РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000763217<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Гринь Д. М. 
Розломно-блокова будова межі Мохо під центральною частиною Донецької складчастої споруди (за лінією сейсмічного профілю DOBREflection2000) / Д. М. Гринь // Геофиз. журн. - 2020. - 42, № 5. - С. 193-204. - Бібліогр.: 200 назв. - укp.

Розглянуто можливість відтворювати розломну-блокову структуру геологічних об'єктів за результатами розв'язання оберненої динамічної задачі сейсміки. Вхідними є сейсмічні дані глибинного розрізу, одержані ДГП "Укргеофізика" за методом спільної глибинної точки (СГТ) на профілі DOBREflection-2000. Розв'язок - часовий сейсмічний профіль логарифмічних декрементів згасання (ЛДЗ) з високою просторовою роздільною здатністю. Незважаючи на слабку амплітуду відбиття на великих глибинах, за змінами в спектральному складі сейсмограм можна виділяти їх контури та розломні зони, заповнені мантійною брекчією або іншою речовиною. На сьогодні метод глибинного сейсмічного зондування (ГСЗ) є основним сейсмічним методом вивчення будови верхньої частини літосфери. Використовуючи годографи відбитих хвиль від геологічних меж, будують швидкісні моделі земної кори та верхньої мантії. За цими моделями визначають закономірності зміни швидкості поширення сейсмічних хвиль з глибиною. Однак недостатня просторова та часова роздільна здатність не надає змоги виявляти та картувати простягання глибинних розломів. Від 1980-х рр. для вивчення глибинної будови почали використовувати методику спостереження за відбитими хвилями (майже вертикальними) в зоні, близькій до джерела сейсмічних хвиль, за технологією методів відбитих хвиль (МВХ) і СГТ. Сейсмічний розріз, одержаний за таким методом, базується на багаторазовому підсумовуванні записів від різних сейсмоприймачів, що забезпечує суттєве підсилення співвідношення сигнал-завада, а отже, реєстрацію сейсмічних хвиль, що поширюються на глибину, значно більшу за протяжність системи спостереження, розташованої на земній поверхні. Подібний розріз називають глибинним розрізом СГТ. Він несе інформацію про відбиття з часом приходу хвиль на поверхню від 30 с і більше. Сейсмічні записи СГТ мають ширший частотний діапазон, ніж записи за допомогою методу ГСЗ, що важливо для розв'язання обернених динамічних задач. Проведення сейсмічних робіт на одній території за різними глибинними методами СГТ і ГСЗ та комплексування їх результатів має важливе значення для пояснення походження нафтогазоносності певних регіонів з позиції детальної глибинної будови.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д443.417 + Д211.1

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж14153 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського