РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000788079<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Hlavatskyi D. V. 
Significance of the Ukrainian loess-palaeosol sequences for Pleistocene climate reconstructions: rock magnetic, palaeosol and pollen proxies = Важливість лесово-грунтової формації України для реконструкцій змін клімату в плейстоцені: петромагнітні, палеопедологічні і палінологічні індикатори / D. V. Hlavatskyi, N. P. Gerasimenko, V. G. Bakhmutov, O. S. Bonchkovskyi, I. B. Poliachenko, V. V. Shpyra, S. V. Mychak, I. V. Kravchuk, S. I. Cherkes // Геофиз. журн. - 2021. - 43, № 3. - С. 3-26. - Бібліогр.: 17 назв. - англ.

Варіації петромагнітних параметрів у лесово-грунтовій формації, зумовлені кліматичними й ландшафтними умовами формування порід, є потужним інструментом застосування їх як індикаторів при палеокліматичних реконструкціях. Визначення закономірностей змін магнітних параметрів у лесово-грунтових відкладах України залежно від динаміки палеокліматів і давнього природного середовища і, таким чином, оцінювання їх інформативності для палеореконструкцій виконується у рамках проєкту Національного фонду досліджень України 2020.02/0406 "Магнітні індикатори палеокліматичних змін у відкладах лесово-грунтової формації України". У проєкті палеоекологічні реконструкції здійснюють із використанням значної кількості палеоіндикаторів: морфологічних та літологічних властивостей викопних грунтів і лесів, їх паліноспектрів і широкого набору магнітних параметрів. Представлено мультидисциплінарний підхід до реконструкції давньої природи, запропонований проєктом, і наведено попередні результати зіставлення педостратиграфічних, частково палінологічних, даних із показниками магнітної сприйнятливості відкладів у розрізах лесово-грунтової формації у північних, центральних і південних районах України. Виконано порівняння за петромагнітними параметрами трьох найбільш повних лесово-грунтових розрізів у басейні Дніпра та на Причорноморській низовині (Старі Кайдаки, В'язівок і Роксолани). Амплітуди палеокліматичних змін, встановлені за магнітними індикаторами, добре зіставляються із результатами літолого-палеопедологічних і палінологічних досліджень цих же розрізів та із глобальною морською киснево-ізотопною шкалою (MIS). Петромагнітні, педостратиграфічні й палінологічні дослідження розрізу Старі Кайдаки дають змогу попередньо корелювати верхньозавадівський (zv3) і нижньозавадівський (zv1) кліматоліти із MIS 9 та MIS 11 відповідно, як було раніше запропоновано для розрізів В'язівок і Роксолани. Припущено, що сформований до завадівського лубенський педокомплекс (lb) може відповідати MIS 13, а мартоноський педокомплекс (mr) - MIS 15. Опробування на палеомагнітні дослідження ще не досягло найнижчої частини розрізу Старі Кайдаки, зокрема, нижньоширокинського субкліматоліту (sh1), у якому було встановлено межу Матуяма - Брюнес у Роксоланах і В'язівку. Верхньоширокинський грунтовий горизонт (sh3) характеризується прямою полярністю і попередньо зіставляється із MIS 17. У рамках проекту проводитимуться подальші дослідження розрізу Старі Кайдаки та інших лесово-грунтових відслонень.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д439.7 + Д344.26(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського