РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000766155<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Прилипко В. А. 
Екологічні детермінанти у формуванні ставлення населення до розвитку атомної енергетики = Ecological determinants in the formation of the population's attitude to the development of nuclear energy / В. А. Прилипко, М. М. Морозова, І. В. Бондаренко, О. О. Пелюх, Ю. Ю. Озерова // Проблеми радіац. медицини та радіобіології : зб. наук. пр.. - 2020. - Вип. 25. - С. 249-264. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета роботи - визначення основних екологічних детермінант, що формують відгук соціального середовища на діяльність атомних електростанцій. Соціологічне опитування проводили в зоні спостереження (ЗС) Южно-Української АЕС (ЮУАЕС). Під час опитування населення було застосовано безповторний ймовірнісний відбір. Вибіркова сукупність респондентів населення ЗС ЮУАЕС складала 322 людини, де похибка вибірки становила 5,4 % за довірчого інтервалу 95,0 %. Для оцінки показників якості життя та занепокоєності застосовували порядкову 5-бальну шкалу вимірювання, а для інших питань - номінальні шкали вимірювання. Під час опитування було враховано всі вікові групи населення від 20 до 65 років. У процесі роботи було використано соціально-гігієнічні, соціологічні, статистичні та математичні методи дослідження (відносні величини, середні; достовірність парних відмінностей за критерієм Ст'юдента (t). Рівень сприйняття радіаційного ризику населенням ЗС АЕС є найнижчим серед респондентів міст-супутників Рівненської АЕС (РАЕС) і ЮУАЕС у порівнянні з населенням сільських населених пунктів та міст ЗС. Серед чинників, що формують екологічну загрозу для населення ЗС як наслідок діяльності АЕС, детермінантою є збереження і вивезення радіоактивних відходів. Соціальними чинниками, що визначають оцінку екологічної безпеки діяльності АЕС, є робота на АЕС і місце мешкання, стать, вік, рівень освіти населення та ін. Сформований у населення України "ІЧ-образ" екологічної катастрофи, внаслідок аварії на ЧАЕС, незалежно від місця мешкання на території України, впливає на поведінку, формування планів і оцінки, особливо населення, яке мешкає поряд з об'єктами і джерелами іонізуючого випромінювання. Висновок: чинне законодавство, що регламентує взаємовідносини між діючими АЕС та громадами, на території яких вони розташовані, потребує вдосконалення, керуючись основним принципом екологічного громадського здоров'я - соціальної справедливості - право людини на здорове довкілля: населені пункти ЗС (громади) отримують кошти на компенсацію ризику мешкання за дотримання певних правил безпеки для збереження здоров'я. Правове регулювання і постійна поінформованість населення - основні напрямки для формування адекватних оцінок.


Індекс рубрикатора НБУВ: Р126

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж69917 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського