РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000807000<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Койро О. О. 
Гіпоурикемічна дія та гостра токсичність екстракту листя любистку лікарського (Levisticum officinale Koch) / О. О. Койро, А. І. Шемаруліна, А. В. Кононенко, С. Ю. Штриголь // Фармакологія та лікар. токсикологія. - 2022. - 16, № 2. - С. 122-130. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета дослідження - з'ясувати в експерименті вплив рідкого водно-спиртового екстракту листя любистку лікарського (ЕЛЛЛ) на обмін сечової кислоти (СК) у нормі та на моделі гіперурикемії, визначити гостру токсичність зазначеного екстракту. ЕЛЛЛ отримано методом перколяції, як екстрагент використано 70 % етиловий спирт. В експерименті на мишах визначали вплив 7-денного введення ЕЛЛЛ (з якого попередньо відганяли спирт відновлювали об'єм водою) у дозах 1 і 5 мл/кг на вміст СК у крові, на ниркову екскрецію СК в інтактних мишей і на моделі гіперурикемії, викликаної калію оксонатом, а також на активність ксантиноксидази (КО) у печінці. Як препарат порівняння використано алопуринол (10 мг/кг у шлунок). Проаналізовано кореляційні зв'язки між зазначеними показниками пуринового обміну. Експрес-методом визначали гостру токсичність ЕЛЛЛ. Позбавлений спирту ЕЛЛЛ в інтактних тварин чинив помірний, а на моделі оксонат-індукованої гіперурикемії - виразніший гіпоурикемічний вплив (у дозі 5 мл/кг знижував вміст СК у крові на 47 %, p << 0,01). За виразністю гіпоурикемічного ефекту ЕЛЛЛ поступався алопуринолу. Механізм гіпоурикемічного впливу ЕЛЛЛ, як і алопуринолу, полягає в інгібуванні КО (активність ензиму зменшувалась на 37 - 51 % за нормоурикемії та на 51 - 57 % за гіперурикемії). Роль цього механізму підтверджується результатами кореляційного аналізу зв'язку між урикемією та активністю КО. Як ЕЛЛЛ у дозі 5 мл/кг, так і алопуринол в умовах оксонат-індукованої моделі гіперурикемії відновлювали прямий кореляційний зв'язок між концентрацією в крові СК та активністю КО (відповідно <$E rho~=~0,68> і <$E rho~=~0,88>), притаманний інтактним тваринам (<$Erho~=~0,86>) і порушений оксонатом калію (<$E rho~=~-0,04>). Ниркова екскреція СК під впливом ЕЛЛЛ зменшувалась. ЕЛЛЛ належить до практично нетоксичних речовин (V клас токсичності, 5000 << LD50 << 15 000 мг/кг при визначенні експрес-методом). Таким чином, ЕЛЛЛ може розглядатися як перспективний гіпоурикемічний засіб для лікування захворювань, асоційованих із підвищенням вмісту СК у крові.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р282.111 Любисток лікарський

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100063 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського