РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000796516<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Kolpakov A. 
Influence of formation conditions, subsequent annealing and ion irradiation on the properties of nanostructured coatings based on amorphous carbon with gold, silver and nitrogen additives = Вплив умов формування, відпалу та іонного опромінення на властивості наноструктурних покриттів на основі аморфного вуглецю з добавками золота, срібла та азоту / A. Kolpakov, A. Poplavsky, M. Yapryntsev, V. Novikov, S. Manokhin, I. Goncharov, M. Galkina, V. Beresnev // East Europ. J. of Physics. - 2021. - № 3. - С. 124-133. - Бібліогр.: 19 назв. - англ.

Імпульсним вакуумно-дуговим методом отримано наноструктурні покриття на основі аморфного вуглецю та вуглецю, легованого золотом, сріблом та азотом. Проведено відпал покриттів у вакуумі, а також обробку іонами аргону. Легування вуглецевих покриттів елементами, що не утворять хімічних зв'язків із вуглецевої матриці (Ag, Au) призводить до утворення нанокристалітів золота або срібла з розмірами 2 - 20 нм у матриці аморфного вуглецю, щільність яких залежить від концентрації легуючого елемента. Відпал вуглецевих покриттів, легованих сріблом, призводить до утворення острівців на поверхні з розмірами порядку мікрометра. Це пов'язано з дифузією срібла та коалесценції малих острівців у більш крупні. Методом HRTEM виявлено ефект двійниковання в нанокристаліті вуглецю після відпалу в вакуумі, а також срібла та золота в початковому стані (освіта в монокристалі областей зі зміненою орієнтацією кристалічної структури) в матриці аморфного вуглиця. Аналіз спектрів Рамана чистого вуглецевого покриття та легованого сріблом показав, що добавка срібла призводить до зменшення вмісту sp<^>3-фази в вуглецевій матриці. Особливо цей ефект проявляється в характері зміни спектрів після вакуумного відпалу за температури 600 <^>oC. Додавання азоту в вуглецеве покриття призводить до збільшення частки sp<^>2-фази, а додатковий відпал до значного збільшення інтенсивності D-піку та формування кластерів із розмірами близько 5 - 15 нм, що не локалізовані, а заповнюють весь простір. Аналіз опромінення покриття a-C: Au іонами аргону свідчить про те, що кількість нановиступів зменшилася після іонного опромінення, одночасно зменшилася ступінь шорсткості поверхні, крім того, зменшилася електропровідність покриття в результаті зменшення вмісту золота. Умови отримання наноструктурних покриттів та їх подальша обробка надають можливість управляти властивостями нанопокриттів (структурою, розміром наночастинок, рельєфом поверхні та електропровідністю.


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.6-18

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж43925 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського