РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000815090<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Grytsai A. 
Antarctic planetary wave spectrum under different polar vortex conditions in 2019 and 2020 based on total ozone column data = Спектр планетарних хвиль над Антарктикою за різних умов полярного вихору у 2019 і 2020 роках на основі даних загального вмісту озону / A. Grytsai, G. Milinevsky, Yu. Andrienko, A. Klekociuk, Yu. Rapoport, O. Ivaniha // Укр. антаркт. журн. - 2022. - 20, № 1. - С. 31-43. - Бібліогр.: 41 назв. - англ.

Проаналізовано спектр за зональними хвильовими числами планетарних хвиль (хвиль Россбі) в атмосфері над Антарктикою для кожного із двох контрастних років: у 2019 р., коли відбулося раптове стратосферне потепління (РСП), і в 2020 р., коли антарктичний стратосферний вихор був надзвичайно стійким і тривалим. Озонова діра утворюється над Антарктидою навесні, і її стан залежить від збурень стратосферного полярного вихору планетарними хвилями (ПХ). В аналізі використано дані про розподіл загального вмісту озону (ЗВО), одержані приладом Ozone Monitoring Instrument на супутнику Aura, та наземні вимірювання зі спектрофотометром Добсона на станції "Академік Вернадський" в Антарктиці. РСП 2019 р. дуже змістило полярний вихор від полюса і сприяло руйнуванню озонової діри. РСП виникло під час піку активності квазістаціонарної планетарної хвилі-1, яку було підсилено в момент потепління великою амплітудою біжучої хвилі-2. Навесні 2020 р. стратосферний полярний вихор був відносно незбуреним, що надало змогу площі озонової діри досягти розміру, близького до свого історичного максимуму. Фактором, який сприяв стабільності вихору у 2020 р., була відносно мала амплітуда хвилі-1. Стабільність зберігалася, незважаючи на регулярні періоди, коли амплітуда біжучої хвилі-2 досягала або навіть перевищувала значення під час РСП у 2019 р. Виявлено, що фактором, який сприяє відмінності між хвильовими ефектами за два роки, є динаміка квазістаціонарної хвилі-1. У 2020 р. чітко спостерігалася антикореляція амплітуд хвилі-1 і хвилі-2 біля краю вихору, що може бути викликано передачею енергії планетарної хвилі між різними спектральними компонентами ПХ, на відміну від ситуації 2019 р.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д232.14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24597 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського