РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000760673<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Khokha Yu. V. 
Entropy maximization method in thermodynamic modelling of organic matter evolution at geodynamic regime changing = Метод максимізації ентропії в геодинамічному аналізі еволюції органічної речовини / Yu. V. Khokha, M. B. Yakovenko, O. V. Lyubchak // Geodynamics. - 2020. - № 2. - С. 79-88. - Бібліогр.: 20 назв. - англ.

Мета дослідження - продемонструвати використання методу максимізації ентропії для розрахунку складу геохімічної системи, що складається із твердих і газоподібних органічних речовин (ОР). Зміна геодинамічної обстановки є рушійною силою перерозподілу елементів між сполуками в таких системах. Відповідно до апарату термодинаміки, основними факторами, які впливають на цей перерозподіл, є тиск, температура та початкова кількість елементів. Використано методи - мінімізації енергії Гіббса, максимізації ентропії, констант незалежних хімічних реакцій, невизначених множників Лагранжа, ітераційний метод Ньютона - Рафсона. Відомо, що розсіяна ОР, яка переважно представлена багатьма типами керогену, є нерегулярний полімер, будову якого неможливо описати однозначно. Для розрахунку рівноваги в системі кероген/гази, щоб одержати надійні результати, необхідно застосувати нову модель, яка б не базувалась на модельних структурах керогену. Запропоновано та описано спосіб застосування формалізму Джейнса та максимізації ентропії для розрахунку зміни складу системи кероген/газ під час зміни геодинамічних режимів. Для розрахунків створено програмне забезпечення у вигляді макросів Excel і компільованої системної бібліотеки мовою Visual Basic. Для перевірки надійності методу та алгоритму розраховано склад системи, що складається з керогену II типу, вуглеводнів від метану до пентану (з ізомерами), вуглекислого газу, води та сірководню. Результатом розрахунку стали мольні частки вуглеводневих компонентів та адитивних груп, з яких складається кероген, для різних глибин земної кори. Обчислення виконано для трьох теплових потоків: 40, 75 і 100 мВт/м<^>2, із урахуванням літостатичного тиску. Встановлено, що зміна геодинамічної обстановки впливає на розподіл елементів між газами та керогеном у замкненій термодинамічній системі; моделювання поведінки системи кероген/газ із застосуванням методу максимізації ентропії надає результати, які не суперечать експериментам з вивчення структури керогену II типу в різних стадіях зрілості; характер змін концентрацій вуглеводневих газів у рівновазі з керогеном II типу свідчить про те, що гіпотеза "нафтового вікна" не суперечить постулатам рівноважної термодинаміки.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д31

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського