РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000810292<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Пилипенко О. В. 
Підхід до чисельного моделювання просторових рухів газорідинного середовища в паливному баку космічного ступеня в умовах мікрогравітації з урахуванням гарячої зони / О. В. Пилипенко, О. Д. Ніколаєв, І. Д. Башлій, О. М. Заволока // Техн. механіка. - 2022. - № 4. - С. 3-13. - Бібліогр.: 22 назв. - укp.

Космічні двигунні установки забезпечують кілька пусків і зупинок головних рідинних ракетних двигунів в умовах мікрогравітації для програмного руху космічного корабля і управління переорієнтацією. Під час пасивного польоту космічного ступеня (після зупинки його основного двигуна) рідке паливо в баках продовжує рухатися за інерцією в умовах мікрогравітації і віддаляється максимально від пристрою керування паливом. У цьому випадку наддувний газ витісняється до пристрою управління паливом, що створює потенційну небезпеку надходження газу на вхід двигуна в кількостях, неприйнятних для надійного багаторазового запуску двигуна. У зв'язку з цим визначення параметрів руху рідини в баках палива в умовах мікрогравітації є актуальною проблемою, яка потребує вирішення при проєктуванні рідинних двигунних установок. Розроблено підхід до теоретичного розрахунку параметрів руху системи "газ-рідина" в паливних баках сучасних космічних ступенів в умовах мікрогравітації. Підхід базується на використанні методу скінченних елементів, методу об'єму рідини та сучасних комп'ютерних інструментів для скінченно-елементного аналізу (Computer Aided Engineering - CAE systems). Для пасивної ділянки польоту ракети-носія виконано математичне моделювання просторового руху рідкого палива та формування вільних газових включень, визначено параметри руху та форму вільної поверхні рідини в баку, розташування газових включень. Виконано чисельне моделювання руху рідини в експериментальному зразку резервуара сферичної форми в умовах мікрогравітації без урахування та з урахуванням гарячої зони, розташованої біля верхнього днища баку. Запропонований підхід використано для визначення параметрів руху границі розділу "газ-рідина" в модельному циліндричному баку, які задовільно узгоджуються з експериментальними даними. Застосування розробленого підходу дозволить значно скоротити обсяг експериментальної перевірки проєктованих космічних ступенів.


Індекс рубрикатора НБУВ: О651.11-044.01

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16745 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського