РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000801694<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Куделя-Свьонтек В. 
Комеморація Голодомору православними українцями США в період "холодної війни" / В. Куделя-Свьонтек // Укр. іст. журн. - 2021. - № 6. - С. 73-88. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Українська громада Північної Америки відіграла важливу роль в інформаційній кампанії у західній пресі навколо ситуації в радянській Україні в 1932 - 1933 рр. Починаючи з 1950-х рр. політична, суспільна, культурна діяльність окремих її представників стане важливою складовою комеморації Голодомору у США. Однак, попри історичне значення тієї ролі, яку відіграла північноамериканська діаспора у цьому процесі в період "холодної війни", тема не була достатньо вивчена в історичній науці. Мета дослідження - розглянути дискурс, створений УПЦ у США навколо теми вшанування пам'яті жертв Голодомору 1932 - 1933 рр. у період "холодної війни", на прикладі українського православного центру Св. Андрія у Саут-Баунд-Бруку. Застосовано дискурсивно-когнітивний підхід. Представлено висновки відносно того, як саме православні українці США пригадували жертв Голодомору впродовж 1950 - 1980-х рр.; чи змінювалася (та яким чином) культура пам'яті цієї трагедії в північноамериканській діаспорі; які метафори домінували у суспільному просторі (і чому саме вони). На підставі проаналізованих джерел зроблено висновок, що, починаючи з 1950 -х рр., українська діаспора проводила низку акцій, спрямованих на привернення уваги до подій 1932 - 1933 рр. в УСРР, які мали вплив на започаткування академічних досліджень та формування соціальної думки щодо проявів радянського тоталітаризму. Ранні форми вшанування в "місцях пам'яті" мали глибоко релігійний характер. Це свідчить про те, що травма Голодомору вочевидь осмислювалась як "жертвоприношення" мучеників за волю України (як про це писала релігійна українська періодика у США). Загиблі від голоду згадувались як "невинні жертви", "невинно вбиті" та "невинні мученики", а боротьба українців за незалежність - як "українська Голгофа". Сакральний вимір пригадування жертв Голодомору був пов'язаний із почуттям морального обов'язку. У цьому випадку йшлося про бажання діаспори невпинно нагадувати демократичним суспільствам про жертви комунізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)613-209 + Т3(71=9УКР)6

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського