РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000759657<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Паляниця Б. Б. 
Дослідження коливань складових зенітної тропосферної затримки протягом року на території України / Б. Б. Паляниця, Б. В. Кладочний, Х. Б. Паляниця // Geodesy, Cartography and Aerial Photography : міжвід. наук.-техн. зб.. - 2020. - Вип. 92. - С. 5-14. - Бібліогр.: 14 назв. - укp.

Мета роботи - дослідити коливання складових зенітної тропосферної затримки (ТЗ) протягом річного періоду за даними наземних метеорологічних вимірювань на території України. Для досліджень використано приземні значення метеорологічних величин на пунктах: Львів, Київ, Харків та Одеса, отримані в 2019 р. з інтервалом у 3 год. Всього по 2920 вимірювань на кожному з пунктів. Обчислення складових зенітної ТЗ виконано за формулою Саастамойнена. За обчисленими значеннями складових побудовано графіки зміни сухої та вологої складових ЗТЗ для кожного з пунктів. Обчислено середньомісячні (СМЗ) і середньорічні значення складових і порівняно між собою. На підставі проведених досліджень зміни значень затримки на чотирьох українських метеостанціях за період 2019 р. встановлено, що СМЗ складової ZHD є більшими на пунктах, висота яких над рівнем моря є меншою. Волога складова ZWD протягом року найбільших значень набуває в літній період. Річні коливання сухої складової ZHD мають значно меншу амплітуду, ніж вологої ZWD. Амплітуда зміни сумарної затримки визначається амплітудою зміни вологої складової, що у різних пунктах майже вдвічі є більшою за амплітуду зміни сухої складової, незважаючи на те, що ZWD становить усього до 10 % від величини ZTD. Отже, варіації загальної ТЗ, що опосередковано відображає погодно-кліматичні процеси, зумовлені варіаціями вологої складової. Наукова новизна та практична значущість полягають у виявленні особливостей річної зміни складових ТЗ на пунктах, що перебувають у різних кліматичних і погодних умовах. Виконані дослідження можна використовувати в задачах моніторингу крупних гідротехнічних споруд ГНСС-методами для створення регіональних моделей атмосфери та подальших досліджень ТЗ, оскільки стосуються її зміни у просторі та часі.


Індекс рубрикатора НБУВ: Д23с141.271

Шифр НБУВ: Ж29144 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського