РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000789112<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Bevziuk Ye. 
S. Uvarov's imperial ideology as a principle of modernization of the educational environment = Імперська ідеологія С. Уварова як принцип модернізації освітнього середовища / Ye. Bevziuk // Укр. іст. журн. - 2021. - № 3. - С. 126-136. - Бібліогр.: 8 назв. - англ.

Мета дослідження - з'ясування змісту і завдань уваровської консервативно-ідеологічної доктрини, що стала "інтелектуальною зброєю" модернізації освітньої сфери та частиною внутрішньої імперської національної політики. Об'єкт дослідження - ідеологічна система російського самодержавства, предмет - інтелектуальна спадщина С. Уварова, а конкретно його програма "офіційної народності", яка на багато років забезпечила алгоритм "еволюційної" кореляції ідеологічного фундаменту російського освітнього середовища. Методологія спирається на принципи історизму, системності та цивілізаційної теорії розвитку соціумів. Такий підхід надає змогу об'єктивно й неупереджено висвітлити реформаторську діяльність С. Уварова та визначити імперський зміст його освітніх реформ. Внесок у дослідження інтелектуальної спадщини С. Уварова полягає не лише в розкритті ідеологічної тріади як цілісної політичної доктрини самодержавства, котра спиралася на конструкцію російської нації в межах особливого православного історико-цивілізаційного типу. Показано, що комплексна система ідей слугувала меті "емансипації" етнокультурного середовища Наддніпрянської України задля інкорпорування російської національної ідентичності до освітніх структур колонізованої периферії. Висновки: С. Уваров посів своє місце в історії імперії не просто як талановитий бюрократ-реформатор освітнього середовища, а як політик, котрий намагався емансипувати російську національну свідомість на тлі імперської ідеології у ключі вірнопідданого ставлення до самодержавства. Проголошена ним програма "офіційної народності" протиставила неконтрольованому поширенню матеріалістичних і ліберальних ідей свідомий консервативний бар'єр у формі посилення бюрократичного регулювання освітньої сфери. На практиці до системи народної просвіти було закладено ідеологічний інструмент, що впливав на адміністративну систему самодержавства у плані організації мовної й культурної асиміляції народів імперії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4РОС)5-72 + Ч33(4РОС) + Ф1(4РОС)5

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського