РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000790164<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Топчій Н. М. 
Біохімічні механізми та фізіологічні наслідки токсичної дії іонів срібла і ртуті на вищі рослини : (огляд) / Н. М. Топчій, В. В. Дадика, О. А. Чорноштан, С. К. Ситник // Вісн. Харків. нац. аграр. ун-ту. Сер. Біологія. - 2021. - Вип. 3. - С. 21-36. - Бібліогр.: 28 назв. - укp.

Однією із складових антропогенного навантаження на біосферу, що посилюється останніми десятиліттями внаслідок розширення промислової діяльності людини, є збільшення забруднення навколишнього середовища важкими металами, які можуть потрапляти в грунт з різних джерел, таких як органічні та неорганічні добрива, пестициди, видобуток корисних копалин, спалювання викопного палива, зрошення з використанням стічних вод. Однією з найбільш токсичних форм важких металів є ртуть та її сполуки - Hg<^>0, <$E roman Hg sub 2 sup 2+>, Hg<^>2+, [CH3Hg]<^>+, серед яких найбільш токсичною формою є металоорганічний катіон ртуті [CH3Hg]<^>+. Негативний вплив ртуті на ріст та фізіологічні показники рослин вивчений досить добре, на відміну від фітотоксичності іонів срібла. Через високу реакційну здатність іони Ag<^>+ міцно зв'язуються сірковмісними сполуками і негативно зарядженими залишками органічних сполук, що знижує концентрацію цих іонів в середовищі. Активне вивчення біохімічних механізмів і фізіологічних наслідків дії Ag<^>+ на живі організми почалося відносно недавно, після появи на ринку значних обсягів продуктів, виготовлених з використанням наночасток срібла (AgНЧ). Наноформи є біологічно активними формами срібла, які чинять як позитивний, так і негативний вплив на рослини. Масштабне виробництво споживчих товарів, що містять AgНЧ, призводить до значного вивільнення срібла у навколишнє середовище і актуалізує питання про біологічні наслідки впливу Ag<^>+ на рослини, оскільки з AgНЧ поступово вивільняються іони срібла. Вільні іони Ag<^>+ за шкідливістю поступаються лише Hg<^>2+ і разом з кадмієм, хромом (VI) і міддю належать до потенційно найбільш небезпечних забруднювачів. Токсична дія Ag<^>+ і Hg<^>2+ пов'язана з їх реакціями з SH-групами білків, що викликає інактивацію ферментів і супроводжується порушенням клітинного метаболізму.


Індекс рубрикатора НБУВ: Е522*801.1-641

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69512/Б. Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського