РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000789046<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Косовцова Г. В. 
Вплив цукрового діабету 1 типу на перебіг статевого дозрівання / Г. В. Косовцова, С. І. Турчина, Л. Д. Нікітіна, Т. П. Костенко, О. В. Шушляпіна // Укр. журн. дит. ендокринології. - 2021. - № 4. - С. 15-20. - Бібліогр.: 21 назв. - укp.

Мета роботи - визначити особливості статевого розвитку підлітків, хворих на цукровий діабет (ЦД) 1 типу. Оцінено характер статевого дозрівання 52 хлопчиків та 64 дівчаток віком 9 - 17 років, хворих на ЦД 1 типу зі стажем захворювання 1 - 8 років. Оцінку статевого розвитку здійснювали за Таннером з використанням індексу маскулінізації для хлопчиків і бала вторинних статевих ознак для дівчаток. Характер статевого розвитку визначали з урахуванням вікових нормативів. Компенсацію вуглеводного обміну оцінювали за вмістом глікозильованого гемоглобіну (HbA1c): << 6,05 % - ідеальний рівень компенсації, 6,05 - 7,50 % - оптимальний, 7,6 - 9,0 % - субоптимальний, >> 9,0 % - з високим ризиком для життя. Аналіз характеру статевого розвитку проведено з урахуванням віку маніфестації та стажу ЦД 1 типу, а також компенсації вуглеводного обміну. Залежно від віку маніфестації ЦД 1 типу виділено 4 групи: 1-ша - у 1 - 8 років, 2-га - у 9 - 10 років, 3-тя - у 11 - 13 років, 4-та - пізніше 13 років, залежно від тривалості ЦД - три групи: I - << 5 років, II - 5 - 10 років, III - >> 10 років. Доведено негативний вплив ЦД 1 типу на перебіг статевого розвитку і становлення менструальної функції. У хлопчиків з ЦД 1 типу, який маніфестував у дитинстві та препубертаті, відзначено пізніше настання пубертату та пролонгацію розвитку зовнішніх статевих органів. У дівчаток із ЦД 1 типу мала місце затримка менархе (13 років 1 міс <$Esymbol С~1,7> міс) у порівнянні із середньопопуляційним показником (12 років 9 міс <$Esymbol С~1> міс). У 38,1 % пацієнток діагностовано порушення менструального циклу, переважно увигляді олігоменореї та вторинної аменореї. У 10,5 % хлопчиків та 7,5 % дівчаток відзначено затримку статевого розвитку, на формування якої негативно впливав вік маніфестації ЦД 1 типу в дитячому і препубертатному віці та незадовільна компенсація вуглеводного обміну. Висновки: групою ризику щодо порушення статевого розвитку є хворі з початком ЦД 1 типу в дитинстві та препубертаті з недостатньою компенсацією вуглеводного обміну.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р733.415.160.23 + Р733.712.5 + Р733.698

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж100779 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського