РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000778101<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Сплодитель А. О. 
Особливості акумуляції важких металів у урунтах урбанізованих ландшафтів м. Бровари / А. О. Сплодитель, І. В. Кураєва, К. С. Злобіна // Геол. журн. - 2020. - № 2. - С. 39-51. - Бібліогр.: 49 назв. - укp.

Проаналізовано закономірності розподілу важких металів (ВМ) у техногенно-забруднених грунтах (ТЗГ) урбанізованих територій на прикладі м. Бровари Київської області. Встановлено фізико-хімічні властивості умовно чистих та ТЗГ. Вивчено особливості геохімічного розподілу важких металів у грунтовому покриві міста, що зазнають впливу промислових підприємств. За геохімічними критеріями визначено техногенні асоціації ВМ у грунтах, які представлені такими елементами: мідь >> свинець >> цинк >> кобальт >> хром >> ванадій >> молібден >> марганець >> нікель. Рівень валового вмісту сполук хімічних елементів у грунтах різних зон міста є неоднорідним. Максимум техногенного навантаження зафіксовано в урбаноземах зони транспортної інфраструктури та зони виробничих і комунально-складських об'єктів. За показниками вмісту ВМ у грунтах техногенно-антропогенних зон міста основними полютантами є мідь і свинець, у той час як найбільш небезпечними забруднювачами грунтів усіх функціональних зон міста є рухомі форми цинку та нікелю. Наведено еколого-геохімічну оцінку за сумарним показником забруднення з використанням методик Ю. Є. Саєта. Значення цього показника поверхневого шару грунту м. Бровари (0 - 10 см) коливається від 30 до 106, середній показник - 65, що відповідає небезпечному рівню забруднення грунтового покриву. Зони транспортної інфраструктури та зони виробничих і комунально-складських об'єктів мають високі ступені забруднення, а в житловій зоні домінує допустимий рівень забруднення. Досліджувані грунти міста характеризуються свинцевою геохімічною спеціалізацією. Встановлено також досить високі рівні цинку, мангану, кобальту та хрому. Проаналізовано основні чинники, що впливають на рівні концентрації та міграцію ВМ у грунтах міста. Встановлено зв'язок вмісту ВМ та об'єктів промислового виробництва м. Бровари, що виступають факторами антропогенного навантаження на природні компоненти урбанізованого середовища.


Індекс рубрикатора НБУВ: П032.342.91 + П033.3

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж22224 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського