РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000780120<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Петренко Б. А. 
Динаміка магнітних структур під час магнітосферної суббурі / Б. А. Петренко, Л. В. Козак // Кінематика і фізика небес. тіл. - 2020. - 36, № 5. - С. 55-63. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Магнітосфера Землі та навколишнє міжпланетне середовище можуть формувати сприятливі умови для реалізації нелінійного процесу вивільнення енергії у вигляді зміни топології магнітного поля (МП) і струмових систем, прискорення частинок, генерації хвиль і різких градієнтів параметрів, які є характерними ознаками явища суббурі. На ранніх етапах дослідження вважалося, що зміна параметрів сонячного вітру є ключовим фактором, відповідальним за початок магнітосферної суббурі (МСС), проте пізніше було показано, що цей фактор не є визначальним. Протягом декількох десятиліть відбувалося безперервне вдосконалення інструментальної бази та методів і підходів до аналізу отриманих даних. Це допомогло виявити ланцюг процесів, які супроводжують явище суббурі та провести їхній якісний і кількісний опис. Проте дотепер ще немає консенсусу в розумінні поетапного сценарію розвитку суббурі. Мета досліджень - визначення особливостей поширення та орієнтації транзієнтів (фронтів) у струмовому шарі хвоста магнітосфери Землі під час суббурі. Для цього праналізовано виміри МП, отримані чотирма космічними апаратами місії Cluster II за 20 липня 2013 р. Під час МСС космічні апарати перебували на нічному боці магнітосфери Землі та реєстрували зміни геомагнітного поля. В ході досліджень використано односупутниковий метод знаходження мінімальної варіації за вектором МП і багатосупутниковий таймінг-аналіз із залученням крос-кореляції часових рядів. Перший метод надає можливість знаходити напрямок нормалі до досліджуваної структури, а другий метод - віднайти напрям та абсолютне значення швидкості її поширення. Результати дослідження показують, що з розвитком суббурі для фронтів, рух яких відбувається в напрямку до Землі, спостерігається зниження швидкості поширення та значна кривина. Перший ефект (зменшення швидкості поширення фронтів) вказує на зменшення енергетичного запасу струмового шару для генерації таких транзієнтів, а другий ефект (значний ступінь кривини) означає азимутальну локалізацію фронту.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д214.25

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14258 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського