РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000762081<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Колесник І. 
Феномен відсталості з перспективи глобальної історії / І. Колесник // Укр. іст. журн. - 2020. - № 5. - С. 147-158. - Бібліогр.: 10 назв. - укp.

Мета дослідження - проаналізувати концепт "відсталість", процес його ресемантизації (зміни смислів) у контексті сучасної глобальної історії. Методологія - принципи антиколоніальної критики (мультикультуралізм) та горизонтальної історіографії (ідея взаємодії та зв'язків). У традиційному дискурсі націоналізму "відсталість" означала нестачу, недорозвинутість, "неісторичність" нації. із 1990-х рр. під впливом антиколоніальної критики концепт "відсталість" сприймається як "інакшість", "виключність". У рамках глобальної історії він інтерпретується з погляду багатовекторності історичного розвитку, теорії "множинності сучасностей", адже будь-яка самобутність (відсталість), ексклюзивність в історії держави, народу сприймається як варіант розвитку, казус відмінності, прояв історичної норми. Ідея відсталості верифікується на прикладі історії трьох "периферійних" імперій: Іспанської, Російської, Австро-Угорської в межах XIX ст. Іспанські історики трактують відсталість як "культурну", уважають, що історію XIX ст. визначали лібералізм та імперія, а Іспанія зберігала свій статус колоніальної імперії. Російські фахівці використовують як аналог поняття "норми", "нормальності" й наголошують, що історію Росії XIX ст. визначали відсталість та "наздоганяюча" модернізація. При тому відсталість має також і політичні імплікації, тобто сприймалася як "особливий шлях" Росії. В український історіографії ідея відсталості ("неісторичної" нації) рухається в напрямі до визнання поліваріантності (множинності) історії, що руйнує західну модель розвитку як історичного стандарту та взірця. Такі риси української історії, як дискретність державного життя, перервність в історії еліт, прозорість культурних кордонів, поліетнічність, котрі традиційно сприймалися як її вади, ознаки відсталості, "неповноти" історії й нації, можуть перетворитися на її переваги. "Українське XIX століття" визначає бінарна модель "відсталість" "відродження". При цьому "відродження" прочитується в контексті глоіальної історії як культурний трансфер ідей, людей, технологій. Висновки: концепт "відсталості", котрий переживає стадію реінтерпретації та засвідчує кризу ідеології євроцентризму, наразі належить до інструментарію глобальні історії. В її рамках "відсталість" утрачає принижуючий характер і сприймається у глобалізовану світі як історична даність - прояв самобутності, варіант норми або напрям багатовекторності історії.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т0 + Т3(4УКР)0,02 + Т1(4УКР)

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського