РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000807799<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ковалець І. В. 
Моделювання вторинного радіоактивного забруднення повітря в Україні внаслідок вітрового підйому радіонуклідів / І. В. Ковалець, О. В. Халченков, С. Я. Майстренко, Т. О. Донцов-Загреба, К. В. Хурцилава, Р. О. Синкевич, О. І. Удовенко // Мат. машини і системи. - 2021. - № 1. - С. 96-107. - Бібліогр.: 17 назв. - укp.

Представлено результати моделювання сценарію вторинного забруднення повітря в Україні шляхом вітрового підйому радіонуклідів антропогенного походження під час пилової бурі у квітні 2020 р. Для параметризації інтенсивності ресуспензії радіонуклідів використано варіант формули Багнольда. Для завдання початкового забруднення території України проведено реконструкцію метеорологічних умов та випадінь Cs-137 після аварії на Чорнобильській АЕС з використанням системи ядерного аварійного реагування РОДОС та метеорологічної моделі WRF. Для нормованої середньоквадратичної похибки розрахованих сумарних випадінь у 50-км зоні навколо ЧАЕС отримано значення NMSE = 4,5. Оцінено зменшення рівнів забруднення поверхні Землі за час після аварії завдяки радіоактивному розпаду та за рахунок інших процесів. Отриманий таким чином розподіл забруднення поверхні Землі використано для оцінки інтенсивності вітрового підйому і атмосферного транспорту радіонуклідів під час пилової бурі 16 - 18 квітня 2020 р. Обчислення проводились із використанням моделі CALPUFF. Вхідними метеорологічними даними є результати обчислень системи прогнозування погоди WRF-Україна. В обчисленнях вторинного забруднення не враховувався вплив пожеж у Чорнобильській зоні відчуження (ЧЗВ). Розраховані середньодобові концентрації Cs-137 у повітрі були найбільші за перший день пилової бурі (16 квітня), коли швидкість вітра була максимальна (13 м/с з поривами до 19 м/с). Середньодобові концентрації за 16 квітня знаходились у діапазоні від порядка фонових значень (5,8 <$E cdot> 10<^>-6 Бк / м<^>3 у м. Київ) до 2,2 <$E cdot> 10 <^>-3 Бк/м<^>3 (ЧАЕС). Отримані оцінки на порядки менші, ніж допустимі концентрації (0,8 Бк/м<^>3). При цьому багатократні перевищення фонових значень спрогнозовані на великій частині України - від РАЕС (2,2 <$E cdot> 10<^>-5 Бк/м<^>3) до Харкова (1,3 <$E cdot> 10<^>-5 Бк / м<^>3). Поблизу ЧЗВ у містах Чернігів та Славутич отримано значення середньодобових концентрацій 1,6 <$E cdot> 10<^>-4 Бк / м<^>3 та 3,2 <$E cdot> 10<^>-4 Бк / м<^>3 відповідно.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д233

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23045 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського