найбільш ефективна схема армування слабкої основи та найбільш ефективний тип геоматеріалу. Показані форми втрати локальної та загальної стійкості. Розроблені рекомендації до розрахунку несучої здатності слабких глинистих основ, армованих різними геоматеріалами, з урахуванням реологічних властивостей грунту та реалізацією на ЕОМ. Методика заснована на розгляді граничних станів загальної та локальної стійкості. В залежності від типу армування застосовуються розрахункові схеми армогрунтової балки на пружній основі та гнучкої нитки (мембрани). Застосування методики дає можливість визначити локальну та загальну стійкість слабких основ з урахуванням реологічних властивостей грунту.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Н581.241

Рубрики:

      
5.

Балашов А.М. 
Оптимізація управління державними установами в умовах трансформації українського суспільства: Автореф. дис... канд. наук з держ. упр.: 25.00.02 / А.М. Балашов ; Одес. регіон. ін-т держ. упр. Нац. акад. держ. упр. при Президентові України. — О., 2005. — 20 с. — укp.

Розроблено та теоретично обгрунтовано процесний підхід до оптимізації управління державними установами, базуючись на моделі, побудованій за принципом управління якістю. Запропоновано теоретичні положення щодо формування сучасного типу державної установи з урахуванням особливостей організаційного простору та специфіки надання послуг. Визначено та проаналізовано функціональну складову діяльності державної установи, що дало змогу групувати державні органи залежно від однорідних ознак. Визначено суть поняття "державна установа". Висвітлено принципи та критерії, яких необхідно дотримуватися у разі застосування системи управління якістю державної установи. Досліджено передумови адаптації управліня державними установами в Україні до стандартів Європейського Союзу. Наведено методологію побудови процесної моделі. Розроблено механізми оптимізації управління, а саме: загальну стратегію його вдосконалення з застосуванням принципів управління якістю; оптимальну модель структури державної установи; шляхи ефективного використання ресурсів установи, зокрема компетентності персоналу.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х819(4УКР)011 +
Шифр НБУВ: РА336973

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
6.

Балашова Р.І. 
Оцінка ефективності діяльності підприємств нових форм господарювання на основі показників ресурсозбереження: Автореф. дис... канд. екон. наук: 08.06.01 / Р.І. Балашова ; НАН України. Ін-т економіки пром-сті. — Донецьк, 1999. — 24 с. — укp.

В дисертації запропоновано поняття "підприємства нових форм господарювання". Розроблені методичні та практичні рекомендації по аналізу діяльності підприємств на основі показників ресурсоємності та ресурсозбереження. Запропоновано механізм використання показників ресурсоємності, ресурсозбереження та застосування ресурсозберігаючого менеджменту для управління діяльністю підприємства. Доповнено поняття ресурсозбереження для підприємств нового типу господарювання та всіх форм власності. Рекомендовано методи по прогнозуванню рівня ресурсоємності і його впливу на фінансові показники діяльності підприємства та засоби по розрахунку економічної ефективності діяльності від реалізації заходів по ресурсозбереженню.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)290-07-553.81

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
7.

Балашова 
Педагогічні умови формування економічної культури у майбутніх офіцерів- прикордонників: Автореф. дис... канд. пед. наук: 20.02.02 / Юлія Валеріївна Балашова ; Національна академія прикордонних військ України ім. Богдана Хмельницького. — Хмельницький, 2002. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ц4,8(4УКР)397-31:У
Шифр НБУВ: РА322321

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
8.

Балашов А. М. 
Формування механізмів державного управління сталим розвитком регіонів України: автореф. дис. ... д-ра наук з держ. упр. : 25.00.02 / А. М. Балашов ; Класич. приват. ун-т. — Запоріжжя, 2010. — 40 с.: рис. — укp.

Узагальнено теоретико-методологічні напрацювання у галузі державного управліня регіональним розвитком, уточнено понятійний апарат і виділено відповідні державні механізми управління сталим розвитком регіонів. Запропоновано концептуальний підхід до системної реалізації заходів державного управління сталим розвитком регіонів України, обгрунтовано необхідність розробки моделі стратегічного планування даного розвитку. Визначено рівні та види державної регіональної політики щодо сільських територій, встановлено пріоритети заходів щодо підвищення рівня та якості життя сільського населення. Наведено індикатори регіонального соціального розвитку. Запропоновано системний підхід до побудови моделі регіональної ринкової інфраструктури. Обгрунтовано доцільність використання сценарного підходу в процесі розробки об'єктивного прогнозу розвитку регіонів. Запропоновано виділення регіональних програм розвитку за класифікаційними ознаками. Узагальнено підходи до методології управліня сталим розвитком регіонів через запровадження матриці показників визначення його ефективності.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)21,01 + Х819(4УКР)011.2-9
Шифр НБУВ: РА380431 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
9.

Балаш Л.Я. 
Шляхи розвитку особистих селянських господарств: автореф. дис... канд. екон. наук: 08.00.04 / Л.Я. Балаш ; Львів. держ. аграр. ун-т. — Л., 2007. — 20 с. — укp.

Обгрунтовано теоретичні та методологічні засади та шляхи розвитку особистих селянських господарств. Визначено роль і місце особистих даних господарств у виробництві сільськогосподарської продукції та формуванні рівня життя сільських жителів. Здійснено оцінювання структурно-динамічних тенденцій розвитку особистих сільських господарств, їх продуктивності й ефективності на підставі результатів соціологічних досліджень. Запропоновано методичні підходи до створення інтегрованих організаційно-господарських структур на базі їх кооперування. Обгрунтовано шляхи формування обслуговуючої інфраструктури особистих селянських господарств з метою забезпечення їх ефективного функціонування щодо виділення серед них економічно стійкіших. З'ясовано методологічні засади порівняння ефективності сільськогосподарських підприємств і особистих селянських господарств шляхом доповнення їх способами врахування специфіки функціонування останніх у Львівщині. Розроблено схему й алгоритм трансформації особистих селянських господарств до інших організаційно-правових структур, які базуються на ринковому механізмі підвищення їх прибутковості.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)321.4 +
Шифр НБУВ: РА354023

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
10.

Балашова О. В. 
Еволюція партійних систем України та Республіки Польща (1989-2019 роки) / О. В. Балашова. — Б.м., 2021 — укp.

Дисертаційна робота присвячена дослідженню еволюції партійних систем України та Республіки Польща протягом 1989–2019 років. У роботі систематизовано теоретико-методологічні засади дослідження партійних систем та підходи до їх класифікації, запропоновані західними та вітчизняними вченими, проаналізовано основні напрацювання українських та польських науковців у галузі вивчення еволюції партійних систем досліджуваних держав. Окреслено методологічний інструментарій дослідження, зокрема індекси націоналізації, електоральної волатильності та модель трикутника Нагаями, з допомогою яких аналізуються партійні системи України та Польщі, а також подано опис особливостей інтерпретації отриманих кількісних даних. Визначено всі ризики та похибки застосування конкретної методології в реаліях обраних країн. Проаналізовано партійну систему України за період її незалежності, з особливим акцентом на етапах зміни конфігурації партійної системи, основних характеристиках та особливостях, що притаманні кожному з них. Виокремлено чинники, що сприяли саме такій моделі еволюції. Усі зроблені висновки емпірично підтверджуємо через отримані кількісні показники. У дисертації також досліджено еволюцію партійної системи РП протягом 1989–2019 років із допомогою тієї ж кількісної методології. Значну увагу зосереджено на процесі партійного будівництва та міжпартійної взаємодії. Помітне місце приділено основним політичним силам РП в контексті парламентських електоральних циклів. Вивчено домінантні чинники, що сприяли успішній консолідації партійної системи РП. Здійснено порівняльний аналіз еволюції партійних систем України та Польщі з допомогою дев'яти критеріїв – показників націоналізації, електоральної волатильності, формату партійної конкуренції, інституційних рамок партійної системи, кількості та ефективності політичних партій, способу їх фінансування, рівня персоналізації та ролі ідеології в процесі партотворення і партійного функціонування. Авторка робить спробу пояснити, чому український варіант трансформації партійної системи так суттєво відрізняється від польського зразка та виокремлює низку пекомендацій для якісного реформування партійної системи України.^UThe dissertation is devoted to a thorough study of the evolution of the party systems of Ukraine and the Republic of Poland in 1989–2019. The theoretical and methodological foundations of the study of party systems and approaches to their classification proposed by the national and foreign scientists have been analyzed. The main achievements of the Ukrainian and Polish scientists in the field of the party system evolution of the studied countries have been analyzed. The methodological tools of the study, including the indexes of nationalization, electoral volatility and the Nagayama triangle model, which are used for the analyzing of the party systems of Ukraine and Poland have been outlined in the chapter. The description of the features of the received quantitative data has been presented. All risks and errors of application of the concrete methodology in the realities of the chosen countries have been defined. The party system of Ukraine during the period of its independence with the special emphasis on the stages in changing of the party system configuration, the main characteristics and peculiarities inherent in each of them have been analyzed too. The factors that contributed to this particular model of evolution have been determined. All received conclusions have been empirically confirmed by the received quantitative data. The evolution of the party system of the Republic of Poland in 1989–2019 with the use of the same quantitative methodology has been presents in the dissertation. The primary focus has been directed at the process of party building and inter-party interaction. Considerable attention has been paid to studying the main political forces of the Republic of Poland in the context of parliamentary electoral cycles. The main factors that contributed to the successful consolidation of the Polish party system have been studied. Тhe comparason of the evolution of the party systems of Ukraine and Poland using nine criteria – indicators of nationalization, electoral volatility, the form of party competition, the institutional framework of the party system, the number and effectiveness of political parties, ways of party funding, the importance of personalization and ideology in process of party creation and party functioning, has been conducted in the thesis. The author has attempted to explain why the Ukrainian version of the transformation of the party system differs so radically from the Polish one and has highlighted a number of recommendations for qualitative reforming of the party system of Ukraine.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
11.

Юзюк О. О. 
Насіннєва продуктивність сортів картоплі залежно від удобрення та регуляторів росту в умовах зрошення півдня України / О. О. Юзюк. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – технологічний процес відтворення насіннєвої картоплі високих категорій в умовах зрошення на півдні України. Мета – визначення насіннєвої продуктивності сортів картоплі залежно від їх біологічного потенціалу та умов живлення при відтворенні базової насіннєвої картоплі за умов зрошення на півдні України. Методи – польовий: візуальний, вимірювально-ваговий; ваговий; лабораторні: хімічний; статистичний; розрахунково-порівняльний. Результати – Застосування регуляторів росту на фоні локального внесення мінеральних добрив у дозі N45P45K45 покращило структуру врожаю базової насіннєвої картоплі біологічної стиглості: зросла кількість бульб під кущем на 6, 9 та 6 %, маса середньої бульби – на 3, 5 та 3 %, насіннєвої – на 6, 11 та 7 %, вихід насіннєвої фракції – на 3, 5 та 3 %. Використання препарату Регоплант збільшило вихід кондиційної насіннєвої картоплі на 25 %. Коефіцієнти розмноження за кількістю та масою зросли від застосування регуляторів на 2, 9, 5 та 6, 15 і 10 %. Максимальна продуктивність супереліти (клас SE) картоплі біологічної стиглості раннього та середньораннього сортів Скарбниця та Левада формувалась при застосуванні локального внесення мінеральних добрив у дозі N45P45K45 у поєднанні з комплексною обробкою регулятором росту Регоплант (21,85 і 22,12 т/га, відповідно) та при застосуванні N90P90K90 без обробки регуляторами росту. Вирощування середньостиглого сорту Явір потребує внесення підвищеної дози добрив N90P90K90 – урожайність становила 22,65 т/га. Максимальний рівень умовного чистого прибутку, рентабельності при найменшій собівартості одиниці продукції формується за вирощування базової насіннєвої картоплі ранньостиглого сорту Скарбниця та середньораннього – Левада за обробки регулятором росту Регоплант на фоні використання мінерального живлення у дозі N45P45K45 – 90,97 тис. грн/га, 147 % та 2,84 тис. грн/т; 92,71 тис. грн/га, 150 % та 2,81 тис. грн/т, відповідно. При відтворенні насіннєвого матеріалу картоплі середньостиглого сорту Явір отримано оптимальні показники економічної ефективності однакового рівня за використання регулятору росту Емістим С на фоні подвійної дози мінеральних добрив (N90P90K90) – 92,9 тис. грн/га, 142 % та 2,92 тис. грн/т, а також без застосування регуляторів росту – 91,82 тис. грн/га, 140 % та 2,90 тис. грн/т, відповідно. Новизна – Вперше для умов півдня України на зрошенні встановлені особливості росту, розвитку, формування морфо-фізіологічних, господарсько-цінних ознак, насіннєвої продуктивності сортів картоплі різних груп стиглості весняного садіння залежно від комплексної дії мінеральних добрив та стимуляторів росту; встановлено вплив досліджуваних факторів на фотосинтетичний потенціал рослин картоплі, мікробіологічну активність та агрохімічні показники ґрунту. Наукова цінність – Визначено оптимальний спосіб комплексного застосування мінеральних добрив та регуляторів росту, що гарантовано забезпечить високу врожайність, вихід кондиційного насіння, високий коефіцієнт розмноження адаптованих до умов півдня України сортів картоплі за економії матеріальних і трудових ресурсів. Галузь – сільське господарство.^UObject of study – technological process of seed potatoes reproduction in irrigation conditions оn the south of Ukraine. Aim – determination of seed productivity of potato varieties depending on their biological potential and nutritional conditions during reproduction of basic seed potato under irrigation conditions оn the south of Ukraine. Methods – field: visual, measuring; laboratory: chemical; statistical; calculation and comparison. Results – The application of mineral fertilizers in the dose of N45P45K45 and N90P90K90 significantly improved the yield structure of biological maturity superelite potato: increased the number of tubers under the bush on 21 and 26 %, the weight of the average tuber – on 12 and 16 %, seed tuber 19 and 25 %; yield of seed fraction – on 7 and 8 %; yield of conditioned seed potatoes increased on 56 and 72 %, reproduction rate (quantity) on 21 and 28 %, (weight) – on 37 and 48 %, according to the level of fertilizer. The use of growth regulators Emistim C, Regoplant and Stimpo with mineral fertilizers at the dose of N45P45K45 also improved the yield structure of basic seed potatoes of biological maturity: the number of tubers under the bush increased by 6, 9 and 6 %, the average tuber weight - by 3, 5 and 3 %, seed - by 6, 11 and 7 %, the yield of seed fraction - by 3, 5 and 3 %. The Regoplant use increased the yield of conditioned seed potatoes on 25 %. Reproduction rates by number and weight increased from the use of regulators by 2, 9, 5 and 6, 15 and 10 %. The maximum productivity of biological ripeness superelite (SE) of early and middle-early varieties Skarbnytsia and Levada was formed with mineral fertilizers at a dose of N45P45K45 in combination with Regoplant complex treatment (21,85 and 22,12 t/ha, respectively), and with N90P90K90 without growth regulators treatment. The cultivation of the medium-ripe variety Yavir requires an increased fertilizers dose of N90P90K90 – the yield was 22,65 t/ha. The maximum level of conditional net profit, profitability at the lowest unit cost is formed growing seed potato of early-maturing variety Skarbnytsia and middle-early – Levada with Regoplant treatment on the background of N45P45K45 mineral nutrition: 90,97 k UAH, 147 %, 2,84 k UAH/t; 92,71 k UAH/ha, 150 % and 2,81 k UAH/t, respectively. The optimal indicators of economic efficiency were obtained using mineral fertilizers N90P90K90 with growth regulator Emistim C at reproducing medium-ripe variety Yavir – 92,9 thsnd UAH/ha, 142 % and 2,92 thsnd UAH/t, as well as without regulators use – 91,82 k UAH/ha, 140 % and 2,90 k UAH/t, respectively. Novelty – for the first time on irrigation for Ukraine south conditions features of growth, development, formation of morpho-physiological, economically valuable signs, seed productivity of different maturity groups potato varieties in spring planting depending on complex action of mineral fertilizers and growth stimulators was established; the influence of the studied factors on the photosynthetic potential of potato plants, microbiological activity and agrochemical parameters of the soil was established. The scientific value – the optimal method of complex application of mineral fertilizers and growth regulators was determined, which is guaranteed to provide high yields, yield of conditioned seeds, high reproduction rate of potato varieties adapted to the conditions of the south of Ukraine while saving material and labor resources. Sector – agriculture.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
12.

Котов Б. С. 
Адаптивна здатність сортів картоплі при вирощуванні в умовах in vitro та двоврожайною культурою на півдні України / Б. С. Котов. — Б.м., 2021 — укp.

Об'єкт дослідження – культура in vitro, адаптивний потенціал сортів картоплі до вирощування двоврожайною культурою в умовах півдня України на зрошенні. Мета – визначити оптимальні фактори впливу на індукцію бульбоутворення рослин картоплі in vitro та оцінити адаптивний і продуктивний потенціали нових перспективних сортів різних груп стиглості за двоврожайної культури в умовах півдня України. Методи – загальнонаукові методи – аналізу, синтезу, моделювання. Спеціальні – польовий (оцінка схожості картоплі, визначення біометричних показників та елементів формування агроценозу, врожаю бульб і насіння культури, адаптивної здатності різних за стиглістю сортів); лабораторний (біохімічний аналіз бульб); порівняльно-розрахунковий (визначення економічної ефективності); біотехнологічний (в процесі створення вихідного матеріалу); статистичний (оцінка достовірності отриманих експериментальних даних, визначення кореляційних зв'язків). Результати – визначено оптимальний склад живильного середовища та ярус живцювання для сортів різних груп стиглості, що гарантовано забезпечують максимальний коефіцієнт розмноження та високу інтенсивність бульбоутворення рослин in vitro; Для використання в двоврожайній культурі найбільш придатними є ранньостиглі сорти картоплі Тирас, Слаута та Фактор, які забезпечують за сезон урожай 38,68–43,17 т/га; середньоранній сорт Левада (38,47 т/га) та середньостиглі – Слов'янка та Аніка з рівнем сезонного врожаю 36,48–40,24 т/га; Для отримання в умовах зрошення півдня України ранньої продукції картоплі на рівні 18–24 т/га та 22–26 т/га біологічно стиглої картоплі слід використовувати ранні сорти Тирас, Слаута, Фактор, середньоранній сорт Левада, середньостиглі Слов'янка, Мирослава, Княгиня, Аніка.Новизна – вперше встановлені особливості процесів росту, розвитку, індукції бульбоутворення та формування коефіцієнту розмноження рослин in vitro сортів різних груп стиглості за комплексного використання живильних середовищ різного складу та ярусів живця; встановлено оптимальне співвідношення досліджуваних факторів, що гарантує максимальну продуктивність рослин in vitro за зменшення використання матеріальних ресурсів. Встановлено закономірності та розроблено математичні моделі кореляційно–регресійної залежності індукції бульбоутворення рослин картоплі в культурі in vitro залежно від прийомів вирощування та генетичних особливостей сортів. Вперше в умовах півдня України визначено вплив кліматичних факторів вирощування на особливості росту та розвитку, адаптивний потенціал, вихід кондиційного насіння та формування господарсько цінних ознак нових сортів картоплі для подальшого використання в селекційному процесі з метою створення сортів, придатних до вирощування двоврожайною культурою за зрошення. Розроблено спосіб оцінювання та добору сортів картоплі для підвищення точності ідентифікації на їх придатність до вирощування двоврожайною культурою. Наукова цінність – удосконалено процес відтворення оздоровленого вихідного насіннєвого матеріалу сортів картоплі різних груп стиглості в культурі in vitro. Подальшого розвитку набули способи отримання мікробульб сортів картоплі in vitro різних груп стиглості та оптимізація процесу мікроклонального розмноження залежно від умов культивування рослин in vitro; способи оцінювання та добору сортів картоплі на придатність до двоврожайної культури. Теоретичні та практичні результати наукового дослідження надали можливість розробити патенти на корисну модель та науково–практичні рекомендації з оцінювання та добору сортів картоплі на придатність до вирощування за двоврожайної культурою в умовах зрошення на півдні України. Галузь – сільське господарство, біотехнологія.^UObject of study – in vitro culture, adaptive potential of potato varieties for cultivation with double-crop culture in the south of Ukraine on irrigation condition. Aim – determine the optimal factors of influence on the induction of tuberization rate of potato plants in vitro and to assess the adaptive and productive potentials of new promising varieties of various groups of ripeness with double-crop culture in the south of Ukraine. Methods – general scientific methods - analysis, synthesis, modeling. Special - field (assessment of the similarity of potatoes, determination of biometric indicators and elements of the formation of agrocenosis, yield of tubers and crop seeds, adaptive ability of varieties of different maturity) laboratory (biochemical analysis of tubers) comparative-calculation (determination of economic efficiency); biotechnological (in the process of creating the source material) statistical (assessment of the reliability of the obtained experimental data, determination of correlations). Results – the optimal composition of the nutritious environment and the tier of grafting the varieties of different ripening groups have been determined, which is expected to guarantee the provision of the maximum reproduction rate and high intensity of plant tuber formation in vitro. The most suitable for double-cropping potato varieties are early-ripening Tiras, Slauta and Factor, which provide a yield of 38.68–43.17 t/ha per season; the middle-early variety Levada (38.47 t/ha) and middle-ripening – Slovyanka and Anika with a seasonal yield of 36.48-40.24 t/ha. To obtain early potato production at the level of 18-24 t/ha and 22-26 t/ha of biologically ripe potatoes under irrigation conditions in the south of Ukraine, early varieties Tiras, Slauta, Factor, medium-early variety Levada, mid-season Slovyanka, Miroslava, Knyaginya, Anika should be used. Novelty – for the first time, the peculiarities of the processes of growth, development, induction of tuberization rate and breeding coefficient of plants in vitro of varieties of different groups of ripeness were established with the integrated use of nutrient media of different composition and tier of grafting; the optimal ratio of the studied factors has been established, which guarantees the maximum productivity of plants in vitro while reducing the use of material resources. Regularities have been established and mathematical models have been developed for the correlation-regression dependence of the induction of tuberization rate of potato plants in in vitro culture, depending on the cultivation methods and genetic characteristics of varieties. For the first time in the conditions of the south of Ukraine, the influence of climatic factors of cultivation on the characteristics of growth and development, adaptive potential, the yield of conditioned seeds and the formation of economically valuable traits of new potato varieties for further use in the breeding process in order to create varieties suitable for cultivation with a double-crop culture under irrigation conditions was determined. A method has been developed for assessing and selecting potato varieties to improve the accuracy of identification for their suitability for cultivation with a double-crop culture. The scientific value – the process of reproduction of the healthy original seed material of potato varieties of different ripeness groups in in vitro culture has been improved. Methods for obtaining microtubers of potato varieties in vitro of various groups of ripeness and optimization of the process of microclonal reproduction, depending on the conditions of plant cultivation in vitro, were further developed; methods of assessing and selecting potato varieties for suitability for double-crop culture. Theoretical and practical results of scientific research made it possible to develop patents for a useful model and scientific and practical recommendations for the assessment and selection of potato varieties for suitability for cultivation behind a double-crop culture under irrigation conditions in the south of Ukraine. Sector – agriculture, biotechnology.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського