РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000820197<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Кузнецов М. С. 
Вплив режиму випуску продуктів плавки на роботу доменної печі / М. С. Кузнецов, Г. Ю. Крячко, Є. М. Сігарьов // Метал та лиття України. - 2022. - 30, № 4. - С. 20-29. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Режим випуску чавуну із доменної печі поряд з іншими режимами ведення процесу має суттєве технологічне значення. В першій частині представленої роботи виконано аналіз робіт, спрямованих на удосконалення режимних параметрів випускної системи доменних печей. Метою другої частини роботи є оцінка в першому наближенні впливу зміни режиму випусків на стан коксової насадки в горні, більш конкретно на відстань між рівнями повітряних фурм і чавунних льоток, а також на стабільність температури чавуну на випуску із печі. На основі аналізу вітчизняного і зарубіжного досвіду показано, що прогрес в доменному виробництві пов'язаний з наступними змінами в конструкції, параметрах і роботі випускної системи печей. По-перше, збільшується рівномірність розміщення чавунних льоток по окружності горна, що покращує дренажну здатність коксової насадки. По-друге, спостерігається тенденція до зменшення кута нахилу каналу чавунної льотки зі збільшенням абсолютної і відносної глибини зумпфу. По-третє, відбувається перехід від тимчасової зміни діаметра буру і відповідно каналу льотки до алгоритмізації вибору і постійного коректування цього діаметра відповідно до зміни властивостей продуктів плавки і режиму випуску. Показано, що підтримання максимально можливої відстані від зони повітряних фурм до поверхні розділу "газ - шлак" в коксовій насадці перед відкриттям чавунної льотки досягається за рахунок зближення масових швидкостей накопичення і випуску розплавів. Тому раціональною технологією випуску слід вважати не таку, за якою збільшення тривалості випуску досягається за рахунок зменшення його масової швидкості, а таку, за якою підтримується тривалий випуск зі зближеними швидкостями накопичення і видачі продуктів плавки. Показано також, що при зростанні продуктивності печі і збільшенні числа випусків збереження їх тривалості і швидкості випуску нівелює додаткові збурення доменного процесу і супроводжується зменшенням коливань температури чавуну.


Індекс рубрикатора НБУВ: К323.105-6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14585 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського