РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000801677<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Шаповал Ю. 
Цензурний контроль творів М. Грушевського та В. Винниченка в УСРР-УРСР / Ю. Шаповал, О. Федотова // Укр. іст. журн. - 2021. - № 5. - С. 50-60. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Мета дослідження - висвітлення практики цензурування творів М. Грушевського та В. Винниченка в радянській Україні. Методологія грунтується на принципах історизму, науковості, системності. Задля досягнення поставленої мети застосовано методи: історико-генетичний, проблемно-хронологічний, джерелознавчого аналізу, ретроспективний, аналітичний. Комплексно розглянуто практику цензурування праць М. Грушевського й В. Винниченка, а також уводиться в науковий обіг ряд архівних джерел. Констатовано, що твори згаданих авторів перебували під пильною увагою впродовж усього радянського періоду. Показано, що перші масштабні конфіскації органами цензури праць М. Грушевського було здійснено в 1920 - 1923 рр. у контексті контролю української літератури, що надходила з-за кордону. Зазначено, що художні твори В. Винниченка та студії М. Грушевського практично до кінця 1920-х рр. видавалися в УСРР і були ще відносно доступними в наукових бібліотеках. На етапі 1930-х рр. книжки В. Винниченка вилучали та знищували внаслідок стихійних бібліотечних "чисток". Установлено, що централізоване обмеження видань цих авторів розпочалося після Другої світової війни. Твори вилучалися у ході "чисток" бібліотечної і книготорговельної мереж республіки, включно з букіністичним ринком. У другій половині 1940-х рр. усі книги М. Грушевського та В. Винниченка було тотально заборонено, їх передали на зберігання в бібліотечні спецфонди. Основним аргументом стала належність авторів до "буржуазно-націоналістичного табору". Заборонялося посилатися на праці М. Грушевського та включати їх до бібліографічних і довідково-енциклопедичних видань (виняток становили посилання, зроблені з метою "розвінчання ідейно-ворожої сутності"). У результаті студії вченого випали з наукового обігу, оскільки обмежувалися до кінця 1970-х рр., зокрема на підставі усних розпоряджень контролюючих органів. Констатовано, що твори В. Винниченка перебували у спецфондах майже до кінця існування інститутів радянської цензури.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т1(4УКР)57/61-8 Грушевський М. С. + Ч610.3(4УКР)6-7

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського