РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000818590<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Зінькевич П. О. 
Порівняльний аналіз методів короткострокового багатокрокового прогнозування електричного навантаження / П. О. Зінькевич, С. М. Балюта, Ю. В. Куєвда // Наук. пр. Нац. ун-ту харч. технологій. - 2022. - 28, № 1. - С. 77-92. - Бібліогр.: 92 назв. - укp.

Багатокрокове прогнозування електричного навантаження (ПЕН) надає змогу передбачити багатоетапне споживання електроенергії в майбутньому. Багатокрокове ПЕН використовується для керування електроспоживанням і забезпечення енергоефективних режимів функціонування систем електрозабезпечення промислових і цивільних об'єктів. Досліджено математичні моделі на основі статистичних методів і методів штучного інтелекту для прогнозування електричного навантаження (ПЕН) промислових підприємств на багато кроків уперед. Опрацювання літератури показало, що для багатокрокового короткострокового ПЕН розроблено відносно невелику кількість статистичних методів і методів штучного інтелекту. Найбільш перспективними методами ПЕН, які забезпечують точність прогнозування можна вважати такі: авторегресивна інтегрована модель ковзного середнього (ARIMA) та адаптивна система нейронечіткого висновку (ANFIS). Для порівняння методів ARIMA та ANFIS було вибрано статистичний метод: "наївний" прогноз. Із метою вибору методу ПЕН, який найбільшою мірою забезпечить вирішення завдань керування електроспоживанням та електропостачанням, проведено розрахункові дослідження з використанням вказаних методів ПЕН. Особливістю прогнозування з використанням ANFIS є врахування такого екзогенного фактора, як час доби. Об'єктом дослідження є методи ПЕН, які проводилися на основі виміряних даних електричного навантаження промислового підприємства з виготовлення пластмасових виробів. Вимірювання проводилися щоденно з 01 квітня 2015 р. по 01 травня 2015 р. (з урахуванням святкових і вихідних днів) що пів години (відповідно 48 вимірювань на добу). Для оцінки якості моделей прогнозування використано стандартні величини: середньоквадратична похибка (RMSE) та середня абсолютна похибка (MAPE). Розрахункові дослідження виконано у програмному середовищі MATLAB 2020b із набором інструментів: Fuzzy Logic Toolbox та Econometrics Toolbox. Із використанням методів ARIMA, "наївного" прогнозу та адаптивної системи ANFIS розроблено моделі ПЕН для багатокрокового ПЕН. Результати розрахункових досліджень показано, що прогнозування з використанням моделі ARIMA (4,1,2) для тестової вибірки забезпечує найменшу похибку RMSE - 0,052, похибка MAPE - 0,035. У подальших дослідженнях планується розробка моделей прогнозування вироблення електроенергії фотоелектростанціями (ФЕС) з інтелектуальними системами керування.


Індекс рубрикатора НБУВ: З27-023

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69879 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського