РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000802074<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Gonchar V. 
Folding at inversion of paleorift sedimentary basin (on the example of Dnieper-Donets aulakogen) = Складкоутворення при інверсії палеорифтового осадового басейну (на прикладі Дніпровсько-Донецького авлакогену) / V. Gonchar // Geodynamics. - 2022. - № 1. - С. 80-91. - Бібліогр.: 30 назв. - англ.

Досліджено механізми становлення різноманітних складчастих форм інверсії осадового басейну на прикладі і з урахуванням особливостей будови Дніпровсько-Донецької палеорифтової системи. З цією метою систематизовано дані про структури та літофаціальне наповнення ДДЗ-Донбасу, застосоване числове моделювання деформацій континентальної літосфери і чохла басейну в умовах колізійного стиснення. Показано, що прояв основних форм складчастості - переривчастої, перехідної, повної - супроводжується характерними літофаціальними особливостями чохла; відповідно до цього сформульовано базове припущення про залежність процесу складкоутворення від літофаціального та літогенетичного факторів, що визначили властивості міцності осадової товщі, яка вступає у стадію деформаційної інверсії (принцип літофаціальної механіки). Загалом моделюванням підтверджено вирішальне значення умов горизонтального стиснення в становленні складчастих структур; відзначено роль осадового басейну як самодостатнього атрактора деформацій в масштабі літосфери. Встановлено, що перехідний складчастий парагенезис Донбасу - гребнеподібна Головна антикліналь і прилеглі положисті структури - може бути наслідком неоднорідностей міцності особливого роду: осьової ослабленої зони в чохлі та високоміцного (компетентного) шару з осьовим мінімумом потужності; сам механізм формування парагенезису Головної антикліналі визначається як комплексний, що включає вертикальну в'язкопластичну течію вздовж осі басейну та вигин на видаленні. Показано, що переривчасті складки (підняття) ДДЗ можна трактувати як результат стиску чохла з довільним сполученням ослаблених і зміцнених порід; натомість повна складчастість Східного Донбасу та кряжа Карпінського зв'язується з вигином компетентного шару постійної потужності. Вперше отримано модельне підтвердження механізмів формування складчастих структур первиного (основного) етапу інверсії ДДЗ і Донбасу (зокрема Головної антикліналі), які тривалий час були проблемою в регіональних тектонічних дослідженнях і реконструкціях. Складкоутворення безпосередньо пов'язане з особливостями осадового наповнення западин у межах сформульованого принципу літофаціальної механіки. Результати моделювання та висновки з необхідною обережністю можна запропонувати як основу для пояснення походження основних типів складчастості в межах як внутрішньоконтинентальних осадових басейнів, так і крайових складчастих поясів.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д59(45УКР5,5)39

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського