РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000829224<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Бабич Ю. 
Вплив іонів важких металів на екотоксикологічні показники витушки рогової (Mollusca, Gastropoda, Pulmonata, Bulinidae) / Ю. Бабич, Т. Пінкіна // Вісн. Львів. ун-ту. Сер. біол. - 2021. - Вип. 84. - С. 76-83. - Бібліогр.: 26 назв. - укp.

Досліджено вплив різних концентрацій іонів міді, цинку, нікелю, мангану водного середовища на екотоксикологічні показники широкоареального і найчисленнішого виду малакофауни України - витушки рогової Planorbarius corneus (Linnaeus, 1758). За рівнем токсичної дії на витушки досліджені нами полютанти належать до категорій слабкотоксичних (Mn<^>2+), помірнотоксичних (Ni<^>2+), сильнотоксичних (Zn<^>2+) і високотоксичних (Cu<^>2+) речовин. За особливостями поведінки і фізіологічним станом піддослідних тварин виявлено значення підпорогових, сублетальних, хронічнолетальних, гостролетальних концентрацій кожного із використаних токсикантів (мг/дм<^>3). З підвищенням концентрацій іонів металів у середовищі значення латентного періоду у P. corneus збільшуються. Першими ознаками отруєння у тварин є послаблення рухової активності й посилення слизовиділення. За летальних концентрацій (LC100) даних токсикантів у піддослідних молюсків розвивається стрімкий патологічний процес. До моменту завершення експерименту всі особини цієї групи гинуть. З підвищенням концентрацій іонів важких металів летальний час і летальний середній час зменшуються. Найвищі значення летального часу відзначені для іонів мангану (II), а найменші - для іонів міді. Досліджено оборотність отруєння молюсків різними концентраціями зазначених металів. Відновлення функцій у досліджуваних тварин відбувається в оборотному порядку. За дії однакових концентрацій іонів важких металів тривалість летального середнього часу різна. Значення коефіцієнта витривалості за впливу важких металів на витушку рогову зменшується від високих до низьких концентрацій. За підпорогових концентрацій цей коефіцієнт неможливо встановити через не стовідсоткову загибель особин до моменту завершення гострого досліду. Значення коефіцієнта пристосування є найвищими для високотоксичного металу (Cu<^>2+) і найнижчими - для слабкотоксичного (Mn<^>2+). За дії іонів міді адаптація тварин до впливу токсиканта має тимчасовий характер, після чого настає депресія.



Шифр НБУВ: Ж28852:Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського