РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796659<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Скібан О. І. 
Книжкова преса "Друг читача": від газети радянського взірця до сучасного мережевого ресурсу / О. І. Скібан // Держава та регіони. Сер. Соц. комунікації. - 2021. - № 4. - С. 113-122. - Бібліогр.: 24 назв. - укp.

Мета дослідження - виявити та охарактеризувати тенденції формування функціональних, жанрово-тематичних особливостей українського книжкового пресодруку "Друг читача", що виходив на зламі XX - XXI ст., та його промоційний потенціал. У ході дослідження використано комплекс методів, зокрема: історичний - для визначення характеру трансформації преси як об'єкта вивчення в українському журналістикознавстві, для реконструювання української історії формування преси означеного типу (книжкової преси); контекстуальний - для визначення впливу соціально-політичних, культурних, ринкових факторів на формування системи тематико-рубрикаційних комплексів газети "Друг читача"; аналітико-синтетичного опрацювання - для виявлення типологічних, функціональних і структурних особливостей газети "Друг читача"; контент-аналізу з елементами дискурсивного аналізу - для встановлення взаємозалежності між типологічними характеристиками й рубрикаційною організацією пресодруку, їх контентом; для окреслення та інтерпретації масиву текстів різних жанрів і різної тематики, на основі яких розглядаються основні тенденції формування тогочасного літературно-видавничого процесу та книжкового ринку загалом; порівняльний - для аналізу річників книжкової газети "Друг читача" різних років; описово-аналітичний - для ідентифікації факторів, характерних для журналістського способу рефлексій на визначальні явища та процеси тогочасного книжкового ринку; системний - для визначення місця аналізованого часопису в системі книжкової періодики, книжкової періодики в системі тогочасної української преси загалом, їх ролі у формуванні фундаменту для сучасних тематично спеціалізованих медіа. Обгрунтовано приналежність газети "Друг читача" до книжкової преси (підстави: спеціалізація на комплексній книжковій тематиці як одному з напрямів журналістики культурно-просвітницького спрямування; звернення до широкої читацької аудиторії (непрофесіоналів та професіоналів) з посиленою орієнтацією на певний вид інформаційного продукту (бібліофілів). Введено концепт "книжкова преса" як сукупність спеціалізованих друкованих медіа (пресодруків), визначальним критерієм спеціалізації яких обрано тематичну спрямованість, на відміну від поширеного в журналістикознавстві трактування поняття "спеціалізованої преси" як фахової, адресованої, спеціалістам певної галузі. "Книжковими" означено пресодруки (зокрема, на прикладі газети "Друг читача"), що спеціалізуються на висвітленні широкого спектра проблематики, пов'язаної з функціонуванням книги в соціумі. Виявлено спільні для окресленого масиву пресодруків тенденції становлення: рух у бік масовизації, як наслідок - розширення читацької аудиторії, перехід до поп-формату, сполучення соціокомунікаційних функцій, спрямованих на задоволення потреб різних фокус-груп (інформаційної, літературно-художньої, культурно-просвітницької, релаксаційної); вказано на активізацію в умовах формування українського масмедійного ринку рекламно-промоційних функцій.


Індекс рубрикатора НБУВ: С5*676.12 + Ч612.3(4УКР)6-51 + Ч612.11

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23244:Соц.комун. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського