РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000792921<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Polishchuk A. I. 
Accumulation of heavy metals and antioxidant defense system in the gametophyte of Didymodon rigidulus Hedw. in areas with high traffic loads = Накопичення важких металів і система антиоксидантного захисту в гаметофіті Didymodon rigidulus Hedw. у районах з високим транспортним навантаженням / A. I. Polishchuk, H. L. Antonyak // Біол. студії. - 2021. - 15, № 3. - С. 51-60. - Бібліогр.: 36 назв. - англ.

Різні види транспорту належать до основних джерел забруднення довкілля важкими металами (ВМ) та іншими забруднювачами. Відомо, що бріофіти накопичують ВМ; проте метаболічні зміни в цих рослинах за умов акумуляції металів вивчені недостатньо. Мета роботи - проаналізувати акумуляцію ВМ, процес пероксидного окиснення ліпідів (ПОЛ) та активність ензимів антиоксидантної системи в гаметофіті моху Didymodon rigidulus Hedw., зібраного в міських районах з інтенсивним рухом автомобільного та залізничного транспорту. Пагони моху збирали на трьох ділянках у м. Львів (Україна). Ділянку 1 (контроль) вибрали в парковій зоні; ділянки 2 і 3 - у районах з інтенсивним автомобільним і залізничним рухом відповідно. Концентрацію хрому (Cr), нікелю (Ni), свинцю (Pb) і цинку (Zn) у рослинному матеріалі визначено методом атомно-абсорбційної спектрофотометрії. Рівень продуктів ПОЛ, а саме гідропероксидів ліпідів і речовин, які реагують з тіобарбітуровою кислотою (ТБК-активні продукти), а також супероксиддисмутазну (СОД) і каталазну активність визначено стандартними методами. Результати опрацьовано методами варіаційної статистики. За рівнем акумуляції в гаметофіті моху D. rigidulus, зібраного у парковій зоні (ділянка 1), досліджувані метали можна розташувати в такому порядку: Zn >> Cr >> Ni >> Pb. У пагонах D. rigidulus, зібраних на ділянці 2, виявлено більший рівень накопичення Pb, Zn і Ni (у 2,27, 1,78 і 1,45 разу відповідно), а на ділянці 3 - вищий вміст Pb і Zn (у 1,8 і 1,67 разу відповідно) у порівнянні з рослинами, зібраними в парковій зоні. У зразках моху з цих ділянок не виявлено істотних відмінностей у концентрації Cr у порівнянні з контролем. Концентрація гідропероксидів ліпідів у пагонах моху, відібраних на ділянках 2 і 3, була відповідно в 4,26 і 3,75 разу більша від контролю, а утворення ТБК-активних продуктів було інтенсивнішим у рослинному матеріалі з ділянки 2, ніж із контрольної ділянки. СОД і каталазна активність була вірогідно більшою в пагонах D. rigidulus із ділянки 2 у порівнянні з контрольною ділянкою, проте активність обох ферментів у зразках моху з ділянки 3 істотно не перевищувала контрольний рівень. Результати дослідження свідчать, що навантаження на навколишнє середовище, створюване автомобільним і залізничним транспортом, сприяє накопиченню ВМ, особливо Zn і Pb, у гаметофіті моху D. rigidulus. За таких умов у клітинах D. rigidulus зростає інтенсивність процесів ПОЛ, що виразніше виявляється у пагонах моху на ділянці з інтенсивним автомобільним рухом. Активацію антиоксидантних ензимів (СОД і каталази), виявлено в клітинах моху, що росте на цій ділянці, може відігравати важливу роль у захисті клітин бріофітів від оксидативного стресу, спричиненого накопиченням ВМ.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522.2*801.1-641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100193 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського