РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000762057<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Таїрова-Яковлева Т. 
Могила Богдана Хмельницького у Суботові та перспективи її пошуків / Т. Таїрова-Яковлева // Укр. іст. журн. - 2020. - № 4. - С. 21-28. - Бібліогр.: 13 назв. - укp.

Мета дослідження - встановлення місця поховання Б. Хмельницького та можливості пошуку його могили. Приводом послужила заява про виявлення у Суботові під Іллінською церквою склепу (за допомогою геолокації на глибині 4 м). із метою підтвердити або спростувати ймовірність могили гетьмана під цим храмом проводиться аналіз усіх відомих свідчень про його похорон, включно з повідомленнями Самовидця, С. Величка, Г. Грабянки, проаналізована ступінь їх достовірності. Висновки: тогочасних свідчень, котрі підтверджували і поховання тіла саме в Іллінській церкві, не існує (йшлося лише про "ринкову"). Розглянуто (в тому числі на основі архівних матеріалів Санкт-Петербурга) процес виникнення історичної традиції про могилу Б. Хмельницького, історію її пошуків і досліджень Суботівської та Михайлівської церков у XIX - XX ст. Уявлення про поховання гетьмана саме в Іллінській церкві виникло в XIX ст. зусиллями священика Р. Орловського, який домагався проведення реставраційних робіт. Історична пам'ять у Суботові була відсутня через непросту долю Правобережжя України, численні "згони" й переселення. Р. Орловський досліджував льохи Суботова, один з яких, мабуть, і було нещодавно виявлено методом геолокації під Іллінською церквою. При цьому польські, російські, українські джерела не підтверджують легенду про осквернення С. Чарнецьким останків гетьмана. Найвірогіднішим місцем його поховання видається Михайлівська церква Суботова. Саме її з більшим правом, ніж Іллінську, можна називати "ринковою". Саме в ній було поховано Тимоша Хмельницького й у ній, принаймні до кінця XIX ст., існував склеп, який ніхто з істориків не досліджував. Археологічні розкопки на місці Михайлівської церкви представляються дуже перспективними.


Індекс рубрикатора НБУВ: Т3(4УКР)514-8 Хмельницький Б.

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж27630 Пошук видання у каталогах НБУВ 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського