РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000760674<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Orlyuk M. I. 
Magneto-mineralogical grounds of the Earth's upper mantle magnetization. Overview = Магнітомінералогічне обгрунтування намагніченості верхньої мантії Землі. Огляд / M. I. Orlyuk, V. V. Drukarenko, O. Ye. Shestopalova // Geodynamics. - 2020. - № 2. - С. 89-96. - Бібліогр.: 42 назв. - англ.

Мета дослідження - обгрунтувати, що джерела виявлених нині магнітних аномалій (МА) з довжинами хвиль у перші тисячі кілометрів можуть мати магнітно-мінералогічну природу за рахунок існування на мантійних глибинах магнітних мінералів (ММ), зокрема магнетиту, гематиту, самородного заліза, а також сплаву заліза та кобальту. Показати також, що зміна магнітних властивостей цих мінералів за рахунок термодинамічного та флюїдного режимів може бути причиною сучасних часових змін довгохвильових МА. Згідно з численними роботами різних авторів трансформації ММ відбуваються в особливих тектонічних зонах верхньої мантії (ВМ) Землі, зокрема областях різних типів зчленування літосферних плит, рифтів, плюмів, тектонотермальної активізації тощо. Магнітними можуть бути ділянки ВМ із температурами, нижчими від температури Кюрі магнетиту, наприклад, у зонах субдукції, кратонах і місцях з древньою океанічною літосферою. Окрім магнетиту та самородного заліза, потенційним джерелом МА ВМ можуть бути оксиди заліза, зокрема гематит (<$E alpha - roman {Fe sub 2 O sub 3}>), який є домінантним оксидом у зонах субдукції на глибинах від 300 до 600 км. Експериментально зарубіжні дослідники довели, що в холодних субдукційних плитах гематит може зберігати свої магнітні властивості до перехідної зони мантії (приблизно 410 - 600 км). Виконаний огляд попередніх досліджень вітчизняних і зарубіжних авторів надав змогу обгрунтувати на магнітно-мінералогічному рівні можливість існування на мантійних глибинах намагнічених порід, зокрема самородного заліза, та можливі їх зміни за рахунок термодинамічних факторів та флюїдного режиму. Експериментально зарубіжні дослідники довели, що у місцях занурення літосферних плит на мантійних глибинах тривалий час може зберігатися їхня намагніченість, а також прогнозовано може спостерігатися підвищення магнітної сприйнятливості за рахунок ефекту Гопкінсона поблизу температури Кюрі ММ. Отримана інформація про те, що мантія до глибин перехідної зони може містити ММ і мати залишкову намагніченість, допоможе в інтерпретації як сучасних магнітних аномалій, так і палеомагнітних даних.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д211.2

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського