РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000760669<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Fys M. M. 
The methodology of approximate construction of the three-dimensional mass distribution function and its gradient for the ellipsoidal planet subsidies = Методика наближеної побудови тривимірної функції розподілу мас та її градієнта для надр еліпсоїдальної планети / M. M. Fys, A. M. Brydun, M. I. Yurkiv, A. R. Sohor, Yu. I. Holubinka // Geodynamics. - 2020. - № 2. - С. 21-32. - Бібліогр.: 18 назв. - англ.

Мета роботи - створити алгоритм побудови тривимірної функції розподілу мас планети та її похідних з урахуванням стоксових сталих (СС) довільних порядків; спираючись на цей алгоритм, виконати дослідження внутрішньої будови Землі. Похідні неоднорідного розподілу мас подають лінійними комбінаціями біортогональних багаточленів, коефіцієнти яких отримують із системи рівнянь. Ці рівняння отримують інтегральними перетвореннями СС, а процес обчислень здійснюється послідовним наближенням і за початкове наближення беруть одновимірну модель густини, узгоджену зі СС до другого порядку включно. Далі визначають коефіцієнти розкладу потенціалу до третього, четвертого і т. д. порядків, аж до наперед заданого порядку. Зведення степеневих моментів густини до поверхневих інтегралів надає можливість аналізувати та контролювати ітераційний процес. Результати обчислень отримано з використанням програмного продукту за описаним алгоритмом. Досягнуто достатньо високого степеня апроксимації (шостого порядку) тривимірних розподілів (ТВР) і створено картосхеми за врахованими значеннями відхилень ТВР від середнього ("ізоденси"), які надають доволі детальну картину внутрішньої будови Землі. Наведені карти "неоднорідностей" на характерних глибинах (2891 км ядро - мантія, 5150 км внутрішнє-зовнішнє ядро) надають підстави зробити попередні висновки про глобальні переміщення мас. Значущою для інтерпретації є інформація про похідні. Насамперед можна наголосити, що градієнт "неоднорідностей" спрямований до центра мас. Надано проєкції цього градієнта на площину, перпендикулярно до осі обертання (горизонтальної площини), відображають тенденцію просторових переміщень. Наукова новизна. Векторграми градієнта в сукупності з картосхемами надають ширше уявлення про динаміку ймовірного переміщення мас всередині планети та можливі механізми, що їх спричиняють. Певною мірою ці дослідження підтверджують явище гравітаційної конвекції мас. Запропонований алгоритм можна використовувати для побудови регіональних моделей планети, а числові результати - для інтерпретації глобальних і локальних геодинамічних процесів всередині та на поверхні Землі.


Індекс рубрикатора НБУВ: В654.041

Рубрики:

Шифр НБУВ: Ж16489 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Повний текст  Наукова періодика України 
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського