РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796904<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Куцова К. М. 
До питання про роль рельєфу у формуванні просторової неоднорідності грунтових параметрів / К. М. Куцова // Агрохімія і грунтознавство : міжвід. темат. наук. зб.. - 2021. - Вип. 92. - С. 80-91. - Бібліогр.: 12 назв. - укp.

Висвітлено результати дослідження ролі рельєфу у формуванні просторової неоднорідності вмісту в грунті гумусу, рухомих сполук фосфору і калію, загального вмісту азоту і рНH2O у межах орного шару. Дослідження проведено на двох полях у Харківській області у зоні Лівобережного Лісостепу України. Грунтовий покрив одного з полів представлено сірим лісовим (Haplic Luvisol) та темно-сірим опідзоленим (Luvic Greyzemic Phaeozem) грунтами, другого - чорноземом опідзоленим (Chernic Phaeozem) (в тому числі намитим) і темно-сірим опідзоленим (Luvic Greyzemic Phaeozem) слабоксероморфним грунтом у комплексі з еродованими аналогами. За гранулометричним складом всі грунти важкосуглинкові. Віднайдено зв'язки між основними показниками родючості грунтів та характеристиками рельєфу обстежених земельних ділянок, створено картографічні матеріали просторового розподілу елементів живлення за використання статистичних методів обробки даних. Підтверджено існування просторової неоднорідності властивостей грунтів (за Сv >> 25 %) та визначено фактори, які впливають на особливості їх просторового розподілу. З'ясовано, що існування неоднорідних форм рельєфу і, зокрема, наявність мікропонижень на обстежених ділянках, зумовлює нерівномірний розподіл опадів, чим істотно впливає на формування неоднорідності якості грунту в межах поля щодо вмісту поживних елементів (азот, фосфор і калій) та реакції грунтового середовища (рН). Результати свідчать, що найкраще забезпечено гумусом та рухомими сполуками фосфору грунт на найвищих точках рельєфу та у мікропониженнях і мікрозападинах. Зони збагачення рухомим калієм та азотом збігаються з пониженнями у рельєфі. Причиною розподілу елементів живлення є міграції потоків речовин, інтенсивність яких залежить від топографічних особливостей території. Виявлено, що підвищені ділянки поля характеризуються близькими до нейтральних значеннями рНH2O. На ділянках із різким ухилом поверхні виявлено відносне підкислення грунту. На основі здобутих результатів рекомендовано враховувати особливості просторового розподілу властивостей грунту у практиці внесення добрив та хімічних меліорантів


Індекс рубрикатора НБУВ: П031.3 + П032.34

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж29253 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського