РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000761368<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Ярошенко К. К. 
Сорбція 90Sr і 137Cs з модельних розчинів рідких радіоактивних відходів природним та модифікованим цеолітами Сокирницького родовища / К. К. Ярошенко, Б. Г. Шабалін, І. Л. Колябіна, Г. М. Бондаренко // Геохімія техногенезу. - 2019. - Вип. 2. - С. 99-105. - Бібліогр.: 15 назв. - укp.

Проблема переробки рідких радіоактивних відходів (РРВ) атомних електростанцій України є актуальною, оскільки діюча на українських атомних електростанціях схема переробки забруднених радіонуклідами розчинів шляхом глибокого упарювання та послідуючої кристалізації радіонуклідів у вигляді розчинних солей має цілий ряд суттєвих недоліків, а кінцеві продукти переробки (кубовий залишок, відпрацьовані сорбенти та шлами, сольовий плав) не відповідають критеріям їх приймання на довгострокове зберігання та захоронення. Однією з перспективних схем переробки РРВ вважають схему, в якій використовують методи селективної сорбції з використанням природних і модифікованих сорбентів. Наведено результати дослідження кінетики сорбції <^>90Sr і <^>137Cs природним (ПЦ), кислотно- (КМЦ) і лужно-модифікованими (ЛМЦ) цеолітами Сокирницького родовища. Встановлено, що максимальний ступінь сорбції <^>90Sr ПЦ протягом експерименту (14 діб) складає 55 %, <^>137Cs - 90 %. Максимальний ступінь сорбції <^>90Sr ЛМЦ складає 62,2 %, а <^>137Cs - 98,78 %. Для КМЦ максимальний ступінь сорбції <^>90Sr складає 18 %, а <^>137Cs - 85 %. Таким чином, можна зробити висновок, що з досліджуваних цеолітів найбільш ефективним сорбентом щодо <^>90Sr і <^>137Cs є ЛМЦ (Na-форма). Отже, модифікація ПЦ гідроксидом натрію підвищує ступінь сорбції як <^>90Sr, так і <^>137Cs на 10 - 15 %. Результати визначення форм знаходження сорбованих радіонуклідів показали, що при сорбції <^>90Sr ПЦ і ЛМЦ цеолітами характерне переважання іонообмінної форми сорбції в межах до 20 %, а при сорбції КМЦ - рівність обмінної та необмінної форм. При сорбції <^>137Cs ПЦ і ЛМЦ характерне переважання іонообмінної форми в межах до 10 %, причому при сорбції ЛМЦ до 2-ої доби експерименту спостерігали переважання вмісту необмінно сорбованого цезію на 10 %. При сорбції <^>137Cs ЛМЦ протягом всього експерименту (14 діб) спостерігали переважання обмінної форми сорбції над необмінною в 2 рази.


Індекс рубрикатора НБУВ: Л362.092.207

Шифр НБУВ: Ж72342 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського