РЕФЕРАТИВНА БАЗА ДАНИХ "УКРАЇНІКА НАУКОВА"
Abstract database «Ukrainica Scientific»


Бази даних


Реферативна база даних - результати пошуку


Вид пошуку
Пошуковий запит: (<.>ID=REF-0000757474<.>)
Загальна кількість знайдених документів : 1

Родіонова К. О. 
Санітарно-гігієнічна оцінка та дезінфекція об'єктів ветеринарного нагляду на м'ясопереробних підприємствах : автореф. дис. ... канд. вет. наук : 16.00.06 / К. О. Родіонова; Харків. держ. зоовет. акад.. - Харків, 2018. - 21 c. - укp.

Представлено результати санітарно-гігієнічної оцінки яловичини та тушок курчат-бойлерів під час технологічного циклу забою та переробки. Підтверджено, що від ветеринарно-санітарного стану приміщення, технологічного устаткування, робочого інструменту, повітря, якості води та гігієни робочого персоналу залежить мікробна контамінація м’ясопродуктів. Визначено, що використання установок закритого типу (рециркуляторів) упродовж робочого часу, з додатковим використанням бактерицидних ламп ДБ-30-1 упродовж 30 хв до початку роботи виробничих цехів дозволяє зменшити загальну кількість мікроорганізмів у повітрі на 67,25 % та кількість пліснявих грибів і дріжджів на 7,3 %. У результаті експлуатації установки пом’якшення води безперервної дії WSA Twin 1865S/175 (Україна) вдалося знизити жорсткість води до 4 мг-екв/дм3. Експериментальним шляхом доведено, що використання препарату CD-256 у концентрації 0,3 % за експозиції 60 хв та засобу ДЗПТ-2 у концентрації 0,5 % за експозиції 120 хв повністю знезаражує поверхні, виготовлені з різних матеріалів (бетону, дерева, кахелю, металу, пластика, скла). Встановлено, що використання мийного препарату Анти-Джерм SR S 25 у концентрації 2,0 % впродовж 30 хв забезпечує високоякісну мийку технологічного обладнання та виробничих приміщень. За результатами дослідів визначено ефективність застосування озону в шафі ''Озонот'' для дезінфекції ножів у харчовій промисловості за його концентрації 7,0 мг/м3 та експозиції 45 хв і попереднього знежирення інструментів препаратом Гігазім (Gigazyme) у концентрації 1,0 % впродовж 1 хв за температури 22 ± 2,0 °С. Визначено, що застосовування засобів Санітєль, BakterioSol (БактеріоСол) та Анавідин-Експроф для антисептичної обробки рук зменшує кількість загальної мікрофлори на 99,79 %, 99,78 % та 99,64 % відповідно. Встановлено, що використання препарату ПЗ-оксонія актив 150 (РЗ-охопіа active 150) у концентрації 0,03 % за експозиції 30 хв сприяє зменшенню мікробної контамінації тушок птиці в процесі їх переробки та забезпечує мікробіологічну стійкість продукції впродовж 9 діб. За результатами досліджень розроблено систему ветеринарно-санітарних заходів для м'ясопереробних підприємств.


Індекс рубрикатора НБУВ: П817.21 + П817.32

Рубрики:

Шифр НБУВ: РА433372 Пошук видання у каталогах НБУВ 
Додаткова інформація про автора(ів) публікації:
(cписок формується автоматично, до списку можуть бути включені персоналії з подібними іменами або однофамільці)
  Якщо, ви не знайшли інформацію про автора(ів) публікації, маєте бажання виправити або відобразити більш докладну інформацію про науковців України запрошуємо заповнити "Анкету науковця"
 
Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського
Відділ наукового формування національних реферативних ресурсів
Інститут проблем реєстрації інформації НАН України

Всі права захищені © Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського