РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000810807<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Тулякова Н. О. 
Адаптивний міріадний фільтр із шумо- та сигнально-залежним зміненням параметрів у часі / Н. О. Тулякова, О. М. Трофимчук // Радіоелектрон. і комп'ютер. системи. - 2022. - № 2. - С. 217-238. - Бібліогр.: 42 назв. - укp.

Предмет дослідження - методи локально-адаптивної фільтрації нестаціонарних сигналів. Мета роботи - розробка локально-адаптивного алгоритму придушення нестаціонарного (з точки зору змінення дисперсії в часі) шуму в сигналах, що характеризуються різною поведінкою інформативної компоненти, при обмежених апріорних відомостях про модель сигналу та дисперсію шуму. Завдання: дослідити ефективність запропонованого локально-адаптивного міріадного фільтру на основі чисельних статистичних оцінок якості обробки для комплексної моделі одномірного процесу, що містить різні елементарні сигнали, у широкому діапазоні змінення дисперсії адитивного гаусова шуму та за наявності викидів; дослідити ефективність придушення нестаціонарного шуму для модельних і реальних сигналів. Методи: інтегральні та локальні показники якості фільтрів за критерієм середньоквадратичної похибки отримані за допомогою чисельного моделювання (методом Монте-Карло). Отримані наступні результати: запропоновано шумо- та сигнально-адаптивний міріадний фільтр для придушення нестаціонарного шуму з істотно змінюваною дисперсією в сигналах із різним характером поведінки інформативної компоненти. Статистичні оцінки якості фільтрів, обчислені за допомогою чисельного моделювання, показують більш високу ефективність запропонованого локально-адаптивного міріадного фільтра в умовах різного рівня шуму порівняно з іншими високоефективними локально-адаптивними фільтрами. Продемонстровано практично повне збереження сигналу при дуже низькому рівні шуму, забезпечення мінімальних динамічних помилок, що вносяться під час фільтрації, при невисокому й середньому рівнях шуму та більш ефективне придушення шуму при великих значеннях його дисперсії. Аналіз вихідних сигналів, графіків параметрів локальної адаптації та параметрів, що адаптуються, підтверджує високу ефективність і коректну роботу досліджуваних локально-адаптивних алгоритмів. Показані високі робастні властивості цих нелінійних фільтрів і доцільність застосування для усунення викидів попереднього фільтра Хемпела, у якому медіанну операцію замінено на міріадну. Наведені приклади, що відображають високу якість придушення нестаціонарного шуму в біомедичному сигналі електроністагмограми. Висновки: наукова новизна отриманих результатів полягає в розробці локально-адаптивного міріадного фільтра з шумо- та сигнально-залежним зміненням параметрів у часі для обробки процесів із нестаціонарними поведінкою сигналу та дисперсією шуму. Запропонований фільтр не потребує часу для адаптації параметрів та їхнього точного налаштування, апріорних знань про модель сигналу й дисперсію шуму, може застосовуватися в режимі квазі-реального часу. Запропонований алгоритм шумо- та сигнально-адаптивної міріадної фільтрації покращує якість обробки сигналів у складних умовах суттєвої нестаціонарності (змінності дисперсії) шуму.


Індекс рубрикатора НБУВ: З811.7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж24450 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського