РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000772429<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Величковська Ю. Ф. 
Антиколоніальний дискурс в українській літературі ХVІІІ - першої половини ХІХ століть : автореф. дис. ... канд. філол. наук : 10.01.01 / Ю. Ф. Величковська; Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького. - Черкаси, 2021. - 20 c. - укp.

Проведено аналіз антиколоніального опору в національній літературі XVIII - першої половини XIX ст. Дослідження ґрунтується на історико-літературному та рецептивному підходах і охоплює питання генези, тематики, проблематики й образотворення антиколоніальної національної літератури XVIII - першої половини XIX ст., сформованої на теренах підімперської України. Визначено, що джерелами формування антиколоніального спротиву в Україні були такі історичні та культурні обставини: а) підписання Переяславської угоди з Московським царством; б) нав'язування московським урядом наступникам Б. Хмельницького обмежувальних статей, які поступово нищили нашу державність; в) заборона угрупувань та організацій, які відстоювали державницькі інтереси нашого народу; г) нищення московитами національної культури та заборона використання української мови. З'ясовано, що колоніальна політика московських царів та імператорів в Україні призвела до формування антимосковського спротиву серед наших тогочасних співвітчизників, реалізуючись у політичних і культурних формах. Установлено, що поява імперських заборон українського слова, негативних тверджень і суб'єктивних суджень М. Погодіна, І. Кулжинського, В. Бєлінського, К. Аксакова, Б. Чичерина про українські народ, віру, культуру, освіту та літературу не зупинили розвиток антиколоніальних ідей серед нашої тогочасної творчої інтелігенції. Досліджено, що фольклорна спадщина, котра формувалась невіддільно від історичного процесу на наших землях, безпосередньо наклала відбиток на тематику, проблематику, ідейний зміст та образну систему прози, драматургії і поезії XVIII - першої половини XIX ст., їх художньо-документальну наповненість. Визначено, що засобом відображення антиколоніальних ідей нашого народу в національній літературі XVIII - першої половини XIX ст. стали бароково-класицистично-просвітницько-романтичні образи історичних осіб і художні образи-уособлення козаків-витязів і українців-запроданців.


Індекс рубрикатора НБУВ: Ш5(4УКР)5-34

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА449708 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського