РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000787660<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Litvin A. A. 
Tree-based semantic analysis method for natural language phrase to formal query conversion = Базований на дереві метод семантичного аналізу фрази природною мовою для перетворення її у формальний запит / A. A. Litvin, V. Yu. Velychko, V. V. Kaverynskyi // Радіоелектроніка. Інформатика. Управління. - 2021. - № 2. - С. 105-113. - Бібліогр.: 14 назв. - англ.

Розглянуто проблему побудови природномовного інтерфейсу для отримання інформації з графових баз даних. Основна увага приділяється методам перетворення фраз природною мовою у формальні запити на мовах запитів SPARQL та CYPHER. Мета роботи - створення методу семантичного аналізу типу вхідних природномовних фраз та виділення з них значущих сутностей для ініціалізації змінних шаблону запиту, побудова гнучких шаблонів запитів для відповідних семантичних типів фраз, розробка програмної реалізації запропонованого способу. Розроблено метод, що базується на дереві прийняття рішень, для визначення семантичного типу фрази користувача і отримання з неї набору понять, для підстановки їх у певні місця найбільш підходящого шаблону формального запиту. Пропонована методика вирішує завдання визначення типу фрази (що безпосередньо пов'язано з критерієм вибору шаблону формального запиту) і отримання значущих понять, для ініціалізації змінних обраного шаблону. Розглянуто тільки питальні й наказові фрази користувача, тобто ті, які в явному вигляді пропонують системі дати відповідь. Передбачається, що розглянута діалогова або довідкова система використовує графову онтологічну базу даних, що безпосередньо впливає на формальні шаблони запитів - результуючі запити використовують SPARQL або Cypher. Приклади семантичного аналізу, розглянуті в цій роботі, відносяться переважно до мов флективного типу, а саме, української та російської, але основні принципи можуть бути придатними і для більшості інших мов. Розроблений метод перетворення фрази на природній мови у формальний запит на SPARQL або CYPHER було програмно реалізовано для української та норвезької мов із використанням вузьких предметних онтологій та протестовано на відповідність формальним критеріям ефективності. Висновки: запропонований метод дозволяє діалоговій системі швидко та з мінімальною кількістю кроків вибрати найбільш підходящий шаблон запиту та витягти інформативні сутності із вхідної природномовної фрази, враховуючи величезну варіативність фраз у флективних мовах. Проведені експерименти показали високу точність та надійність побудованої системи та її потенціал для практичного використання та подальшого розвитку.


Індекс рубрикатора НБУВ: З970.664.4 + З970.43-018.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16683 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського