РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000803342<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Смирнова-Замкова М. Ю. 
Вплив вмiсту твердого розчину на основi ZrO2 на фізико-хімічні властивості порошкiв системи Al2O3 - ZrO2 - Y2O3 - CeO2 / М. Ю. Смирнова-Замкова, О. К. Рубан, О. І. Биков, М. Я. Головчук, Т. В. Мосіна, О. І. Хоменко, О. В. Дуднік // Порошкова металургія. - 2021. - № 3/4. - С. 3-17. - Бібліогр.: 30 назв. - укp.

Вперше шляхом гідротермального синтезу у лужному середовищі одержано нанокристалічні порошки на основі Al2O3 iз різним вмістом ZrO2 для створення ZTA-композитів, у яких в жорсткій матриці на основі Al2O3 дисперговано частинки твердого розчину на основі ZrO2, сумісно легованого оксидами церію та ітрію. Для дослідження фізико-хімічних властивостей обрано порошки складів, % (мас.): 90 Al2O3 - 10 ZrO2 (Y2O3, CeO2) і 58,5 Al2O3 - 42,5 ZrO2 (Y2O3, CeO2). Твердий розчин на основі ZrO2 мав склад, % (мол.): 90 ZrO2 - 2 Y2O3 - 8 CeO2. Вказані порошки піддавали термічній обробці в інтервалі <$E400~-~1450~symbol Р roman C> і досліджували за допомогою методів рентгенофазового, диференційно-термічного аналізу й електронної мікроскопії. Питому поверхню порошку визначено за допомогою методу БЕТ. Розмір первинних частинок визначено за формулою Шеррера. Для обробки результатів дослідження морфології використано програму АМІС ("Автоматичний аналізатор мікроструктури"). Показано, що фазові перетворення та активне спікання ZTA-порошків зумовлюють особливості залежностей розміру первинних частинок та питомої поверхні від температури термічної обробки. У разі збільшення вмісту ZrO2 знижується температура фазового перетворення F-ZrO2 <$Esymbol О> T-ZrO2, підвищується вірогідність утворення М-ZrO2 та змінюється послідовність фазових перетворень Al2O3 після розкладання бьоміту. Характер зміни морфології та залежності питомої поверхні порошків у процесі термічної обробки свідчать про їх підвищену активність до спікання. Досліджено залежності фактора форми нанокристалічних порошків 90AZG та 58,5AZG від температури термічної обробки. Вихідні нанодисперсні порошки 90AZG та 58,5AZG мають подібний розподіл агломератів за фактором форми. В них переважають агломерати округлої форми та багатогранні агломерати правильної форми. Встановлено, що закономірності зміни фактора форми агломератів з температурою є виявом ефекту "топохімічної пам'яті" порошків.Досліджено механічні властивості зразків, спечених із гідротермальних нанокристалічних порошків 90AZG та 58,5AZG. Показано, що у разі збільшення вмісту ZrO2 мікротвердість ZTA-композитів знижується від 195 до 160 МПа, критичний коефіцієнт в'язкості руйнування К підвищується від 6 до 8 МПа-м<^>0,5, твердість за Віккерсом зменшується від 8,3 до 5,6 ГПа. Удосконалення методів консолідації ZTA-композитів надасть змогу одержувати матеріали інструментального, конструкційного та функціонального призначення з необхідним комплексом властивостей.


Індекс рубрикатора НБУВ: К390.1-14

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж28502 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського