РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000762608<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Malykhin S. V. 
Features of the initial stage of the formation of Ti - Zr - Ni quasicrystalline thin films = Особливості початкової стадії формування квазікристалічних тонких плівок системи Ti - Zr - Ni / S. V. Malykhin, V. V. Kondratenko, I. A. Kopylets, S. V. Surovitskiy, I. G. Shipkova, I. F. Mikhailov, E. N. Zubarev, Yu. S. Bogdanov // J. of Nano- and Electronic Physics. - 2020. - 12, № 4. - С. 04011-1-04011-6. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

За допомогою методів рентгенівської дифрактометрії, електронної мікроскопії та растрової електронної мікроскопії досліджено особливості початкової стадії формування квазікристалічної фази в тонких плівках Ti - Zr - Ni. Плівки одержували з використанням методу магнетронного розпилення мішені складу Ti41Zr38,3Ni20,7 (ат. %), осадженням на підкладки за температури T = 300 K і подальшим вакуумним відпалом. Встановлено, що безпосередньо після осадження плівки є рентгено-аморфними, наноструктурованими. Аналіз функцій радіального розподілу для плівок в початковому стані і після годинного вакуумного відпалу надаэ змогу стверджувати, що вже безпосередньо після осадження в ближньому атомному оточенні переважає невпорядкований кластерний стан топологічно близький до ікосаедричного. Зроблено висновок, що атоми розташовані не хаотично, а утворюють "перехідну" структуру з недосконалим порядком за типом трьох оболонок укладання кластера Бергмана з використанням ікосаедрів і додекаедрів. Така структура є "підготовленим" зародком для подальшого формування ікосаедричної фази за нагрівання. Аналіз результатів відпалів надає змогу висловити припущення, що якісний характер переходу від псевдо аморфної фази до квазікристалічної, а також масштаб змін визначаються часом і температурою відпалу, а також товщиною плівки. Чим менше товщина, тим більше загальмовані процеси відпалу. Показано, що відпалом плівок товщиною 6 мкм і більше за температури <$E500~symbol Р roman C> тривалістю понад 28 год можна одержувати однофазні квазікристалічні покриття з параметром квазікристалічності aq близько 0,5245 нм.


Індекс рубрикатора НБУВ: К663.030.22-18

Шифр НБУВ: Ж100357 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського