РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000853400<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Riabokon Yu. Yu. 
A modern view on the role of single nucleotide polymorphism of human genes in the formation of unfavorable consequences of the new coronavirus disease (COVID-19) = Сучасний погляд на роль однонуклеотидного поліморфізму генів людини у формуванні особливостей клінічного перебігу та наслідків нової коронавірусної хвороби (COVID-19) : (a review) / Yu. Yu. Riabokon, E. M. Huseynov, K. V. Kalashnyk // Запоріз. мед. журн. - 2024. - 26, № 5. - С. 411-416. - Бібліогр.: 56 назв. - англ.

Мета роботи - проаналізувати відомості сучасної наукової літератури щодо ролі однонуклеотидного поліморфізму (ОП) генів людини у формуванні особливостей клінічного перебігу нової коронавірусної хвороби (COVID-19). У результаті аналізу й узагальнення відомостей фахової літератури щодо ролі ОП генів господаря у формуванні особливостей клінічного перебігу та наслідків COVID-19 показано клініко-прогностичне значення ОП генів, що кодують рецептори, відповідальні за потрапляння SARS-CoV-2 до клітин-мішеней. Якщо виявлено D-алель гена ACE (генотипи DD і ID), ризик розвитку тяжкого перебігу COVID-19 найвищий. Отже, є підстави визначити його як інформативний прогностичний маркер тяжкості COVID-19. ОП гена корецептора TMPRSS2, відомий як андрогенний реактивний ген, у певних локусах має прогностичне значення, оскільки призводить до збільшення експресії TMPRSS2 у чоловіків, а отже спричиняє злиття вірусу з мембраною клітини-мішені та, відповідно, має несприятливий вплив на перебіг COVID-19 саме в чоловіків. Проаналізовано також відомості наукової літератури щодо клініко-прогностичного значення ОП генів господаря, що кодують імунну відповідь. Показано роль ОП генів системи HLA, генів, що кодують фактори вродженого імунітету (TLR), а також генів, які кодують прозапальні цитокіни (IL-6, TNF-<$E alpha> тощо) та гострофазові компоненти запалення (CRP) у розвитку тяжкого перебігу COVID-19 та ризику летального наслідку. Описано роль ОП поліморфізму гена ACE у розвитку тромбоемболії легеневої артерії у хворих із тяжким перебігом COVID-19. Вивчено дані щодо ролі ОП генів господаря в розвитку клінічних подій, що визначають нині як long-COVID. Описано прогностичну роль ОП гена IL-10 та гена його рецептора в формуванні віддалених наслідків нової коронавірусної інфекції.Висновки. ОП генів господаря, що кодують рецептори, відповідальні за проникнення SARS-CoV-2 у клітини-мішені, а ОП генів, що кодують імунну відповідь, мають певне прогностичне значення щодо оцінювання ризику тяжкого перебігу та несприятливих наслідків COVID-19. Накопичення відомостей про генетичні фактори ризику несприятливого перебігу нової коронавірусної хвороби дасть змогу поглибити розуміння патогенезу цієї інфекції, сприятиме покращенню стратифікації хворих та індивідуалізації терапевтичного втручання.



Шифр НБУВ: Ж16789 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського