Бази даних

Автореферати дисертацій - результати пошуку

Mozilla Firefox Для швидкої роботи та реалізації всіх функціональних можливостей пошукової системи використовуйте браузер
"Mozilla Firefox"

Вид пошуку
у знайденому
Сортувати знайдені документи за:
авторомназвоюроком видання
Формат представлення знайдених документів:
повнийстислий
 Знайдено в інших БД:Віртуальна довідка (1)Наукова електронна бібліотека (7)Реферативна база даних (615)Книжкові видання та компакт-диски (756)Журнали та продовжувані видання (68)
Пошуковий запит: (<.>A=АНДРУЩЕНК$<.>+<.>A=ВІКТОР$<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 26
Представлено документи з 1 до 20
...

      
1.

Вікторова Ю.П. 
Біогенна міграція сполук ртуті в системі грунт - вода - корми - організм овець: Автореф. дис... канд. вет. наук: 16.00.06 / Ю.П. Вікторова ; Нац. аграр. ун-т. — К., 2002. — 19 с. — укp.

Одержано нові дані про кількість сполук ртуті в компонентах біосфери (грунті, воді та кормах) усіх районів Автономної Республіки Крим. Встановлено концентрацію загальної ртуті в крові та вовні овець, а також інтенсивність та основні шляхи її виведення з організму залежно від віку тварин. Визначено величину й особливості нагромадження ртуті в організмі овець та її вміст в органах і тканинах та вперше розраховано коефіцієнт біотрансформації ртуті з кормів і води до організму тварини за період вирощування. Запропоновано й експериментально підтверджено можливість використання пектиновмісного препарату з виноградних вичавок. У комплексі з аскорбіновою кислотою вивчено його вплив на виведення сполук ртуті з організму, білковий обмін, гематологічні та біохімічні показники крові овець.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-272.5солі ртуті + П817.1
Шифр НБУВ: РА319119 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
2.

Вікторов Є. О. 
Гібридні еволюційні нейронні мережі та їх навчання: автореф. дис. ... канд. техн. наук : 05.13.23 / Є. О. Вікторов ; Харк. нац. ун-т радіоелектрон. — Х., 2011. — 19 с. — укp.

Розроблено методи, що дозволяють подолати недоліки сучасних нейро-фаззі систем - відсутність ефективних механізмів структурної оптимізації та нездатність функціонувати в режимі реального часу. Запропоновано інші гібридні нейронні мережі, що є модифікацією каскадно-кореляційної архітектури, запропонованої Фальманом і Лєб'єром, кожна з яких має свої недоліки та переваги, серед яких можна відзначити можливість лінгвістичної інтерпретації одержаних результатів, підвищену чисельну стійкість методів навчання, простоту реалізації нейро-архітектури на платах. Розглянуто механізм самоорганізації на базі методу групового урахування аргументів, який був застосований до так званої нео-фаззі нейронної мережі.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: З810.22
Шифр НБУВ: РА381146 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
3.

Андрущенко І.Г. 
Державний контроль діяльності учасників фондового ринку України (організаційно-правовий аспект): Автореф. дис... канд. юрид. наук: 12.00.07 / І.Г. Андрущенко ; Нац. акад. внутр. справ України. — К., 2004. — 18 с. — укp.

Досліджено проблеми визначення ролі контролю за діяльністю учасників вітчизняного ринку цінних паперів у системі державного управління. Вивчено організаційно-правовий механізм здійснення контрольної функції. Проаналізовано питання щодо формування та розвитку системи органів державного контролю у зазначеній сфері за умов формування демократичної правової держави. Наведено висновки, пропозиції та рекомендації щодо розв'язання організаційно-правових проблем побудови системи даних органів, а також проблем забезпечення ефективності їх контрольної діяльності. Висвітлено комплекс теоретико-методологічних і практичних питань стосовно удосконалення інституту юридичної відповідальності за порушення чинного законодавства, що регулює сферу діяльності учасників ринку цінних паперів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)211.121.12 + Х829(4УКР)0 +
Шифр НБУВ: РА333050

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
4.

Андрущенко Л.В. 
Державно-правове регулювання страхування у сфері зовнішньоекономічної діяльності: автореф. дис... канд. юрид. наук : 12.00.07 / Л.В. Андрущенко ; Київ. нац. ун-т внутр. справ. — К., 2008. — 20 с. — укp.

Досліджено державно-правове регулювання страхування у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Визначено зміст поняття, принципи, операції, ризики та специфіку страхування у зовнішньоекономічній сфері. Розглянуто певні види страхових правопорушень та розкрито суть інституту перестрахування у сфері зовнішньоекономічної діяльності. Виокремлено групи факторів, що впливають на ефективність регулювання діяльності на вітчизняному страховому ринку. Наведено висновки, пропозиції та рекомендації щодо підвищення ефективності державно-правового регулювання у даній сфері. Висвітлено комплекс теоретико-методологічних і практичних питань щодо основних напрямків подальшого розвитку національного законодавства, яке регулює відносини у сфері страхування.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Х839(4УКР)212.112 + Х932.212.1 + Х932.211.12
Шифр НБУВ: РА358972

Рубрики:

Географічні рубрики:
  
  

      
5.

Андрущенко Т.І. 
Естетичне як соціокультурний феномен (філософсько-історичний аналіз): автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.03 / Т.І. Андрущенко ; Львів. нац. ун-т ім. І.Франка. — Л., 2008. — 32 с. — укp.

На підставі історико-філософського та культурологічного підходів створено сучасну концепцію естетичного як соціального феномену, що набуває значення духовно-аксіологічної та світоглядної детермінанти за нових екзистенційних умов існування людства. Доведено, що "естетичне" є процесом, продуктом і результатом адекватного споглядально-чуттєвого, художньо-емоційного відображення тієї або іншої предметності, реалізованої у дійсності відповідно до її внутрішньої сутності у найбільш досконалій формі. Здійснено філософську рефлексію ідеї естетичного, зокрема, досліджено його онтологічний, гносеологічний, антрпологічний та аксіологічний виміри у контексті історико-культурної еволюції людства та зміни філософських парадигм. Доведено, що "естетичне" у філософії та культурі (в історичному та сучасному аспектах) не збігається, а лише локалізується в них приблизно так, як "ідеал" і "реальність", що має суб'єктивні й об'єктивні причини. Проаналізовано сучасний соціокультурний контекст розуміння естетичного, який формується під впливом глобалізації й інформаційної революції, а також модернізаційних процесів, що відбуваються в Україні. Зроблено концептуальну антиципацію ролі естетичного у сучасній цивілізації на підставі визначення причин зміни у ставленні та розумінні естетичного та поширення ознак аномії як суспільного феномену.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю6*671.112 +
Шифр НБУВ: РА357324

Рубрики:

      
6.

Андрущенко Т.В. 
Європейська політика України: проблеми формування та реалізації (політологічний аналіз): Автореф. дис... канд. політ. наук: 23.00.02 / Т.В. Андрущенко ; Харк. нац. ун-т ім. В.Н.Каразіна. — Х., 2003. — 19 с. — укp.

Проаналізовано актуальність, передумови формування та розвитку європейської політики України, її стратегічне значення та роль у загальнодержавній зовнішній політиці, інституційні засади та конкретні заходи її реалізації, особливості здійснення в контексті співробітництва з прикордонними європейськими державами. Доведено правомірність визначення європейської політики як одного з головних векторів зовнішньополітичної стратегії України. Висвітлено можливі переваги для України та Європи в результаті здійснення європейської політики, обгрунтовано механізми та засоби упередження та уникнення можливих ризиків. Запропоновано положення, що визначають європейський напрям як стратегічну лінію зовнішньополітичного курсу України. Проаналізовано особливості взаємодії зі стратегічними партнерами України в контексті динаміки осмислення та реалізації її національних інтересів, головні форми та методи співробітництва України з європейськими організаціями та державами. Зроблено висновок щодо системного, довготривалого й суперечливого характеру реалізації європейської політики України.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ф4(4УКР) + Ф043.1
Шифр НБУВ: РА326464

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
7.

Андрущенко 
Клініко-інструментальні критерії діагностики комбінованих порушень ритму серця у дітей: автореф. дис... канд. мед. наук: 14.01.10 / Ірина Вікторівна Андрущенко ; Національний медичний ун-т ім. О.О.Богомольця. — К., 2007. — 24 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.410.109-4
Шифр НБУВ: РА357887

Рубрики:

      
8.

Андрущенко Г.І. 
Кредитні відносини у структурі фонду життєвих засобів: соціологічний аспект: автореф. дис... канд. соціол. наук: 22.00.03 / Г.І. Андрущенко ; Київ. нац. ун-т ім. Т.Шевченка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

Вперше визначено сутність, структуру й особливості функціонування кредитних відносин у системі збагачення фондів життєвих засобів у соціологічному аспекті. Проаналізовано етапи еволюції кредитних відносин за їх соціально-економічними критеріями в Україні із застосуванням формаційного та хронологічного підходів. Запропоновано визначення поняття кредитних відносин як різновиду соціальних зв'язків і соціально-довірчих відносин, форми соціального обміну. Розкрито сутність кредитування як соціального інституту. Обгрунтовано зміст соціологічного поняття "фонд життєвих засобів". Уперше структуру фонду життєвих засобів, яка складається з двох частин (натурально-речової та грошової) доповнено третьою - соціально-відтворювальною. Визначено мотиваційні чинники людської діяльності у суспільстві, що трансформується. Уперше виявлено соціальний вплив кредитних відносин на стан фонду життєвих засобів людини. Обгрунтовано шляхи удосконалення та проаналізовано вплив кредитних відносин на формування фондів життєвих засобів в українському суспільстві.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*665 + У9(4УКР)262.2 +
Шифр НБУВ: РА362683

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
9.

Вікторіна О.М. 
Лексика народної медицини і лікувальної магії у степових говірках Дніпро-Бузького межиріччя: автореф. дис... канд. філол. наук: 10.02.01 / О.М. Вікторіна ; Кіровоград. держ. пед. ун-т ім. В.Винниченка. — Кіровоград, 2009. — 20 с. — укp.

Комплексно досліджено лексико-семантичні та словотвірні особливості лексики народної медицини та лікувальної магії у степових і контактних говірках Дніпро-Бузького межиріччя, що функціонують на території сучасної Кіровоградщини. Проведено паралелі між місцевим матеріалом і аналогічними одиницями в літературній мові. Виявлено спільні та відмінні семантичні значення однакових медичних назв у досліджених та інших українських говірках, а саме: закарпатських, прикарпатських, буковинських, наддністрянських, західноволинських, поліських, полтавських, нижньонаддніпрянських, східноволинських. Проаналізовано народно-медичну та лікувально-магічну лексику як об'єкт наукового вивчення. Описано склад, структуру та значення лексико-семантичних груп, способи і засоби творення однокомпонентних назв. Визначено активність таких одиниць, продуктивність словотвірних типів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш141.14-34:Р + Ш141.14-672 + Р359.2 в4 +
Шифр НБУВ: РА364884

Рубрики:

      
10.

Андрущенко 
Морфологобіологічні особливості видів роду Amaranthus L. у зв'язку з інтродукцією в лісостепу України: автореф. дис... канд. біол. наук: 03.00.05 / Олена Леонідівна Андрущенко ; НАН України; Національний ботанічний сад ім. М.М.Гришка. — К., 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П222.9 амарант + Е522.924.1 Ама*60
Шифр НБУВ: РА367593

Рубрики:

      
11.

Вікторов В.Г. 
Регулювання якості освіти як філософсько-освітянська проблема: Автореф. дис... д-ра філософ. наук: 09.00.10 / В.Г. Вікторов ; Ін-т вищ. освіти АПН України. — К., 2006. — 30 с. — укp.

Проаналізовано феномен якості освіти й управління ним у структурі цілісної освітньої державної політики. Визначено, що якість освіти є категорією, яка за своєю суттю відображає різні аспекти освітнього процесу - філософські, соціальні, педагогічні, політичні, демографічні, економічні. Якість освіти трактовано як суспільний ідеал освіченості людини, результат її навчальної діяльності, процес організації навчання та виховання, критерій функціонування освітньої системи. Досліджено порядок організації та проведення моніторингу якості освіти, порівняння показників якості освіти та механізмів їх визначення. Здійснено аналіз загальної системи управління освітою та визначення специфіки "управління якістю освіти", а також системи контролювальних засобів якості освіти. Визначено роль і порядок проведення ліцензування, акредитації та атестації викладацьких кадрів закладів освіти. Визначено роль і місце управління якістю освіти у системі загальнодержавної освітньої політики.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ю252:Ч30 + Ч34(4УКР)к +
Шифр НБУВ: РА343344

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
12.

Вікторовська Ю.Ю. 
Сітки сингулярностей в оптичних полях: Автореф. дис... канд. фіз.-мат. наук: 01.04.05 / Ю.Ю. Вікторовська ; Чернів. нац. ун-т ім. Ю.Федьковича. — Чернівці, 2007. — 20 с.: рис. — укp.

Побудовано систему сингулярностей поля вектора Умова - Поінтінга для поля загального типу. Визначено топологічні закономірності для дефектів такого типу. Аналітично й експериментально встановлено взаємозв'язок систем сингулярностей вектора Умова - Поінтінга з традиційними оптичними сингулярностями, а також між параметрами сіток особливих точок векторного поля та його традиційними усередненими характеристиками. Експериментально досліджено наявність орбітального моменту імпульсу в області поля, що містить C-точку. Одержані результати дослідження є теоретичною засадою розробки оптичних пінцетів нового типу, що дозволяють контролювати та керувати параметрами технологічних процесів, які оперують об'єктами мікронних і субмікронних розмірів, незалежно від оптичних характеристик мікрооб'єктів.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: В343 в641.0,022 +
Шифр НБУВ: РА348816

Рубрики:

      
Категорія: Науки про Землю   
13.

Андрущенко Ю. А. 
Сучасна активність тектонічних структур платформної частини території України за даними мережі сейсмічних станцій головного центру спеціального контролю: автореф. дис. ... канд. геол. наук : 04.00.22 / Ю. А. Андрущенко ; Ін-т геофізики ім. С.І.Субботіна НАН України. — К., 2010. — 20 с. — укp.

Проаналізовано ефективність застосування стандартних критеріїв ідентифікації природи сейсмічних явищ за умов платформної частини території України. Показано, що, у зв'язку з специфічністю сигналів від слабких місцевих землетрусів і малою кількістю сейсмічних станцій, можливість використання більшості з розглянутих критеріїв значно обмежується. Запропоновано новий спосіб ідентифікації природи джерела сейсмічного явища за результатами аналізу залежності відношення нормованих значень енергії сейсмічного сигналу та шуму від центральної частоти смугового фільтра в діапазоні 1 - 18 Гц. Підтверджено сучасну активність ряду тектонічних структур, зокрема, зон глибинних порушень земної кори Волино-Поділля й Українського щита.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Д391(45УКР)4
Шифр НБУВ: РА373350 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
14.

Андрущенко В.Л. 
Фінансова думка Заходу: генеза та еволюція: Автореф. дис... д-ра екон. наук: 08.04.01 / В.Л. Андрущенко ; Київ. нац. екон. ун-т. — К., 2001. — 33 с. — укp.

Розкрито методологію і теоретичні засади фінансової думки Заходу як процесу наукового пояснення суті фінансів і розуміння фінансових проблем. Графічно представлено ринкову модель фіскального обміну "податки - блага" за Ліндалем. Розроблено концепцію "революції суспільного вибору", здійснену Віргінською школою у США. Визначено принципи й ефект оподаткування, критерії оптимальних податкових систем. Висвітлено проблеми ухилення від податків і перекладання податків. Відображено погляди класиків фінансової теорії як взаємообумовлений комплекс.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У02(0)
Шифр НБУВ: РА316447 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
15.

Андрущенко Н. О. 
Формування базових управлінських компетенцій у майбутніх менеджерів економічного профілю засобами інтерактивних технологій: автореф. дис. ... канд. пед. наук : 13.00.04 / Н. О. Андрущенко ; Вінниц. держ. пед. ун-т ім. М. Коцюбинського. — Вінниця, 2011. — 19 с. — укp.

Визначено та теоретично обгрунтовано базові управлінські компетенції майбутніх менеджерів економічного профілю (компетенції планування, аналізу та прийняття рішення, комунікативна компетенція та компетенція контролю конфліктних ситуацій), що їх мають формувати викладачі управлінських дисциплін. Теоретично обгрунтовано, розроблено та реалізовано в практиці навчання методику формування базових управлінських компетенцій майбутніх менеджерів засобами інтерактивних технологій. Уведено до наукового обігу поняття "базові управлінські компетенції". Уточнено поняття "управлінська компетентність", "інтерактивні технології навчання" та взаємозв'язок між поняттями "інноваційні методи навчання", "інтерактивні технології навчання" й "інтерактивні методи навчання". Вдосконалено інтерактивні технології навчання студентів економічних спеціальностей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: У9(4УКР)212.14 р
Шифр НБУВ: РА381859 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

Географічні рубрики:

      
16.

Вікторенко І.Л. 
Формування пізнавальної активності молодших школярів у процесі організації їхнього спілкування з батьками: Автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.09 / І.Л. Вікторенко ; Харк. держ. пед. ун-т ім. Г.С.Сковороди. — Х., 2002. — 20 с. — укp.

Вперше на засадах цілісного підходу до формування пізнавальної активності наведено технологію педагогічно спрямованої організації спілкування батьків з молодшими школярами. Науково обгрунтовано й експериментально перевірено етапи підготовки батьків до пізнавального спілкування з дітьми та педагогічні умови стимулювання молодших школярів до пізнавальної взаємодії з батьками. Виявлено особливості впливу спілкування батьків на сформованість пізнавальної активності хлопчиків і дівчаток, їх уваги, мовленнєвої культури, мислення. Подальшого розвитку набули форми та методи взаємодії школи й сім'ї, батьків і дітей.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: Ч421.22 + Ч491,0
Шифр НБУВ: РА319015 Пошук видання у каталогах НБУВ 

Рубрики:

      
17.

Вікторова 
Формування професійно-термінологічної компетентності студентів вищих аграрних навчальних закладів у фаховій підготовці: автореф. дис... канд. пед. наук: 13.00.04 / Леся Вікторівна Вікторова ; Чернігівський держ. педагогічний ун-т ім. Т.Г.Шевченка. — Чернігів, 2009. — 20 с. — укp.

  Скачати повний текст


Індекс рубрикатора НБУВ: П.р(4УКР)3 + Ш141.14-913.34
Шифр НБУВ: РА366159

Рубрики:

Географічні рубрики:
  

      
18.

Андрущенко В. Б. 
Інформаційні технології наукометричного аналізу на основі моніторингу ресурсів мережі Інтернет / В. Б. Андрущенко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертаційна робота присвячена огляду та аналізу ресурсів наукової інформації, дослідженню можливостей розробки додаткових інформаційних масивів на базі існуючих джерел наукової та наукометричної інформації. В рамках роботи запропоновано підходи до визначення параметрів для провдення оцінки ресурсів наукової та наукометричної інформації, способи отримання нових даних, що дозволить оптимізувати час роботи і даними та залучати менше ресурсів для реалізації робіт із пошуку наукової та наукометричної інформації для подальшої її обробки. В роботі представлено та реалізовано алгоритми для побудови мережі співавторів та предметних областей на базі ресурсу Google Scholar Citations. Показано способи апробації алгоритмів із відповідною візуалізацією. На базі енциклопедичного ресурсу Вікіпедія запропоновано новий індекс для визначення видимості та цитованості автора (науковця), а також алгоритм побудови онтології за зазначеним поняттям. Показано можливість реалізації технології для поняття – визначення, а також власного імені. Представлено можливості отримання інформації за рахунок опрацювання результатів пошуку за заданим поняттям в рамках ресурсу препринтів аrXiv. Отримані результати окреслюють повний спектр притаманності заданого для пошуку поняття предметним областям і також визначено перелік галузей, для яких поняття є найбільш уживаним. Показано важливість інформаційних масивів, що формуються на базі ресурсів, які містять бібліометричну та наукометричну інформацію і можуть виступати параметрами, що можуть впливати на прийняття рішення та розширення спектру можливої співпраці науковців, формування унікальних наукових колаборацій.^UThe thesis is devoted to the review and analysis of scientific information resources, the study of the possibilities of developing additional information arrays based on existing sources of scientific and scientometric information. As part of the work, approaches to determine parameters for assessing the resources of scientific and scientometric information, methods of obtaining new data sets are proposed, which will optimize the time of working with the information and attract less resources to implement work on finding scientific and scientometric information and its subsequent processing. The paper presents and implements algorithms for building a network of co-authors and subject areas based on the Google Scholar Citations resource. The ways of approving algorithms with appropriate visualization are also represented. Based on the open-access encyclopedic resource Wikipedia, a new index has been described for determining the visibility and quoting of the author (researcher), as well as an algorithm for constructing of ontology according to the indicated concept. The possibility of implementing the technology for the concept - definition, as well as the proper name is described. The possibilities of obtaining information through the processing of search results for a given concept within the framework of the ArXiv preprint resource are presented. The obtained results determine the full range of inherent in the concept defined for the search for subject areas and also the list of industries for which the concept is the most used is defined. The importance of information arrays, which are formed on the basis of resources and contain bibliometric and scientometric information, and can act as parameters that are able to influence the decision making and expand the range of possible cooperation of researchers, the formation of unique scientific collaborations.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
19.

Андрущенко Г. С. 
Становлення та розвиток бюджетного законодавства України / Г. С. Андрущенко. — Б.м., 2019 — укp.

Дисертацію присвячено дослідженню становлення та розвитку бюджетного законодавства України. Проаналізовано акти бюджетного законодавства, що діяли натериторії українських земель у межах сучасної України, з'ясовано передумови його формування, удосконалено періодизацію. Окреслено завдання, принципи, ознаки,систему, склад бюджетного законодавства України, критерії класифікації, дію у часі, просторі, за колом осіб на сучасному етапі розвитку. Охарактеризовано КонституціюУкраїни, Бюджетний кодекс України, інші нормативні акти, що регулюють бюджетні відносини в Україні, та сформульовано пропозиції щодо їх удосконалення.^UThe dissertation is focused on studying the formation and development of the fiscal legislation of Ukraine. The author has analyzed the acts of the fiscal legislationthat acted on the territory of Ukrainian lands within the limits of modern Ukraine in different periods, found out the preconditions for its formation, to improve periodization.The author has outlined its tasks, principles, features, system, composition, classification criteria, action in time, territorial application, and according to the range of people at thepresent stage of development. The author has characterized the Constitution of Ukraine, the Budgetary Code of Ukraine, other normative acts regulating budgetary relations inUkraine; and has formulated suggestions for their improvement.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 

      
20.

Віктор І. В. 
Філософсько-антропологічний аналіз ритуалів (на матеріалі української культури) / І. В. Віктор. — Б.м., 2019 — укp.

Здійснено комплексне філософсько-антропологічне дослідження ритуалів на матеріалі української культури. Уперше проведено класифікацію основних ритуалів української культури на філософських засадах, виділені філософсько-антропологічні принципи та методики таких класифікацій (психоаналіз, міфопоетика, генетичний аналіз, феноменологія). З'ясовані природні та культурні компоненти ритуалів з точки зору «учнівства через традицію». На основі моделі паралаксу надано пояснення суперечливої сутності ритуалу, сумісності традиції і глобального ринку. Показано значення міжкультурного діалогу та включення традиційного обрядового комплексу у загальні ментальні установки українців. Знайшло подальший розвиток виявлення основних символів в українській культурній картині світу, їх реалізація в ритуалах (світове дерево, земля-мати, зерно, храм, шинок, виховання). Розкрито значення традиції для сучасної української культури. Надано філософського узагальнення соціокультурному рівню «добре знайоме суспільство». На основі концепції Б. Латура доведено, що нова антропологія постмодерну визначає ритуал як актуальну дійсну цілісність. Продемонстровано, що українська традиційна культура зберігає здатність до модернізації та адаптації. Ключові слова: герменевтика, ментальність, міжкультурний діалог, національна культура, перформативний поворот, постмодернізм, ритуал, соціокультурне конструювання, суб'єкт, суспільна міфологія, традиція, філософія культури, філософська антропологія.^UThe thesis is devoted to the complex of philosophical research of rituals on the material of Ukrainian culture. The aim is to investigate the ritual in contemporary Ukrainian society, the influence on myths and rituals of mass culture and its mechanisms, philosophical and anthropological characteristics and changes of ritual in the symbolic space of Ukrainian postmodern culture.For the first time: - the classification of the basic rituals of Ukrainian culture has been carried out, the philosophical and anthropological principles of such possible classifications have been clarified (psychoanalysis, psychoanalytic anthropology, mythopoetics, genetic analysis, initiation and phenomenological theory of ritual); - the natural and cultural components of the rituals of Ukrainian culture from the point of view of «apprenticeship through tradition» (F. Vaal) have been clarified; - the concept of «parallax» has been applied to explain the compatibility of traditional cultures and the global market, mass culture; - the significance of intercultural dialogue for the modern Ukrainian culture of the beginning of the XXI century and the inclusion of traditional ceremonial complex in general mental installations of Ukrainians has been clarified. Clarified: - the concept of ritual and rite; - cultural-anthropological and philosophical-anthropological methods of rituals research in the context of «performative turn». Further development was found: - identification of the main semantic images and symbols in the Ukrainian cultural world picture, their basic realization in rituals and holidays (the center of the world, the world tree, the earth-mother, the grain-life, the temple, the tavern-tavern, the feast as meeting with the ancestors, education as involvement in a family, etc.); - disclosure of the importance of cultural heredity, traditions for the current state of Ukrainian culture, the place of ritual culture in it; - a philosophical generalization of the socio-cultural level of «well-known society», which for a long time was represented in the Ukrainian culture by an expanded family, a sociable community, and thus the Ukrainian traditional culture maintains a high adaptive potential, a capacity for modernization.In developing the typology of rites of Ukrainian culture, the following groups of rituals will play the most important role: - rituals of agrarian direction; - family rituals; - rituals of transition and ancestors (birth, death, wedding); - rituals of the center of the world and temple space; - rituals of upbringing and life trials (initiations). Tradition as a cultural heritage can effectively support itself when simultaneously perform the function of communication and divergence. Tradition is supported as abstract principles and technologies, as well as personification, while traditionally reproduced by heroism, when certain definite principles of tradition are embodied in personalities, national heroes. Stereotypes contribute to the reproduction of traditions derived from certain national cultures, and stereotypes can function as nationally marketed in a globalized world. The concept of «parallax» can explain the compatibility of traditional cultures and the global market, mass culture. The dialectical process of the development of tradition includes the disappearance or transformation of cultural-specific (ethnic) stereotypes, as well as the spread of new myths in local traditions. A number of the ideas presented in the dissertation can contribute to further advancement in the explication of fundamental philosophical concepts (tradition, archetype, power, ideology, mass culture, myth, globalism).Key words: hermeneutics, intercultural dialogue, mentality, national culture, performative turn, philosophical anthropology, philosophy of culture, postmodernism, ritual, social mythology, sociocultural design, subject, tradition.


Шифр НБУВ: 05 Пошук видання у каталогах НБУВ 
...
 

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського