РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000772224<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Рижова О. О. 
Іконопис у художній культурі Києва кінця ХVII - XVIII століть : автореф. дис. ... д-ра мистецтвознавства : 26.00.01 / О. О. Рижова; Національна академія наук України, Інститут проблем сучасного мистецтва. - Київ, 2021. - 38 c. - укp.

Дисертація містить розвідки творів київського іконопису кінця XVII – XVIII ст. в музейних зібраннях Києва: Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника, Національного заповідника "Софія Київська" і Національного художнього музею України. Проведено мистецтвознавче та культурологічне вивчення пам’яток, розкрито їх характерні художні особливості й іконографічні ознаки; простежено зв’язок зображень з основними богословськими догматами. Розглянуто матеріальну структуру ікон і визначено основні техніко-технологічні параметри, які притаманні пам’яткам цієї групи. До наукового обігу введено нові пам’ятки і відомості з історії художньої культури Києва доби Бароко. Загалом вивчення іконопису у художній культурі Києва кінця XVII – XVIII ст. показало, що середовище, де створювали пам’ятки, визначали богослови та митці Києво-Печерської лаври; там само, в лоні Печерського монастиря, народжувалися еталонні речі — ікони та іконостаси, що згодом ставали зразками для майстерень Києва та регіональних художніх осередків Лівобережної України. Доведено, що розглянуті пам’ятки віддзеркалюють естетику та світогляд того часу в категоріях "прекрасне та благе, як дар Божий". Джерело життя і подавача всіх благ — Христа, представлено переважно в іконографічному типі Христа Архієрея (Первосвященика, першого та головного Вершителя Літургії) або Цар Царем (Владикою світу); разом з Христом, Сином Божим, одним з головних смислових та художніх образів є образ Трійці Новозавітної (Отця, і Сина, і Святого Духа). Одним із лейтмотивів у художній культурі та образотворчих пам’ятках цієї доби є тема зцілення духовного та тілесного "по даній <...> від Бога благодаті" (1Кор. 3:10); ідею "єдиної Святої Соборної і Апостольської Церкви" послідовно та наочно розробляють та розкривають митці у Соборних композиціях.


Індекс рубрикатора НБУВ: Щ146.563(4УКР-2К)44

Шифр НБУВ: РА449274 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Автореферати дисертацій 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського