РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000774233<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Стапай П. В. 
Зв'язок структурних ліпідів вовни овець з її окремими макроструктурними компонентами, хімічним складом та фізичними показниками / П. В. Стапай, Н. П. Стахів, В. М. Ткачук, О. О. Смолянінова // Біологія тварин. - 2021. - 23, № 1. - С. 38-43. - Бібліогр.: 23 назв. - укp.

Наведено дані про особливості структурної організації, хімічного складу та фізичних показників вовни овець різних порід залежно від типу їхнього волосяного покрову. Встановлено, що найменший вміст <$Ebeta>-кератози (10,2 %) і найбільший вміст <$E alpha>-кератози (64,4 %) є в пухових волокнах вівцематок української гірськокарпатської породи. Тонка вовна асканійських тонкорунних вівцематок і вівцематок прекос містить, відповідно, 12,9 і 11,5 % <$Ebeta>-кератози, а найбільше її в остьових волокнах гірськокарпатських вівцематок (15,1 %). Проте в пухових волокнах цих маток і маток породи прекос найбільший вміст <$E gamma>-кератози (28,4 і 28,7 %), загального сульфуру і цистину (2,9 і 2,9 і 11,2 і 11,5 %), натомість в остьових волокнах найменший вміст як <$E gamma>-кератози (58,2 %), так і сульфуру та цистину (2,7 і 9,0 %). Встановлено, що різні категорії волокон містять різну кількість загальних ліпідів. Найменше вільних ліпідів - у тонкому пуху гірськокарпатських маток (0,75 %), тонкій вовні маток прекос (0,71 %) та асканійських тонкорунних (0,83 %), а найбільше - у напівгрубій ості гірськокарпатських овець (1,39 %). Для зв'язаних ліпідів встановлено діаметрально протилежну відмінність: найбільшу кількість ліпідів виявлено в тонкому пуху (1,85 %), а найменшу - у напівгрубій ості (1,47 %). В остьових волокнах найбільше вільних ліпідів припадає на фракцію неестерифікованого холестеролу (64,9 проти 56,5 % в пуху, 57,7 у вовні асканійських тонкорунних маток і 63,3 % - у прекосів), а найменше у них фракцій неестерифікованих жирних кислот (9,6%) та ще однієї стеринової фракції (9,2 %). У волокнах овець породи прекос найменший вміст естерифікованого холестеролу (8,9 %) і найбільший вміст неестерифікованих жирних кислот. Натомість фракція полярних ліпідів майже на 50 % складається з церамідів і сульфоліпідів (понад 20 %). Водночас у фракції зв'язаних ліпідів на цераміди припадає не більше 40 %. Фізичні показники вовни певною мірою відображають особливості її структури та хімічного складу. Так, остьові волокна мають найвищу міцність (9,1 сН/текс) і тонину (48,8 мкм), що закономірно, оскільки в ості є найбільший вміст <$E beta>-кератози, тобто кутикули, і найбільша кількість ліпідів. Натомість найтоншими є пухові волокна (16,9 мкм), вони ж найслабші (7,0 сН/текс) - саме ці волокна містять найменше <$Ebeta>-кератози. Отже, між вмістом фракції вільних ліпідів і діаметром волокна є пряма залежність (r = 0,996; 0,887; 0746, відповідно, для пуху, тонкої та напівгрубої вони), а між вмістом зв'язаних ліпідів - обернена (r = -0,993; -0,995; -0,694).


Індекс рубрикатора НБУВ: П661-269.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж23570 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського