РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000816322<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Боднар О. І. 
Адаптація і регуляція зовнішніми чинниками метаболізму та продукування біологічно активних речовин у Chlorella vulgaris Beij. в аквакультурі : автореф. дис. ... д-ра біол. наук : 03.00.04 / О. І. Боднар; Чернівецький національний університет імені Юрія Федьковича. - Чернівці, 2019. - 43 c. - укp.

Увагу присвячено вивченню біохімічних процесів у Chlorella vulgaris Вeij. за дії сполук Ѕе (IV), Zn (ІІ) і Cr (III) в аквакультурі з метою розроблення ефективних способів регуляції метаболізму у напрямку активізації ліпідного обміну, продукування ліпідів з включеними до їх складу зазначених мікроелементів та оцінці біологічної активності отриманих елементвмісних ліпідних сполук у нормі та за експерментального діабету (ЕД) у щурів. Встановлено, що процес накопичення і включення Селену, Цинку та Хрому до складу клітин і ліпідів Ch. vulgaris має концентраційну та часову залежність. За цих умов відбувається збільшення в хлорели загальної кількості ліпідів, перерозподіл вмісту їх окремих класів та загальне збільшення частки ненасичених жирних кислот і зменшення частки насичених, підвищення інтенсивності включення 14С-олеату у ФЛ (фосфоліпіди) і ТАГ (триацилгліцероли) та зменшення у ДАГ (диацилгліцероли) і частково НЕЖК (неетерифіковані жирні кислоти) за активації Г-3-ФАТ (гліцерол-3-фосфоацилтрансфераза). Зауважено, що дослідження метаболізму Ch. vulgaris за дії мікроелементів показали, що в дослідних умовах зміни активності ЦО (цитохромоксидаза), СДГ (сукцинатдегідрогеназа) і ГДГ (глутаматдегідрогеназа)-(НАД(Ф)Н) були взаємоузгодженими, підвищувалася роль ГПО (глутатіонпероксидаза) та знижувалася участь КТ (каталаза) та СОД (супероксиддисмутаза) за стабільного функціонування загальної АТФ-ази (загальна АТФ-азна активність). Результати молекулярно-генетичного дослідження Ch. vulgaris засвідчили відсутність генотоксичного впливу Селену, Цинку чи Хрому на водорості – аналіз ISSR та IRAP маркерів показав рівень їх поліморфізму у 38,5 %. Введення виділених із хлорели селен-цинкліпідного та селен-хромліпідного комплексів здоровим щурам показало відсутність інтоксикації, активізацію антиоксидантних та енергетичних процесів. За ЕД введення селен-хромліпідного комплексу впродовж 14 діб призвело до зниження показників загальної інтоксикації, покращення стану вуглеводного та ліпідного обміну та показників оксидативного статусу організму щурів порівняно з даними за ЕД. Наголошено, що отримані результати відкривають можливість для використання біологічно активних добавок із хлорели, збагачених мікроелементами Ѕе (IV), Zn (ІІ) і Cr (III), як перспективних лікувально-профілактичних субстанцій, що сприятимуть успішному функціонуванню антиоксидантної системи, підтриманню енергетичного та метаболічного гомеостазу в організмі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е521.282.2*827.2-641.9 + П182.1 + Р281.770 + Л987 + Л919

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА441747 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського